Start-Stop sistem

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Škoda Kamiq Style 1.5 TSI 150ks DSG

Post od ljubitelj » 19 Apr 2023, 18:47

nidza je napisao:
19 Apr 2023, 16:06

A šta mu više ne prija, da se startuje podmazan, a hladan
Koji to motor ima posebnu pumpu ulja koja radi i omogućava radni pritisak ulja dok je sam motor isključen?
Jedino takav motor sa radnim pritiskom ulja se startuje podmazan, motor o kome pričamo to nema koliko znam.

Dakle kao što je kolega objasnio hladan motor startuje trenjem metal o metal, bez podmazivanja klipova-cilindra, klipnjače, radilice, ležajeva, bregaste....

Postoji i sistem da se to habane minimizuje tako što anlaser vrti motor jedno 2-3 sekunde a bez varnice i motor se ne pali pa pumpa ulja kao nabije nekakav pritisak i formira se uljni film na ležajevima pre nego što krene udaranje klipa po ležajevima, odnosno opterećenje ležajeva.
To možda u praksi i radi posao a možda i ne, u teoriji navodno pomaže da se efekat hladnog starta manje odrazi na habanje.

Jedan hladan start je neki ekvivalent predjenih 500km podmazanog motora, ugrubo neko pravilo odranije.

SS sistem je bio uveden kod VWa sredinom 80tih i zbog dovoljno velikog habanja je izbačen, isto 80tih.
Potpuno isti princip i sistem kao što je sada. Modele auta je VW nazivao Formel E.
Jedan takav sam imao prilike i da vidim uživo u radu...funkcioniše sve to ali nije rpreživelo tada.

Taj DynAlto kako se tada zvao jedan uredjaj koji pokreće motor i pravi struju je 80tih isprobavan i takodje napušten. Francuzi su ga imali i u varijanti sa 48V radnim naponom.

Nemam sumnje da danas SS radi neuporedivo preciznije uz kompjuterski nadzor nego onaj iz prošlog veka ali ulje i podmazivanje je bilo i ostaje "krvotok" motora...iliti stara izreka-
ko maže (podmazuje, redovno menja) taj i vozi.


VW nije bio jedini 80tih sa SS sistemom, mogao je da se kupi i aftermarket kit za ugradnju SS u bilo koji auto, pravili ga Švajacrci. Mislim da imam još uvek časopis sa reklamom i praktičnim testom tog aftermarket.
Nije se ni taj nešto pokazao pa je i on povučen iz prodaje.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Škoda Kamiq Style 1.5 TSI 150ks DSG

Post od Gaginh0 » 19 Apr 2023, 18:51

ftj je napisao:
19 Apr 2023, 18:20
Ne moze bukvalno nijedan to da memoriše osim ako ne uradiš 'kodiranje'. na bmwu je to ultra jednostavno, na audiju nisam istraživao da li je moguce uopste.
Ne može ni preko stvarčica tipa "Obdeleven"?

Ja sam na Passatu to iskljičio pomoću toga i nemam nikakvih problema.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Škoda Kamiq Style 1.5 TSI 150ks DSG

Post od 123456 » 19 Apr 2023, 19:58

ftj je napisao:
19 Apr 2023, 18:20
Ne moze bukvalno nijedan to da memoriše osim ako ne uradiš 'kodiranje'. na bmwu je to ultra jednostavno, na audiju nisam istraživao da li je moguce uopste.
Naravno, na to sam i mislio. Mogućnost memorisanja preko dijagnostike. Tako sam ja uradio. Jednostavno je.

Bez toga ne pamti.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Škoda Kamiq Style 1.5 TSI 150ks DSG

Post od carov2 » 19 Apr 2023, 20:16

OBDeleven mi kod lakog kodiranja(apps) ne nudi ništa u vezi sa SSom.
Na A5 sam bio uspešno isključio.

Napomena:
Ovo ne znači da neko ko se bavi kodiranjem, VCDS i slično, ne može da isključi sistem, ali se ja nisam raspitivao detaljno.


Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Škoda Kamiq Style 1.5 TSI 150ks DSG

Post od sebekkg » 19 Apr 2023, 20:32

Mislim da za novije audije kao tvoj mora obdeleven. Mislim da charles mechanic ima video na tu temu.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7069
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Start-Stop sistem

Post od DukeNS » 19 Apr 2023, 22:43

Imao sam kod Mazde, a imam i sad dugme na identicnom mestu i automatski ga gasim prilikom svakog ulaska u auto. Srecom, sad mi ne svetli narandzasto, iritirajuce upozorenje na tabli, sto me je na Mazdi uzasno nerviralo. Bas bih se smorio da ne mogu da ga iskljucim ili da moram da ulazim svaki put u meni kako bih to uradio.

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Start-Stop sistem

Post od Martin Mystere » 20 Apr 2023, 00:21

Ja ga u najvećem broju slučajeva odmah isključim ali nekad zaboravim i baš me nervira to što ne mogu trajno da ga isključim

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Start-Stop sistem

Post od Momčilo » 20 Apr 2023, 07:24

Mislim da se u Oktaviji treba ulaziti u meni ako se dobro secam. To moze malo da smara.
U Meganu mi je dugme tu kod menjaca, pa iskreno i nije problem da kad upalim auto, to iskljucim.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21094
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Škoda Kamiq Style 1.5 TSI 150ks DSG

Post od nidza » 20 Apr 2023, 08:33

ljubitelj je napisao:
19 Apr 2023, 18:47
Nemam sumnje da danas SS radi neuporedivo preciznije uz kompjuterski nadzor nego onaj iz prošlog veka ali ulje i podmazivanje je bilo i ostaje "krvotok" motora...iliti stara izreka-
ko maže (podmazuje, redovno menja) taj i vozi.
Tačno tako. Ulje se sigurno za tako kratko vreme ne slije. Ova novija ulja koje god da staviš kap na metal, neće da se slije, ostaće tu gde je u vidljivom sloju.

Sigurno bi stavili električnu pomoćnu pumpu i za ulje da postoji potreba, kao što postoji za rashladnu tečnost kad motor ne radi. Ne znam što uopšte o ovome raspravljamo kad 99 od 100 motora danas nadživi automobil.

Sa razlogom su sklonili mogućnost za gašenje S/S iz prvog plana od korisnika.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Start-Stop sistem

Post od 123456 » 20 Apr 2023, 09:29

Zasto uvek polaziš od pretpostavke, da auto industrija radi u dobro korisnika?
Na prvom mestu je profit, na drugom mestu je profit a tek na trecem mestu je isto profit. Briga o korisniku je na ....mestu.
Naravno, da nece staviti nista sto poskupljuje i komplikuje proizvodnju ako se proceni, da ce izgurati garanciju.

I nije samo motor u pitanju, ima tu jos puno stvari oko elektronike koje nece nadziveti motor.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Start-Stop sistem

Post od dragvorl » 20 Apr 2023, 09:42

Nidza nece da shvati da podmazivanje nije samo da ulje stigne na x mesta, vec ima i drugih faktora, kao sto je temperatura i hidrodinamicko podmazivanje koje ne postoji na motoru koji krece sa 0 obrtaja. Ali dobro, desava se.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21094
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Start-Stop sistem

Post od nidza » 20 Apr 2023, 11:49

I šta je posledica tačno što imaš masne ležajeve, iako bez ulja pod pritiskom neki obrtaj? Koliko često se na motorima poslednjih 20 godina radi zamena letećih, radilice i slično?

Najtrajnije mašine smo dobili upravu u eri start stopa.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Start-Stop sistem

Post od dragvorl » 20 Apr 2023, 11:52

Da si citao pazljivo i da te zanima ne bi pitao ovo pitanje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Start-Stop sistem

Post od Sloba » 20 Apr 2023, 11:53

DukeNS je napisao:
19 Apr 2023, 22:43
Imao sam kod Mazde, a imam i sad dugme na identicnom mestu i automatski ga gasim prilikom svakog ulaska u auto. Srecom, sad mi ne svetli narandzasto, iritirajuce upozorenje na tabli, sto me je na Mazdi uzasno nerviralo. Bas bih se smorio da ne mogu da ga iskljucim ili da moram da ulazim svaki put u meni kako bih to uradio.
Nove na tabli imaju samo indikaciju za aktivan SS, a kada se iskljuci ne sija nista, osim zute lampice na tasteru u visini levog kolena. Iskljucujem ga, iako je neprimetan u radu. Razlika kod eSkyactiv u odnosu na proslu generaciju je sto se motor nakon mirovanja ne ukljucuje na stisak kvacila, vec tek nakon ubacivanja u brzinu.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21094
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Start-Stop sistem

Post od nidza » 20 Apr 2023, 11:59

dragvorl je napisao:
20 Apr 2023, 11:52
Da si citao pazljivo i da te zanima ne bi pitao ovo pitanje.
Postavljam dok ne dobijem odgovor na pitanje, a ne teoretisanje u prazno, svi znamo princip rada motora.

Preformulisaću, koju merljivu, dokazivu štetu imaš da priložiš od start stop u praksi?

Odgovori