4x4 u gradskim uslovima

Tehnička pitanja i objašnjenja
nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od nick79 » 31 Avg 2020, 05:42

Ma ok je to za jimny, mislim da je to low zapravo reduktor. Ali na sx4 mislim da oznqcwva da je 4x4 "zakljucan" tj. stalno ukljucen.

Na ladi nivi koju sam povremeno vozio na jednom od nekadasnjih poslova semposebno ukljicivao reduktor a pos3bno blokada diferencijala - postojala je posebna poluga ( " menjac") za ove dve opcije. Kada se ukljuci reduktor, max brzina j3 bila cini mi se nekih 40-50, a lokada diferencjala je bila visemza odglavljiva je, manja brzina i samo pravo, nema skretanja.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od gazza » 31 Avg 2020, 08:52

brate, pa nismo sigurno na placu gledali da kupimo jimny 2019-20 godište :rofl:

stari jimny, neko 2005 otprilike, 4WD-L mu zaključava prenos između dve osovine

nismo ništa polupali, na tom mehanizmu se blokirala selekcija prenosa između 3 opcije pa je ostalo u ovom L modu, nismo fizički mogli da savijemo volan više od par stepeni....

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od BigMazzy » 31 Avg 2020, 09:09

Oko uzimanja auta sa pogonom 4x4 za vožnju isključivo po Beogradu nemam lično nikakvu dilemu, nikada ga ne bih kupio :)
Veća potrošnja, skuplje održavanje i onda kad se sve to stavi na papir koliko će da košta za par godina exploatacine u odnosu na to da ću se bez 4x4 zaglaviti jednom il ni jednom u toku zime, neka hvala.
Svojevremeno sam za 5 godina prešao 200000 km čisto beogradske vožnje , da kažem da sam prošao 80% BG ulica, kad su zime bile sa više snega nego sad i kad su se ulice čistile mnogo lošije nego sad.
Jedini problem koji sam imao je bio led, na koji kad staneš , ništa ne pomaže, pa ni 4x4. I jednom sam iz Cvijićeve skrenuo u Branka Krsmanovića il Živojina Žujovića i posle 10 metara auto izgubio zalet i krenuo da kriza u nazad, led ponovo, a mnogo nas je doživelo isti scenario skretajući u tu ulicu. Ni tu 4x4 ne pomaže, led ispod snega.
Tako da gledajući svoje iskustvo, 4x4 mi je totalno neisplativa investicija.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8093
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Ji 4Tze » 31 Avg 2020, 09:34

Apsolutno se slažem da je u gradu višak, ja sam AWD uzeo samo zbog činjenice da je SUV pa mi je u tom trenutku bilo glupo da ga nema jer ima razloga: povišen klirens, van puta, veliki gepek...
I stvarno sam s CR-Vom prošao kud s limuzinom ne bih smeo ni da priđem ali sve je to van grada.
Što se leda tiče, to kad zaledi, džabe i 4x4 ako je cela uzbrdica ledena.
Drugo, kritične situacije u vožnji, ni za to nisam siguran koliko bi AWD izvukao situaciju, možda to radi neki permanentni kao kod Subarua ali za ostale part time AWD ispada da se aktivira samo za kretanje iz mesta ili pri sporom kretanju.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od grujicd » 31 Avg 2020, 09:57

Pa dobro, što se leda tiče, pomaže pri kretanju. Sa prednjim pogonom ako ti je samo jedan točak na ledu - ćao, sem ako nema nešto od ovih novijih sistema koji koče taj točak što se vrti. Sa 4x4 ipak imaš šanse da te zadnji točkovi izvuku.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Heinz » 31 Avg 2020, 10:00

Kakva su iskustva sa Kodijacima?
@Vladapetr i ko beše ima TSI

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Vladapetr » 31 Avg 2020, 10:05

Nemam pojma, moj još nije okusio sneg znaš da je ova zima bila potpuni promašaj, išao sam i do Slovenije ali i tamo nula bodova.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8093
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Ji 4Tze » 31 Avg 2020, 10:09

Ja sam čak prošle zime ostavio letnji set :D
Ima M+S oznaku pa sam bio miran i pred zakonom :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od nick79 » 31 Avg 2020, 12:17

Ima varijanta i sa samo prednjim ili zadnjim pogonom ali da ima lsd. Mislim da npr golf gti ima lsd ilinpr octavia rs, pojedini bmw modeli tzv sper. Isto moze da znaci kada je sneg, ako i prokliza jedan od pogonskih tockova.

Imao sam subaru forestera jer sam tada imao obavezu da u pola noci treba da sednem i idem nekih 60km od beograda bez obzira na uslove. I stvarno sam bio bezbrizan. Za tih 6 godina koliko sam ga posedovao, samo me je na ibarskoj jednom uhvatila mecava, neki autobusi se poprecili isao sam nekim okolnim manjim putevima. Sada vec 5 godina imam mazdu i nigde nisam stao. Doduse nemam vise tu obavezu. Za tih par dana godisnje sto mozda neces moci da negde prodjes, mislim da se vise isplatimda uzmes taxi, nego sve ono na drugos strani sto je, veca potrosnja, odrzavanje itd...

Sent from my SM-T510 using Tapatalk



Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od nidza » 31 Avg 2020, 13:59

Ovako to nekako ide gradualno, po snegu i uopšte klizavom:
1) za polazak iz mesta najbolji 4x4, bilo kakav
2) kad se već pokreneš, nešto je bolji LSD na 2 osovine, od baznog 4x4, ako je pogon gde je i težište
3) najbolje naravno 4x4 + LSD

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od HKS » 31 Avg 2020, 15:40

https://povijest.hr/wp-content/uploads/ ... 676405.jpg

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Klaus » 31 Avg 2020, 19:12

Od kako sam podigao ovu temu intezivno razmisljam o njoj. Doslo je vreme da promenim auto a 4x4 je zelja koja me drzi citavog zivota. Nisam ga sebi do sada priustio jer sam novac ulagao u neke druge vrednosti i smatram da nisam pogresio. Sada je vecina tih stvari zavrsena i mogu da razmisljam i u tom pravcu.

Procitao sam svaki post pazljivo i pokusao da dodjem do zakljucka da li mi je potreban 4x4. Sustinski se vise slazem sa vama koji kazu da je i prednji pogon dovoljan i da je 4x4 bespotrebno bacanje para u gradskim uslovima ali tada zavirim u sebe i shvatim zasto ga zelim.

Meni automobil nije statusni simbol, pogotovu ne u ovim mojim godinama (50). Danas kada razmisljam o automobilu bitno mi je da ima:

1. Povisen polozaj sedenja ( naravno problem sa kicmom)
2. Povisen klirens (naravno omiljena zabava ivicnjaci)
3. Benzinski motor
4. Snaga preko 110ks + pristojan obrtni momenat (stvar za polemiku ali znam da vozim malolitrazne benzince)
5. Duzina oko 4 metra (grad. parkiranje)
6. Pristojno odrzavanje ( on da radi za mene a ne ja za njega)
7. Pouzdanost (moze da se kvari ali ne i da me podjebava)
8, Eksplatacija u svim vremenskim uslovima (leti klima, zimi 4x4,)

Odgovor imam u Suzuki sx4. Automobil koliko ima vrlina toliko ima i mana ali rizikovacu. Za 8000 eura mogu uzeti 2014 godiste, od prvog vlasnika kupljenog u Srbiji sa celom istorijom odrzavanja. Ako ne budem zadovoljan u oglase...

E sada ono kljucno zasto zelim 4x4. Imam svakodnevnu potrebu po svim vremenskim uslovima da vozim automobil. Izvrsavam neke obaveze koje mi zahteva posao a takodje i obaveze prema porodici koje mi pricinjavaju zadovoljstvo. Postoji jedna osobina kod mene koja je presudna a to je odgovornost i cinjenica da nikada za svojih 50 godina nigde nisam zakasnio. jednostavno sam takav i to se ne moze promeniti. U letnjim uslovima nije problem krenem ranije i uvek sam 20 minuta pre vremena na zakazanom mestu :glavomuzid: ali zimi sam imao problema sa tajmingom. Kao sto sam napomenuo negde zivim u prigradskom naselju gde se sneg osim na glavnim ulicama cisti sam od sebe. Ulica kojom svakodnevno prolazim je dosta strma i dugacka i ume da bude dosta leda na njoj. Prolazi se njom sa dobrim gumama nije problem ali se desava i da se ne prodje, pogotovu ako preko utabanog snega padne ledena kisa. Tada vidim resenje ali nemam potencijal. Mogao bih izaci iz kolotraga i tockovima preko neutabanog snega proci ali tu mi moze samo pomoci 4x4, sa prednjim pogonom ne uspevam. Par puta sam na toj uzbrdici ka kuci morao da se sklonim automobilu koji se penje kroz dubok sneg i ostao sam zaglavljen u snegu koji je nabacan sa strane, naravno krece frka izvlacenja na sve nacine, sa komsijama i bez njih. Deca mi idu u skolu i na fakultet a skola je udaljena od mesta stanovanja tako da ih svakodnevno odvezem do autobusa a ove sto idu blize i u skolu. Uvece kada smrznu sve ulice odem u skolu da ih sacekam, dosta puta nije mi prijatna voznja. pogotovu sto mi ovaj sadasnji automobil nema ESP.

Dakle moj zakljucak je da je pogon 4x4 u gradu individualna stvar i iskljucivo je pitanje mentalnog sklopa vlasnika automobila. Postoje ljudi kojima vreme ne znaci nista i mi koji smo opsednuti vremenom. Nekome je zaglavljivanje u snegu samo beznacajan problem a nekome kao meni izvor velikog stresa. Dosao sam u godine kada covek zaista uplovljava u mirnu luku i kada mu je borba sa stresnim situacijama nesto sto mu poremeti kompletan sistem. Jednostavno ne zelim ga.. Zato zelim 4x4, mozda mi nikada nece zatrebati, mozda ce me i vise kostati ali ako mi samo jednom bude pomogao u kriznoj situaciji smatracu da sam ispravno postupio kupovinom istog..

PS: Post je malo lican, izvinjavam se na tome ali sam smatrao da i ovaj aspekt i drugacija percepcija na 4x4 moze doneti nesto na kvalitetu ove teme...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od grujicd » 31 Avg 2020, 20:09

Ima nas ovde još sličnih godina. U tim godinama počneš da razmišljaš, ako ne sad, onda kad?
Poslednja izmena od grujicd u 31 Avg 2020, 20:09, izmenjeno 1 put ukupno.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od nick79 » 31 Avg 2020, 20:11

Mislim da ce se svi sloziti da je bolje da vozilo ima 4x4 nego da nema kada se sve ostale varijable stave po strani. Po pitanje realne potrebe, da se diskutovati. Ovaj tvoj poslednji post je sve rekao, dilema ne postoji. Uzimaj taj sx4 i neka te dobro sluzi.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od HKS » 31 Avg 2020, 20:17

Temu sam preletio, ako ti je 4x4 zelja, uzmi. Nije to neki Land Cruiser pa da ces plakati kad mjenjas set guma ili kad registrujes, ipak je to mali SX4.
Nego kupuje li iko Sedici? :D

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока



Odgovori