Zimske gume leti

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Zimske gume leti

Post od dragan » 08 Jun 2012, 11:22

sve je to u redu, ali kad bi bili sami u saobracaju...
meni su na plavom kliju bile zimske gume i posle marta, jer sam ga jako malo vozio, ali sam jednom morao da odem do sm njim, i u jednom momentu mi je na jednom mestu izletela neka baba na biciklu.
prva reakcija je bila normalna, zabo sam kocnicu, ali jednostavno jedino sto sam mogao da uradim je da skrenem sa puta na travu ( taj dan je bio jako topao a ja sam isao oko 30kmh na mestu gde je ogranicenje 50, dakle ni govora ni o kakvom krsenju propisa )...
ne smatram sebe neiskusnim niti sumaherom, ali je poenta da neke situacije jednostavno nisu uvek pod kontrolom i moze da zatreba bas taj mali delic kontrole automobila...

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume leti

Post od Martin » 08 Jun 2012, 18:01

E Dragane, isto se i meni desilo. ali sa Puntom....jako neprijatno iskustvo na +25 stepeni. :srbin:
Ipak je posedovanje dva seta felni (čak i pneumatika!), letnjih i zimskih, luksuz za naše uslove. :kuku:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 08 Jun 2012, 18:15

Pa sad, ako vec neko vozi neki malo ozbiljniji auto, mislim, da nije stariji od 12-13 godina, to bi trebalo da znaci da ima para da odrzava bar osnovno taj auto (necu da kazem da svako ko ima auto lovaran :naughty: , ali ko nema da odrzava ne treba da vozi). A kako se gume menjaju u proseku na nekoliko godina, kada se svi troskovi vezani za gume podele na tih nekoliko godina to ne verujem da izadje vise od 50-ak eura na godisnjem nivou, znaci oko 5e mesecno. Toliko se u kafani izmlati na 2-3 pica.
Inace ovo istrazivanje sa prve strane je radjeno na 20 stepeni celzijusa. Na vecoj razlici se i put kocenja povecava, po logici stvari.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od Xepoj87 » 08 Jun 2012, 18:57

Ja se u potpunosti slazem sa dragvorlom...
Nema opravdanja za neispravan auto... U to ulaze i neodgovarajuce gume...

Ali onda ima i druga strana... Ti kao vozac znas kako ti auto koci,a Dragan prvi moze da napise da li mu bolje koci Clio RS sa zimskim ili njegov stari Clio sa letnjim...
Ja se na drugog ne bih kladio iz licnog iskustva...
E kod nas nije vecina kola Clio RS,nego bas drugi... I sta kada taj zakoci losije od nekog drugog automobila ili udari pesaka za tu razliku u kocenju izmedju RS-a,treba ga kriviti sto nije stavio Brembo i 225/45 R17 gume?
Ako tako gledamo,pesaka ces da udaris i ako premotavas pesmu na CD-u,ako gledas saobracajni znak,semafor,ako palis cigaru,ako uzimas naocare,gledas kojom brzinom ides,kolika ti je temperatura motora,koliko goriva imas,javljas se na handsfree,da ne pominjemo menjanje diska i slicne duze akcije...
Svaka od gore navedenih stvari ce debelo vise od 2m da produzi kocenje ili ti vise od zimskih guma pri 50 km/h,pa se moze reci da ne postoji savestan vozac...

Iskreno,mislim da malo preuvelicavate tu bitnost letnjih guma,ali se slazem da je bitno.
Jbg,ako gledamo,vecina guma na vecini automobila je starija od 5 godina,jer retko ko prelazi preko 10.000km godisnje,a u tom stanju bolje koce zimske stare godinu dana...
Ja sam pricao o 95% automobila na ulicama Srbije i njihovom stanju kocnica,guma i svega... To je katastrofa.

Ja ne znam sa kakvim ljudima vi to imate kontakt i sa kakvim kolima,ali ja retko da sam video kola jeftinija od 10.000e,a da su ispravna...
Cesto i dosta skupljim kolima nesto fali...
Niste realni uopste...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od Day Walker » 08 Jun 2012, 19:29

Xepoj87 je napisao: Ja ne znam sa kakvim ljudima vi to imate kontakt i sa kakvim kolima,ali ja retko da sam video kola jeftinija od 10.000e,a da su ispravna...
Cesto i dosta skupljim kolima nesto fali...
Niste realni uopste...
Ja sam siguran da 90% ljudi sa kojima imam kontakt nemaju auto vrednosti preko 10k eura, pa i dalje imaju ispravan auto :zbunjen:
Razumem da se ti kreces u mnogo skupljim krugovima, ali obrni se oko sebe i shvatices da si 1 u 100.000 stanovnika koji se u takvim okolnostima nalazi i imas drugare koji su u mnogo boljoj finansiskoj situaciji pa voze i mnogo bolja kola ;)
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od Delija » 08 Jun 2012, 19:42

Ma nije poenta u drugarima koji su "dobrostojeci", nego covek retko vidja ispravne automobile :rofl:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od Day Walker » 08 Jun 2012, 20:03

Ma mislio sam na realnost njegove situacije
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 08 Jun 2012, 20:15

A sto je fazon kod nas da imovinsko stanje uopste ne mora da se reflektuje na ispravnost vozila. Bitno je da sve izgleda "siroko", a da li ce otpasti glavcina iza coska to nema puno veze. ;)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od NexT » 08 Jun 2012, 20:22

Nebitno koliko auto kosta, bitno je da li neko shvata koliko su bitne neke stvari ili ne. X ljudi ne primecuje da im nesto fali sa kolima i idu u servis samo kad nesto rikne... Ne radi se ni o parama nego o apsolutnoj nezainteresovanosti i moto "dok ide sve je ok"...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 08 Jun 2012, 21:40

Novac je svakako faktor koji utiče na mnogo toga, ali nije presudan. Malo je tema odlutala od tehničke rasprave po pitanju korišćenja zimskih guma u letnjim uslovima, što je ustvari bila poenta teme.
Po pitanju odnosa prema automobilu, ne može se tu definisati nikakvo pravilo. Svako radi kako misli da je najbolje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Zimske gume leti

Post od Uroš S. » 08 Jun 2012, 22:10

Ajde sto mozda ima dosta jeftinih a neispravnih, ali sto vidjam masu automobila od 100.000e+ vrednosti sa katastrofalnim gumama iz kojih viri armatura.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 08 Jun 2012, 23:28

Sad ga brate i ti pretera. Pa koliko ih ima u Srbiji ukupno, da koštaju preko 100k eura?
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Zimske gume leti

Post od methane.master » 09 Jun 2012, 00:04

Evo danas viđen Audi S8. Prednje gume naravno slikovi. :thumbdown:
Širim haos!

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od ftj » 09 Jun 2012, 00:22

U Crnoj Gori sam se nagledao džipova koji tako polovni koštaju >40k eur a voze slikove :mrgreen:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 09 Jun 2012, 00:23

:back2topic:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori