Gumeni čamci

Terenska vozila, kamioni, autobusi, vojna vozila
Korisnikov avatar
ZAXSPEED
Postovi: 216
Pridružio se: 26 Jan 2012, 16:43
Garaža: Passat B7 , Clio IV 1.5 dci

Gumeni čamci

Post od ZAXSPEED » 26 Avg 2012, 12:43

Godinama ih gledam i sve više i više mi se sviđaju. Čine se kao prihvatljiva varijante za posedovati ih. Nisu teški, ima ih u raznim varijantama, sa raznim opremama..... Vožnja ovih plovila je potpuna zabava, naročito ako je u igri motor od 50 ks pa na dalje. Lično nemam mnogo iskustva, ali par čamaca koje sam probao, potpuno zadovoljava moje kriterijume. Voleo bih da čujem iskustva ljudi.

SlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Imao sam priliku da probam ovaj NOVOMAR i super je!

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Gumeni čamci

Post od Paja » 26 Avg 2012, 13:11

To su tzv RIB-ovi (rigid inflatable boats) kombinacija plastičnog dna i gumenih bokova.
Prednost im je da su pokupili dobre strane obe konstrukcije.
Upravljivost i stabilnost u vožnji koju daje plastična kobilica zbog jako malih otpora koji nastaju na kontaktu plastike i vode i male mase koju daje gumeni deo. Nazivaju ih nepotopivim jer imaju veći broj vazdušnih komora.
Puno ih koriste spasilačke i slične službe.
Minimalna upotrebljiva dužina je recimo 4 - 4,5 metara. od toga je bar metar dužine praktično neupotrebljiv jer odlazi na krmueno zrcalo na koje sa kači motor, prostor za rezerrvoar... Ta dužina traži motor od 40-50ks. Mali porast diužine drastično povećacva cenu.
Generalno govoreći glavna i jedina mana im je cena. Minimum minimuma za korito sa motorom i prikolicom je 10k eura, ali ta cifra jako lako skače.
Prave se i u Beogradu u nekadašnjoj Sportovoj fabrici http://www.advanceboat.com/pocetna.html

I ja bi jedan :D
Poslednja izmena od Paja u 26 Avg 2012, 13:33, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Gumeni čamci

Post od NexT » 26 Avg 2012, 13:18

Ja sam se vozio u camcu recne policije, 250 konja :o Iskreno, usrao sam se svaki put kad je dao gas :D

Ono se neverovatno lagano krece, okretan je kao skuter. I meni se mnogo svidjaju :D Ali moja zelja je

Slika :mrgreen:

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Gumeni čamci

Post od Floyd » 26 Avg 2012, 14:34

Imao sam prilike da provozam Seadoo RXT...kako ono ide, pa to nije normalno.

http://www.youtube.com/watch?v=vvncR-XFeJc&feature=plcp

Mana je sto ako se przi (drugu poentu ni nema) trosi oko 30l na sat :D

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Gumeni čamci

Post od Markoni » 26 Avg 2012, 15:04

Pa kao i auto :)
Drugar ima Zodiac gumenjak sa nekom 2T Yamahom od 150 KS i ide baaas dobro. Sem pandura malo je od njega brzih camaca na reci...

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
ZAXSPEED
Postovi: 216
Pridružio se: 26 Jan 2012, 16:43
Garaža: Passat B7 , Clio IV 1.5 dci

Re: Gumeni čamci

Post od ZAXSPEED » 26 Avg 2012, 15:05

Ovo je definitivno veličina koja mi se dopada!

Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Gumeni čamci

Post od Paja » 26 Avg 2012, 15:53

Zare za gde bi ti ovo? Dunav ili Hvar?

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Gumeni čamci

Post od somi-car » 26 Avg 2012, 16:36

Drugar ima See doo bombardier (ako sam dobro napisao), placen 14 000 eur. Majko mila kako to cudo ide... :doubleup:

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Gumeni čamci

Post od NexT » 26 Avg 2012, 16:41

Jedne godine sam na moru od caletovog drugara dobio Sea doo rxp koji je imao 210 konja. Prva dva dana sam ga vozio na pola gasa, i onda sam se treci dan okurazio, dok nisam naleteo bocno na talas koji je napravila jahta i polomio se kao p..... Tad sam shvatio koliko je voda zapravo tvrda :kezo:
Naravno, posle 15 minuta, opet pun gas. Potrosio sam vise para na gorivo tih par dana nego sto je auto potrosio Bg - Budva - Bg :rofl:

Korisnikov avatar
ZAXSPEED
Postovi: 216
Pridružio se: 26 Jan 2012, 16:43
Garaža: Passat B7 , Clio IV 1.5 dci

Re: Gumeni čamci

Post od ZAXSPEED » 26 Avg 2012, 17:13

paja je napisao:Zare za gde bi ti ovo? Dunav ili Hvar?
Pa ja se nekako nadam za oba. :sreckovic: :sreckovic: Ne znam ni da li je to opcija da može da se vozi i po reci i po moru?? :navijamo: :navijamo:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Gumeni čamci

Post od Paja » 26 Avg 2012, 19:45

Ako imaš para što da ne.
Mada ja ne bih uništavao RIB po dunavu po kome pluta što šta i pod čijom se površinom krije isto to. Ako hoćeš čamaci za Dunav i za more moj izbor bi bila pasara, korito koje može da izdrži mnogo toga i koje ima fantastičnu stabilnost na lošem moru, ali nikad neće imati brzinu RIB-a.
S druge strane RIB bi se na Hvaru ispaltio itekako ako imaš ambicije da izažeš iz starogradskog zaliva. Ako takvih ambicija nemaš RIB postaje samo preskupa igračka za obilazak uvala koje istom ili sličnom brzinom možeš obići i običnim gumenjakom.
Praktičan problem bi bio gde ga registrovati. Ostaviti preko noći gumeni čamac registrovan u NS-u u vodi na Hvaru mi delue kao prizivanje nevolje tim pre što bi morao da ima srpsku zastav. S druge strane ploviti srpskim rekama čamcem registrovanim u Hrvatskoj bi verovatno bio carinski prekršaj pa samm tim i neizvodljivo.
Imaj na umu da kod nas ostoji taksa na luksuz kad su čamci u pitanju pa proveri kolika bi bila u konkretnom slučaju.

Da sam na tvom mestu ja bih ga kupio u Hrvatskoj, tamo registrovao i tamo držao. Našao bih nekog meštanina u čijem bi dvorištu zimovao.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Gumeni čamci

Post od Floyd » 26 Avg 2012, 21:09

Markoni je napisao:Pa kao i auto :)
Ako si mislio na ubrzanje kao na autu...osecaj je mnooooogo bolji i jaci.
Auto koji ide do 100 za 4.5s je ok ali adrenalin nije ni priblizan ovom cudu...
NexT je napisao:Potrosio sam vise para na gorivo tih par dana nego sto je auto potrosio Bg - Budva - Bg :rofl:
Hoces reci par sati :kezo:

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Gumeni čamci

Post od NexT » 26 Avg 2012, 21:15

ma jok, prva dva dana mi je trosio kao da je 1.3 dizel. Em sto nije bio moj, em sto je bilo talascica pa mi bilo frka da se zalecem...
Prvi dan kad je more bilo kao staklo, a ja stekao samopouzdanje, stiso pun gas... Jedino sto sam bio klinac, tesko ga kontrolisao i nisam ocekivao da ce ti nemci sa kojima smo blejali da skrenu (a imali neku zajebanu jahtu), pa me talas od broda lepo pocistio sa skutera :kezo:

Sad vec vozim sasvim pristojno :D

Korisnikov avatar
ZAXSPEED
Postovi: 216
Pridružio se: 26 Jan 2012, 16:43
Garaža: Passat B7 , Clio IV 1.5 dci

Re: Gumeni čamci

Post od ZAXSPEED » 27 Avg 2012, 09:21

Pajo brate, u pravu si! Čak šta više, može se u Hrvatskoj naći i polovan za vrlo interesantne novce. Konkretno, onakav NOVOMAR sa motorom YAMAHA od 45 ks se može naći za oko 2000 Eura u full opremi, ali bez prikolice. :doubleup:

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Gumeni čamci

Post od Markoni » 27 Avg 2012, 09:26

Floyd je napisao:
Markoni je napisao:Pa kao i auto :)
Ako si mislio na ubrzanje kao na autu...osecaj je mnooooogo bolji i jaci.
Auto koji ide do 100 za 4.5s je ok ali adrenalin nije ni priblizan ovom cudu...
Znam ja kako idu, pomenuo si potrosnju pa sam to prokomentarisao... ;) Kada ga arcis trosi kao i auto koji se arci...

Odgovori