Ford Fiesta - menjac

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
spaqe
Postovi: 4
Pridružio se: 04 Dec 2022, 18:30

Ford Fiesta - menjac

Post od spaqe » 23 Maj 2023, 09:31

Pozdrav svima, da li neko moze da me posavetuje vezano za menjac? Naime, pocetnica sam, imam probnu, i uzela sam Ford Fiesta 2009 (1.25, 75k), i za sad sam presla nekih 900km sa njim. Ono sto mi se desava sa menjacem je menjanje stepena prenosa iz druge i trecu, imam utisak da "promasi" trecu, nece da predje vec ga malo cimam, kao da ne mogu da pogodim trecu bukvalno (to mi se desava jednom od tri/cetiri puta). Kad mi ne uspe, vratim u drugu, pa probam opet. Posto imam samo jedna kola sa kojim mogu da poredim menjac (Peugeut 206 2015.) na kojem sam polagala, tamo je treca bila odmah centrirana iz lera na gore i jako je lagano ulegao menjac. Na mom Fordu imam utisak da je malo pomereno na desno. Svi drugi prenosi rade bez tog cimanja, mozda samo rikverc moram da povucem ka sebi jer se desava da onako zakrci. Ono sto mene kao pocetnicu zanima jeste da li je ovo neki simptom i da li je potreban servis menjaca (tj prvo dijagnostika)? Hvala!

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ford Fiesta - menjac

Post od nidza » 23 Maj 2023, 09:49

Servis birača verovatno, menjač ne verujem da je u kvaru. Nešto oko ručice, sajle, ali svakako je to za majstora. Majstor koji servisira Ford će verovatno i tačno znati, obično starija kola imaju slične kvarove.

Ne bi trebalo biti previše skupo rešavanje. Ako već nemaš majstora, neko ko vozi Ford će ti preporučiti. Nemoj ići u ovlašćene servise.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Ford Fiesta - menjac

Post od Bax » 23 Maj 2023, 10:12

Prvo savet, polako menjaj brzine, nikako na silu, lagani pritisak, dok sama ne legne na svoju poziciju rucica.
Proveri da ti nije paptosnica ispod kvacila, pa mu ogranicava pun pokret za pritisak.

Dakle treca treba da udje, tako sto izbacis iz druge navise u ler, opustis ruku, da se menjac sam postavi u svoju 0 tacku, i lagano poguras u napred.

Ako i tada nece da udje, onda neko treba da pogleda.


ALi za losije menjace, neko pravilo je da se neznije salta, i da onda bolje slusaju.

JA imam slicne probleme, kad recimo jako brzo hocu da usaltam, i to na vise kola, ali na svima resavam, laganim saltanjem....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

spaqe
Postovi: 4
Pridružio se: 04 Dec 2022, 18:30

Re: Ford Fiesta - menjac

Post od spaqe » 23 Maj 2023, 10:42

Bax je napisao:
23 Maj 2023, 10:12
Dakle treca treba da udje, tako sto izbacis iz druge navise u ler, opustis ruku, da se menjac sam postavi u svoju 0 tacku, i lagano poguras u napred.

Ako i tada nece da udje, onda neko treba da pogleda.
Da, to i uradim, opustim ruku, probala sam i sa prstom jako lagano iz 0 tacke - i tu zaglavi tj nece da udje u trecu. Kao da udara u neku blokadu.

Nosim danas do servisa, pa da mi to pogledaju. Hvala vam na savetima, poprilicno mi znace. Verujem da nama pocetnicima neke stvari mogu da izgledaju normalno, a da su zapravo simptom koji je za servis.

Odgovori