Zagrevanje motora

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Zagrevanje motora

Post od Markoni » 17 Feb 2021, 17:13

Čekaj, stvarno misliš da će taj sistem sa toplim vazduhom (gde opet neki grejač greje vodu, preko koje se dobija topao vazduh, koji duva sa unutrašnje strane šoferke) otopiti šoferku brže od grejača ugrađenih u nju? Pa bravo genije.:)

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zagrevanje motora

Post od nikaragva » 17 Feb 2021, 17:24

Samo da se prijavim sa mojom konstatacijom:
Peugeot 1.1 benzin 2003 ili 04 nisam siguran, vozio sam ga samo godinu i po dana :), je bolje topio, da ne kazem grejao, od Golfa 2018. 1.0 tsi.
Moj subjektivni utisak je da golfu treba vise vremena da digne temperaturu antifriza.

Da li je zbog skroz razlicitih koncepcija motora i njihove iskoristivosti, moguce.

Pezov je trosio 11 litara, golf trosi 6-7, u slicnim uslovima :D, ta razlika u razmeni energije je morala negde da ode :D

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zagrevanje motora

Post od Gaginh0 » 17 Feb 2021, 17:27

Da se zapljunem da zadnji grejač na Passatu ne da sporo radi, nego je maltene nepotreban koliko mu treba da bilo šta odradi. Puno bolje radi grejač na bilo kom drugom autu koji sam do sada koristio.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Zagrevanje motora

Post od BigMazzy » 17 Feb 2021, 17:43

У Модусу 1.5дци на мимусима крене да ради грејање кабине врло брзо, ваљда због тих грејача али млако и након отприлике 2км је пристојно грејање и ако показивач температуре од 5 коцкица упалио тек прву. Одлеђивање шоферке помоћу топлог ваздуха на великим мимусима треје у бесконачно јер је огромна површина.
Иста релација БМВ е87 120д, много брже крене грејање кабине него код модуса тј након 2 км је пристојно топло , мерач темп мотора немам па не знам кад достигне радну температуру .
Шоферку помоћи топлог ваздуха брзо одледи само кад је мали мраз а и мала је шоферка а богами дува као луд кад укључим "одмрзавање".
Лед дебљине 5мм са шоферке још нисам успео да отопим грејањем исте, сем ако не стојим неко дуже време у месту.

Има клип на тубету где се термалним камерама снима цео мотор и како се греју склопови кад се загрева у месту и како кад се одмах крене са вожњом. Наравно, чим се лагано крене у вожњу равномерно и брже се загревају сви склопови мотора, док у грејању у месту неки делови мотора достигну радну температуру док други тек крену да излазе из плаве зоне.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7978
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zagrevanje motora

Post od OMP » 17 Feb 2021, 18:23

posle 2km voznje kod vecine automobila je i ok da krene da greje, opet zavisi kakve voznje, nije isto kreni stani i otvorenog puta jer je tu faktor vremena onda a ne km, ali za 500m kako covek pise je stvarno neverovatno i da duva mlako kamoli da dobro greje kako kaze a o topljenju soferke da ne pricamo, jedino ako tih 500m voznje ne traje pola sata :)

kami
Postovi: 930
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Zagrevanje motora

Post od kami » 17 Feb 2021, 18:27

Mozda ima 15% uspon i 5 semafora u tih 500m

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zagrevanje motora

Post od dragvorl » 17 Feb 2021, 18:29

Bila je selidba, veliko opeterecenje...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Zagrevanje motora

Post od ChobbyNS » 17 Feb 2021, 19:11

Ovo je stvarno k'o skrivena kamera.
Pežo greje otprilike kao industrijski fen, instant.

Sent from my HD1913 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7978
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zagrevanje motora

Post od OMP » 17 Feb 2021, 19:19

ne bilo koji vec cozmo pezo :)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zagrevanje motora

Post od Gaginh0 » 17 Feb 2021, 20:00

Mislim da bi bilo u redu da se instalira neka termovizijska kamera u PUGu, da se dokaže nevernim Tomama.
Taman parikarš kod Avia pumpe na izlazu iz NS, pa kad se ohladi ujutro rano kreneš u BG na vakcinaciju. Ako se do auto-puta ne zagreje na radnu temperaturu - plaćaš pivo!
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zagrevanje motora

Post od ljubitelj » 17 Feb 2021, 20:51

Pre neki dan, bila je temperatura -6C. Upalio hladan motor (odstajao noć) i prevezao 2.1km , ugasio.
Posle 10tak minuta, ista relacija 2.1 km u kontra smeru.
Ukupno 4.2km.
Kazaljka temperature se nije mrdnula, parkiram auto, grejanje stidljivo započinje. da se primećuje.
Naravno, kabina je hladna, možda koji stepen iznad nule se malko zagrejalo.

Električni grejač vadzduha ventilacije se uključio odmah nakon 15tak sekundi od prvog starta a to se vidi po tome što je započelo odmagljivanje šoferke, duva mlako vrlo mlako otprilike 15tak C bude temp na izduvu. (merio, nije neka preciznost ali pokazuje dovoljno jasno koliko može da pomogne).

Eto, moje iskustvo sa 307. Podešeno na automat 21.5C.

Ako prevezem odjednom 7-8km otvorenog puta motor se zagreje na izmedju 70-80C po skali i grejanje bude korektno, tj lepo toplo i dovoljno jako duva. Nakon 15-16km zagreje se i kabina a nakon 25km otprilike uravnoteži se grejanje i počne održavanje zadate temperature tj iz otvora ventilacije na tabli izlazi mlak vazduh a ne više topao/vruć. Toplo nastavlja da duva samo dole kod nogu.
Tada, posle 25km je ugodno dalje za vožnju.

Za vožnje ispod 5-6 km grejanje mogu da kažem da praktično ne postoji mora u jakni da se vozi, taj električni grejač nije loš kao ispomoć za odmagljivanje ali od grejanja na njega nema puno koristi. Samo 1kW je inače i greje vazduh kroz ventilaciju.

Ono što me pozitivno iznenadilo je da odmrzavanje retrovizora radi jako brzo i odlično, celu površinu očisti od leda. Isto na oba spoljna. Bude staklo toplo na dodir.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Zagrevanje motora

Post od somi-car » 18 Feb 2021, 07:24

Ne ucestvujem cesto u diskusijama ali redovno citam i ne mogu da verujem da ova komedija jos uvek traje :rofl:

Moje iskustvo sa peugeot 607 2.2 benzinac, koji rasipa toplotu i greje se u motornom prostoru kao nuklearni reaktor u raspadanju (leti ne mozes da stojis pored vozila koliko zraci toplotu dok rade ventilatori u motornom prostoru), je takvo da po minusu je u mestu ili voznji potrebno mnogo vise da bi krenulo ozbiljno grejanje.

Nisam merio u sekundama i minutima ali da bi mali sloj leda otopio u mestu moram par minuta da ga ostavim da radi. A to nije 30 sec niti 3 minuta vec malo preko toga...u voznji je gotovo isto.

Auto je iz Svajcarske i ima taj neki dodatni grejac, to bas pamtim kada sam ga kupovao.

Ono sto meni da subjektivni osecaj da je u kabini toplije su grejaci sedista i taj automatski rezim koji ako ostavis auto da radi, bas lepo i ravnomerno ugreje kabinu.

Ali svakako da je to recimo 5 minuta rada u mestu, nikako ispod toga.

Bez ljutnje Cosmo ali stvarno mi je cudno da dizel sa bilo kakvim grejacima bolje greje od ''rasipnickog'' benzinca

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zagrevanje motora

Post od Ivan » 18 Feb 2021, 14:13

Mislim da razvuces produzni kabl i spojis fen i duvas iznutra na staklo da ne bi odledio za 30s :D



Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Zagrevanje motora

Post od ZeljkoBG » 09 Maj 2021, 13:19

Da li sam dobro shvatio da "neki" greju kola u mestu da bi im se otopio led sa šoferke?

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zagrevanje motora

Post od ljubitelj » 10 Maj 2021, 00:16

Nisi.

Odgovori