Autobusi

Terenska vozila, kamioni, autobusi, vojna vozila
Odgovori
Korisnikov avatar
TDI
Banned
Postovi: 1303
Pridružio se: 12 Dec 2014, 00:52
Garaža: VW Passat B5.5 Variant
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od TDI » 14 Nov 2015, 14:39

Ikarbus je oduvek pravio dobre autobuse, pa bar toliko da su mogle da mu pozavide i neke fabrike u bolje razvijenim zemljama od nase. Opet koliko-toliko prati trend vremena.

A i u eksplataciji su se dobro pokazivali, sto svedoce primerci u GSP-u Beograd, koji su i pored neredovnog odrzavanja, voznje u tehnickim neispravnom stanju, vozaca koji o njima mahom nisu vodili racuna, bahatog ponasanja putnika u smislu izivljavanja na inventaru u autobusu, presli veliki proj kilometara.
Slika
„ Све срећне породице личе једна на другу; свака несрећна породица несрећна је на свој начин. ” - Лав Николајевич Толстој

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od pedja » 14 Nov 2015, 14:53

Mislim da je bolje reci da Ikarbus pravi autobuse sa prihvatljivim odnosom cene i kvaliteta, ukljucujuci tu i odrzavanje, pa i pravljenje raznih Frankestajna unutar kreativnih radionica GSPa.
Poslednja izmena od pedja u 14 Nov 2015, 15:00, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Autobusi

Post od Uroš S. » 14 Nov 2015, 14:54

Po meni su krševi, teški.

P8 Lite TT

Korisnikov avatar
TDI
Banned
Postovi: 1303
Pridružio se: 12 Dec 2014, 00:52
Garaža: VW Passat B5.5 Variant
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od TDI » 14 Nov 2015, 18:05

pedja je napisao:Mislim da je bolje reci da Ikarbus pravi autobuse sa prihvatljivim odnosom cene i kvaliteta, ukljucujuci tu i odrzavanje, pa i pravljenje raznih Frankestajna unutar kreativnih radionica GSPa.
Sa obzirom gde se prave, ne moze se reci ni jedna losa rec u odnosu na druge. Jel kada uporedis neke druge nase tehnicke proizvode, gde je tehnologija, blago receno, zastarela, Ikarbusovi autobusi su koliko-toliko napredni. Apsolutno se slazem da su pogodni za razna budzenja u radionicama GSP-a.

Posao sam u Srednju skolu neposredno pre nego što su se u GSP-u pojavili prvi Ikarbusi sa digitalnim natpisima linija na kojima saobracaju. Pre toga bili sve oni krsevi kojima automatski radi ventilacija sa svih strana, bez grejanja, prokisnjavali, a pod samo sto nije krpljen sa daskama i ekserima. Kako su ih zvali, letnji autobusi. Ti si malo stariji od mene, pa verujem da pamtis i gore vreme, kada su ljudi bili srecni sto uopste ide prevoz. Do skole sam svakodnevno morao da promenim bar dve linije gradskog prevoza. Secam se, zima, i naidje, tada novi Ikarbus sa digitalnim natpisom, ono unutra sve novo, grejanje radi...U odnosu na ove krseve koji su bili pre njih, kao da se vozis u Cadilacu. Ali su zahvaljujuci losem odrzavanju i bahatim putnicima i oni kroz 2-3 godine mahom postali krsevi, kao njihovi prethodnici.

Pa mi tada pricao komsija koji je vozac u GSP-u, dodirnemo se teme iz kog razloga je problem da ne moze da se namesti grejanje u autobusima. A on kaze: ,, Cuti, srecan sam kada imam grejanje ispod svog sedista da se ne smrzavam toliko, a za putnike 90% autobusa nema grejanje,,. Radio onaj grejac ispod sedista i onaj na tabli, koji je kreativnim usmerivacem izradjenim u garazi GSP-a, usmeren da duva u vozaca i na sve to on stavi karton i zakloni se, da mu ne duva na noge hladan vazduh. Sada je sto se toga tice stanje mnogo bolje. I dalje naidje po neki krs, pa te seti na te dane kada si se vozio autobusom svaki dan, a ne znas da li vise duva i pada unutra ili napolju.

Nije lako ni tim vozacima u GSP-u. Jednom prilikom pre par godina, ne secam se iz kog razloga nisam vozio auto tada, zima bila, Decembar, ulazim u autobus na Zelenom Vencu, onaj stari Ikarbus iz praistorije, solo, manuelac....Vozac seda, krece, ne radi ventilacija za soferku, a on mucenik drzi u ruci krpu i povremeno brise stakla iznutra, koja magle i tom istom rukom u kojoj mu je krpa, salta brzine, posto drugom mora da drzi volan.
Slika
„ Све срећне породице личе једна на другу; свака несрећна породица несрећна је на свој начин. ” - Лав Николајевич Толстој

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od pedja » 14 Nov 2015, 19:40

To sto su nekada busevi isli na 8 sati, kao antibiotik, kao i cinjenica da su bili dosta losi, nema veze sa pricom o kvalitetu Ikarbusa.

Sreca je pa nas pokriva pogon Karaburma, koji u proseku ima najmladji vozni park. Nikada nije radjena nabavka, a da vecina novih buseva nije zavrsila na Karaburmi. Oni mucenici na Kosmaju su srecni kada vide bus iz ovog milenijuma.

I pored mana Solarisa, ako mogu da biram, izabrao bih njega pre IK. Cak i oni "japanski" MAN-ovi (SL 283 i SG 313) su sada malo doterani, pa sa 12 god starosti bolje deluju nego duplo mladji IK. Doduse, bar su u garanciji bili valjano odrzavani. Da ne spominjem Conecto, koji je skoro pa neunistiv i to je pravi Mercedes u GSPu.

Vozio sam se i u onom novom Merc IK. Kao i IK-218, deluje nedovrseno,kao poluproizvod u odnosu na Solaris-a. Ovo sve posebno dolazi do izrazaja nakon par godina eksploatacije, kada se pokaze pravi kvalitet vozila. Lepo je sve to dok je novo. Sa druge strane, Solarisi se na Karaburmi nekako i odrzavaju, a vrsnjaci iz Zemuna (IK218) su ciscenje videli kad su isterani iz Ikarbusa (verovatno).

Od Ikarbusa, IK-206 (mislim) mi je i dalje favorit. Srednjepodni klasicni zglob. Takvi su u najboljem stanju, od ovih malo starijih.

Kod Ikarbusa me cesto iznenade neka resenja, posebno oko sedista. Bio je jedan model (zglobni), kod kojeg je nemoguce uglaviti se na sediste sa visinom preko 185, a da kolena ne stradaju. Razumem ove strane buseve, ali u zemlji Srbiji, praviti takav bus...

I da se zna, ja bih prvi voleo da IK ima kvalitetne autobuse, ali nikako ne mogu reci da su sada bolji od iole valjanih stranih autobusa. U odnosu na FAP i Sanos su ekstra.

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 773
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Autobusi

Post od Blackshadow » 14 Nov 2015, 22:33

IK4 zakon!
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od pedja » 15 Nov 2015, 01:12

Dobro ne rece Leyland, ali ipak nije nas proizvod :kezo:

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 773
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Autobusi

Post od Blackshadow » 15 Nov 2015, 08:47

Hahaha posedovao sam jedan komad, baš ovakav,
legenda od busa...
Slika
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od pedja » 30 Apr 2016, 23:08

Danas udjem u Solaris, slucajno pogledam displej ispred vozaca, a tamo:
KOCNE OBLOGE JAKO ISTROSENE! (ili tako neki - vrlo slican tekst upozorenja)

U prevodu na jezik GSPa, to znaci: Vozi jos 100.000km :kezo:

Korisnikov avatar
Гага
Postovi: 491
Pridružio se: 30 Dec 2012, 22:24
Lokacija: Бежанијска коса

Re: Autobusi

Post od Гага » 01 Maj 2016, 22:25

pedja je napisao:Danas udjem u Solaris, slucajno pogledam displej ispred vozaca, a tamo:
KOCNE OBLOGE JAKO ISTROSENE! (ili tako neki - vrlo slican tekst upozorenja)

U prevodu na jezik GSPa, to znaci: Vozi jos 100.000km :kezo:
Пеђа, на којој је то линији било ?
Да ли си можда видео или загледао, кад си излазио из аутобуса, који је гаражни број имао ? Солариси имају четвороцифрене бројеве и почињу са тројком.
Пренео бих ову твоју поруку ГСП-у, као неку врсту пријаве.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Autobusi

Post od pedja » 02 Maj 2016, 01:21

Znam sta je garazni broj. Nekada sam znao skoro sve iz pogona Karaburma, a pogotovo na ovim linijama u kraju. Bili su grupisani i po modelima autobusa... Posle su poceli da mesaju svasta (kako brojeve, tako i buseve po garazama), a i devedesetih je bilo manje vozila. Smejali mi se ljudi kada im kazem koji je garazni broj autobusa, pre nego sto ga procitamo :mrgreen: Posle sam ispao iz fazona. Citav zivot pamtim razne brojeve, uglavnom nebitne :-|

Elem, bese 95, stajaliste Brankov most, ka centru. Juce oko 16h - dve 95ice su isle jedna za drugom (2xSolaris).
Ne znam garazni, nisam pogledao, zapricah se.

Korisnikov avatar
Гага
Postovi: 491
Pridružio se: 30 Dec 2012, 22:24
Lokacija: Бежанијска коса

Re: Autobusi

Post od Гага » 03 Maj 2016, 00:51

Хвала за одговор :plusone:

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Autobusi

Post od Geza » 17 Jul 2016, 10:06

EKSKLUZIVNO: Renderi novog autobusa na Mercedesovoj šasiji. Danas je u zemunskom Ikarbusu potpisan ugovor sa prevoznikom Arriva Litas o kupovini međugradskog autobusa IK312MB, koji će biti napravljen na Mercedesovoj šasiji.
Kao što je za Autobusi.NET ekskluzivno prošle nedelje najavio generalni direktor Aleksandar Vićentić, fabrika Ikarbus započinje proizvodnju međugradskog autobusa koji će biti karosiran na Mercedesovoj šasiji. Kupac prvog autobusa je domaći prevoznik Arriva Litas. Ugovor vredan 150 hiljada evra potpisan je danas u petak, 15. jula 2016. godine. Sa šasijom OC 500 RF i motorom snage 299 KS, ovo će biti prvi autobus u Euro 6 normi proizveden u Ikarbusu.
http://www.autobusi.net/foto-medugradsk ... -ikarbusa/

Slika
Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Autobusi

Post od HKS » 18 Jul 2016, 00:26

Ja im ne bi dozvolio da stavljaju Mercedes logo i natpise. Može da bude utisnuto na nekim delovima, ali s vana ne.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Autobusi

Post od superboss » 18 Jul 2016, 00:41

Siguro da ima neka fora zbog koje smeju da stavljaju njihov znak: da li je licenciran, ili poseduje dovoljan broj delova da se zove mecka, to vec nije bitno.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Odgovori