Pick up vozila (kamioneti)

Terenska vozila, kamioni, autobusi, vojna vozila
Odgovori
Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od HKS » 04 Jan 2021, 15:05

G klasa jos od '80 i neke :D

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od ftj » 04 Jan 2021, 15:27

G klasa ima i zakljucavanje prednjeg :)

A pajero maltene i nije terenac sa poslednjom generacijom.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od nikaragva » 04 Jan 2021, 15:40

ftj je napisao:
04 Jan 2021, 10:41
Prica se o blokadi zadnjeg diferencijala. To pomenuti pajero ima u dodatnoj opremi a lada niva nema nikako. Šper ne moze da se poredi sa tim u offroad performansama tj. uopste ne sluzi istoj svrsi.

@woodoo

pretenduje da bude ozbiljan pikap a ne ozbiljan terenac. Veci hendikep pikapa da bude ozbiljan terenac ce pre biti sto pozadi ima gibnjeve nego ako nema blokadu zadnjeg diffa. Ko zaista dolazi u situacije da mu treba zakljucan zadnji diff, uvek moze ugraditi aftermarket. Evo malo o tome u kakvim situacijama je to zaista potrebno

Onaj prvi video, bez zaglavljivanje i patnja, sa prodje ko od sale.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od Woodoo » 04 Jan 2021, 15:57

ftj je napisao:
04 Jan 2021, 15:27
G klasa ima i zakljucavanje prednjeg :)

A pajero maltene i nije terenac sa poslednjom generacijom.
Nije terenac sa redukcijom i dodatnom blokadom?

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od ftj » 04 Jan 2021, 16:23

Ima i tuareg i redukciju i blokade. Zezam se malo al cinjenica da su ga napravili malo svilenijeg nego ranije.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od ljubitelj » 04 Jan 2021, 16:39

Imam na autu dif loker, mehanički automatski, i to znam kako funkcioniše i na travi, i na pesku/šljunku, i snegu i to je nebo i zemlja pri poredjenju običan otvoreni i zaključani dif. Serijska oprema uz automatik menjač.
Šper sam samo kratko vozio na drugom autu, a i nije bilo realno potrebe da se uključi prilikom te vožnje.Šper se nekako i ne oseti kada se aktivira za razliku od zaključavanja difa gde se to odmah oseti.

Sve u svemu, taj Isuzu mi je izgleda više šminka i ispade slabiji funckionalno za teren od gradskih SUVova koji i inače ne silaze van puteva.
Nije ni čudo da mu treba agresivna reklama, ko bi inače kupio takav pikap ako mu treba za posao gde treba da ponekad sidje sa asfalta.

Kod mene u blizini jedna gradjevinska firma ima nekoliko pikapova indijske Mahindra, to koliko vidim ide svuda, i ne sme mu blato do kolena na gradilištima.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od gazza » 04 Jan 2021, 19:05

auuu od ovog može i da se rikne

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2429
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od Sinisa G. » 04 Jan 2021, 19:06


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od trojanac » 04 Jan 2021, 22:51

@ljubitelj bez namere da branim Isuzu, mada će mi se to svakako pripisati, ja se ne bih usudio da tako olako dajem ocenu za nešto što nisam imao prilike isprobati, a kamoli uporediti sa konkurencijom.

Imao sam na testu D-Max dva puta do sada, ali nisam ga podvrgao izazovnom off road testu. Nisam iz te priče, nemam iskustva i ne bih želeo da mojom greškom napravim problem i sebi i drugima. Kada smo se penjali na Kajmakčalan sa novim L200 prepustio sam volan iskusnijima od mene jer je teren bio veoma zahtevan. To je bilo sjajno iskustvo za mene i taj L200 se pokazao zaista vrhunski, o čemu sam i pisao. No bez direktnog poređenja, u istim uslovima, neozbiljno je ocenjivati D-Max.

Koliko je D-Max dobar ili loš u odnosu na konkurenciju pre svega zavisi od uslova eksploatacije. Verujem da većina vlasnika nikad ne ide na najnepristupačnije terene, te je iz njihovog ugla odličan. Prolazi svuda gde njima treba. Ako nekome treba baš za zahtevan teren verovatno se dobro raspitaju i gledaju šta kupuju.

Ono što je, iz mog ugla, prednost D-Maxa je bezbroj opcija nadogradnje, za razorazne potrebe i to Trio vrlo uspešno radi.
Posetite www.garaza.rs !

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od ljubitelj » 04 Jan 2021, 23:52

Pa evo pročitao sam tvoj tekst i samo je potvrdilo moj utisak, L200 uostalom kao i druga konkurencija ima zaključavanje diferencijala.

Ja jesam išao par godina vrlo često baš off road, gde nema ni naznake puteva na visinske kote gde su montirani radio releji.
Doduše Isuzu nisam probao i u pravu si, moguće da grešim u utisku no evo Isuzu smatra da treba da popravi-unapredi sadašnji sistem sa ugradnjom blokade.

To je manje više tehničko pitanje, ne zavisi od marke modela, izgleda, dodataka itd- otvoreni dif je gotov čim jedan točak nema trenja sa podlogom. I tu je kraj svakom daljem polasku iz mesta.

Upravo sa Ladom Nivom smo imali sijaset situacija gde jednostavno zaglavi u blatu i sledi guranje ručno i ljuljanje da se izbaci iz kolotraga koji napravi ukopavanjem dok vrti točak u mestu. Nema blokadu difa, isto kao ovaj Isuzu.
Najbolje nas je služio prastare konstrukcije Land Rover klasik.

Slažem se sa tvojom konstatacijom da se bira prema potrebama eksploatacije, kome treba radna mašina za teren verujem da dobro razmisli o takvim stvarima kao što je pogon.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od dragvorl » 05 Jan 2021, 00:29

Koliko vidim ni cuveni Defender (stari) a ni neki drugi stariji LR nemaju blokade sem za centralni dif kao i Niva. Ako se zaglavi jedna strana ili dijagonalno tockovi tu je problem. Elektronska blokada moze tu da resi problem u nekoj meri ali ne za dugotrajne situacije. Ni ne cudi da G klasa stara ima blokade, to je u osnovi vojno vozilo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od dzonic87 » 05 Jan 2021, 10:58

Ne razumem ove zamerke za D-Max. Za radne potrebe za koje se kupuju pick-upovi obavlja posao sasvim dobro i nije bezveze uvek među najprodavanijim globalno. Za prevoz robe, opreme po seoskim neasfaltiranim putevima tokom cele godine. Ni jedna od ovih grdosija se ne može mnogo koristiti za ekstremni offroad, zbog same koncepcije i dimenzija koje dosta otežavaju prolaz tamo gde ne postoji bilo kakav put.

za te ekstremne vožnje mahom postoje prepravke i kao takvi se naručuju

Ovaj novi DMax je odličan i pre svega pristušpačan (što je jedna od najbitnijih stavki za radno vozilo).

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od Woodoo » 05 Jan 2021, 11:09

Pogrešna ti je percepcija pickupova. Koriste se za extremni off road, gradilišta, bazne stanice na vrhovima planina, površinske kopove... Za prevoz tereta po seoskim putevima može da se koristi i običan kombi, iz ličnog primera govorim.

Vezano za pristupačnost ako misliš na cenovnu jeftiniji su i Ranger i L200, od ovih koji se masovnije prodaju. Novi D-max će verovatno biti osetno skuplji od trenutnog.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od dzonic87 » 05 Jan 2021, 11:20

kad kažem seoski putevi mislim na puteve kao ovi koji su na Staroj planini, gde sa kombijem nema šanse da izađeš. Možda je bolji izraz "planinski" putevi.

Znam da je EPS uzeo skoro (pre nekoliko godina) Navare i da su uzimali dve verzije, tj jedna verzija im je išla sa nekim doradama za nepristupačne terene (u njih mahom natovare opremu i motorne sanke zimi da pristupe vodovima i udaljenim stanicama). Tu već iz prve ruke (za Niški kraj) znam da im je Navara odlično vozilo za njihove potrebe (Tehnički centar ODSa)

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pick up vozila (kamioneti)

Post od ftj » 05 Jan 2021, 19:05

Poenta pikapa nije da ide u ekstremni offroad nego da neki blagi/blazi offroad moze preci mnogo puta. Isto tako jedna od glavnih vrlina dobrog offroad vozila je koliko dugo ce ici, dok je prelazenje bas ekstremnih prepreka tek na drugom mestu. Kao sto sa tuaregom ili golfom dvojkom ili kombijem mozes proci zaista neverovatne prepreke(uz odgovarajuce gume), retko ko ce ga koristiti za offroad jer ce se jako brzo raspasti.

Odgovori