Probni sto, VEMS...

Tehnička pitanja i objašnjenja
NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Probni sto, VEMS...

Post od NenadNR » 07 Apr 2013, 01:34

Na Fakultetu Tehničkih nauka u Novom Sadu se nalazi probni sto za ispitivanje motora SCHENCK w230. Glavne karakteristike su mu: maksimalan broj obrtaja motora 7500 o/min, maksimalna snaga motora 230kw, maksimalan obrtni moment 700 Nm. Kočnica je sa vrltrožnim strujama. Pre tri godine smo ga pokrenuli posle duže pauze. Na sreću ništa bitno nije bilo pokvareno osim mernog dela kojeg je svejedno trebalo unaprediti.

Slika


Urađen je kompletan sistem za merenje, obradu i snimanje podataka. Davač sile je HBM U2B koji je povezan na industrijsko pojačalo HBM MP55 sa koga se očitava analogni izlaz i dobija informacija o sili. Sila puta krak i dobije se koliki je moment motora. Na radilicu motora je preko adaptera spojen inkrementalni enkoder pomoću čijeg se signala izračunava broj obrtaja motora i zna se tačan položaj radilice što se koristi za snimanje pritiska u cilindru. Iz momenta i broja obrtaja izračunava se snaga. Za snimanje i obradu podataka koristi se National instruments akviziciona kartica i LabVIEW softver.

Na Probnom stolu je bio Fiatov 128a motor pa je najjednostavnije bilo da stavimo Zastavin EFI motor da ne bi morali ponovo da pravimo nosače i spojnicu. Upravljačka jedinica motora je VEMS. Cilj je bio da se maksimalno iskoriste mogućnosti VEMS-a za unapredjenje motora. Primarni triger (davač na radilici) je ostao isti. VR senzor sa 60/2 paternom. Sekundarni triger (davač na bregastoj) smo napravili tako što smo preradili razvodnik i stavili HALL senzor. Time je omogućeno sekvencijalno ubrizgavanje sa regulacijom ugla ubrizgavanja sto je i uradjeno. Sistem paljenja je wasted spark sa Fordovom wasted spark bobinom. Instalirana je Bosch LSU 4.2 širokopojasna lambda sonda tako da se usvakom trenutku zna tačan odnos vazduha i goriva u smeši. Time je omogućeno da motor radi u zatvorenoj petlji u odnosu na zadate vrednosti lambda. Ugradjen je jos i EGT senzor.


Na probnom stolu uz pomoć kontrolera kao što je VEMS moguće je isprobati i izmeriti mnogo toga. Ovo bi bio ukratko opis šta je napravljeno. Ima previše toga da bih o svemu pisao detaljno ali ću ako nekoga zanima nešto konkretno rado napisati detaljnije.


http://www.youtube.com/watch?v=GdIq6H_e4QI

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Probni sto, VEMS...

Post od methane.master » 07 Apr 2013, 10:47

Ima skoro 20 godina kako sam video probni sto na MF u Beogradu, pa je lepo videti opet. Lepo je videti da neko u našem školstvu zaista pokušava da nešto uradi, takoreći bez sredstava. Svaka čast na trudu. :doubleup:
Širim haos!

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Probni sto, VEMS...

Post od dragan » 07 Apr 2013, 11:32

:plusone:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Probni sto, VEMS...

Post od dragvorl » 07 Apr 2013, 11:58

Stvarno je impresivno videti ovo uzivo. Nenad je to sve povezao da funkcionise, a ne da vise skuplja prasinu, a i stvarno bi bila steta da tako skupa oprema stoji neiskoriscena. Bar da studenti vide nesto iz prakse.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Probni sto, VEMS...

Post od methane.master » 07 Apr 2013, 12:09

Sa druge ne mogu a da se ne rastužim kada vidim ovakav sto i instalaciju na ovakvom mestu i uporedim sa stanjem na našim fakultetima.

http://www.youtube.com/watch?v=CIYJaezmfqA
Širim haos!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Probni sto, VEMS...

Post od dragvorl » 07 Apr 2013, 12:24

Sva sreca pa se nadje ovakvih ljudi entuzijasta kao Nesa, pa moze da se ocita bas dosta parametara o radu motora i na probnom stolu na FTN.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Probni sto, VEMS...

Post od NenadNR » 07 Apr 2013, 16:42

@methane.master

Amerikanci vole hidraulične probne stolove zato što lako mogu da koče motore velike snage ali što se tiče kontrole i mogućnosti upravljanja kočnice sa vrtložnim strujama su dosta bolje. Osim maksimalnih performansi taj Superflow 902 ništa nije bolji od ovog našeg. Sto se tiče senzora i akvizicije podataka, sve to ima na našem probnom stolu. Prednost je što smo mi to sami napravili i možemo da to namestimo kako god je potrebno. Korišćena je najbolja oprema zahvaljujući Ebay-ju gde je sve to kupljeno po 10 puta nižoj ceni. Na primer samo HBM mp55 pojačalo košta novo 2200 evra.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Probni sto, VEMS...

Post od methane.master » 07 Apr 2013, 18:14

Ma poenta mi je bila, kakva oprema, instalacija i prostorija postoji u jednoj u suštini privatnoj zaje*anciji (mada dobro unovčenoj) kakva je Lenova garaža, a da se kod nas na fakultetima budži uz pomoć u suštini štapa i kanapa. Radio sam nekad u jednoj drugoj laboratoriji, znam generalno stanje, malo je reći zastarelost sredstava i koliko puno košta iole savremenija oprema. Zato mi je i drago kada vidim da je nešto urađeno sa minimalnim sredstvima, isključivo ličnim entuzijazmom, u konkretnom slučaju tebe i tvojih kolega. S druge strane mi je tužno jer se na još jednom mestu vidi stanje našeg društva i njegovog odnosa prema nauci.
Širim haos!

Korisnikov avatar
vlajko
Postovi: 476
Pridružio se: 15 Mar 2012, 11:59
Garaža: Honda Civic 1.4
Lokacija: Beograd

Re: Probni sto, VEMS...

Post od vlajko » 07 Apr 2013, 18:22

Off topic
m.m. jel na mašincu? Kod Adžića možda?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Probni sto, VEMS...

Post od dragvorl » 07 Apr 2013, 18:26

Pa dobro, stoji sve to, ali mislim da poredjenje sa JL ipak nije bas najzgodnije. Nije ipak probni sto nesto sto ima svaki opremljeniji servis u Americi. JL ipak ima jako ozbiljnu finansijsku pozadinu. Ali definitivno je takva ispitna oprema vrlo skupa, a imajuci u vidu koliko studenata ima na Masinstvu (na zalost) i ne cudi me uopste da se ne ulaze, da je neki od lovarnijih odseka, mozda bi se cak i pokrenulo nesto po tom pitanju. Znam da je beogradski MF ipak dosta veci, pa pretpostavljam da imaju i nesto vise opreme, mada ne znam u kom je stanju.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Probni sto, VEMS...

Post od methane.master » 07 Apr 2013, 18:29

vlajko je napisao:Off topic
m.m. jel na mašincu? Kod Adžića možda?
Ta prostorija, drugi profani. :)
dragvorl je napisao:Pa dobro, stoji sve to, ali mislim da poredjenje sa JL ipak nije bas najzgodnije. Nije ipak probni sto nesto sto ima svaki opremljeniji servis u Americi. JL ipak ima jako ozbiljnu finansijsku pozadinu. Ali definitivno je takva ispitna oprema vrlo skupa, a imajuci u vidu koliko studenata ima na Masinstvu (na zalost) i ne cudi me uopste da se ne ulaze, da je neki od lovarnijih odseka, mozda bi se cak i pokrenulo nesto po tom pitanju. Znam da je beogradski MF ipak dosta veci, pa pretpostavljam da imaju i nesto vise opreme, mada ne znam u kom je stanju.
JL mi je naleteo pošto sam na YT baš neposredno pre Nenadove teme, odgledao klip sa JL stolom. Opet jesu tu pare, ali mi nekako bezveze kada vidim na šta stvari ovde liče. Što se poređenja NS-BG tiče, nije ni u BG mnogo bolje, čak ne znam ni da li je uopšte ispravan sto kod "motorista". Nije moj smer, nego sam slučajno ulazio tamo u studentskim danima, a i odavno ne radim na MF, pa sam malo bajat sa informacijama.

Nažalost to oko nauke kod nas je mnogo duga i tužna priča, i nije za ovu temu. Ovo je ipak jedan jako pozitivan slučaj.
Širim haos!

NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Probni sto, VEMS...

Post od NenadNR » 08 Apr 2013, 01:58

Slažem se potpuno sa tim što si napisao. Stanje je loše i zato smo to sve napravili. Sada niko nema izgovor da nema na čemu da radi.

Ko želi da nauči dosta o motorima, nameštanje upravljačke jedinice kao što je VEMS je ono što treba da uradi. Treba i para i vremena ali zadovoljstvo kada se prvi put startuje motor je neprocenjivo.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Probni sto, VEMS...

Post od methane.master » 08 Apr 2013, 10:39

NenadNR je napisao:Slažem se potpuno sa tim što si napisao. Stanje je loše i zato smo to sve napravili. Sada niko nema izgovor da nema na čemu da radi.

Ko želi da nauči dosta o motorima, nameštanje upravljačke jedinice kao što je VEMS je ono što treba da uradi. Treba i para i vremena ali zadovoljstvo kada se prvi put startuje motor je neprocenjivo.

Eeeee to još jedan bitan detalj u celoj priči. :doubleup:
Širim haos!

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Probni sto, VEMS...

Post od Heinz » 08 Apr 2013, 12:11

Na MF ima sto na motorima, mislim da radi.
Postoji ispitna oprema i kod nas vozilaša, posle dugo vremena je pre par godina osposobljen probni sto za ispitivanje kočnica (nastradao davno u nekoj poplavi).

Off topic
Off: ako je u pitanju lab. za pogonske materijale, da niste bili kod Dragane? Znam jednog kolegu koji je svojevremeno bio tamo, ali ga nisam video 100 godina.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Probni sto, VEMS...

Post od dragvorl » 08 Apr 2013, 12:17

Jel si ti studirao na Masincu Frentzene?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori