Vožnja uzbrdo - uticaj na motor i ostale delove vozila

Tehnička pitanja i objašnjenja
Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Vožnja uzbrdo - uticaj na motor i ostale delove vozila

Post od McGruja » 26 Apr 2013, 18:40

cozmo je napisao:Imao sam i mali peh u povratku, izbegavao sam nekog ludaka s kombijem i naglo sam ubrzao i usao sam sa 140kmh na uspon uz Bubanj Potok i na par sekundi sam osetio miris lamele.

Da li je to opasno? Sve se posle ponasalo normalno, odmah sam usporio na 100-110 i prebacio u IV stepen prenosa na usponu i miris je odmah prestao. Moguce da sam ga preopteretio, ipak je 140 sigurno preko 4000 obrtaja a uspon naglo pocinje.
Verovatno ti malo proklizava lamela, opusti se, i uzivaj

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Toyota Corolla XL

Post od nidza » 26 Apr 2013, 18:47

Ja ne bih paničio, ali obrati pažnju, verovatno je pri kraju. Ne bi to trebalo da se dešava u vožnji.

Prosek na autoputu ti je odličan, ja to postižem samo kad peglam Alfu onako kako treba da se pegla Alfa, ne smem ni da spominjem cifre. :-D Još si imao opterećen auto što se u mom slučaju ne dešava.

Tapatalk

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Toyota Corolla XL

Post od cozmo » 26 Apr 2013, 18:53

Pa, 260.000km je, sigurno je da lamela nije u cvetu mladosti :mrgreen:

Retko vozim opterecen, mozda i zato, prebzo sam uleteo, nego je lik ili pijan ili drogiran pravio dzumbus po trakama na 120kmh, pa sam ubrzao da se udaljim i uleteo sam na uspon vecom brzinom, verovatno se tad preopteretila.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10387
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Одг: Toyota Corolla XL

Post od sebekkg » 26 Apr 2013, 19:01

Pa nema veze ipak su to godine. A pri opterecenju si bio a i ona uzbrdica nije za zezanje.

poslato sa tapatoka koristeći komšijin vajrles
Slika

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Toyota Corolla XL

Post od zdushan » 26 Apr 2013, 20:45

Nema nikakve logike to sa lamelom. Ne bi trebalo u tom momentu da pocne da smrdi pa cak i da je skroz potrosena. Jedino ako si zaboravio nogu na kvacilu pomalo i to... :D

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Toyota Corolla XL

Post od nuk » 26 Apr 2013, 20:54

Ako sam dobro shvatio, cozmo je na uzbrdici sa 120 samo potopio gas te sam prilicno siguran da su se osecale gume a ne lamela :D

Morao sam malo no sto se potrosnje tice, vise nego dobra

Sent from my BlackBerry using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Toyota Corolla XL

Post od dragan » 26 Apr 2013, 21:00

:kezo:

dobra potrosnja... u opisanim uslovima na granici neverovatnog...

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Toyota Corolla XL

Post od Uroš S. » 26 Apr 2013, 21:10

Meni je 1.9TDI na proseku od 142km/h trosila 8.6l Lukoilovog dizela.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Toyota Corolla XL

Post od cozmo » 26 Apr 2013, 21:21

Fabricka potrosnja na 90kmh je njoj 5,1 litar, tako da je ovaj prosek veoma lako ostvariv jer sam vecim delom puta isao magistralom u V stepenu prenosa prosecno 72kmh. Jednom sam na toj deonici imao 4,8 L / 100km (mislim samo na magistralni deo).

Sad gledam, na 130kmh je 6,9 fabricki (mislio sam da je 7 i kusur, ali nije).

To je otprilike to.

Pitah burazera za lamelu - proklizala je zbog velikog uspona i opterecenja i velike brzine kad je naisao na uspon i kaze normalno je da moze nekad tako da se oseti ako je puno presla lamela. Nije to motor za takvo nesto. Zato sam odmah spustio na 100kmh i prebacio stepen nize i tako do kraja uspona. Da sam usao na uspon kod Bubanj Potoka kao i uvek sa 100 kmh i odrzvao tu brzinu nista se ne bi desilo naravno. Jednostavno preveliko opterecenje za taj motor i lamelu - ipak je dosta presao auto.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Toyota Corolla XL

Post od ljubitelj » 26 Apr 2013, 23:23

Veliki uspon 7% :mrgreen:

Lamela ne sme da proklizava ni pri kakvom opterecenju motora, a ovaj motor je slabasan sam po sebi, proveri/ podesi zazor viljuske kvacila.

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Toyota Corolla XL

Post od sashicus » 27 Apr 2013, 07:57

odgovor je u stvari tacan, delimicno, mozda :)
7% itekako nije mali uspon, a ovaj motor itekako nije slab.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Toyota Corolla XL

Post od cozmo » 27 Apr 2013, 09:14

7% uspon je solidno veliki uspon pogotovo sa automobilom koji je pod punim opterecenjem. I Caddy 1.6 TDI kad je opterecen ne moze tuda u V stepenu prenosa.

Kada smo samo supruga dete i ja u kolima, Bubanj Potok opusteno izvlacim kao i svi moderni automobili, prebacim samo u IV stepen prenosa i to je to, nesto ni ne osetim specijalno.

Ovde su bile jos dve osobe dodatno u kolima plus neke stvari. A 140kmh nije malo za uspon ka Bubanj Potoku u V stepenu prenosa.

A o prenosnim odnosima i podsenoj snazi motora za taj auto dovoljno govori to da od naplatne rampe prema Mladenovcu pa nadalje nisam skidao iz V stepena prenosa bez obzira na brzinu (bilo to 50 ili 100) (sem one vece uzbrdice odmah iza naplatne rampe jer ima pandura pa se sporije vozi do 60-70kmh) svo vreme putovanja i dva skretanja u Mladenovcu.

Nikakvu podesenost ne treba da proveravam, meni je pedala kvacila ista kao kad je kupljen auto, a sasvim je normalno da se desi da prokliza pod takvim opterecenjem na sekund sto je dovoljno da se oseti miris na koji sekund. Posto je samnom bio i muz od sestrine zene - potpuno isto mu se desilo velikom brzinom na Meganeu 1.5 dci ako bas zelite da znate (ne na ovom usponu).

260.000 km nije kilometraza za bacanje, pogotovo za lamelu.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Toyota Corolla XL

Post od Uroš S. » 27 Apr 2013, 09:20

Iz pravca Nisa si se penjao ili iz pravca BGa?

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Toyota Corolla XL

Post od cozmo » 27 Apr 2013, 09:52

Iz pravca Nisa, tu je dosta veci uspon nego iz pravca BG. Da ne bude zabune ja sam uleteo na uzbrdicu tom brzinom i odmah sam smanjio brzinu cim sam to osetio jer nisam hteo da pustim da sam smanjuje brzinu, ja uvek pre vecih uspona smanjim brzinu i prebacim stepen nize - Bubanj Potok uvek vozim IV stepen prenosa ne preko 100kmh, ako sam prazan, 110 naprimer, ali ne zelim da forsiram masinu nikako. Razlog velike brzine odmah pre uspona sam napisao, izbegavali smo nekog ludaka sa kombijem i isao sam da se odaljim od njega a to je bilo 200-300m pre uspona naprimer. Nikako ne moze moj auto da izvuce taj uspon tom brzinom, kazem 100-110kmh mu je prava mera.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Toyota Corolla XL

Post od zdushan » 27 Apr 2013, 10:44

Cekaj malo. Prvo, to sto smanjis brzinu pred usponom - ne razumem? Valjda treba da pustis da te inercija nosi sto vise. Ja na toj uzbrdici, tj neposredno pre nje povecavam brzinu, ako uslovi puta dopustaju. Ne razumem tvoju logiku.
Drugo, ako je lamela proklizala, nije mi jasno zasto? Zato sto si isao brzo? Ne moze zbog brzine, vez zbog opterecenja na samoj lameli. Ako se penjes petom uz b.potok, motor ce gubiti snagu i polako usporavati i to je sve, lamela nije na udaru, jer ce broj obrtaja padati sve vise. To sto si prebacio stepen nize i dodao gascinu, tu si vise opteretio lamelu nego u bilo kom trenutku do tada. Tako da sve ukupno ne razumem nista sta se s tvojim kolima desava.

Odgovori