Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od Delija » 29 Jan 2014, 21:15

YUgisa je napisao:Nisam nikad se vozio automatik ali za mene je maneulni zakon.
Sorry, ali ovakve izjave su mi uvek spektakularne :kezo:

Kako mozes i da pomislis da znas, ako nikad nisi probao?
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od dragvorl » 29 Jan 2014, 21:18

Apropo toga, mnogi i sednu, kao probaju nevoljno, i onda bez mnogo razmisljanja provale da je sranje. Ali dobro, misljenja se razlikuju, a svako ima pravo na svoje. Ja u onoj guzvi da idem svaki dan na posao ne bih mogao da smislim manuelca na nekom daily driveru.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od YUgisa » 29 Jan 2014, 21:47

Pa ja nisam rekao nista protiv automatika (nisam vozio ali jesam se vozio u automobilu sa takvim menjacem i nisam ga vozio upravo zato sto nisam bio zainteresovan zbog menjaca) niti osudjujem ljude koji ih koriste, ali licno meni, kao sto sam rekao, jedan od vecih zadovoljstava u voznji je upravo menjanje brzina. Npr jedan od razloga zasto sam vise ljubitelj automobila od recimo motocikala je upravo menjac. Auto mi realno u zivotu i ne treba ali ga posedujem iz razloga sto mi pricinjava veliko zadovoljstvo voznja istog i da se filozofski izrazim, mislim da se tako postize bolja povezanost masine i coveka ;)
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od Texonja » 30 Jan 2014, 02:16

:plusone: Yugisa, pomislice ljudi da sam ja otvorio tvoj nalog i pisem sa njega.
Evo ja sam imao automatika godinu dana i sad ne planiram da ga imam u skorije vreme. Meni je u pocetku bio ok, ali sam vec nakon hiljadu-dve kilometara predjenih sa istim shvatio da mi uopste ne odgovara i da mi ubija ono sto volim kod voznje automobila. Ja ne volim da putujem - volim da vozim. Sa automatikom mi je bilo svejedno dal' cu ja da vozim ili ce neko drugi da me vozi. Kao da sedim kod tate u krilu i okrecem volan. :mrgreen:

... i tako sam postao jedan od dve "budale" :) koje su u 2012. u Delti narucile X3 sa manuelnim menjacem. (mogao bih da ih pitam da me spoje sa tim drugim, cisto da se upoznamo) :kezo:
... i znam da cu imati silnih problema da ga prodam jednog dana, jer ce svi potencijalni kupci da mi vriste za automatikom.
... ali bolE me!!
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Libero
Postovi: 561
Pridružio se: 23 Jan 2014, 11:39
Garaža: Opel Astra j
Lokacija: Beograd

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od Libero » 30 Jan 2014, 02:29

Sve je stvar ukusa, potrebe i isplativosti.
Lično bih posle voženog svega i svačega, dao prednost automatiku uz malu digresiju.
Ne svaki automatski menjač! Recimo onaj u BMW F30, me je prosto oduževio. U nekim uslovima čak troši manje od manuelca, ima 8 brzina, poluge na volanu. ahhh te miline.
To je onako kompletan menjač po mom ukusu i rado bih ga posedovao. Postoje još neki koji su ostavili dobar utisak na mene. Uglavnom to su sve baš savremeni menjači.
U gradu i po gužvama je dušu dalo imati automatik. Jednostavno se ne mučiš sa kvačilom, neopterećuješ nogu i sl.

Manuelca bih više forsirao u nekom sporstkom autu, što je naravno vrlo mali broj nas u mogućnosti da poseduje. Ali tu bih voleo da mogu što se kaže osetiti u ruci kako šaltam.

Naravno, automatik je u svakom smislu skuplji, ali Bože moj, sve ima svoju cenu.
Hvala Bogu imamo i jednu i drugu mogućnosti, pa ko kako voli nek izvoli. :pivo:

ftj
Postovi: 13028
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od ftj » 30 Jan 2014, 09:17

Imaš menjač i na motociklu. Mislim osim ako nemaš neku fiksaciju da moraš rukom da držiš palicu ;)

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od YUgisa » 30 Jan 2014, 10:29

Normalno da ima, ima i motocikala koji imaju palicu ali nisu bas cesti ali bas mi je glavna fora u tome da imas u ruci palicu od menjaca :thumbup: Mada nemam naviku da drzim ruku na njoj sem pri promenama brzina.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
mr.y
Postovi: 57
Pridružio se: 24 Feb 2013, 20:20
Garaža: Mercedes GLK,poluispravan F30
Lokacija: Beograd

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od mr.y » 18 Feb 2014, 19:47

ajd i ja da bacim neko slovo na ovu temu.
Spadam u malobrojnu grupu onih koji više vole manelni menjač (a možda sam sebe tešim što nisam uzeo automatik) :glavomuzid:
Prednos manuelnom dajem iz sledećih razloga
Prvo,sam polazak iz mesta je silovitiji kod manuelca,drugo ručno prebacivanje brzina daje mi bolji osećaj kontrole nad vozilom,treće kod preticanja na otvorenom putu brže postižem silovitost automobila prebacivanjem u nižu brzinu nego što to radi automatik prilikom kick down-u,četvrto,zimi je za automobile sa zadnjim pogonom mnogo bolja kombinacija da su upareni sa manuelnim menjačem nego automatikom.
E sad,s druge strane postoje momenti i situacije kada je prednost automatika nenadmašna.Recimo danas je u gradu bila katastrofalna gužva(prosečna brzina na BC je bila 22kmh).Od početka ulice Kneza Miloša do kraja Takovske sam se vukao u koloni i pritisnuo kvačilo dvesta puta.U tim trenucima automatik je daleko bolje rešenje.Ili recimo u trenutku kada se nalazim u niskom broju obrtaja,pri brzini od 20kmh a motor nema snage da izvuče u drugoj pa sam primoran da ubacim u prvu brzinu dođe mi da automobil napunim dinamitom i raznesem ga :besan:
Nekad mi se čini da izbor između automatika i manuelaca zavisi i od karaktera vozača.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od grujicd » 18 Feb 2014, 22:49

mr.y, zašto ti u profilu piše "Poluispravan F30"?

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od Delija » 18 Feb 2014, 23:00

Valjda je kivan na BMW jer ne vuce kako mu se svidja na malim obrtajima u 2. brzini :D
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od stefanan » 18 Feb 2014, 23:15

Nisu mu dali upaljac u kolima,vec ostavili rupu :mrgreen:
Salim se,pogledajute u temi,pisao je nesto o tome.

ftj
Postovi: 13028
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od ftj » 18 Feb 2014, 23:19

Ne bih se slozio sa 1. i 4. stavkom. Ajd ok najcesce je manuelni koju desetinku brzi od automatika ali ne vidim zasto ne moze silovito da se krene sa automatikom? Sto se tice snega to bih svrstao u urbanu legendu.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od Laki021 » 18 Feb 2014, 23:26

A mozda samo ne zna kako se lansira auto sa automatikom :)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od Floyd » 18 Feb 2014, 23:52

Manuelni je danas u prednosti iskljucivo zbog subjektivnog osecaja kontrole.
Kazem subjektivnog jer i sa automatikom imas apsolutnu kontrolu uz jednu radnju manje.
Iako mi je zanimljivo da s vremena na vreme provozam auto sa manuelnim menjacem, mogu slobodno da tvrdim da su isti proslost i potouno nepotrebni u autu.
Jedino sto ce ih jos neko vreme odrzati na trzistu je niza cena...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Automatik vs Manuelni - lični afiniteti

Post od nidza » 19 Feb 2014, 00:12

Nepotreban će da bude i vozač uskoro, pa će i dalje biti ljudi koji će želeti da VOZE auto, a ne samo da se prevezu od A do B.

Tapatalk 4

Odgovori