Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Tehnička pitanja i objašnjenja
DesertRose
Postovi: 43
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od DesertRose » 28 Jul 2023, 19:11

Zdravo,
Ne znam da li pisem na pravom mestu ali bi mi znacila misljenja i saveti kao pocetniku.
Vozim Audi A3 Dizel 1.9 TDI, legao mi je auto lepo, lepo ide sve mi odgovara ali mi se desilo da omasim brzinu tj. Kao da je iz cetvrte nepotpuno ubacio u trecu i ostal zaglavljen izmedju lera i trece pri cemu je kad sam dodala gas misleci da sam uspesno presaltala poceo da trese menjac. To se resilo pritiskom kvacila i potpunog ubacivanja u trecu ali sam se zabrinula kakvu sam stetu mogla naneti menjacu, motoru i cemu god jos?
Desilo mi se jednom pri prvoj samostalnoj voznji da iz pete na autoputu ubacim u drugu sto sam odmah ispravila pritiskom kvacila i ubacivanjem u cetvrtu ali su me naplasili da cu havarisati auto tako.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od Gazu » 28 Jul 2023, 20:04

Ništa neće biti od ta dva puta, zezne se čovek, al treba paziti - ipak se tako može zeznuti menjač.🙂 Tako da, kao i sa svim u vožnji, šta je bilo, bilo, da te ne sekira, a za ubuduće da paziš, i biće OK.

Savet. Kad ubacuješ iz pete u četvrtu, samo spusti menjač u ler, i nemoj ga ti vući nalevo, već pustiš ga sam da on sedne u sredinu, pa ga još samo gurneš dole u četvrtu. Ako baš hoćeš u drugu, onda vučeš menjač nalevo, pa nadole. Ne mora to da bude tako iz dva koraka, al poenta je da kad menjač izbaciš iz pete, on se u leru sam premešta na sredinu gde su treća i četvrta. Nek me neko ispravi ako misli da s ovim komplikujem.😁

I drugo, trudiš se da uvek ubaciš do kraja u brzinu. Ako bi se to često dešavalo, mogao bi da nastane problem. A ovako paziš, brzo ćeš se navići na menjač, i neće ti se to dešavati više nikad.

Svakako sačekaj da vidiš šta će i drugi pisati, i ja sam ovde da bi učio, ne zato što razbijam mehaniku.😁

S388
Postovi: 49
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od S388 » 28 Jul 2023, 21:55

Isto mi se desilo na A3 iz 2. u 3. brzinu nekih 5-6 puta do sada prilikom brzog menjanja da menjač počne da krči pa moram brzo na kvačilo. Uvek pomislim gotovo je, mora nov menjač, medjutim i dalje radi tako da mislim da se neće ništa desiti.

DesertRose
Postovi: 43
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od DesertRose » 29 Jul 2023, 04:08

Gazu je napisao:
28 Jul 2023, 20:04
Ništa neće biti od ta dva puta, zezne se čovek, al treba paziti - ipak se tako može zeznuti menjač.🙂 Tako da, kao i sa svim u vožnji, šta je bilo, bilo, da te ne sekira, a za ubuduće da paziš, i biće OK.

Savet. Kad ubacuješ iz pete u četvrtu, samo spusti menjač u ler, i nemoj ga ti vući nalevo, već pustiš ga sam da on sedne u sredinu, pa ga još samo gurneš dole u četvrtu. Ako baš hoćeš u drugu, onda vučeš menjač nalevo, pa nadole. Ne mora to da bude tako iz dva koraka, al poenta je da kad menjač izbaciš iz pete, on se u leru sam premešta na sredinu gde su treća i četvrta. Nek me neko ispravi ako misli da s ovim komplikujem.😁

I drugo, trudiš se da uvek ubaciš do kraja u brzinu. Ako bi se to često dešavalo, mogao bi da nastane problem. A ovako paziš, brzo ćeš se navići na menjač, i neće ti se to dešavati više nikad.

Svakako sačekaj da vidiš šta će i drugi pisati, i ja sam ovde da bi učio, ne zato što razbijam mehaniku.😁
Hvala na odgovoru, savetu i objasnjenju. To mi se uglavnom desi u nekim, za mene kao pocetnika, stresnijim situacijama. Definitivno ima smisla iz pete u ler pa u cetvrtu dok mi sam pokret ne udje u ruku bez greske. Primenjivacu. I hvala na utesnom odgovoru, auto bas bas pazim i trudim se da ga osluskujem, ne trza mi, ali eto upadoh u "frku" Bg spica i u istom danu i ubacih u pogresnu pa malo zatim ne u bacih do kraja u brzinu. Nadam se da ce ici na bolje i da necu upropastiti kola dok sve to ne savladam :-|

DesertRose
Postovi: 43
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od DesertRose » 29 Jul 2023, 04:14

S388 je napisao:
28 Jul 2023, 21:55
Isto mi se desilo na A3 iz 2. u 3. brzinu nekih 5-6 puta do sada prilikom brzog menjanja da menjač počne da krči pa moram brzo na kvačilo. Uvek pomislim gotovo je, mora nov menjač, medjutim i dalje radi tako da mislim da se neće ništa desiti.
Jel ostane kao zaglavljen izmedju lera i trece ili samo zakrci? Meni kao da je stajao na pola izmedju 2 i 3 i kako sam dodala gas poce da trese. :glavomuzid:

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od Dare4x4 » 29 Jul 2023, 06:59

To što ti trese iz druge u treću, znači da si ubacila iz druge u petu i onda nema snage da povuče nego se motor davi.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od havijer » 29 Jul 2023, 09:22

To se dešava svim početnicima u auto školi pa ovi iz auto škole ne menjaju menjač na mesečnom nivou

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od Gazu » 29 Jul 2023, 09:28

Nema na čemu, a isti savet može da se kaže i za prebacivanje iz druge u treću. Ako je to ono što se dogodilo, a ima smisla ovo što @Dare4x4 kaže.

Ako je to, onda bi rekao da je to manje opasno nego da zakrči menjač. Ali treba izbegavati oba, i truditi se da menjač ne zakrči nikad.

Meni se desilo jednom i pre dve godine da mi zakrči menjač, i isto - bila stresna situacija. Tad sam već bio dovoljno iskusan da mi se to ne dešava, al se odvijala baš u tom trenutku neka papazjanija u vezi s privatnim životom (glavni akter bio u kolima).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


DesertRose
Postovi: 43
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pocetnicko

Post od DesertRose » 29 Jul 2023, 09:52

havijer je napisao:
29 Jul 2023, 09:22
To se dešava svim početnicima u auto školi pa ovi iz auto škole ne menjaju menjač na mesečnom nivou Slika

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Ima smisla :nemampojma: A ja sam vec pocela da razmisljam hoce li morati nov motor i menjac zbog toga :glavomuzid:

DesertRose
Postovi: 43
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pocetnicko

Post od DesertRose » 29 Jul 2023, 09:57

Gazu je napisao:
29 Jul 2023, 09:28
Nema na čemu, a isti savet može da se kaže i za prebacivanje iz druge u treću. Ako je to ono što se dogodilo, a ima smisla ovo što @Dare4x4 kaže.

Ako je to, onda bi rekao da je to manje opasno nego da zakrči menjač. Ali treba izbegavati oba, i truditi se da menjač ne zakrči nikad.

Meni se desilo jednom i pre dve godine da mi zakrči menjač, i isto - bila stresna situacija.Slika Tad sam već bio dovoljno iskusan da mi se to ne dešava, al se odvijala baš u tom trenutku neka papazjanija u vezi s privatnim životom (glavni akter bio u kolima).Slika

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
E pa to, ja nisam imala aktera akoji me nervira, ja sam upala u Bg spic, pa odmah zatim kruzni tok na Autokomandi, gde su me svi sekli iz svih traka ( to mi je bio prvi odlazak tamo u spicu ) i toliko sam se prepala da nisam znala sta radim vrv i eto meni menjaca koji trese. Znaci svakako je stres kriv od koga god da dolazi :D

ftj
Postovi: 13044
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od ftj » 29 Jul 2023, 10:18

Opasno je kad pod punim gasom i visokim obrtajima promasis npr. iz 4. u 3. a hteo si u 5, bukvalno moze da se razleti motor. Desilo mi se jednom(sa tudjim kolima) al valjda je bilo bez posledica osim zabelezene greske nesto u smislu over maximum revs achieved.

DesertRose
Postovi: 43
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pocetnicko

Post od DesertRose » 29 Jul 2023, 10:22

ftj je napisao:
29 Jul 2023, 10:18
Opasno je kad pod punim gasom i visokim obrtajima promasis npr. iz 4. u 3. a hteo si u 5, bukvalno moze da se razleti motor. Desilo mi se jednom(sa tudjim kolima) al valjda je bilo bez posledica osim zabelezene greske nesto u smislu over maximum revs achieved.
Hvala na odgovoru, ja sam vec u glavi krenula da se presabiram za novi motor i novi menjac zbog ovog "incidenta". Ja ne prelazim 100 km/h i broj obrtaja jedva da dodje do 3000. Saltam na 2000-2500 max. Tako da se nadam da je to utesno i da ce proci bez posledica ovog puta :glavomuzid:

S388
Postovi: 49
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od S388 » 29 Jul 2023, 12:43

DesertRose je napisao:
29 Jul 2023, 04:14
S388 je napisao:
28 Jul 2023, 21:55
Isto mi se desilo na A3 iz 2. u 3. brzinu nekih 5-6 puta do sada prilikom brzog menjanja da menjač počne da krči pa moram brzo na kvačilo. Uvek pomislim gotovo je, mora nov menjač, medjutim i dalje radi tako da mislim da se neće ništa desiti.
Jel ostane kao zaglavljen izmedju lera i trece ili samo zakrci? Meni kao da je stajao na pola izmedju 2 i 3 i kako sam dodala gas poce da trese. :glavomuzid:
Zakrči čim dodam gas, baš tu između lera i 3. brzine mi se dešavalo da se zaglavi jer nisam lepo prešaltao.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12321
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od shandu90 » 29 Jul 2023, 14:48

Ponovo stisnes kvacilo jer mozda nisi do kraja. Ja sam se tako par puta ispalio na starom smartu gde je veca brzina na dole i onda mahinalno krenem u trecu kao kod manuelaca. Nista se strasno nije desilo, samo vristi motor zbog obrtaja. Svi smo mi kao pocetnici imali bagove, bitnije je da se ne uspanicis nego da li ces iz prve ubaciti kako treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kojot
Postovi: 535
Pridružio se: 05 Okt 2018, 22:33

Re: Pocetnicko "masenje" brzina i moguca steta

Post od kojot » 29 Jul 2023, 18:33

Menjač ni u kom slučaju ne sme da ostane zaglavljen ako je ispravan. Na zaglavljen mislim da ni kvačilo ne pomaže.

Mada ne znam kako tako mašiš brzine na audiju kad je on poznat po preciznosti što sam se i sam uverio. Cela VW grupacija ima lep osećaj na menjaču.

Odgovori