Zagrevanje motora

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zagrevanje motora

Post od nikaragva » 12 Feb 2021, 11:04

Ne znam nikoga, sem kamiondzija, ko u svom vozilu ima bilo sta za zagrevanje, tipa vebasto i slicno :)

A svi uvezli automobile sa severa, niko iz grcke i turske :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11045
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zagrevanje motora

Post od Bax » 12 Feb 2021, 11:32

JA ga vala necu zagrevati u mestu, nek sutra crkne, ako bi me to brinulo, onda bih presao na bolje ulje.
A vebasto ima moj burazer u onom kombicu Opel, koji je na bazi Renoa, motor 2.0 dci.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7977
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zagrevanje motora

Post od OMP » 12 Feb 2021, 12:37

webasto imaju neki automobili fabricki za odredjena trzista, imam par drugara koji su vozili ili uvezli automobile sa webasto uredjajima a i vidjao sam ih ovako na kolima, kod dostavnih vozila i kamiona je to cesca oprema.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Zagrevanje motora

Post od Ikac » 12 Feb 2021, 13:05

U Americi većina kamiona ima APU ( auxiliary power unit), bukvalno mali dizel motor koji služi za dopunjavanje akumulatora, leti za hlađenje, zimi za grejanje, naravno kada glavni motor ne radi..


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7977
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zagrevanje motora

Post od OMP » 12 Feb 2021, 13:57

takav je princip i webasta samo sto ne moze da hladi vec samo greje, neki automobili ga imaju fabricki ugradjen i samo preko dijagnostike moze da se podesi vreme rada a takodje koriste i zaseban akumulator u gepeku koji samo webaster napaja , ovi koje sam ja vidjao izgleda da su naknadno bili ugradjivani, nisu imali dodatni aku a imali su mali displej u kabini sa dva dugmeta za podesavanje kad da se pali i gasi...koliko sam citao moze da se ugradi u svaki malo veci auto i cifre su oko 700-800e a za kombi vozila i kamione je jaca cena i prebacuje 1000e znam da mi je svojevremeno jedan lik pricao da je ugradio u kombi i kostalo ga 1500e valjda.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zagrevanje motora

Post od Geza » 12 Feb 2021, 19:58

Here’s Why You Should Never Idle a Modern Car for Extended Periods in The Winter
https://www.autoevolution.com/news/here ... 56003.html

There’s a common misconception among car owners about how to warm up the car’s engine in the winter correctly. Most think that letting the car idle for an extended period is the way to go, but the reality is that doing so will do more harm than good.

Every winter, while I was growing up, my dad had this obsession with warming up the car properly before every trip. I remember countless occasions where we just sat there, in the cold, waiting for the engine temperature to go up.

Since the car was powered by a carbureted engine, letting it idle before driving off was a wise move. That’s because carburetors lacked sensors and relied on a mechanical system to adjust the air-fuel mixture and warm the engine up.

Those who owned a car powered by such an engine can confirm that driving off immediately after starting the engine, without giving the carb enough time to work its magic, was extremely difficult and often resulted in damaged spark plugs or a stalled engine.


Modern powerplants use an electronic fuel injection system equipped with sensors that help them compensate for the cold temperatures by dynamically delivering more gasoline into the mixture until it reaches optimum temperature. That means that the system will adjust fuel delivery accordingly without damaging any components once you drive off.

Letting your modern car idle for an extended period is not a good idea because the fuel injection system will continue to pump extra gas into the combustion chamber. Some of it might reach the cylinder walls since it doesn’t evaporate as quickly in cold temperatures.

Gas is an excellent solvent, and a prolonged idle can cause it to wash away the oil off the cylinder walls, significantly increasing friction and causing premature wear of crucial components like piston rings and cylinder liners.

To a certain extent, this also applies to diesel-powered engines. It may not have the same solvent properties as gasoline, but pumping too much of it into the engine will lead to the same oil-depleting result.

Apart from the damage to the engine, idling for an extended period also results in poor fuel economy. As I mentioned earlier, to compensate for the cold temperature, more fuel is added to the mix, leading to increased consumption.

Even worse, idling a car releases the highest amount of greenhouse gasses and particulate matter in the air. During winter, the denser cold air keeps smog closer to the ground where it doesn’t disperse as quickly as it would do during the summer. So, if you don’t care about your engine’s health, think about the environment.

The fastest and safest way to warm up the engine is to let it idle for five minutes so that it can buildup oil pressure and then just drive off. If you take it easy until it reaches normal operating temperatures, you won’t harm the engine or the environment.

Since I own a diesel without an auxiliary heating system, I can relate to those of you who argue that driving off after five minutes will result in frostbites, but since the engine will warm up quicker, so will the cabin. Also, many aftermarket auxiliary heaters are not as expensive as you might think. If winters are hard in your area, you should seriously consider installing one.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Zagrevanje motora

Post od Morse » 12 Feb 2021, 22:33

Geza je napisao:
12 Feb 2021, 19:58
The fastest and safest way to warm up the engine is to let it idle for five minutes so that it can buildup oil pressure and then just drive off. If you take it easy until it reaches normal operating temperatures, you won’t harm the engine or the environment.
Pa zar danas neko zagreva benzinca u mestu duže od pet minuta...? Ja smatram da moj auto zagrevam u mestu, ali to je minut, možda minut i po. Ulje sasvim lepo nabije pritisak zimi za mnogo manje od pet minuta. Vozim ga lagano naravno makar dok rashladna tečnost ne dostigne radnu temperaturu, ali svakako ne stojim u mestu pet minuta.

Očigledno ljudi drugačije shvataju "zagrevanje u mestu" - za mene je to do minut, možda malo preko, manje-više bilo šta što nije sedi i vozi.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zagrevanje motora

Post od Ivan » 12 Feb 2021, 22:37

Pa najnormalnije je ostaviti par minuta da odradi kad je hladno, cak i to savetuju, ali se prica da nije dobro da motor satima u leru, sto ne radi skoro niko bez neke preke potrebe.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zagrevanje motora

Post od ljubitelj » 12 Feb 2021, 22:52

Sedneš, upališ, vezeš pojas, podesiš radio/mobilni i dok si rekao keks prošlo 15tak sekundi što je dovoljno za motor da bude spreman i kreće vožnja.
Motor će se zagrejavati brzo ili sporo zavisno od konstrukcije.
Prosto neki auti su bolji neki lošiji u zimskim uslovima shodno odabranim rešenjima da se proces ubrza a sve to bez uticaja vozača .

Naravno da dodatni grejači ubrzavaju dostizanje temperature i nebitno je kako je to fabrika rešila.

Motoru je potrebno opterećenje da bi odavao toplotu a to se najbolje i najbrže postiže vožnjom pa nema mnogo smisla gubiti vreme stajanjem u mestu sa 0 prevezenih metara i čekanjem da se usporeno zagreva.

@ nikaragva, neki francuski dizeli imaju odavno dopunske grejače antifriza fabrički u svojoj konstrukciji. I Pežo i Reno i Citroen ali ne stavljaju ih uvek u sve motore i na svim tržištima.
3 elektro grejača po 400W svaki, povezani električki u paralelu, u bloku motora a što se vidi i iz elektro shema odnosno po osiguračima predvidjenim za njih.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7977
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zagrevanje motora

Post od OMP » 13 Feb 2021, 08:30

307 koji ja vozim mislim da ima te grejace posto ventilacija pocne posle 500-600m voznje da duva mlako, posle 1 km je to vec toplije sto nije slucaj bio sa drugim dizelima koje sam vozio... c4 mislim da ima isto to ali nisam siguran iako je motor manji malo sporije pocne da duva mlako od pezoa, recimo posle 1km dok je kod pezoa to posle 500m.....inace auto nikad ne grejem u mestu sem nekad kad je sneg ili zamrzo auto pa ga upalim dok ne ocistim stakla, ostalo sve se svodi na nekoliko sekundi rada u mestu bilo da je dizel ili benzinac.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zagrevanje motora

Post od nikaragva » 13 Feb 2021, 08:58

Svaki auto, upali, ubaci u brzinu i vozi.
Ne treba ni minut da se zagreva u leru.
Protok ulja i svega ostalog se desio u sekundama, a ne u minutima. Još dok si verglao.
Naravno ako je sve ispravno.
Ulje je takvo da pruža podmazivanje odmah, ako je original.

Ako nije, skoro da je svejedno, hoćete li voziti sa lošim uljem ili grejati u leru, habaćete motor u oba slučaja.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zagrevanje motora

Post od dragvorl » 13 Feb 2021, 10:23

OMP je napisao:
12 Feb 2021, 13:57
takav je princip i webasta samo sto ne moze da hladi vec samo greje, neki automobili ga imaju fabricki ugradjen i samo preko dijagnostike moze da se podesi vreme rada a takodje koriste i zaseban akumulator u gepeku koji samo webaster napaja , ovi koje sam ja vidjao izgleda da su naknadno bili ugradjivani, nisu imali dodatni aku a imali su mali displej u kabini sa dva dugmeta za podesavanje kad da se pali i gasi...koliko sam citao moze da se ugradi u svaki malo veci auto i cifre su oko 700-800e a za kombi vozila i kamione je jaca cena i prebacuje 1000e znam da mi je svojevremeno jedan lik pricao da je ugradio u kombi i kostalo ga 1500e valjda.
Webasto je gorionik, a ovo je mali sus motor. U bivsoj firmi u skoro svim kamionima smo imali Webasto. U traktorima smo recimo imali gorionike, ali su oni grejali direktno vazduh u kabini, nisu zagrevali vodu. Oko 1000e je cena bila.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zagrevanje motora

Post od Saša » 13 Feb 2021, 10:28

Ma grejali smo malo duže nekada Jugiće, Lade i Stojadine koji nisu imali automatski saug pa su se gasili i trokirali ako su baš hladni, pogotovo u raskrsnici, na semaforu i slično. Ko nije umeo da jednom nogom koči i istovremeno dodaje gas tome su baš svirali u raskrsnici. Moja žena to nije nikad umela pa su je klici redovno "ofiravali" kako se mami auto stalno gasi i kako im svi sviraju, pa je bila redovno predmet porodične zezancije. Sa Puntom naravno nema tih problema.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока





Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7977
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zagrevanje motora

Post od OMP » 13 Feb 2021, 10:48

dragvorl je napisao:
13 Feb 2021, 10:23

Webasto je gorionik, a ovo je mali sus motor. U bivsoj firmi u skoro svim kamionima smo imali Webasto. U traktorima smo recimo imali gorionike, ali su oni grejali direktno vazduh u kabini, nisu zagrevali vodu. Oko 1000e je cena bila.
postoje dve varijante, oni koji greju vodu i gorionici, nije sad bitan tacan naziv svi to uglavnom zovu webasto ili webaster to je neki uopsteni naziv za oba sistema.... ovi sto greju vodu se stavljaju u automobile a gorionici idu u kombi i kamione zbog svoje velicine i cega sve vec ne mogu u auto da stanu

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zagrevanje motora

Post od ljubitelj » 13 Feb 2021, 12:24

Postoji samo jedan tip zapravo, kotao na tečno gorivo benzin ili dizel ( i ranije na lož ulje dok je bilo u prodaji na pumpama).
Kotao sadrži izmedju ostalog i gorionik, kao i svećicu za paljenje, pumpu/ventilator i svašta još nešto.
Dakle gorionik je tek jedan od sastavnih delova celog uredjaja..
Kotao ima komoru u kojoj sagoreva gorivo izmenjivač toplote zatim auspuh.
Izmenjivač toplote uzima toplotu od dimnih gasova a predaje je vodi ili vazduhu kao prenosnom mediju.

Sve je slično kao kotao za centralno grejanje kod kuće, isti princip rada zagreva vodu ili vazduh.

Webasto AG je tek jedna od više firmi, i da kod nas ljudi koji obično ne poznaju tematiku sve različite proizvode zovu isto, pa i King frižidere.

Webasto vazdušna varijanta je bila jako popularna za VW Bus kombije koje je firma Westfalia koristila za prepravke u kampere.

Čuo sam i ja za vebaster, i obasto i svašta...nažalost kod nas dosta ljudi je nepismeno funkcionalno a često i faktički ne poznaju čitanje pa se javljaju takve iskrivljene reči pri izgovoru.
Sećam se da je davno dok su CD-ovi bili aktuelno se pojavilo šaržer umesto pravilnog čejndžer, i još bili ubedjeni da znaju o čemu pričaju a pojmovi različitog značenja.

Kotlovi idu polako u zaborav i sada je aktuelno stanje tehnike grejanja (kao i hladjenja) toplotnom pumpom uz elektro kompresor. Ili što bi rekli, tehnika kućne klime.
.
Kia/Hyundai i VAG grupa su već prešli uz elektro pogon, Tesla uvela za model 3 i Y.
Doduše kod VW Id3 izgleda prema testovima da nešto još ne šljaka uvek kako treba ali biče neki update softvera da reši.

od 2021 na modelu tesla 3 na primer ovako radi https://www.youtube.com/watch?v=VPudpniOmxY

Odgovori