Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od Ogi » 23 Jul 2017, 11:06

Lepo objasnjenje:

https://youtu.be/rlK7JIAz9WY

Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od Mares » 26 Jul 2017, 11:03

Zanimljivo za nas amatere.

E sad, ja imam pitanje sto konstrukcijski ne naprave benzinski motor kao dizel motor, tj. sto im ne pojacaju kompresiju pa neka bude i veca od dizel motora (ovim bi se izbacila potreba za svecicama?). Time bi se eliminisao i "throttle body"? :D

Da, pretpostavljam iz nekog razloga je ovo neizvodljivo, verovatno bi to auto industrija odavno uradila, ali me interesuje zasto to tako ne moze? :D

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od HKS » 26 Jul 2017, 11:06

Ja mislim da je Mercedes eksperimentisao nesto slicno sa DiesOtto.

Послато са m2 уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od nidza » 26 Jul 2017, 11:55

http://www.autoblog.com/2017/01/16/mazd ... hcci-2018/

https://drivetribe.com/p/mazda-hcci-eng ... HcA_H8DFRg

Bio sam u zabludi da Skyactiv već sad nudi u nekim režimima gašenje svećica. Verovatno mi je ostala informacija iz daleke prošlosti kad su najavljivali Skyactiv prvi put, ali od toga očigledno nema ništa.

Ludi su ko struja, kad svi cepaju turbake, oni će u najprodavaniji auto da puknu atmo benzinca bez svećica. :) Ful rispekt.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od Saša » 26 Jul 2017, 12:22

Mares je napisao:Zanimljivo za nas amatere.

E sad, ja imam pitanje sto konstrukcijski ne naprave benzinski motor kao dizel motor, tj. sto im ne pojacaju kompresiju pa neka bude i veca od dizel motora (ovim bi se izbacila potreba za svecicama?). Time bi se eliminisao i "throttle body"? :D

Da, pretpostavljam iz nekog razloga je ovo neizvodljivo, verovatno bi to auto industrija odavno uradila, ali me interesuje zasto to tako ne moze? :D
Odgovor na tvoje pitanje je malo kompleksniji i krije se u poznavanju istorije nastanka SUS motora (motora sa unutrašnjim sagorevanjem) i njihovih osobina i razlika. Benzinski motor je izmišljen pre dizel motora, to prvo treba znati. Potom je Nemac Rudolf Diesel izmislio motor koji će biti jednostavniji benzinskog, kome neće trebati dodatni sistem paljenje goriva (svećice, kablovi, bobine...) i koji će moći koristiti jeftinije gorivo - dizel. To su bile njegove osnovne/polazne ideje kada je konstruisao taj motor. Sve to je uspeo i na kraju kao rezultat dobio još i veću efikasnost takvog motora No, da bi se gorivo moglo paliti sopstvenom kompresijom takav motor je morao automatski biti robusniji i teži... što i jeste i danas ako uporedimo benzinski i dizel motor. Dakle, kada bi lagani/tankozidi benzinac palio sopstenom kompresijom (pa još tako eksplozivno/zapaljivo gorivo kakvo je benzin) - bukvalno bi se razleteo. A da ga prave težim i robusnijim - čemu opet sve to pored postojećeg dizela? :D Svaki od tih motora ima svoje prednosti i mane i evo egzistiraju jedan uz drugi već decenijama... :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od nidza » 26 Jul 2017, 12:27

Ne bi se razleteo, nije u tome problem. Dizel ima mnogo stabilniju tačku paljenja od benzina, tako da su potrebni razni trikovi da bi se izbegao tzv. engine knock, samozapaljenje. Moguće je, pogledaj na Mazdinoj stranici opis Skyactiv-G i kako su to rešili izduživanjem izduvne grane.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Razlika izmedju dizel I benzinskih motora

Post od Ji 4Tze » 26 Jul 2017, 14:42

razleteo bi se kad bi ga pravili u fabrici Zastava
Boringly average, but also perfect for school run mums

Odgovori