Kočni sistemi - opšta diskusija

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od ljubitelj » 18 Jan 2014, 18:25

nikaragva je napisao:
Da li se propadanje kocnice i slabo kocenje, moze desiti zbog jos necega, sem pregrevanje ulja?
Da, ima vise mogucih razloga.
Veoma je tesko da se pregreju kocnice koje su ispravne, znaci ne ostaju blokirane i kada se skine noga sa pedale.
Disk kocnice je skoro nemoguce pregrejati normalnom upotrebom, druga stvar je trkacka primena obicnih standardnih.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od Markoni » 18 Jan 2014, 18:45

@nikaragva
Nisu keramicke plocice te Performance. Keramicke su tise, ne ostavljaju prasinu po tocku, i mozda malo duze traju od obicnih. Ali je upitno da li bolje koce.

Inace sam plocice kupovao u Mass-u. Na BMWu sam dobio losiji odziv na kocnicu. Na Z10 su se potrosile za 10.000 km (sve ostale trajale 40.000 km) i pritom skripale.

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od nikaragva » 18 Jan 2014, 19:54

@ljubitelj
U normalnoj upotrebi nemam apsolutno nikakvih problema, koce dobro. Sem tog jednog desavanja sa propadanjem kocnice u losem trenutku na losem mestu, nisam imao vise nikakvih problema. Posto me ceka menjanje i diskova i plocica, mislio sam da pre toga malo izbistrim i vidim da li da se zadrzim na meyle.

@markoni
Na dosta mesta sam procitao da im skripe ate kocnice. Ne znam zbog cega bi to moglo biti? Losa serija za nase trziste, opiljci u plocicama ... Meyle mi nikad, ali nikad nisu zaskrpale.


Samo da dodam da mi plocice i diskovi traju izuzetno dugo. Valjda zbog mog nacina voznje. Diskovi na autu evo imaju 250,000km. Pocice nazad su trajele oko 110,000km. Napred mi evo traju oko 100,000 i jos uvek se voze, ali nece jos dugo.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od nidza » 18 Jan 2014, 19:59

Kod mene na dva auta ATE, ko bombonica. Na Stilu im je mnogo trebalo da legnu, pizdeo sam u početku, ali sad su super. Na autu su 3-4g, sva 4 diska se sijaju kao ogledalo. Na Alfi je ATE+Textar kombinacija, i to je OK. Brzo su legle jer su diskovi izgleda mekši malo. Lepo to sve šljaka, osećaj na papučici kako treba.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od Markoni » 18 Jan 2014, 20:23

Ja sam Alteu kupio sa 50.000 km, sad je na 105.000. Jos uvek su iste plocice, i ima ih preko pola sigurno. Cini mi se da se nisu nista potrosile od kad sam kupio auto. Zato ih i menjam :) Deluju previse tvrdo, i mislim da cu sa nekim malo meksim poboljsati kocenje jer nisam nesto zadovoljan...

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od nidza » 18 Jan 2014, 20:28

ATE mi se čine veoma mekane, a trajne. Doduše, moj stil vožnje je takav da pločice uglavnom godinama traju.

Tapatalk 4

ljubitelj
Postovi: 10581
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od ljubitelj » 18 Jan 2014, 20:29

em tog jednog desavanja sa propadanjem kocnice u losem trenutku na losem mestu, nisam imao vise nikakvih problema
Nisam primetio da si opisao okolnosti. Propadanje kocnice moze da bude i zbog kocionih creva, moze i zbog glavnog kocionog, nije pregrejavanje kocione tecnosti jedina mogucnost.

Ako znas razlog zasto se dogodilo imaces i resenje da se ne ponovi, bilo promenom necega u kocionom sistemu bilo u stilu voznje u tim nekim specificnim okolnostima.

Plocice, diskovi ako ne valjaju oni stalno ne valjaju i problemi se ponavljaju.

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od Blackshadow » 18 Jan 2014, 21:07

Koristim ATe vec dugo i nikada problem, prosecno predjem 40k sa plocicama, lepo love, "mekano" I bez skripe ali sama ta mekoca zna da smeta onome ko voli i ima obicaj da "cepa"!;)

Sent from my ME173X using Tapatalk
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od Martin » 18 Jan 2014, 21:13

nikaragva je napisao:http://vesti.mojauto.rs/Saveti/435336/O ... je-kocnica


Da li se propadanje kocnice i slabo kocenje, moze desiti zbog jos necega, sem pregrevanje ulja?

Npr. da li pregrevanje plocica ili diskova (npr. ulje je ganc novo) moze da se manifestuje tako necim ili se pokazuje to na drugi nacin? Koliko znam kocnice i dobijaju svoju pravu efikasnost kao i gume, kada se zagreju.


Proveri creva, da ne prođeš kao ja danas!!!!!!!!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od dragvorl » 21 Jun 2014, 14:28

Apropo druge diskusije povela se prica blokiranja tockova tokom kocenja ABS-om. Evo ga usporeni snimak.

https://www.youtube.com/watch?v=0mR89sT0YfA#t=45
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

KDman
Banned
Postovi: 335
Pridružio se: 29 Jan 2014, 22:14

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od KDman » 21 Jun 2014, 14:57

Postaviću par slika u vezi ABS i jučašnje diskusije u vezi brzine točka pri forsiranom kočenju ABS i svim ostalm što sa sobom nosi. Nadam se da shvatate šta one znače. Ako objasnim, biće pominjanja botova, malicioznih likova i sl, pošto smo konstatovali da ne znam kako radi ABS.
Na kraju na gornjem videu (prethodni post), testirana brzina kočionog točka je 1/4 brzine nekočenog točka. Brzina kamerom snimljenog točka se ne može oceniti okom, zbog stroboskopskog efekta (ako shvatate šta to može biti)
Prikačeni fajlovi
abs1.JPG
abs2.JPG

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od dragvorl » 21 Jun 2014, 15:32

KDman je napisao:testirana brzina kočionog točka je 1/4 brzine nekočenog točka
Mozes da pojasnis ovo?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od McGruja » 21 Jun 2014, 15:36

Nema potrebe...

KDman
Komunikacija sa tvoje strane nije adekvatna forumu

Bez psihoanalize i bez gramatike, vez ikakve analize, nije adekvatna

Posebno u tehnickon delu foruma, koji sluzi za edukaciju

Dakle, nadaj se da razumes sta sam rekao, a potrudi se da drugi razumeju tebe

Edit:
I sve to uradi uz postovanje sagovornika, bez vredjnja i bez malicioznosti

Posle takvog pristupa, svi cemo uzivati u forumu

KDman
Banned
Postovi: 335
Pridružio se: 29 Jan 2014, 22:14

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od KDman » 21 Jun 2014, 15:55

dragvorl
Pogledaj tekst na videu posle 0:46 "playing 1/4 speed" znači nešto.... ili da ima proklizavanje 25% ili da je kočena brzina točka 1/4 stvarne brzine, to jeste proklizavanje 75%. Sve jedno, idealnije bi bilo ovo prvo, ali test je test.
Pri "brzini" ili proklizavanju misli se na prosek a ne na trenutak

No da ne pojašnjavam, McGruja kaže da ne treba. Sad da li govori samo za sebe ili i za ostale, đavo bi ga znao.
Off topic
Ima neke proceduralne zamerke - valjda. Ovom prilikom mu se mnogo izvinjavam, mada ne znam zašto. Zato što znam ili ne znam, ni nije bitno. I pošto poseduje EDIT mod, nek nabaci sve , ." -+/-, odvaja, sastavlja, ako smatra da treba i gde treba. I ako mu to smeta. Izvinavam se, pošto sam došao do 3 godine srednje i to davne 95, pa se zaboravilo a i baš mi gramatika nije bila jača strana.
No u pravilima foruma, nije ta gramatika napiasan kao ključna stvar, al ajde. Čim samnom vodi diskusiju odlično i razume sve napisano, al opet ajde

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kočni sistemi - opšta diskusija

Post od McGruja » 21 Jun 2014, 16:01

Playing 1/4 speed ja shvatam kao usporen snimak

Gramstika je irelevantna, zaista
Ja nisam dvosmislen, nemam skrivenih poruka, i dobar sam lik

Uz to, moderator sam, pa uticem da nam svima bude bolje

Odgovori