4x4 u gradskim uslovima

Tehnička pitanja i objašnjenja
Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

4x4 u gradskim uslovima

Post od Klaus » 29 Avg 2020, 19:16

Otvorio sam temu jer me zanimaju iskustva ljudi koji poseduju automobil sa 4x4 pogonom (bilo koja varijanta) i koliko je i kada potreban u gradskim uslovima. O ovome na netu nema nista pa me interesuje da li postoji opravdanost kupovine ovakvog pogona iskljucivo u gradu. Ja licno smatram da postoji ali citajuci razne forume i u dnevnoj komunikaciji sa ljudima svi kazu sta ce ti to?

Prvi komentar je ako imas dobre zimske gume svuda ces proci, ako znas da vozis nema problema, moj komsija sa meckom zadnja vuca prodje svuda itd, itd...Ja zimus probao da prodjem sa prednjom vucom Valjevskom ulicom na B. Brdu, tek pao prvi sneg i stao na pola, ni makac, sa 4x4 sa dodatnim impulsom sigurno bih prosao. U Beogradu ima gomila ovakvih ulica..

Sta vi kazete, kakva su vasa iskustva, razmisljanja i konacan zakljucak po pitanju ovog problema..

PS; Pricamo iskljucivo o gradskoj voznji bez razmisljanja da ce nam ikada zatrebati za offroad voznju, sto implicira dalje da pogon moze biti i najjednostavniji bez blokada diferencijala i ostalih naprednih sistema. I naravno zimske gume su obavezne !!!

ftj
Postovi: 13028
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od ftj » 29 Avg 2020, 19:58

Ako pricas o snegu u Beogradu, imas do 5 dana godisnje kada ces imati problem u bas strmim ulicama i gde ce ti 4x4 biti neophodan. Te ulice su retke a i ti dani takodje. Van snega, 4x4 doprinosi stabilnosti i po ravnom i kad je mokro. Da li se isplati je indivudualno, dovoljno je da te spasi 3x godisnje stavljanja lanaca ako npr. ides na planinu pa da mozes da opravdas.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od pedja » 29 Avg 2020, 20:09

Ja nikada nisam aktivirao 4x4 (SX4) u gradu, osim za testiranje, a potreban je samo jedan klik.

4x4 ima smisla samo po tek napadalom snegu. Utabani sneg, led i sl, nema neke pomoći, čak se lošije ponaša, možda je do pogona. Izlazim na Bulevar, strmim usponom i ne koristim 4x4, redovno zaobiđem one koji ostanu na uzbrdici. Isto važi za jednu ulicu ispred firme, u kojoj je inače zabranjen saobraćaj po snegu. Probao sam, kada nije bilo nikoga.

I Cliom sam svuda izlazio, čak i u onim velikim snegovima, mada nisam nešto velike uspone savladavao (po gradu). Recimo Maksima Gorkog iz Južnog Bulevara, kada busevi i oni sa ćelavim (ili letnjim) gumama stanu.

Off: 4x4 aktiviram po zemljanim i prašnjavim putevima, po brdima, tada je super stvar, bar za moj auto, koji nema nekih drugih asistencija.

Ganjao sa A6Quattro po Kopu, po snegu, i ide kao po šinama, dok ne isključiš asistencije.


Na kraju, nikada se nisam zaglavio, niti stao negde, u Beogradu, za sada. Uglavnom prednji pogon, a zadnje tri godine SX4 (opet bez uključenog 4x4).



T-T


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od grujicd » 29 Avg 2020, 20:34

Peđa, da li SX4 ima 3 moda, da skroz bude FWD, pa auto, pa Lock? Čudno mi da voziš u FWD modu po snegu, tj. da nisi bar u onom Auto modu. Ili si mislio da ne voziš u Lock 4x4?

Što se tiče originalnog pitanja, ako živiš pored novobeogradskih bulevara, tu je em ravno, em se te velike ulice odmah čiste. Možeš eventualno da se zaglaviš na parkingu. Ali ako ideš strmim ulicama (ima i njih dosta) koje se čiste posle svih drugih, tu ima mnogo više smisla. Imam i FWD i 4x4 auto, i tu po NBG gde se najviše krećem možda jednom u 5 godina upadnem u neki problemčić sa FWD - recimo da stanem na pešačkom ko skretanja, mislim tu baš na one bele linije, pa ta farba u kombinaciji sa poledicom zna da bude klizava i da ne možeš da kreneš. A 4x4 to ne oseti jer zadnji točkovi nisu na tom delu. E da, 4x4 mi se bolje ponašao kad upadnem u "šine" (ne prave šine, nego ono kad se naprave od snega), dosta lakše izlazim iz njih ako treba da se mimoiđem sa nekim.

Tako da mislim da veoma zavisi od konkretnih lokacija gde se krećeš na dnevnom nivou. Nekom može puno da znači 4x4, a nekom ne.

Ima tu još jedan faktor, kad je takvo krš vreme, gomila snega, klizavo, idem kolima ako baš moram, pa i da je 4x4. Mnogo ima ljudi koji voze ćelave gume, ponekad i letnje, ne znaju da voze u takvim uslovima, veća je verovatnoća da će neko drugi da te čukne, da se zaglavi ispred tebe, da će parking biti zatrpan od grtalica i da nećeš imati gde da staneš... Nego što će problem biti do tebe i tvog auta.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Klaus » 29 Avg 2020, 20:45

@pedja hvala
@grujicd hvala na iskustvu, napisao sam post pre nego sto si ti svoj objavio tako da delimicno sadrzi odgovor na tvoje iskustvo ali ima i nesto novo.

U mojoj vozackoj karijeri desilo mi se samo par puta da nisam uspeo zimi negde da izadjem gde sam naumio. Zivim u prigradskom delu Beograda koji nije bas poznat po prioritetima po bilo cemu pa tako ni ciscenja snega ali kao sto rekoh nije cest problem. Moja ulica je jako strma ali sem par puta ipak uspevanm da izadjem sa prednjim pogonom.

E sada ta Valjevska ulica na B.Brdu od skoro je postala deo moje svakodnevnice i ne mogu je nikako obici. Na kraju krajeva ceo taj deo na B.B je strm tako mi je sve jedno koja je ulica u pitanju a ja moram tuda proci svaki dan. I ne znam da li je gore ne popeti se ulicom ili po onom snegu klizati se u nazad. Dobih zimus traumu.

Sustinski mene zanima da li bi mi 4x4 doneo nesto vise sigurnosti na tom delu ali ne po dubokom snegu nego po klizavoj ulici. Taj deo iskustva me zanima. Koliko 4x4 moze da doprinese da se izadje strmom ulicom kada je kolovoz klizav da li od snega ili poledice. Da li gume na vecini 4x4, 215 sirine (na primer Quashqai) gube na prednosti u odnosu na neki standard prednjeg pogona od 185-195 na klasicnim automobilima..

Maksimus
Postovi: 257
Pridružio se: 05 Maj 2018, 00:17

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Maksimus » 29 Avg 2020, 20:58

Naravno da ce se bolje snalaziti sa 4x4 nego fwd auto,a takva razlika u sirini je zanemariva.

4x4 mnogo donosi na polju neutralnosti i boljeg ponasanja vozila(pored prednosti u uslovima smanjene trakcije). Zimi je pesma u autu sa dobrim 4x4 pogonom,ali ne treva postati prepotentan jer taj auto ne koci nista bolje od fwd.

Ja licno vise ne kupujem automobile bez 4x4 za "ozbiljna kola" koja imaju namenu i vam grada. U samom gradu 90% vremena ruku na srce neces osecati prednosti 4x4,ali zimi nikada ne mislis mozes li izaci,da li su prokopali put ili da li se mozes izaci sa parkinga.

Ja nikad necu zaboraviti kada sam polazio na skijanje pocetkom 2017te,legli da spavamo napolju ni grudva snega,propudili se u 5 da krenemo napolju sve belo.
Seli u auto,grtalica jos nije ni pomislila da izadje,svi na autoputu idu u desnoj,ja sam do granice bio u preticajnoj traci,samo susti sneg o pod. Zbog takvih stvari po meni 4x4 vredi(i da ne uzmemo u obzir bolje ponasanje na suvom).

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Klaus » 29 Avg 2020, 21:07

@Maksimus hvala. Vrlo lep osvrt si mi dao i upravo takve informacije mi trebaju da bih presudio u korist jednog ili drugog.

Mene iskljucivo interesuju dva automobila. Suzuki sx4 mi je prvi pik i smatram da je to automobil koji je meni potreban zbog mnogo cega, na zalost ima on i svoju drugu stranu koje mi govori da takav auto meni nije potreban :loool:
Drugi je Nissan Qashqai 2.0 benzin 4x4 pa otud i pitanje o sirini gume i uticaju na prohodnost po zaledjenim drumovima..

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od grujicd » 29 Avg 2020, 21:20

I sam sam x puta video tu priču da je po snegu bolja uža guma i lakši auto. Moja iskustva baš i nisu takva. E sad, ja nemam dva ista vozila, u stvari su poprilično različita i moj zaključak možda uopšte nema veze sa širinom guma, ali CR-V sa R17 225 65 gumama u poređenju sa Jazz R14 175 65 se mnogo bolje ponaša po snegu. Nevezano za 4x4, i polazak iz mesta. Jazz je lakši, kad naiđe na ledene delove bacaju ga levo desno, dok CR-V sa širim gumama i većom težinom to samo pregazi. Možda uža guma bolje probija sneg, ali možda šira ima veću šansu da negde uhvati trakciju. Moja dva centa.

ftj
Postovi: 13028
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od ftj » 29 Avg 2020, 21:23

Uza guma je bolja za neutaban sneg, opet jako retke situacije.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Klaus » 29 Avg 2020, 21:28

Pa i meni je logicki da sira guma na ledu ima bolju trakciju a uska prohodnost u snegu ali sta znam. Celog zivota vozim uze gume, ispod 200 sirine tako da nemam iskustva sa sirokim gumama na klizavoj podlozi..

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od pedja » 29 Avg 2020, 21:52

@grujicd Tačno, ima tri moda.

Lock je katastrofa za klizavo. Auto mod verovatno ima neki pomoćni efekat, ali mi za sada nije trebao po BGu, ni ne setim se da kliknem.










T-T


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od gazza » 29 Avg 2020, 22:23

nema potrebe za bacanjem para ako te 4x4 vise kosta

Maksimus
Postovi: 257
Pridružio se: 05 Maj 2018, 00:17

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Maksimus » 30 Avg 2020, 00:22

pedja je napisao:
29 Avg 2020, 21:52
@grujicd Tačno, ima tri moda.

Lock je katastrofa za klizavo. Auto mod verovatno ima neki pomoćni efekat, ali mi za sada nije trebao po BGu, ni ne setim se da kliknem.










T-T
Zasto ti je lock katastrofa za klizavo?
Cudi me posto imam santa fea sa lock-om i pogotovo mi je koristan na klizavom,cini ponasanje predvidljvijim od "auto moda"(on nema 3 moda vec je uvek u 4x4 modu,samo moze da se zakljuca centralni diferencijal).

Dok superb postaje neuporedivo sposobniji kako mu se gase asistencije. On nema modove i zakljucavanja,ali mu je sistem generalno mnogo napredniji i "pametniji" tako da uvek ima trakciju.

I da,gasenje esp-a je na snegu uglavnom dobra ideja.

Ta prica za uske gume nije bas tako jednostavna,ima tu dosta varijabli. U principu logika kaze da ce uza guma da obezbedi bolju trakciju ali sa druge strame zavisi i koji je auto u pitanju itd,zato nije bas relevantno poredjenje crv-a i jazz-a.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Heinz » 30 Avg 2020, 00:36

Klaus je napisao:Pa i meni je logicki da sira guma na ledu ima bolju trakciju a uska prohodnost u snegu ali sta znam. Celog zivota vozim uze gume, ispod 200 sirine tako da nemam iskustva sa sirokim gumama na klizavoj podlozi..
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A2% ... 1%9A%D0%B5

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Neo
Postovi: 1725
Pridružio se: 16 Mar 2013, 22:11
Garaža: Toyota Rav4
Lokacija: Beograd

Re: 4x4 u gradskim uslovima

Post od Neo » 30 Avg 2020, 01:12

Svakodnevno prolazim Valjevskom i tacno je da zimi kad zaledi bez problema se popnem sa 4x4, zadnji put sam do Stankoma obisao 6-7 auta koji nisu mogli dalje.

Isto tako je tacno da je takva situacija jednom godisnje, a popeti se na brdo mozes i nekim drugim putem.

Da je neophodan u gradu - nije.
Da olaksava probijanje kroz blato i sneg/led - jeste.

Na tebi je da odlucis, ako zelis takav auto, sto da ne.

Odgovori