Volvo-ov KERS sistem

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Volvo-ov KERS sistem

Post od Geza » 25 Apr 2013, 21:34

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Volvo-ov KERS sistem

Post od snork » 26 Apr 2013, 16:40

Ha, još jedna stara ideja - skladištenje energije u zamajcu koji se okreće. Postojali su (mislim u Švajcarskoj) gradski autobusi koji su se pokretali isključivo tako (mislim da bi se na početnoj stanici zamajac zavrteo eksternim elektro-motorom). Danas su u upotrebi veliki sistemi neprekidnog napajanja (UPS) koji koriste zamajce umesto baterija. Ključna stvar je u ležajevima - moraju biti ili magnetni ili vakuumski, kako se u njima ne bi disipirala prevelika energija. Takođe, postoji opasnost da se gvožđurija koja se vrti na nekoliko desetina hiljada obr/min razleti na sve strane ako dođe do zamora materijala. Taj problem je rešio neki sovjetski akademik, koji je smislio sistem namotavanja zamajca od tanke žice, čimi se u slučaju raspada izbegava pojava šrapnela, a i žica se može ponovo namotati. Kinetička energija rotirajućeg tela je, kao što znate, proporcionalna sa Mω^2, pa je od mase važnija što veća ugaona brzina. Pošto opterećeni zamajac kontinualno usporava, potrebno je na izlazu koristiti CVT menjač.

Ima dosta na internetu o "flywheel energy storage", ali lično mislim da je sistem sa komprimovanim vazduhom bolji za vozila. A i jedan i drugi su naravno bolji od akumulatora. :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Volvo-ov KERS sistem

Post od dragvorl » 26 Apr 2013, 16:52

Samo da nema aku. Ovaj sa zamajcem i Williams razvija, bili su montirani na neki Porsche 911 na takmicenjima. U F1 su cini mi se zabranili ove sa zamajcem.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori