Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Sve vezano za gume i felne
ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od ljubitelj » 05 Apr 2022, 09:15

Sloba je napisao:
04 Apr 2022, 20:26
Markoni je napisao:Ovo nema veze. Naravno da je homologovana i sa drugim dimenzijama točkova, navedena je na nalepnici samo ona sa kojom je izašla iz proizvodnje i to nije jedini primer. Neki proizvođači tako rade. Ako nije kasno sutra ujutru ću postaviti sa kojim sve dimenzijama pneumatik/naplatak je homologovan taj auto, možda će mi trebati još neki podatak.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Naravno. Moja prosla Mazda na nalepnici je imala naznacenu samo dimenziju 205/60/16, iako je isti automobil (sa istim motorom) u najjacoj opremi dolazio sa gumama 215/45/18. Prosto, negde pisu sve, negde samo dimenziju koja je na kolima.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Nije baš po automatizmu svaki model istog auta homologovan za sve moguće dimenzije guma koje su moguće tehnički da se ugrade.

To što piše na nalepnici i/ili u uputstvu važi za taj konkretan auta, za neki drugi je neka druga nalepnica.
Zakonska je obaveza proizvodjača da podaci na nalepnici odgovaraju vozilu pa sumnjam da onako random na isiti auto lepe nalepnicu sa svim ili samo delimičnim podacima.

Meni je na svim autima do sada na nalepnici pisalo tačno ono što je homologovano, i predvidjeno u uputstvu. Na nekim autima samo jedna dimenzija a na nekima 2 dimenzije.
I uvek za svaku dimenziju i posebno označen pritisak u gumama.

Nikada mi se nije desilo da nalepnica ne odgovara specifikaciji vozila kakvo je izašlo iz fabriike nego nekom drugom primerku/modelu/ opremi.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Markoni » 05 Apr 2022, 09:43

Ovde niko to nije rekao. Odgovara, ali ne obuhvata sve dimenzije koje su homologovane u pojedinim slučajevima. Evo kako je kod mene...

Slika

A evo šta je u homologacionoj dokumentaciji za tu varijantu/verziju...

Slika



Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6355
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od maniaxxx » 06 Apr 2022, 17:58

Moj auto je dosao samo sa 18 cola homologovanim, na nalepnici ima i 17 cola. Otelio sam se dok sam sredio da mi upisu i 17 cola, da imam za zimske.

Ali ovde kod nas je veliko sranje ako imas udes a nemas upisanu dimenziju koju imas na autu, u Srbiji mislim da manje komplikuju.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od YUgisa » 06 Apr 2022, 18:19

U Srbiji ne moze nista, sem kad moze svasta jer ne znaju sta treba da ima. A moze da ne moze ni fabricka jer ne znaju da je ima :kezo:
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Markoni » 06 Apr 2022, 21:14

maniaxxx je napisao:Moj auto je dosao samo sa 18 cola homologovanim, na nalepnici ima i 17 cola. Otelio sam se dok sam sredio da mi upisu i 17 cola, da imam za zimske.

Ali ovde kod nas je veliko sranje ako imas udes a nemas upisanu dimenziju koju imas na autu, u Srbiji mislim da manje komplikuju.
A gde si video to da je samo sa 18? Koji auto?

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6355
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od maniaxxx » 07 Apr 2022, 08:35

Pa video sam kod sebe :D . Kod nas su dozvoljene samo dimenzije, koje imas upisane u karton, nema veze da li taj auto u drugim opremama / motorima dolazi sa vecim ili manjim felgama.

Znaci morao sam od uvoznika da dobijem potvrdu koje sve dimenzije idu na taj model da su mi na tehnickom to dodatno upisali. Naravno sve uz ET felni i brzinski razred guma. To je bila jebada nevidjena koja ne trajala cca pola godine.

Auto je hyundai i30 N line

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od Markoni » 07 Apr 2022, 09:25

Znam, ali zar nije normalno da u taj karton upišu odmah sve što postoji u COC-u?

maniaxxx
Postovi: 6355
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Pomoć oko kupovine guma (prva kupovina)

Post od maniaxxx » 07 Apr 2022, 10:34

Sta je normalno i sta rade nije uvek jedno te isto :D .

Problem je valjda zbog merenja potrosnje, pa je potrebno svaku dimenziju guma i svaku kombinaciju opreme zasebno homologirati. A to valjda kosta ili zasto to ne rade.

Iako je meni logicno, da ako imam zabelezenu potrosnju na 18, moze biti samo manja na manjoj dimenziji, nikako veca.

S tim da sad, imam upisane i dimenzije koje nikako fizicki ne mogu da stavim na auto, znaci iz krajnosti u krajnost.

Odgovori