Zimske gume leti

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od Xepoj87 » 09 Jun 2012, 01:00

Day Walker je napisao:
Xepoj87 je napisao: Ja ne znam sa kakvim ljudima vi to imate kontakt i sa kakvim kolima,ali ja retko da sam video kola jeftinija od 10.000e,a da su ispravna...
Cesto i dosta skupljim kolima nesto fali...
Niste realni uopste...
Ja sam siguran da 90% ljudi sa kojima imam kontakt nemaju auto vrednosti preko 10k eura, pa i dalje imaju ispravan auto :zbunjen:
Razumem da se ti kreces u mnogo skupljim krugovima, ali obrni se oko sebe i shvatices da si 1 u 100.000 stanovnika koji se u takvim okolnostima nalazi i imas drugare koji su u mnogo boljoj finansiskoj situaciji pa voze i mnogo bolja kola ;)
90% mojih drugara i nema kola...
A ja ti pricam o ovima sto voze losija kola,90% su neispravna... Ne da im fali tocak,ali kada udjem u detalje sta sve treba da se radi na tim kolima,shvatis da se bukvalno kotrljaju na poverenje...
Zimske gume su na tim kolima najmanji problem...
Brate,kada vas slusam, imam osecaj kao da zivite u Svedskoj i da vam svi poznanici imaju 3.000+ e plate...

Ja menjam jedan set guma godisnje minimum,a na ostalih 9 automobila menjamo na svake 2 godine po 1 set recimo...
Na Golfove 2 ne stavljamo letnje uopste.
Nisu gume mali trosak, da bi nekome "kenjali" zato sto ne stavlja i zimske i letnje... Da ne pominjemo sto vulkanizer uzima i jedno 1.000 kinti po tocku za zamenu guma...
Pa gde je tu kada neka pukne,probusi se...
Ono sto je meni obavezno,jesu zimske,a letnje su pozeljne. (Opet,ne meni,ja stalno menjam,ali uopsteno neko moje misljenje za svaka kola)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Sh@rance
Postovi: 1600
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:48
Garaža: Fiat Punto Classic 1.3 MultiJet & Cannondale Trail 7 er29
Lokacija: Obrenovac

Re: Zimske gume leti

Post od Sh@rance » 20 Jun 2012, 15:45

Zimske gume su odlicne za leto evo kako ja moje zimske gume koristim u toku leta :D
Slika
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zimske gume leti

Post od nikaragva » 20 Jun 2012, 15:51

Ti si ovaj sto sedi? :kezo:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 20 Jun 2012, 16:33

:back2topic:

Malo shale nije na odmet, ali ovo nije tema!
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
pierre
Postovi: 106
Pridružio se: 18 Feb 2012, 09:54
Garaža: Fiat Punto 1.2
Lokacija: Požarevac
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od pierre » 26 Jun 2012, 15:17

Ja sam na strani onih koji smatraju da je najbolje, a i najjefinije (dugoročno gledano) imati 2 kompeta guma. Dodatni plus je imati 2 kompleta točkova sa fenama. Točkove možete zameniti sami kod kuće, ne morate ići kod vuklanizera i plaćati istom. To predsavlja malo veće ulaganje u startu, ali ako vozite svaki komplet u odgovarajuće godišnje doba i prelazite oko 10000km godišnje, mirni ste 5 godina ili dok šara ne padne ispod 4mm, a to već zavisi od stila vožnje.

Ako neko ne može da priušti 8 premium guma, mislim da je bolje uzeti 8 budget guma (tigar, sava,...) ili economy (fulda, barum,...), nego 4 premium zimskih i voziti ih tokom cele godine. Ako uzme letnje zimi neće biti legalan.

Za one koji prelaze stvarno malo km, ispod 5000km godišnje, moja preporuka bi bila all season. Nisu kao letnje, ali su leti bolje od zimskih. Nisu zimske, ali su zimi bolje nego letnje. Nakon 5 godina izgubiće svojstva ali imaće ok šaru. Tad bi ih valjalo menjati. E sad, ne znam kako naš novi ZOBS gleda na all season, mislim da su dozvoljene zimi.

Mane vožnje pogrešnih guma u pogrešno godišnje doba je nebrojano puta ispričana priča i treba to izbeći ako je moguće.
Slika

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od nixa » 26 Jun 2012, 15:55

Ja sam pre za zimske leti nego allseason zimi...

Baš pre neki dan sam proćaskao sa vulkanizerom u vezi saveta za kola koja se malo voze (5000km godišnje) i rekao mi je slobodno peglaj leti zimske. Tako ću i da uradim dok se ne bude više vozilo. Jedino sam za allseason ako se zimi baš malo vozi, pa je većina od tih 5000km napravljena leti i po vlažnom kolovozu. Onaj ko mora i po snegu - zimske.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23289
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od Day Walker » 26 Jun 2012, 16:36

Drug ima vec 3 god allseason gume i nista se ne zali ni zimi ni leti... Vozi Astru H
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3774
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od ivancho » 26 Jun 2012, 16:40

Ja juce sreo BMW X3 i Mercedes GLK na zimskim gumama, alo bre pa treba obuzdati te zivuljke. Ne znam koliko je povezano,ali oba vozaca su zenskog roda :D

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Zimske gume leti

Post od methane.master » 26 Jun 2012, 19:02

Koliko ti takvih ikad dotera kola u radnju i koliko njih uopšte zna da postoje letnje i zimske? Jedva kapiraju da treba da sipaju gorivo, a ne nešto više. ;-)

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 26 Jun 2012, 21:00

pierre je napisao:...ne znam kako naš novi ZOBS gleda na all season, mislim da su dozvoljene zimi.
Dozvoljene su ako imaju oznaku M+S, nije neophodna pahuljica koja označava pravu zimsku gumu.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 26 Jun 2012, 21:47

pierre je napisao:...ne znam kako naš novi ZOBS gleda na all season, mislim da su dozvoljene zimi.
Moze cak i letnje zimi, ali ukoliko nema padavina, leda i sl.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Zimske gume leti

Post od Texonja » 26 Jun 2012, 23:07

Na Golfu imam pozadi Hankook "jebem li ga koji" (zna Dag) all-season i nemam nikakvih zamerki ni za leto ni za zimu. Leti ih drzim na 2 atmosfere, zimi na 1.8 i to je jedina razlika, inace se ne skidaju nikad. Samo napred menjam - leti Michelin Energy Saver, zimi Michelin Alpin.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
pierre
Postovi: 106
Pridružio se: 18 Feb 2012, 09:54
Garaža: Fiat Punto 1.2
Lokacija: Požarevac
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od pierre » 26 Jun 2012, 23:20

nixa je napisao:Ja sam pre za zimske leti nego allseason zimi...
@nixa Misliš da su zimske leti manje zlo nego allseason zimi? Pa sad, nemam nešto puno iskustva, vodim se teoriom. Trebalo bi da mogu da posluže i legalne su. Opet, ako auto prelazi do 5000km kontam da je to većinom u gradu pri malim brzinama i po relativno čistim ulicama i da taj nije neko ko ne izlazi iz auta i može lako da se odrekne volana kada je neko nevreme kao što je bilo u februaru.

Možda bi bilo dobro napraviti neki test allseason protiv letnjih u zimskim uslovima i allseason protiv zimskih u letnjim uslovima. Baš bih voleo da vidim rezultate jednog takvog testa.

@ivancho i methane.master A ovi skupi i moćni automobili leti na zimskim gumama, tu se vidi da novac nije problem, već neinformisanost i bezobzirnost. Ma frapirao sam se kad sam pročitao negde da se desilo da je, eto slučajnosti opet ženska osoba, uzela auto na lizing. Nakon, lupam, 3 godine auto joj je oduzet jer nije mogla više da plaća rate. Auto je bio u očajnom stanju, zreo za generalku. Ispostavilo se da posle 60000km auto ni jednom nije video servis! :kuku: Ni jednom menjano ulje, ma ništa. Samo sipala gorivo i vozila. I šta posle reći... Dok ima i onih koje se najstrožije pridržavaju šta je majstor rekao. Ali novac i bahatost nekako često idu zajedno.

@Texonja To ti nije loša varijanta. Neki kompromis između allseason i 2 kompleta. Ali definitivno dobra ideja. :doubleup:
Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od dragvorl » 26 Jun 2012, 23:39

pierre je napisao:
A ovi skupi i moćni automobili leti na zimskim gumama, tu se vidi da novac nije problem, već neinformisanost i bezobzirnost.
Nemoj biti bas siguran. Ima tu raznih prica, izmedju ostalog i gologuzije koja jede 'leba i pastete i zivi na kredit samo da uvali pedu u X3 ili neki slican. Da ne pricamo koliko ima neregularnih vozila...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Zimske gume leti

Post od Texonja » 26 Jun 2012, 23:48

dragvorl je napisao: Nemoj biti bas siguran. Ima tu raznih prica, izmedju ostalog i gologuzije koja jede 'leba i pastete i zivi na kredit samo da uvali pedu u X3 ili neki slican. Da ne pricamo koliko ima neregularnih vozila...
E sad mi reci da si slucajno pomenuo bas X3. Sta fali GLK kao primer? :palica:
Mada priznajem, cesto se nema ni za pastetu, pa udri samo hleb... :nonono: :) :opustanje:

EDIT
@Pierre, smucila mi se vise i kupovina guma i odlaganje istih. U jednom momentu sam imao 3 auta u kuci, pa sad zamisli da svaki ima po 2 seta od po 4 gume, to je 24 gume, od kojih su u svakom momentu 12 na automobilima, a 12 treba negde da odlozim i cuvam. K'o da sam vulkanizer. :nonono:
Ovo sa allseason mi se ucinilo kao dobra ideja, pa sam tako uradio i na Golfu i na Puntu, jer se oba automobila nisu vozila niti prebrzo, niti nesto cesto van grada. U svakom slucaju, zimi se ovaj Hankook allseason ponasa maltene kao zimska (ne bezi dupe nikad), dok leti ne umem da ocenim ima li razlike, tj ponasa se rekao bih i leti sasvim OK.
Poslednja izmena od Texonja u 27 Jun 2012, 00:03, izmenjeno 1 put ukupno.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Odgovori