Felne replike DA ILI NE

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11045
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od Bax » 01 Dec 2021, 19:19

Lepo napisano.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od Martin » 01 Dec 2021, 20:17

motorista je napisao:
01 Dec 2021, 19:16

Lepota i cena... razumem. Međutim, ja sam po prirodi oprezan.
Odlično. Možeš na autu posedovati replike. :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od nidza » 03 Dec 2021, 13:43

Zašto mislite da kineske kopije nemaju adekvatan proizvodni proces u vezi čvrstine i bezbednosti, s'obzirom da imaju sve potrebne žigove za prodaju u Evropi?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od dragvorl » 03 Dec 2021, 16:20

Jel bi ti uzeo te replike?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od nikaragva » 03 Dec 2021, 16:53

Kada vozi repliku vagena, sto ne bi uzeo i replike felne :D

TeaseR
Postovi: 382
Pridružio se: 26 Dec 2018, 20:23
Garaža: BMW F30

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od TeaseR » 03 Dec 2021, 18:33

Ja gledam replike jer ne mogu da nadjem OEM koje zelim :D

Mislim, verovatno necu uzimati replike, ali koji god oglas da sam pitao da li imaju BMW style 397, svi kazu da su prodali. Naravno, gledam felne u dobrom stanju, ne zelim neke polu okrnjene da kupim.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od nidza » 03 Dec 2021, 18:56

dragvorl je napisao:
03 Dec 2021, 16:20
Jel bi ti uzeo te replike?
Ne bi mi bile prve na spisku, ali to nije neki argument niti odgovor na pitanje. Ni prva ni poslednja stvar koju smo i vi i ja mislili pogrešno, usled nedostatka informacija.

Ja nisam čuo da se nekom nešto desilo zbog replike, dapače vozi ih pola grada svaki dan.

TeaseR
Postovi: 382
Pridružio se: 26 Dec 2018, 20:23
Garaža: BMW F30

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od TeaseR » 03 Dec 2021, 19:00

Upravo to. Stoje da su slabijeg kvaliteta i sigurno nisu odradjene kao OEM, ali ja i dalje nisam cuo da je neko cuo da su nekome pukle replike, a vidim da ni ovde niko ne moze da potvrdi.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od dragvorl » 03 Dec 2021, 19:59

Onda ih kupis i vozis, ocigledno na ovom forumu nema puno ljudi sa iskustvom da ti pomognu. To sto one imaju homologacije i zigove ne znaci da imaju i konzistentnost kvaliteta. Ne proverava se svaki komad koju se uveze posebno. Zato i jesu jeftinije, ne mora da znaci pod obavezno da su lose.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od motorista » 03 Dec 2021, 21:21

nidza je napisao:
03 Dec 2021, 13:43
Zašto mislite da kineske kopije nemaju adekvatan proizvodni proces u vezi čvrstine i bezbednosti
Mislim da makar neke nemaju. Sam proceni procenat —

Da bi radio termičku obradu aluminijumske legure, trebaju ti pogon termičke obrade, tehnologija, tehnolog i termičari. Sve je specifičnije i skuplje nego kod čelika. Ukoliko sve to imaš, pre toga ti je potrebna dobra livnica obojenih metala sa tehnologijom i tehnologom livenja i livcima (ovo je malo jednostavnije i jeftinije nego kod čelika). Kao polazni materijal su ti potrebni vrlo čisti (i nekoliko puta skuplji od čeličnih) ingoti legure i, verovatno, aditivi. I preko svega su ti potrebni uređaji, alati i oprema za kontrolu i ispitivanje, kao i tehnologije i tehnolozi, ispitivači i kontrolori — sve specifično, retko i jako skupo u odnosu na čelik. Mašinska obrada je, recimo, uporediva.

Ukoliko imaš sve ovo, najverovatnije bi imao i sopstvenu konstrukciju i konstruktore i dizajnere felni, pošto je to vrlo mali trošak u odnosu na relativno kompleksan pogon koji sam gore opisao. Praktično isplativ samo ako ima veliki obim proizvodnje ili skupe proizvode. I možda prekompleksan da bi se bavio pukim kopiranjem nekoga.

(Možeš neke operacije, naravno, da radiš van svoje firme, ali to po komadu košta više.)

A kineske kopije neretko zabrljaju i sa pristupačnijim čelikom.
nidza je napisao:
03 Dec 2021, 13:43
s'obzirom da imaju sve potrebne žigove za prodaju u Evropi?
Svaki žig ima konkretne uslove za dobijanje. Ne moraju biti vezani za čvrstinu.

CE, recimo, obično samo znači da proizvod nije opasan po zdravlje, bezbednost i okolinu. Širim priču, ali najnormalnije možeš da kupiš kineske sunčane naočare koje imaju CE, čak i koji važi samo za ram, a ne i za stakla.

TUV sertifikat možeš dobiti samo za geometriju — karikiram, potvrđuje da je felna u geometrijskoj toleranciji za felnu 7"J×16" ET50 4×108.

Itd.

__________________

... normalno, ništa ovo ne znači, samo pričamo. Ali baš bih voleo da učestvujem u paralelnom ispitivanju nekoliko kopija i originala.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od ftj » 03 Dec 2021, 21:29

Evo iz ugla lika koji popravlja felne


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od dragvorl » 03 Dec 2021, 23:18

Evo lepo su objasnili odgovor na postavljeno pitanje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od dag81 » 04 Dec 2021, 00:13

Da, bas. Da je ok voziti varenu felnu, da je ok i kad fali parce da ti zavari od druge, da je ok da farbas jer bas on to radi.
Jesi li realan, ili nisi odgledao klip? Ja jesam 7 8min.

Drugo, uopste nije istina da replike pucaju, raspadaju se i sta ti znam. Eto za 10god nisam video raspadnutu, isto tako sam video i jako puno fabrickih krivih i puknutih, i varenih i da su iznova pucale po varu(ima do toga ko vari)... 40-50% auta je na replikama i to novijih 18 inca +. Veci problem su jeftine gume nego felne,sto se gura uz replike, e tu se treba zapitati sta rade ti ljudi i sta im je u glavi.

Elem pre neki dan mi stigla Launch, kina, imam vec jednu 10god i sljaka bez greske i krivljenja. Stigla je u metalnom kavezu upakovana. Posto su mi trebalo L profili, isekao sam kavez nekih 20ak rezova. Potrosio sam 1.5 reznu plocu za to. Ko se razume skontace sta sam hteo reci sa ovim.

Sve se moze napraviti valjano. Niko ne kaze da su bolje od originala, to moze samo budala reci. Ali i da se raspadaju, pa da li mislite da ne bi prvo ja cuo u servisu gde prodje mesecno prosecno bar 500 vozila, bar. Ali jesam procitao eto na forumima od strucnjaka. Ja nisam strucnjak za matrijale, ali iskustveno je kako sam napisao. Kontrola je najbitniji proces proizvodnje, a eto mi mu dodjemo kao post kontrola jer ih gledamo svakodnevno.

Licno sam ih vizio na vise auta, nisam imao problem. Da li bih je pre birao nego original, pa ne bih logicno. Da li bih opet stavio" kineze"? Da, bez bojazni.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od dragvorl » 04 Dec 2021, 00:55

Dat je odgovor na cetvrti post od dole sa prethodne strane. Sad mozemo mi ulaziti u polemike da li je on u pravu ili si ti u pravu ili ko zna ko. Nisam nesto primetio u klipu da neko potencira da kineske felne pucaju, pricali su da pucaju i fabricke ponekad, ali je
pomenuo da ne puknu odjednom da se izgubi kontrola. A to sto vari felne pa sta da ti kazem, jel si ti siguran da on ne zna i da su te felne nebezbedne i da ce neko nastradati zbog njih. Mozda ce i puci a mozda i nece. To je pitanje za nekog ko se bavi ispitivanjem materijala, tesko da iko od nas moze to da kaze ovako sa video klipa. Ako vec vari tako felne znaci da ima ljudi koji su spremni da ulaze i plate za takvu avanturu. Ja licno ne bih vozio te felne koje su sastavljane od x delova, kao sto ne bih vozio ni neke kopije felni zato sto su jeftinije samo da bi izgledale kao milion dolara koje nemam, vozio bih one za koje mogu da isfinansiram, isto vazi i za kola, znas dobro sta vozim. Kada kupujes OEM placas za nesto jer je garantovan nivo kvaliteta. Kod kopija ne mozes biti siguran, mozda dobijes ekstra vrednost za skroman novac, a mozda dobijes grgeca.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Felne replike DA ILI NE

Post od Xepoj87 » 04 Dec 2021, 05:20

TeaseR je napisao:Verujem ali opet, ja licno nisam cuo da je nekome pukla felna, ni kineska ni oem pa zato pitam ovde. I dalje se sve svodi na pricu, a dokaz da su stvarno nekome popucale felne niko nije izneo pa me iz tog razloga zanima da li je neko sa foruma imao prilike da vozi takve felne ili zna nekoga.
Meni su na x3 3 20" replike bile varene(tako dosle uz auto, nisam ih ni koristio, koristio fabricke 17"), drugu na 535d u Grckoj pukla, osurili ga u nekoj nedodjiji za zamenu i slep, bacio u djubre ostale kada se vratio u BG. Ako se ne varam, u Goblinu sa foruma su pukle n A4ci replike.
Ja se sa time ne bih zezao samo da bi auto bio lepsi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Odgovori