Emisije CO2 i NOx

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46196
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Geza » 14 Okt 2015, 20:33

Poštenjačine...

Volkswagen of America admits 2016MY 2.0 TDI cars have suspect software too
http://abcnews.go.com/Technology/wireSt ... s-34467957

Different than the "defeat device" of the previous model years

Volkswagen of America has informed U.S. regulators the 2016MY cars with the 2.0 TDI engine also have the illegal software.

Described as an "auxiliary emissions control device", the new software is different than the one installed on previous model years that generated the ongoing dieselgate. According to preliminary info, the new software is capable of making the pollution control catalyst heat up quicker which in return improves the performance of the device responsible for separating the nitrogen oxide into harmless nitrogen and oxygen gases.

VoA's spokesman Jeannine Ginivan revealed today that EPA was informed last week about this new software installed on the US-spec 2016 model year cars equipped with the 2.0 TDI engine. Volkswagen is now working with the regulators to have the issue sorted out, but most likely this second defeat device will delay the launch of several models offered with this engine.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Dzoni_m
Postovi: 1717
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Dzoni_m » 14 Okt 2015, 21:16

Nahebace i u Nemackoj tj trazice da im vrate subvencije koje je drzava dala za "zelena" vozila. Navodno su inkasirali 2 milijarde na ime toga, samo u Nemackoj. Ako ih pojure Britanci (a oni taj penal oprostiti nece) i druge drzave EU + USA ne bi me cudilo da im zategnu kaznu koju ovi nece moci da plate, ali oni i idu na tu taktiku. Sada ce priznati SVE i suocice se sa tolikom kaznom da ce izaci sa pricom o "stednji i racionalizaciji" onda ce najaviti otpustanje ogromnog broja ljudi. Onda ce sve drzave da se uhvate za glavu jer ce to biti socijalni problem. Ne bi me iznenadilo se tada porovuku sa mnogo manjom kaznom ili cak nekom simbolicnom. Jbg politicari su bezkicmenjaci niko nece imati moooda da uradi pravu stvar. Uredjeno trziste i postovanje zakona? Ma samo za boraniju. Ako si veliki pravila su savitljiva.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23856
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od dragvorl » 14 Okt 2015, 21:37

Pa naravno, Ameri manje vise, ali u EU gde je VW imao najveci razvojni budzet od svih kompanija nece bas jedan VW da se provede kao bos po trnju, mnogo je to radnih mesta, glasaca, podmazanih politicara. Uz to, kada se ima u vidu da po ovoj osnovi nema samo VW putera na glavi, vec je klupko tek sad krenulo da se odmotava, to im olaksava delom situaciju.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23856
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od dragvorl » 17 Okt 2015, 14:55

Slika
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Dzoni_m
Postovi: 1717
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Dzoni_m » 21 Okt 2015, 08:56

http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/201 ... zaposlenih

Uvod u vec "vidjeni" scenario......

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10897
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Uroš S. » 21 Okt 2015, 09:05

Dzoni_m je napisao:Nahebace i u Nemackoj tj trazice da im vrate subvencije koje je drzava dala za "zelena" vozila. Navodno su inkasirali 2 milijarde na ime toga, samo u Nemackoj. Ako ih pojure Britanci (a oni taj penal oprostiti nece) i druge drzave EU + USA ne bi me cudilo da im zategnu kaznu koju ovi nece moci da plate, ali oni i idu na tu taktiku. Sada ce priznati SVE i suocice se sa tolikom kaznom da ce izaci sa pricom o "stednji i racionalizaciji" onda ce najaviti otpustanje ogromnog broja ljudi. Onda ce sve drzave da se uhvate za glavu jer ce to biti socijalni problem. Ne bi me iznenadilo se tada porovuku sa mnogo manjom kaznom ili cak nekom simbolicnom. Jbg politicari su bezkicmenjaci niko nece imati moooda da uradi pravu stvar. Uredjeno trziste i postovanje zakona? Ma samo za boraniju. Ako si veliki pravila su savitljiva.
Mislim da je to sve ušlo na teren visoke politike i da neće biti baš tako. Sad ce da se prave razni ustupci(na spoljnopolitickom, ekonomskom i.drugim planovima) na obe strane da bi se prebilo. Sumnjam da ce baš svi sve da plate.

P8 Lite TT

Dzoni_m
Postovi: 1717
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Dzoni_m » 21 Okt 2015, 09:13

Uroš S. je napisao: Mislim da je to sve ušlo na teren visoke politike i da neće biti baš tako. Sad ce da se prave razni ustupci(na spoljnopolitickom, ekonomskom i.drugim planovima) na obe strane da bi se prebilo. Sumnjam da ce baš svi sve da plate.
Ja to i kazem. Najavice otpistanja, evo vec sam postavio vest, i sada ce da krene to palamudjenje i bice "pojeo vuk magarca". Iskreno malo mi je drago zbog zelenih, ali mi je mnogo vise krivo sto ce se VW izvuci.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od aviator » 21 Okt 2015, 10:50

Pošto se toliko razvila priča oko "smrdljivih dizel zagadjivača", trebalo bi objasniti na koje načine prizvodjači rešavaju "ekološke" norme i koliko je to košta vlasnika dizela.
Podelu bi trebala biti po tipu motora a ne po markama kola.
Npr:
HDI i TDCi imaju FAP filter čestica i rezervoar aditiva za njihovo povremeno uništavanje.
Litra aditiva je za 50-ak kkm i košta 50-70€.
dCI..
JTD i MultiJet..
TDI..
BMW D..
MB D..


Šta je AdBlue i da li se koristi i u automobilskim motorima?

Dzoni_m
Postovi: 1717
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Dzoni_m » 21 Okt 2015, 11:15

Da to je DEF tj urea. Nemci to koriste pod imenom AdBlue. Ista stvar je u pitanju. Tj sve koje ispunjavanju ISO22241 specifikaciju

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od aviator » 21 Okt 2015, 13:44

Od 2013. PSA u BlueHDi koristi AdBlue.

http://www.youtube.com/watch?v=mTCqjnmBtE8

Koliko kilometara "traje" litra AdBlue? Pošto litar?
Zanimljivo:
AdBlue® is a mixture of water and urea and freezes b e l o w -11*C

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46196
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Geza » 21 Okt 2015, 13:53

VW će za kaznu sigurno opremati svoje modele sa džakovima. :)

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8102
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Ji 4Tze » 21 Okt 2015, 13:55

za u gepek.

Konačno da se vrate osnovnoj nameni vagena a to je da prevozi džakove u gepeku :mrgreen:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od Laki021 » 21 Okt 2015, 14:04

dragvorl je napisao:Slika

Pa ko je to opet najbolji :)

ljubitelj
Postovi: 10720
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od ljubitelj » 21 Okt 2015, 14:13

Jednostavno je na papiru, svi dizel motori rade na istom dizel ciklusu sagorevanja i imaju identicne gasove i cestice kao rezultat sagorevanja.

Proizvodjaci na razne nacine pokusavaju u startu u samom motoru da pomire 2 kontradiktorna zahteva- da je sto veci pritisak i time temperatura sagorevanja jer je tada i veca iskoristivost goriva a time niza specificna potrosnja grama/kWh i potrebu da je niska temperatura (a time i pritisak mora da bude nizi) sagorelih gasova da bi se izbelga oksidacija azota iz vazduha.

U treci problem spadaju cvrste nepotpuno sagorele cestice, poznatije kao koks a koje nastaju uglavnom zbog preniske temperature na kojoj se vrsi oksidacija i neodgovarajuce pripremljenog goriva (bogata, masna mesavina tzv).

Cvrste cestice se sakupljaju mehanicki u filteru dok su na nizoj temp a onda se posle sagore u njemu na visoj temp.

Azotni oksidi se ureom redukuju. To je taj tzv ad blue dodatak.

Ugljenikovi oksidi se oksidisu dalje, CO pre svega do CO2, u katlizatoru.

I onda imamo u idealnom slucaju CO2, N2, H2O a bez HC. U praksi se auto koristi na sasvim razlicite nacine i radi ne uvek u optimalnim uslovima okoline.

Sve je to dobro poznato ali kosta u samoj proizvodnji i kosta kasnioje tokom rada u prigusenju motora. A novac je veliki u igri.

Kupci gledaju u podatke o potrosnji, a to je direktno povezano sa ovim obradama.

U sustini nema neke bitne razlike izmedju pobrojanih trgovackih oznaka dizel motora, ionako sisteme ubrizgavanja pravi svega nekoliko firmi u svetu i to se onda ugraduje u sve marke i modele.

Takodje, treba uvek imati u vidu da je merenje gasova po km puta u sustini glupo.
Vozilo se krece u gradu, stane na semafor motor radi i izlaze dimni gasovi a predjeni put je 0metara. Kolicnik grama/km postaje beskonacne vrednosti.

Svaki auto tada prevazilazi svaku euro normu.

Ista stvar je spora voznja u koloni, kreni stani. Stotine puta se prekoracuju dozvoljene granice po euro normama.

Cela prica oko emisije CO2 i NOx je u startu pogresno postavljena pre 25 godina, bavi se posledicama a ne resava uzrok problema.

To je moje misljenje na osnovu najsonovnijeg znanja o svrsi takve klasifikacije-porezu i novcu generalno.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Emisije CO2 i NOx

Post od aviator » 21 Okt 2015, 14:37

ljubitelj je napisao:U sustini nema neke bitne razlike izmedju pobrojanih trgovackih oznaka dizel motora, ionako sisteme ubrizgavanja pravi svega nekoliko firmi u svetu i to se onda ugraduje u sve marke i modele.
Nismo se razumeli. Ne interesuje me sam princip rada i ko kome šta dodje ili ne.
Interesuje me:
HDI i TDI od 2013. koriste AdBlue. Šta koriste dCI, MB D, BMW, JTD?
Da li svi moderni dizeli imaju FAP filter i kako je predvidjeno njegovo održavanje tokom eksploatacije?
Koliko se troši tih aditiva i pošto su?
To su pitanja bitna za kupca-vozača.

Odgovori