Start-Stop sistem

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW serije 5 F10

Post od Floyd » 18 Jun 2012, 13:24

Laki021 je napisao:A vidim tebe jos uvek trese sto su te zahebali za S5, razumem te potpuno, ebena drzava je prakticno i umesto mene donela odluku da ce mi sledeci auto biti dizelas (svakako sam se dvoumio, al mislim da dileme vise nema iako sam do sada lagano naginjao ka benzincu).
Uh ne pitaj.
Pored toga, ne bi me nista iznenadilo da za koju godinu uvedu godisnji harac za vozila preko 130g/km :besan:

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 13:25

Mislim da je eco mode nesto sto ima automatik, tj prilicno sam ubedjen da moj to nema.
Sad razmisljam, imam obicaj da na 20-30m pred semafor izbacim menjac iz brzine i dokotrljam se do semafora u "leru" (naravno to ne mogu na trenutnom automatiku). Da ne ulazimo sad koliko je to dobro ili ne, opasno ili ne, nego koliko moze biti opasno da ova budala skonta kako bi bila dobra ideja da ugasi motor u momentu kada ja pri brzini od 20km/h izbacim u ler. Valjda i on to radi tek kada se vozilo potpuno zaustavi. To mi je jedino logicno, mada dzabe moja logika, jer je meni logicno i da se sistem moze potpuno iskljuciti, ali ocigledno da inzenjerima u BMW-u to nije logicno.

Uzgred, razmisljam jos koliko taj sistem zalud drnda anlaser... i koliko motoru prija da se za 10km gradske voznje upali/ugasi 10-15 puta? Ubedjen sam da bas nije odusevljen ni anlaser ni motor.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW serije 5 F10

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 13:31

Da ti dam odgovor kakav bi dobio iz marketinga:

Alnaser je projektovan za takav rad, a motor se pali gasi samo kada je zagrejan tako da mu nista ne steti :)

Naravno licno mislim da su to sve budalastine i da je ovaj sistem najveca glupost koja je skoro usla u autoindustriju.

Mada siguran sam da ne gasi motor ako se auto krece...


Floyd je napisao:
Laki021 je napisao:A vidim tebe jos uvek trese sto su te zahebali za S5, razumem te potpuno, ebena drzava je prakticno i umesto mene donela odluku da ce mi sledeci auto biti dizelas (svakako sam se dvoumio, al mislim da dileme vise nema iako sam do sada lagano naginjao ka benzincu).
Uh ne pitaj.
Pored toga, ne bi me nista iznenadilo da za koju godinu uvedu godisnji harac za vozila preko 130g/km :besan:

Zamisli sada da uvozim moj sadasnji auto, trebalo bi platiti oko 10 000CHF samo za tu taksu :) Bas cu da sracunam kolika je taksa za uvoz 550i xdrive :)
Poslednja izmena od Laki021 u 18 Jun 2012, 13:33, izmenjeno 2 puta ukupno.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW serije 5 F10

Post od Floyd » 18 Jun 2012, 13:32

@Texonja

Voznju na ler sam hteo da probam kada sam vracao auto u garazu ali sam se predomislio da ne bi nesto zeznuo...jbg ako ugasi motor gasi i servo :)
Opet, razmisljam da bi sistem terebao da prepozna da je auto u pokretu, mada ko ce ga znati :zbunjen:

@Laki

Glupost je za vozace ali ce zato majstori da trljaju ruke :kezo:
Floyd je napisao:Zamisli sada da uvozim moj sadasnji auto, trebalo bi platiti oko 10 000CHF samo za tu taksu :) Bas cu da sracunam kolika je taksa za uvoz 550i xdrive :)
Ma nisu normalni...za koju godinu ce nes naterati da vozimo Priuse i slicna *ranja.
Jos sam ja znao za tu taksu (pricali smo o tome) ali sam skroz zaboravio na to :glavomuzid:
Tako, pre neki dan gledam na TCS-u sta mi treba za uvoz i nadjem onaj clanak.
Poslednja izmena od Floyd u 18 Jun 2012, 13:39, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 13028
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: BMW serije 5 F10

Post od ftj » 18 Jun 2012, 13:33

Verujem da postoji način da se to ugasi trajno. Naravno mislim na aftermarket varijantu.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: BMW serije 5 F10

Post od Geza » 18 Jun 2012, 13:37

@ Tex, mislio sam da taster isključi/ISKLJUČI ceo sistem, ali kasnije sam video da je sistem različit za manuelni i automatski menjač.

Malo o akumulatorima.

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW serije 5 F10

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 14:03

Sad sam googlao malo o ovim baterijama, ova skroz levo kosta oko 250e i ima kraci zivotni vek od obicne baterije...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: BMW serije 5 F10

Post od dragvorl » 18 Jun 2012, 17:08

Ali kad ti je ona pod haubom onda si smekker. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

zYx
Postovi: 117
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:01
Garaža: F10 525d LCI
Lokacija: Beograd

Re: BMW serije 5 F10

Post od zYx » 20 Jun 2012, 12:23

ftj je napisao:Verujem da postoji način da se to ugasi trajno. Naravno mislim na aftermarket varijantu.
Moze da se ugasi preko E-Sys-a (koji je i dostupan za download), za to treba jos i kabl i malo (u stvari malao vise) poznavanja kako radi program.
A ovo je sve bitno zato sto je to BMW-ov program, pa bi Delta motors mogla da to iskljuci, ako je slala majstore na neku edukaciju.

Malo vise o tome http://www.f30post.com/forums/showthread.php?t=696777

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 20 Jun 2012, 15:38

Malo informacija iz prve ruke (Delte): sistem auto start/stop ne smeju da iskljucuju, jer Nemci ne dozvoljavaju. Postoji opcija, ali su im je u softveru onemogucili. Po nemackom (EU) zakonu kada se mere izduvni gasovi na automobilu ukalkulisana je i usteda koja se pravi tim sistemom i ako bi ga disable-ovali time bi se te vrednosti promenile pa stoga to ne smeju da rade.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

ftj
Postovi: 13028
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: BMW serije 5 F10

Post od ftj » 20 Jun 2012, 15:41

Što ne sprečava tebe da sam uradiš van delte.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW serije 5 F10

Post od Floyd » 20 Jun 2012, 15:46

...i da izgubi garanciju :naughty:

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW serije 5 F10

Post od Laki021 » 20 Jun 2012, 15:47

Texonja je napisao:Malo informacija iz prve ruke (Delte): sistem auto start/stop ne smeju da iskljucuju, jer Nemci ne dozvoljavaju. Postoji opcija, ali su im je u softveru onemogucili. Po nemackom (EU) zakonu kada se mere izduvni gasovi na automobilu ukalkulisana je i usteda koja se pravi tim sistemom i ako bi ga disable-ovali time bi se te vrednosti promenile pa stoga to ne smeju da rade.


Pretpostavljao sam da iz ovog razloga to nece da iskljucuju, ali realno razlog je jako jako glup (ne znam samo ko je glup, BMW ili oni koji odredjuju zakone).

Dakle, ne sme se trajno iskljuciti start/stop sistem, ali je OK da postoji dugme na koje ga mozes svaki put kad upalis auto iskljuciti. Zanima me samo po kome je ovo drugo OK a drugo nije... Isto tako mogu da ga po defaultu iskljuce pa ga hoce nek ga pali svaki put kad pali auto, odnosno nek podesava ko kako hoce...


Inace Tex, vec ti je neko rekao, ali da ponovim, mislim da tebe to nece bas toliko nervirati, jer kod automatika je to nevidjeno lose uradjeno iz razloga koje sam pomenuto. Kod manuelnog to nije toliki problem, jer em ti ga nece gasiti ako ne psutis kvacilo (dakle nece se gasiti kada cekas za levo skretanje i sl) a takodje ako vec cekas na semaforu i pustis kvacilo, dok ti ubacis u brzinu da krenes on ce se stvarno upaliti (sto nije slucaj kod automatika, gde je vozac odmah spreman da krene a auto nije...).

ftj je napisao:Što ne sprečava tebe da sam uradiš van delte.
Teoretksi, moze da ima problema sa garancijom ako to uradi...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: BMW serije 5 F10

Post od dragvorl » 20 Jun 2012, 16:35

Kada se kod manuelnog ne gasi, kada je stisnuto kvacilo i kada jos?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: BMW serije 5 F10

Post od Texonja » 20 Jun 2012, 16:37

Receno mi je da sistem gasi auto kada stanes prvi put i izbacis iz brzine. Kada stisnes kvacilo auto automatski pali auto, ti ubacujes u prvu i kreces, medjutim ako stanes opet posle 2-3 metra i opet izbacis iz brzine u ler, sistem nece ugasiti motor jer ukapira da si u kreni-stani guzvi.
Mozda i ne bude strasno, videcemo uskoro... ;)
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Odgovori