Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Sve vezano za gume i felne
Abelovski
Postovi: 54
Pridružio se: 15 Dec 2020, 12:15

Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Abelovski » 04 Apr 2022, 13:33

Pozdrav! Možda je malo glupo pitanje ali prvi put se susrećem sa kupovinom guma i nailazima na razne podatke pa bi mi značilo ako bi mi pomogli pri kupovini istih.

Vozim Opel Astru K, 2016 godište, 1.6CDTI sa 110ks. Kupljene su sa all season gumama Michelin 205/55/R16. Želeo bih te gume da ostavim za zimu a da za leto uzmem veće, R17. Da li treba da kupim 205/55/R17 ili treba da budu 225/50 ili 215/60, stvarno se ne razumem i ne želim da pogrešim. Naravno, uzeo bih i nove felne pa mi čak i za to treba pomoć jer vidim da ne može svaka felna na svaki auto zbog rasporeda rupa. Ako neko vozi Astru K ili ako se neko razumeo, stvarno bi mi značilo savet oko kupovine i gume i felne, ne mislim na izgled i sam izbor gume/felne nego čisto na neke oznake koje treba da obratim pažnju.

Hvala unapred!

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od ljubitelj » 04 Apr 2022, 14:16

Pogledati u uputstvu za upotrebu auta ili na nalepnici obično na A stubu ili na poklopcu za sipanje goriva koje su veličine gume odobrene za upotrebu na tom autu.
Ono što nije odobreno kasnije može biti problem na tehničkom, tj. auto je neispravan pri pregledu sa gumama van propisanih dimenzija.

A onda shodno veličinu gume se uzima i odgovarajuća felna za tu širinu i prečnik gume, opet prema modelu auta.
Dakle, treba ti felna za Astru K to tvoje godište (godište može i da bude neki raspon, neko susedno godište) koja je opet fabrički odobrena za upotrebu.
Osim prečnika, širine, oblika ruba, uvučenosti falca, broja i rasporeda rupa bitna je i centralna rupa, a kod nekih auta i tip/model šrafa se razlikuje za zimsku felnu (čelična) u odnosu na letnju felnu (alu legura).

Kada se ne razume dovoljno tematika najlakše je potražiti felnu prema oznaci iz kataloga- Opel broj rezervnog dela i tada nema greške.

Ili da neko obavešten probere po tehničkoj dokumentaciji od felni koje ti se svidjaju na oko pa odabere adekvatnu- prema opisanim karakteristikama (prećnik. položaj falca u odnosu na osu itd...)

A zašto bi uopšte menjao dimenziju guma u odnosu na fabričku isporuku s obzirom da ova dimenzija je optimalna za auto te snage i klase kojoj pripada? Inače vrlo popularna dimenzija 205/55-16 tako da je i jako veliki izbor guma.

I da, ako imaš rezervnu gumu onda i nju računaj da je potrebno zameniti za odgovarajuću novu dimenziju (guma+ felna).

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od motorista » 04 Apr 2022, 15:08

Abelovski je napisao:
04 Apr 2022, 13:33
Da li treba da kupim 205/55/R17 ili treba da budu 225/50 ili 215/60
Ne.

Gleda se prečnik točka, to jest gume. Recimo - kod 205/55 R16 - to izgleda ovako
205 * 0,55 * 2 + 16 * 25,4 = 631,9 mm
Ali dimenzija mora biti odobrena, bilo od proizvođača bilo od nekog ovlašćenog tela.

Za tvoju varijantu auta nisu fabrički predviđene 17", izgleda. To može da bude problem. Međutim nisu ni te 205/55 R16, verovatno ih je prethodni vlasnik uzeo jer su povoljnije od predviđenih 205/60 R16.

Inače druga varijanta istog auta fabrički ima i felne 7,5Jx17, izbačenost ET44, prečnik centralne rupe 70,2 mm, otvori 5x115 mm, i na tim felnama gume 225/45R17 91V, što bi po meni bila idealna opcija (prilično dostupna dimenzija, dobre gume se mogu naći po pristojnoj ceni za 17"). Vidim da je tada na sličnom autu pritisak pumpanja 2,4 bara napred i 2,2 pozadi.

Prvo vidi uputstvo i nalepnicu, možeš i da slikaš i postaviš ovde, pa ćemo pomoći koliko znamo. Može nalepnica biti i na B stubu (čak je češće tamo).

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Kornjaca Rade » 04 Apr 2022, 15:35

Imas ovde pa pogledaj sta te zanima u vezi svih tih dimenzija https://www.wheel-size.com/size/opel/as ... i-eudm-109

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od ljubitelj » 04 Apr 2022, 16:44

Da da, na B stubu je nalepnica. Tako je i na mom autu a što sam napisao na A stubu pojma nemam :losevidim:

Abelovski
Postovi: 54
Pridružio se: 15 Dec 2020, 12:15

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Abelovski » 04 Apr 2022, 17:39

Pogledao sam uputstvo za upotrebu i primetio da zavisi od vrste motora, međutim kod mene u priručniku su navedeni motori D10XFL, D14XFL, D14XFT, D14XNT KPG, D16DTN, D16DTH, D16SHT, D16DTI a koliko sam primetio na internetu piše da je 1.6 CDTI sa 110ks pod oznakom B16DTU. Mada sam našao da D16DTU verzija je isti taj motor samo u Astri od 2018, pa je možda taj prvi broj samo za godište? Na B stubu nemam ništa osim pritiska u gumama i informacijama o dozvoljenoj težini, broja šasije,... Već sam obavio tehnički sa ovim gumama i niko mi ništa nije rekao.

Sad kad sam bolje razmislio, možda je bolje da ostanem na R16 ako je već ta veličina optimalna i najbolja za moj auto. Nekako sam mislio da auto lepše izgleda sa malko većim točkom i da ima prostora da nesmetano ide. Što se rezervne gume tiče, nisam je dobio pri kupovini već set za reparaciju, pa sam mislio da mi rezervna bude zimska. :zbunjen:

I ako neko može da mi kaže šta tačno znači ta oznaka 91V posle dimenzija pneumatika i da li je bitno gledati i nju?

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od motorista » 04 Apr 2022, 18:05

Bitno je, 91 je indeks dopuštenog opterećenja, a V brzinski indeks gume. Slikaj to na B stubu, 99% da su ti tu i dopuštene dimenzije, pošto ne važe isti pritisci za svaku.

Abelovski
Postovi: 54
Pridružio se: 15 Dec 2020, 12:15

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Abelovski » 04 Apr 2022, 18:16

Upravu si, piše, ali samo ova jedna veličina koju imam trenunto. Predpostavljam da je onda samo ta i preporučena?

Slika

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Sloba » 04 Apr 2022, 18:36

Ne. Na nekim kolima je navedena samo dimenzija sa kojom su izasla iz fabrike, a to ne znaci da ne mogu i druge da idu. Previse je zakomplikovana priča, iako je sve izneto tacno. Dakle, da li je automobil kao tvoj, sa istim motorom, ali jacom opremom imao 17" tockove? Ako jeste, tu dimenziju trazis i kraj.

Sent from my MI 9 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od ljubitelj » 04 Apr 2022, 19:31

Ta dimenzija na nalepnici je odobrena (homologvana) za tvoj primerak auta (tačan model, kombinaciju motora, opreme, karoserije).

Da je još neka druga dimenzija predvidjena pisalo bi na toj nalepnici.

To strogo formalno, u praksi ako je ta Astra izlazila iz fabrike kao drugačiji model/ oprema sa 17icama gumama onda možeš i njih da staviš iako si formalno tehnički neispravan suštinski i stvarno si tehnički ispravan.

Malo je komplikovano, treba pogledati i u Ugovor koji imaš sa osiguravajućom kućom da negde ne piše sa vrlo sitnim slovima nešto o gumama (obavezna fabrička dimenzija) u smislu važenja osiguravajućeg pokrića.

U EU ponegde je to bitno za naplatu štete, kod nas nisam čuo da je bilo zatezanja ali treba biti oprezan tj. proveriti.

Zaista ne znam zašto bi izgled gume ili felne bio ikakav razlog za menjanje dimenzije, uz taj relativno slab motor i lagano vozilo ne vidim ni potrebu iz tehničnih razloga da se ide na veću dimenziju.

Ja sam sa 16ica (205-55) prešao na 15ice (195-65) i auto se bolje ponaša, nije onako osetljiv i krut na neravnine kolovoza.
Inače obe dimenzije su na nalepnici tj odobrene.

svako ima opet neke svoje razloge i to poštujem, meni je funkcionalnost nečega ispred puke estetike.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Markoni » 04 Apr 2022, 20:03

Ovo nema veze. Naravno da je homologovana i sa drugim dimenzijama točkova, navedena je na nalepnici samo ona sa kojom je izašla iz proizvodnje i to nije jedini primer. Neki proizvođači tako rade. Ako nije kasno sutra ujutru ću postaviti sa kojim sve dimenzijama pneumatik/naplatak je homologovan taj auto, možda će mi trebati još neki podatak.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk





Abelovski
Postovi: 54
Pridružio se: 15 Dec 2020, 12:15

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Abelovski » 04 Apr 2022, 20:15

Naravno da mi nije kasno, mada generalno, sad kad bolje razmislim možda je stvarno najbolje da ostanem na toj veličini gume. Vozim auto 4 meseca i možda nije najpametnije da filozofiram za sada. Meni je generalno auto lepši kad je veći točak, znam da to povlači i veću potrošnju i generalno održavanje (guma, felna) ali dobro.

Uzeću onda istu 205/55/R16 gumu ali letnju, čisto da imam 2 seta, da ne trošim ove Michelin a i generalno će se letnje mnogo bolje snalaziti po toplom vremenu. Malo sam gledao na kemoimpexu-u i vidim da su pod lošije proizvođače stavili Tigar, Savu, Riken, Linglong pa bih te zaobišao, ipak je bezbednost u pitanju ali opet mi je nekako puno da dam 10-15 hiljada po gumi jer generalno trenutno nisam u mogućnosti baš toliko da iskeširam. Da li su Hankook 91V i 91H za 7500din dobra opcija? Za iste novce ima i Bridgestone 91V i 91W dok Goodyear 91H i 91W su 8500din. Michelin su već 9500+. Generalno, pitanje je da li ću pogrešiti ako uzmem neke od ovih i da li ima neke preterane razlike?

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Sloba » 04 Apr 2022, 20:26

Markoni je napisao:Ovo nema veze. Naravno da je homologovana i sa drugim dimenzijama točkova, navedena je na nalepnici samo ona sa kojom je izašla iz proizvodnje i to nije jedini primer. Neki proizvođači tako rade. Ako nije kasno sutra ujutru ću postaviti sa kojim sve dimenzijama pneumatik/naplatak je homologovan taj auto, možda će mi trebati još neki podatak.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Naravno. Moja prosla Mazda na nalepnici je imala naznacenu samo dimenziju 205/60/16, iako je isti automobil (sa istim motorom) u najjacoj opremi dolazio sa gumama 215/45/18. Prosto, negde pisu sve, negde samo dimenziju koja je na kolima.

Sent from my MI 9 using Tapatalk





dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od dispy » 04 Apr 2022, 20:40

Abelovski je napisao:Naravno da mi nije kasno, mada generalno, sad kad bolje razmislim možda je stvarno najbolje da ostanem na toj veličini gume. Vozim auto 4 meseca i možda nije najpametnije da filozofiram za sada. Meni je generalno auto lepši kad je veći točak, znam da to povlači i veću potrošnju i generalno održavanje (guma, felna) ali dobro.

Uzeću onda istu 205/55/R16 gumu ali letnju, čisto da imam 2 seta, da ne trošim ove Michelin a i generalno će se letnje mnogo bolje snalaziti po toplom vremenu. Malo sam gledao na kemoimpexu-u i vidim da su pod lošije proizvođače stavili Tigar, Savu, Riken, Linglong pa bih te zaobišao, ipak je bezbednost u pitanju ali opet mi je nekako puno da dam 10-15 hiljada po gumi jer generalno trenutno nisam u mogućnosti baš toliko da iskeširam. Da li su Hankook 91V i 91H za 7500din dobra opcija? Za iste novce ima i Bridgestone 91V i 91W dok Goodyear 91H i 91W su 8500din. Michelin su već 9500+. Generalno, pitanje je da li ću pogrešiti ako uzmem neke od ovih i da li ima neke preterane razlike?
Nemoj gledati samo indekse opterećenja j brzine, važnije su neke druge stvari. Na primer, tačan model gume, jer recimo Hankook ima odlične gume, ali i osrednje, u zavisnosti od konkretnog modela, a i ne postoji svaki model u svakoj dimenziji. Reci otprilike budžet pa ćeš dobiti ovde neku preporuku. Inače se prilično preporučuje Sava intensa uhp2 kao sasvim solidna guma, to što je na Kemoimpeksu svrstavaju u nižu klasu nemoj previše da te brine.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od motorista » 04 Apr 2022, 20:52

Nema te "Save UHP 2" u 205/55 R16, već samo mnogo lošije "HP 2"
Abelovski je napisao:
04 Apr 2022, 20:15
Uzeću onda istu 205/55/R16 gumu ali letnju, čisto da imam 2 seta, da ne trošim ove Michelin a i generalno će se letnje mnogo bolje snalaziti po toplom vremenu. Malo sam gledao na kemoimpexu-u i vidim da su pod lošije proizvođače stavili Tigar, Savu, Riken, Linglong pa bih te zaobišao, ipak je bezbednost u pitanju ali opet mi je nekako puno da dam 10-15 hiljada po gumi jer generalno trenutno nisam u mogućnosti baš toliko da iskeširam. Da li su Hankook 91V i 91H za 7500din dobra opcija? Za iste novce ima i Bridgestone 91V i 91W dok Goodyear 91H i 91W su 8500din. Michelin su već 9500+. Generalno, pitanje je da li ću pogrešiti ako uzmem neke od ovih i da li ima neke preterane razlike?
Bitan je i model, veoma, ne samo marka. Brzinski indeks - V je viši od H... Vidi linkove.

https://www.tiresplus.com/tires/tire-bu ... ed-rating/

https://www.tiresplus.com/tires/tire-bu ... dex-chart/

Ne ustručavaj se da pitaš ponovo ovde ako ti ponude nešto treće :) (recimo, kažu da trenutno nema ovog "Hankuk ventus prajma 3 K125" - možda je nestašica, a možda se čeka novi "4 K135").

https://www.kemoimpex.com/gume/automobi ... za-t005-ao

https://www.kemoimpex.com/gume/automobi ... prime-3-fp

https://www.internet-prodaja-guma.com/g ... 42449.html

Saglasan sam da se ne uzimaju gume slabih performansi. Em mislim da su nedovoljno bezbedne, em je pitanje da li bi recimo sa letnjim "Tigrom" dobio išta leti u odnosu na taj univerzalni "Mišelin" u istim uslovima.
Abelovski je napisao:
04 Apr 2022, 20:15
Naravno da mi nije kasno, mada generalno, sad kad bolje razmislim možda je stvarno najbolje da ostanem na toj veličini gume. Vozim auto 4 meseca i možda nije najpametnije da filozofiram za sada. Meni je generalno auto lepši kad je veći točak, znam da to povlači i veću potrošnju i generalno održavanje (guma, felna) ali dobro.
Možda čisto da sačekaš dok se vidi da li postoji mogućnost da ispuniš tu želju za 17" i koliko bi koštalo. Jeste veći trošak u startu kupiti još jedan komplet felni, ali posle ne plaćaš svake polusezone zamenu guma i balansiranje već samo zamenu točkova (što već u principu možeš i sam).

Odgovori