Posekotina na gumi

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Posekotina na gumi

Post od Laki021 » 04 Apr 2012, 18:38

Upravo sam slucajno primetio da na levoj gumi imam jednu posekotinu. E sad, nisam siguran koliko je ovo ozbiljno, posto su gume inace vrlo dobre i vrlo skupe nisam raspolozen da ih menjam bez potrebe...

Uglavnom bacite pogled na slike i recite sta mislite:

https://picasaweb.google.com/1125529781 ... 0paC_dncIA


Njakao sam posekotinu da vidim dokle ide i rekao bih da ide do armature gume ali je ona potpuno netaknuta (tj ne mogu da je vidim osim mozda jedne bele tackice za koju pretpostavljam da je to pocetak armature). E sad ako ne gresim armatura gume je ono sto nju drzi a sve ostalo je prakticno za prijanjanje na putu i trosenje... Naravno bezbednost je najbitnija i ne bih da rizikujem eksploziju gume na 200kmh...

U pitanju je RFT guma ako i to nesto znaci.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10595
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Posekotina na gumi

Post od Sloba » 04 Apr 2012, 18:45

Ne znam u kojoj meri utiče što to nije klasična već run-flat guma, ali oštećenje kao oštećenje izgleda ozbiljno. Velika su tu naprezanja materijala, temperature i mislim da nije za zezanje sa tim.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23825
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Posekotina na gumi

Post od dragvorl » 04 Apr 2012, 19:19

I meni deluje prilicno ozbiljno. Na prvu ruku bih rekao da rof gume imaju jaci bok od standardnih. Meni ovo ostecenje izgleda kao da ce se siriti i zatim na nekoj vecoj brzini mozda i otpadne deo gazeceg sloja. Mislim da je ovo definitivno za zamenu, a i svajcarski tehnicki pregled verovatno ne bi iztolerisao ovo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Posekotina na gumi

Post od Paja » 04 Apr 2012, 19:36

BMW nije gradski autić za zujanje do 50 km/h max, već ozbiljna mašina koju verovatno ozbiljno voziš i ne bih se zezao s ovim. I sam si svestan kakve bi bile posledice da ova guma explodira na autoputu.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Posekotina na gumi

Post od Laki021 » 04 Apr 2012, 19:46

Da, u pravu ste, i ja sam sad vec malo sabrao utiske (posekotinu sam primetio bukvalno kad sam i postovao) i odlucio da zamenim gumu...
Mada sutra uvece idem na putovanje od nekib 1500km i to definitivno idem sa ovim gumama, al ocigledno nece biti jurcanja po nemackoj zbog ovoga...

Ebi ga, i tako ode 600e neplanirano...


Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23825
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Posekotina na gumi

Post od dragvorl » 04 Apr 2012, 19:54

Jel ne mozes da nadjes takvu novu gumu?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Posekotina na gumi

Post od Laki021 » 04 Apr 2012, 20:44

Pa ne bih da rasparujem gume, tako da bi u paru menjao.
U principu dugorocno nije ni bitno, trebalo bi da mi je ovo poslednja zamena letnjih guma na ovom autu, pa dal to uradio ove il sledece godine sumarno nije ni bitno.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Posekotina na gumi

Post od Med » 05 Apr 2012, 00:01

Гума ти је "довиђења". А ову другу стрпај у гепек па понеси вамо, требаће неком ;)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Posekotina na gumi

Post od Floyd » 05 Apr 2012, 10:04

Bas cudno ostecenje.
Jesi li primetio kad ti se to desilo?
Deluje kao da je nastalo pri "ostrijem" penjanju na ivicnjak.
Ili je mozda o driftovanja :)
Laki021 je napisao:U principu dugorocno nije ni bitno, trebalo bi da mi je ovo poslednja zamena letnjih guma na ovom autu, pa dal to uradio ove il sledece godine sumarno nije ni bitno.
Bitno je jer ces ovako ti da vozis nove gume a ne da ih zamenis pa da ih predas drugom uz auto ;)

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1035
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Posekotina na gumi

Post od noob » 05 Apr 2012, 23:10

Al ti felnom poliras ivicnjake :D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Posekotina na gumi

Post od Laki021 » 10 Apr 2012, 16:48

@Floyd

Nemam pojma stvarno kako i kad se to desilo. Mislim da ovo ne moze biti od pentranja na ivicnjake, pogotovo sto nemam pojma kad sam to opste radio.

@Noob,

Uff, nista mi ne pricaj, treba da vidis jos par ostecenja sto imam... Ovako nizak profil u kombinaciji sa glupavim svajcarskim bankinama, ma koliko pazio ubitacna kombinacija. Svaki ivicnjak ko da je projektovan da ti zdere felnu, onako naostren na vrhu, hrapav... Ne kontam uopste zasto lepo ne koriste one glatke zakosene bankine, svega ovoga ne bi bilo...

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1035
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Posekotina na gumi

Post od noob » 10 Apr 2012, 17:51

4 felne da se odradi peskiranje, zastita i farbanje da to bude full odlicno je 100e kod mog vulkanizera u Zemunu, ako ima da se vari to je plus 10e. Ako ti je kriva felna ispravljanje po felni 15e. Mogu da ti pošaljem slike kako je odradio moje, samo su moje gore bile, sad su kao iz fabrike, vrh odradjeno (nisu ovo prve felne koje sam radio, jesu prve kod ovog vulkanizera, ali do sad najbolje uradjene). Još mi je pozajmio 4 njegove čelične sa njegovim gumama da mi auto ne stoji na klocnama dok ne završi.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Posekotina na gumi

Post od Laki021 » 10 Apr 2012, 18:18

Vrlo sam zainteresovan za to.
Vidim samo jedan potencijalni problem jer imam rft gume pa ne znam ko u ns i bg opste moze da ih skida i vraca.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1035
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Posekotina na gumi

Post od noob » 10 Apr 2012, 20:22

Da li skida rft ili ne to ne bih znao, jbg kad kupuješ egzotiku :mrgreen: Mogu da ti pustim broj da zovneš za info :)

Prva slika, felna nije prljava, oprana upravo, sve je to izguljeno, u desnom gornjem uglu se vidi da je otkinuto 5cm felne (palo poliranje po ivučnjaku zimus jbg :glavomuzid: ):
Slika

Slika druga, ista ta flena urađena:
Slika
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23825
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Posekotina na gumi

Post od dragvorl » 10 Apr 2012, 21:53

Ne znam da li je ovo sa slike powder coating ili sto kod nas zovu plastifikacija, ali ja sam radio to za neki drugi deo, a video sam da covek radi i felne. Na Klisi u NS. Mozes proveriti sa njim direktno. Evo kontakt i mala diskusija sa drugog foruma. http://www.srbija4x4.com/modules/newbb/ ... C&start=10
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori