Diferencijali

Tehnička pitanja i objašnjenja
Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od NexT » 13 Dec 2012, 17:56

E, da mi je znati samo kako ces da popustas kvacilo, dodajes gas i stiskas kocnicu istovremeno :kezo: :kezo: :kezo: :kezo:

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Stigla zima...

Post od Grujic » 13 Dec 2012, 18:02

Pa desnom nogom dve pedale :)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Stigla zima...

Post od Gaginh0 » 13 Dec 2012, 18:04

Pa das gas toliko da tocak proklizava, a da mozes da pustis kvacilo da se auto ne ugasi, e sad... :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 13 Dec 2012, 18:07

Trecom (srednjom) nogom. :mrgreen:

Levom mozes kordinirati i kvacilo i gas po potrebi dok je desna rezervisana samo za kocnicu. U odredjenim situacijama desnom istovremeno kontorlises komandu gasa i kocnice (prsti&peta)... Kad se hoce sve se moze.
Ili jednostavno "krenes" pa dok jedan tocak vrti u prazno levu nogu prebacis na kocnicu.
Znaci mogu kako hoces, samo je pitanje dali bi funkcionisalo i kako bi se odrazilo na lamelu recimo.

Edit Pretekose me G&G

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od NexT » 13 Dec 2012, 18:18

E da mi je da te vidim kako to radis :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
Aleksandar194
Postovi: 555
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: Koji bus prvi naiđe...

Re: Stigla zima...

Post od Aleksandar194 » 13 Dec 2012, 18:49

Prsti i peta moze, ali ovo sa levom nogom na gasu, a desnom na kocnici malo teze ide :grin:

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2
Slika

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15137
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Kuzmanovic » 13 Dec 2012, 20:41

Toplo preporucujem da ne pokusavate da kocite levom nogom. Pogotovo ne u saobracaju. :)

Sent from my Samsung using Tapatalk.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od nuk » 13 Dec 2012, 20:44

ni ne pokusavaj sve sto se pise na ovom forumu, pogotovo ne Stjepine fantazije :kezo: :kezo:

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 13 Dec 2012, 20:59

Secate li se onog smajlija zbog kog su izbijale svadje jedno vreme na onom mestu?
Da prostite evo svima po jedan izvidjac. :mrgreen:

Naravno salim se, da neko ne shvati pogresno.


U toku obucavanja voznje sam imao situaciju gde sam desnu drzao na kocnici a levom opsluzivao kvacilo i gas po potrebi. Da ne objasnjavam situaciju, ali znam da moze kad zatreba.
Glupirao sam se par puta da kocim levom nogom i znam kako ume da se "osecajno" zabode kocnica, al zato kad se navikne gotovo isto kao desnom. Ali nije bas zdravo, to priznajem.
Prsti&peta... eh sta se sve gledalo, pa posle pokusavalo... Visestruko korisno u voznji.

Tako da kao sto bi Gagi rekao bitch please. :isplazijezik:

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od nuk » 13 Dec 2012, 21:02

pa i ja sam vozio peglicu sa suvozackog mesta i to sam prosao pola grada (opklada je bila u pitanju), vozio sam i u rikverc al' ne bih da tvrdim da je to normalno i izvodljivo za svakoga :mrgreen: :mrgreen:

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Stigla zima...

Post od Grujic » 13 Dec 2012, 21:20

Stjepa je napisao:
U toku obucavanja voznje sam imao situaciju gde sam desnu drzao na kocnici a levom opsluzivao kvacilo i gas po potrebi. Da ne objasnjavam situaciju, ali znam da moze kad zatreba.
Čekaj, imao si situaciju da desnom kočiš, a levom daješ gas?? :mrgreen:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od dragvorl » 13 Dec 2012, 21:33

ljubitelj je napisao: Kod auta sa zadnjim pogonom i kada nema sper a ima manuelni menjac moze se uz pomoc rucne kocnice simulirati rad spera i ponekad izvuci i sa jednim tockom.
Mislim da to nece tako funkcionisati, bas sam danas pitao asistenta na masinskom. Moze da funkcionise ako kocis jedan tocak, koji slajfuje, ako zakocis oba kocnica ce pojesti onaj moment koji se prebaci sa tocka koji proklizava. To funkcionise na torsen diferencijalu koji radi na malo drugacijem principu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Diferencijali

Post od Stjepa » 13 Dec 2012, 22:18

@Grujic prvo spamujemo u temi, pa se tema odvoji u zasebnu. A ti bi sad da ja smapujem i u ovoj? :bravo: :mrgreen:
Najkrace moguce - obucavao se na Turbo Zeti, ler gas lose nastelovan pa ako je duze od par sekundi u leru pocinje da stuca i da se gusi motor. Tako da desnom kocis (normalno kocis i motorom smanjivanjem stepena prepnosa, ali kad si na malim brzinama), a levom proturiras da bi motor ostao da radi ili dok sam stajao na semaforu.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Diferencijali

Post od ljubitelj » 13 Dec 2012, 22:44

Nisi bas morao da juris asistenta osim ako ima iskustva kao vozac sa tom tehnikom voznje a iz odgovora se vidi da i nije bas iskusio taj trik.
To je dugo poznata tehnika i primenjivala se uspesno na tipicnim modelima sa zadnjim pogonom kod nas kao sto su pezejci, lade, i mnogi drugi sa klascinim dobos kocnicama.

Tehnika se sastoji u tome da dajes gas u impulsima i povlacis rucnu takodje u impulsima ali tako da stalno drzis pritisnuto ono dugmence na vrhu poluge.
Uz malo srece i vise osecaja za balans moze se toliko malo prikociti da motor moze da savlada rucnu a opet rucna da spreci da se jedan tocak potpuno u prazno bez otpora okrece.
Nekada je dovoljno samo malo da se taj jedan ukoci a onda i onaj drugi ima samo malo obrtnog momenta na sebi ali dovoljno da pokrene.

Nije da moze uvek i svuda ali iako zvuci sasavo radi u praksi kao ispomoc.

Jos jedan razlog sto to u praksi moza da radi je sto na takvim autima retko rucna koci bas podjednako obe strane pa je cesto jedan tocak vise kocen od drugog.
Iako to ne valja za bezbednost kocenja pomaze na ledu i slicno taj debalans.

Druga varijanta koja zahteva prepravku je da se ima tzv dupla rucica pa svaki tocak ima svoju sajlu koja se samostalno zateze i eto primitivne rucne blokade otvorenog diferencijala.

Samo jedna sitnica je potrebna da se napravi, da se tocak koji nema otpora okretanju nekako prikoci malo da bi drugi povukao sa isto toliko malo.

Ja sam to naucio iz saveta iskusnijih starijih vozaca, bilo je cini mi se nekada i u casopisu Uradi Sam objasnjeno a zaista radi u praksi u nekim situacijama.

Danas kod modernih auta ne znam, nisam probao jer nemam ni potrebe niti na cemu ni gde da li to jos moze da se primeni ili ne.
U sustini taj trik danas mnogo bolje odradjuje elektronika koja kocenjem stvara otpor okretanja tocka koji nema prijanjanje za podlogu.

Znam da klasicni mehanicki sper kada uhvati odlicno radi po snegu i auto prosto grabi punom snagom i moze da se potpise na podlozi sa oba tocka.

Taj potpis 2 tocka obicno znaci da auto ima blokadu diferencijala.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Diferencijali

Post od dragvorl » 13 Dec 2012, 22:52

ljubitelj je napisao:Nisi bas morao da juris asistenta osim ako ima iskustva kao vozac sa tom tehnikom voznje a iz odgovora se vidi da i nije bas iskusio taj trik.
To je dugo poznata tehnika i primenjivala se uspesno na tipicnim modelima sa zadnjim pogonom kod nas kao sto su pezejci, lade, i mnogi drugi sa klascinim dobos kocnicama.

Tehnika se sastoji u tome da dajes gas u impulsima i povlacis rucnu takodje u impulsima ali tako da stalno drzis pritisnuto ono dugmence na vrhu poluge.
Uz malo srece i vise osecaja za balans moze se toliko malo prikociti da motor moze da savlada rucnu a opet rucna da spreci da se jedan tocak potpuno u prazno bez otpora okrece.
Nekada je dovoljno samo malo da se taj jedan ukoci a onda i onaj drugi ima samo malo obrtnog momenta na sebi ali dovoljno da pokrene.
Nisam jurio, covek je inace vestak i vozio je svasta nesto, ali bio sam bas tamo nekim drugim poslom pa mi je to palo na pamet jer znam da to kod torsen difa pise u uputstvu. A ovo sto si ti napisao je zaista neka filigranska tehnika. :mrgreen:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori