2WD ili 4WD?

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

2WD ili 4WD?

Post od Sloba » 06 Jan 2012, 21:17

Opšta diskusija o razlikama između 2WD i 4WD.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

2WD ili 4WD?

Post od Floyd » 12 Sep 2012, 14:15

RINGE je napisao:Kako se priblizava zima tako mislim da cu zazaliti sto nisam uzeo 4x4

:mrgreen:
Mislis da je neophodno zimi? ;)

Korisnikov avatar
RINGE
Postovi: 382
Pridružio se: 06 Jun 2012, 08:52
Garaža: Suzuki SX4 GS

Re: Jos jedan SX4

Post od RINGE » 12 Sep 2012, 14:16

Mislim da je u najboljem slucaju 10 dana godisnje potrebno + ako budem isao na neku planinu.

Upravo zbog toga nisam ni hteo da doplacujem zabavu koju bih jako retko koristio

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Jos jedan SX4

Post od Floyd » 12 Sep 2012, 19:06

RINGE je napisao:Mislim da je u najboljem slucaju 10 dana godisnje potrebno + ako budem isao na neku planinu.
Pa recimo...
4x4 u autu sa prednjim pogonom, koji se vozi iskljucivo po asfaltu je bacanje para, odnosno vredi ti cisto da kazes da ga imas.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Jos jedan SX4

Post od Texonja » 12 Sep 2012, 19:32

Ako nije permanentan onda je zaista mnogostruko manje koristan, ali dovoljno je da ti samo jednom zatreba a ti ga nemas, pa da se kajes dugo duuugo. Meni licno SX4 bez 4x4 nije nista bolji od neke Corse ili Clia. Gubi poentu ceo koncept tog auta.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Jos jedan SX4

Post od Sloba » 12 Sep 2012, 19:36

Nije Clio, ni Corsa, ali imam 206 za poređenje sa SX4 po pitanju vožnje na lošem terenu, bankinama, rupama. Neuporedivo, i bez 4x4.

4x4 je 50% priče kod takvog automobila, druga polovina su klirens i gume balonjare, a to ima svaki SX4, bio 2WD ili 4x4.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Jos jedan SX4

Post od Floyd » 12 Sep 2012, 19:46

@Tex

To je isto kao da si napisao da bi covek koji padne i razbije se bolje prosao da je imao stitnike za kolena i laktove te da je bolje iste stalno nositi na sebi.
Ja sam lepo rekao da je 4x4 bezpoentan na autu koji se vozi po gradu i ima prednju vucu.
Onom ko nezna da vozi po snegu nece pomoci 4x4, naprotiv moze i da mu odmogne jer uliva lazni osecaj sigurnosti.

Ne moras sebe da nalazis u ovoj prici jer vozis dzipcinu koja bi bez 4x4 pogona bila totalna budalastina.
Za ovako male automobile...stvar je potreba pojednica sta ce izabrati.
Drugar vozi tj. vise njegova zena QQ koji ima prednju vucu i nisam ni jednom od njih cuo da zale sto nemaju 4x4 jer im isti nikada nije ni bio potreban.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Jos jedan SX4

Post od Texonja » 12 Sep 2012, 20:20

Floyd je napisao: Ne moras sebe da nalazis u ovoj prici jer vozis dzipcinu koja bi bez 4x4 pogona bila totalna budalastina.
Uopste ovo nije razlog mog pisanja i ne znam zasto mislis da jeste? Onda je mozda i suvisno da objasnjavam dalje zasto je po meni auto sa klirensom nekompletan ako nema 4x4, posto ce jos ispasti da imam potrebe da se pravdam. :uf: Kazem auto sa klirensom je "nekompletan" bez 4x4, jer je teska rec "besmislen" posto jeste smislen iz razloga koje je Sloba naveo kao 50% (ivicnjaci u gradu npr), ali drugih 50% smisla gubi. To sam pricao i dok sam imao Golfa i Porschea, pa i Golfa i 320d, a to kazem i sada kada imam X3.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Jos jedan SX4

Post od Floyd » 12 Sep 2012, 22:12

Pa za nekog je nekompletan a za nekog je cak i kompletan.
U slucaju mojih prijatelja koji QQ voze po velikom gradu a uzeli su ga pre svega da bi zeni bilo lakse da ubacuje i vadi decu iz sedista, 4x4 je apsolutno nebitan pa bi doplata za taj sistem bila cisto bacanje love.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Jos jedan SX4

Post od Texonja » 12 Sep 2012, 22:24

Floyd je napisao:Pa za nekog je nekompletan a za nekog je cak i kompletan.
Slazem se. Kao i uvek, mozes primetiti da u svojim recenicama gotovo uvek kazem "po meni je" to i to, tako i tako... ili "licno smatram da" to i to , tako i tako... Pogledaj moje postove od malopre pa ces videti da sam i ovog puta naznacio da je to sto sam napisao samo razmisljanje iz mog ugla. ;)
Ne postoji ultimativno dobro ili lose. Nekome je bolje da plati 4x4 pa makar nikad ne zatrebao, neko nece da daje pare za to vec ce preziveti i bez njega, neko ce kada je sneg da se vozi taxijem pa ga zabole itd... i svako je dobro postupio doklegod njemu licno odgovara.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Jos jedan SX4

Post od swemir » 12 Sep 2012, 22:53

za neke pustolovine je sasvim dovoljan pogon na dva tocka, samo veci klirens...

pa golf2 je vecinom pravo terensko vozilo, u praksi i dodje tamo gde ocima ne mogu da verujem, a ne jedan sx4 sa pogonom na dva tocka...

svakako je i takav sa dva upotrebljiviji nego ml sa 4x4 na vecini pravih zabiti... gde je tezina i pokretljivost bitnija od samog pogona


zima je druga prica, tu je 4x4 naravno potrebniji, ali ni on ne spasava uvek

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Jos jedan SX4

Post od Floyd » 13 Sep 2012, 11:01

Texonja je napisao:neko ce kada je sneg da se vozi taxijem pa ga zabole itd... i svako je dobro postupio doklegod njemu licno odgovara.
Sticem utisak kao da hoces da kazes da je auto bez 4x4 sistema apsolutno neupotrebljiv zimi :zbunjen:
U Crnoj Travi je mozda neupotrebljiv ali po gradovima apsolutno jeste.
Za ostalo se slazemo...

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Jos jedan SX4

Post od Texonja » 13 Sep 2012, 11:31

Floyd je napisao:Sticem utisak kao da hoces da kazes da je auto bez 4x4 sistema apsolutno neupotrebljiv zimi :zbunjen:
Ma ne :) , nego ume da bude problematicno sa 2WD i bez nekog veceg klirensa. Drugacije vidjenje imaju ljudi koji stanuju u razlicitim podrucjima. Cak i u istom gradu zavisi gde stanujes.
U svakom slucaju postoji nesto sto se naziva "komocija", a sa klirensom i 4WD je imas. Ako se neki 2WD muci da prodje, ti ces sa 4WD komotnije proci. Ako se negde 2WD zaglavi, ti ces se sa 4WD mozda provuci. Nekome ovo ne vredi ni 500 eur doplate, nekome vredi 5.000 eur, subjektivna stvar, ali to ne znaci da kupovinu 4WD na konkretnom SX4 treba predstavljati kao nesto nepotrebno, sto ti mozda zatreba 10 dana godisnje.

Takodje, i po suvom moze da odreaguje kada zatreba. Ne moras se oslanjati na kontrolu proklizavanja, vec ce 4WD ukljuciti zadnji pogon i spreciti proklizavanje tamo gde bi 2WD proklizao. Nije on bas "samo 10 dana godisnje".

Ako se neko tek sad ukljucio u ovo filozofiranje :mrgreen: , sve ovo vazi za pogon koji nije permanentni. Za permanentne 4WD je izlisno i pricati kolike su prednosti u svakdonevnoj voznji.
"Floyd and Texonja will be back after these messages..."
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: Jos jedan SX4

Post od Misha » 13 Sep 2012, 12:09

Texonja je napisao:U svakom slucaju postoji nesto sto se naziva "komocija", a sa klirensom i 4WD je imas. Ako se neki 2WD muci da prodje, ti ces sa 4WD komotnije proci. Ako se negde 2WD zaglavi, ti ces se sa 4WD mozda provuci. Nekome ovo ne vredi ni 500 eur doplate, nekome vredi 5.000 eur, subjektivna stvar, ali to ne znaci da kupovinu 4WD na konkretnom SX4 treba predstavljati kao nesto nepotrebno, sto ti mozda zatreba 10 dana godisnje.

:plusone:

Upravo zbog te "komocije" sam se odlucio za kupovinu SX4 4WD. Prosle zime sam se nagledao crossovera sa prednjim pogonom zaglavljenih u snegu,vecinu sa nerasciscenih parkinga na Grbavici (komsijin Qashqai i Rav4,oba sa zimskim gumama) sto mi je bio dovoljan razlog da ga odaberem. Sami vlasnici pomenutih vozila su mi priznali da su se debelo prevarili sto nisu uzeli 4WD. @grujicd je kupio CR-V bas zbog tih "10 dana godisnje" i potpuno ga razumem. Meni nije bio problem da doplatim tih 1700e razlike za 4WD u momentu kupovine SX4. Za svakodnevu voznju po suvom kolovozu koristim prednji pogon a po klizavom,vlaznom i snegom prekrivenim putem ukljucim 4WD pogon.
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Jos jedan SX4

Post od Sloba » 13 Sep 2012, 12:25

Ma, nema šta da se priča, bar ne kada je SX4 u pitanju jer doplata nije velika, gepek ne trpi ni 1mm3, a težina se povećava svega 50-60kg. Ništa vredno pomena ne trpe ni ubrzanja, ni potrošnja. Kada sam kupovao SX4, 4x4 se isporučivao samo u kombinaciji sa benzincem 1.6GS po ceni od 19.990€ i dizelom 1.9DDIS GS po ceni od 23.990€ pa nije bilo govora o tome, a da danas uzimam po ovim cenama, ne bih mnogo razmišljao. Misha se lomio oko izbora, da li 2WD GS ili 4x4 GLX, a na kraju je ispalo ono što sam mu i savetovao, GS 4x4. Tako da, Mišo, iako sada zvučiš ubedljivo, kada si kupovao auto nisi bio ubeđen da hoćeš 4x4. Ipak si ga uzeo, što pozdravljam i za šta sam i navijao, ali nijednu zimu nisi izgurao sa SX4 da bi bio siguran milion posto u nadmoć pogona. Ide i ovaj sa pogonom na dva kotača po snegu samo tako.

Odgovori