Prskalice za farove

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Prskalice za farove

Post od Paja » 19 Feb 2015, 20:25

PedjaJCW je napisao: Ja ih imam, prskalice nisu u stanju da skinu u letnjem vremenu musice i sl, ali u jesen kada se vozi iza slepera i one izmaglice od blata, e tu imaju smisla i to se oseti.
Kad si se dotakao prskalica ajde da prodiskutujemo kako ih je najlakše ugraditi, a da rade korektno.
Zanemarimo činjenicu da sva ili bar velika većina vozila sa prskalicama farova ima odetno veću posudu za tečnost.
Bitnije je šta je potrebno uraditi da sistem funkcioniše.
Da li je dovoljno staviti račvu i sprovesti creva sa postojeće instalacije? To mi deluje kao najjednostavnija varijanta.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Renault Clio RS 197

Post od nidza » 19 Feb 2015, 20:35

Ja ne bih dirao fabričku instalaciju, nego bih stavio odvojen sistem sa odvojenom posudom. Nije isključeno da takav sistem već postoji za ugradnju.

Korisnikov avatar
PedjaJCW
Postovi: 76
Pridružio se: 14 Feb 2015, 14:28
Garaža: R53 JCW MINI Cooper S, MG ZR 105
Lokacija: SO

Re: Renault Clio RS 197

Post od PedjaJCW » 19 Feb 2015, 20:39

Konkretno na miniju, imam 2 odvojene posude, ali recimo da je zanemarljivo koliko ih ima, cesce ce se dopunjavati pa gotovo. Po meni, glavni problem je dimenzionisanje pumpe, tj jacina fabricke pumpe, dodavanjem racve i jos sve zajedno recimo 2m creva se javlja pad pritiska, i onda dolazimo do samih prskalica, naime, ovaj BMW-ov princip kod mene zahteva poprilican nadpritisak, prvo sam nadpritisak je taj koji ih podigne van branika/haube, znaci da bi se uopste izdigle, to postizu tako sto ih tecnost pod pritiskom podigne, nemaju neki svoj mehanizam, dodatni pad pritiska, tj napor za pumpu, posle toga, zavisi da li same prskalice imaju neprovatni ventil, moje imaju, zbog polozaja i farova na haubi tj sve se dize, pa da ne bi dolazilo do prelivanja, ali recimo da se moze bez njega ako ce prskalice izlaziti iz branika recimo, napraviti neki "bracket" za njihovo pricvrscivanje bi po meni bilo najidealnije mesto. Dodatni napor za pumpu je i opruga na prskalicama koja ih vrati nazad tj dole. Onako da bi se bas igrali po PS-u, smislio bi nacin da ubacim jos jednu pumpu redno za drugo dizanje pritiska, ili ako se ima mesta paralelno sa svojim kanisterom, sve zavisi od automobila koliko se ima mesta za igranje, a i same konstrukcije prskalice, koliki nadpritisak zahtevaju za funkcionisanje. To je ono sto bi se meni vrzmalo po glavi.

Edit: nepovratni ventil naravno ima svoju oprugu koju uzrokuje opet pad pritiska, na to sam mislio. Ali kao sto je nidza rekao, treba videti sta se nudi u prodaji, sigurno ima vise pristupa, ja bi licno isao na sve zasebno.
Poslednja izmena od PedjaJCW u 19 Feb 2015, 20:42, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Renault Clio RS 197

Post od Paja » 19 Feb 2015, 20:41

Bilo je nekih sistema za male pare, al je to mnogo veća zajebancija. Treba naći mesto za posudu, napraviti nosač, instlacija...
U varijanti kačenja na postojeću instalaciju najgore što može da se desi je da pritisak na šoferci bude slab i da se sve vrati na staro i pristupi tvojoj ideji.
Bilo bi interesantno uti iskustva ako je neko probao.

Pitanje koje mi pada na pamet je i da li vodu na zadnju šoferku tera ista pumpa?

U varijanti samogradnje ja bih probao sa nekim standardnim prskalicama za haubu bez zajebavanja sa iskakanjem.

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Renault Clio RS 197

Post od stefanan » 19 Feb 2015, 20:45

Uzmi od E klase,kaže next da su jeftine :D

Mislim da ima stvarno dosta i do prskalica, npr znam da su kod pavla u alfi neke što bas rasprste tečnost, takve bi odgovarale. Na većini kola se 3 mlaza mnogo manje rasprste

Korisnikov avatar
PedjaJCW
Postovi: 76
Pridružio se: 14 Feb 2015, 14:28
Garaža: R53 JCW MINI Cooper S, MG ZR 105
Lokacija: SO

Re: Renault Clio RS 197

Post od PedjaJCW » 19 Feb 2015, 20:54

Meni licno da, jedna tera prednje i zadnje prskalice za soferku/zadnje staklo, druga, jaca, tera za farove iz svoje posude. Ukrali smo mu temu, trebalo bi premestiti ovo.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Renault Clio RS 197

Post od Paja » 19 Feb 2015, 21:01

Navikla je moderacija da ih maltretiramo. :D
Podeliće samo da vide.

Odgovori