Formula 1 - Sezona 2013

Formula 1, WRC, Moto GP i ostalo
Zaključana tema
Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11390
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od starac vujadin » 28 Okt 2013, 10:54

Alonso je najbolji vozač trenutno u Formuli 1 o čemu govore priznanja kolega i prošle i ove godine. Izvlači iz tog bolida maksimum i pravi razliku svojom vožnjom. Pričate o njemu kao o nekom izmučenom i nervoznom veteranu koji ne može da se sastavi s vožnjom...kao Villeneuve svojevremeno, a to nije slučaj. To što je njemu opao tonus u poslednjih par trka kada je video da ne može da bude šampion ne znači ništa.
Uostalom, videćete sledeće godine. Neće biti nikavih problema između Kimija i Alonsa, oni će voziti ok i biti dobri. Naravno, o nekakvoj kolegijalnosti i ljubavi nema ništa, niti neko to očekuje. Imaće najjači line up u F1.
Kakav će biti bolid, to će se tek videti. Za sada Ferrarijev turbo motor troši previše benzina i to moraju da reše.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od samo polako » 28 Okt 2013, 11:03

:kuku:






Sve čestitke Fetelu na tituli! :bravo:
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11390
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od starac vujadin » 28 Okt 2013, 11:12

Možeš da kukaš, to su fakta, ne "šta je babi milo" kao što se ovde piše u 80% postova u ovoj temi ;)

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 12:09

perfiko je napisao:Šlažem se da je Alonso očekivao da on bude povlašten u McLarenu. Nije bio, i to nije problem. Njegov je problem bio što nije bio ravnopravno tretiran. Evo i zašto: Sam navodiš da je telemetrija deljena do Monaka, odnosno Alonsova podešavanja su davana Hamiltonu. Pa kako su onda bili ravnopravni, kao što ti tvrdiš. Ako ti znaš, ja ne znam, a meni neko da to što ti znaš, da mi tvoj rad...O kakvoj ravnopravnosti pričamo? Ili da se ispravim, to je za mene (možda nekome drugome i nije) favorizovanje jednog u odnosu na drugog vozača. Opet, nije Alonso dobio tutora, nego McLaren ,upravo zato da Alonso, zbog svog svedočenja u aferi oko industrijske špijunaže, ne bi bio šikaniran od tima. I vidi čuda, na svim, sem jednoj trci (u kojoj je odustao), Alonso je bio bolje plasiran od Hamiltona. Zašto to ne pomenuti? Cela slika o tome, ko je bio bolji vozač a koga je tim forsirao dobija drugačiji izgled.
Ja samo ne znam odakle Hamiltonu onda setup za trke posle Monaka? Ako je za rezultate pre Monaka zaduzen Alonsov setup, onda sta je sa trkama posle? 4 pobede naspram 2 Alonsa? Kako je to bio bolje plasiran?
Evo ti poeni po trkama: http://www.dlg.speedfreaks.org/archive/ ... 12007.html

Ok slazem se na kraju su bili egal, ali opet ruki izgleda da zna posao? Ili mozda nisi gledao Luisove voznje u nizim serijama. Covek je razbiojao konkurenciju pa tamo i nauce nesto o setup-u.
Sto se tice FIA delegate, nije sija nego vrat. Da imao je delegata koji se starao da ima ravnopravan status, ali on to nije zeleo, one je zeleo povlascen. To samo govori koliki je on mozak da stane ispred Denisa i uceni ga kako ce sve reci o spygate aferi a u stvari ne razmislja da kada dodje taj delegat on nece moci da ima povlascen status zbog kojeg je ucenjivao.
perfiko je napisao:Weber je postao vozač koji ne može da se prilagodi u Turskoj 2010 kada ga kao lidera trke tim stavlja u mod čuvanja goriva, a Vetela ne, pa ovaj drugi u pokušaju da ga obiđe, dolazi do sudara u kojem Vetel odustaje, a Weber gubi prvo mesto. Zanimljiva je tvrdnja Red Bula da nisu time favorizovali Vetela koji je jedan krug kasnije trebao ući u isti "mod". Međutim i laiku je jasno da je Vetel morao da, jureći za Weberom, troši više goriva, te bi po logici stvari on trebao prvi da ide na čuvanje goriva. U poslednjoj trci sezone, Webera izvlače iz trke u najnepovoljnijem momentu, i vraćaju ga u da obilazi zaostale vozače. Neka bude da je bila pogrešna procena nepogrešivog Red Bula. Ali zapita se čovek? Da ne kažemo da je od Silverstona te godine pa u naredne četiri trke, računajući i Silverston (i "aferu sa krilom") taj isti Weber dobio Vetela. Dakle nije baš od Silverstona.
Treba da znas da tim ne moze vozaca da “stavi” ni u kakav rezim. Kada je dvosmerna telemetrija uvedena FIA je bas zbog takvih zloupotreba odmah zabranila to. Sta ovime hoces da kazes, da je trebala da padne timska naredba?
Od Silverstona do kraja sezone Vetel osvaja 135 a Veber 114 bodova (ne racunajuci Silverston), dakle nije ga dobio + je Vetel imao vise pobeda I jedno odustajanje vise.
perfiko je napisao:Što se tiče toga da Red Bul radi najbolji posao...
Red Bul je očajno uradio posao na pripremi bolida za ovu godinu, može se pretpostaviti toliko loše da nisu mogli da ga prilagode gumama, a onda su gume prilagodili njima... Toliko o najboljem poslu.
Što se tiče one tabele o gubitnicima i dobitnicima od promene guma...
Pa, ako sam ja pola sekunde brži od tebe, i naknadnom promenom pravila ja dobijem još sekund po krugu, a ti dva sekunda...ja nisam na dobitku, već na gubitku tom promenom pravila, zar ne? A da se toj promeni guma nije lako prilagoditi svedoči već samo to što se ni Red Bul nije mogao prilagoditi gumama sa početka sezone. Znači nije da drugi spavaju, već je toliko teško da ni tim koji najbolje radi nije mogao da se prilagodi.
Ma da specijalno su zbog RB promenili gume, samo me podseti koja dva tima sui mala “privatni” test za Pirelijem? Nesto se Red Bull cudno pise Mercedes I Ferrari. Uostalom kako to da je udruzenje vozaca trazilo promene posle skandala na Silverstonu?
Ovogodisnji Pirelli na pocetku je kaznjavao aeordinamicki efikasne bolide. Najvise su popatili RB i Mercedes. Mercedes bi na nekim drugim gumama bio neuhvatljiv, RB je koliko toliko blag kao I Lotus. Ona tabela samo pokazuje da je I pre promene pravila RB bio brzi od ostalih. Tako da se generalno nista nije promenilo ili vrlo malo. RB svake godine ima sarenu (rezultatima) prvu polovinu sezone. Posle toga razbijaju.
dragan je napisao:ako fetel nije arogantan ja onda nemam vise sta da trazim u ovoj diskusiji. posle svih njegovih izjava u trkama i posle trka.. .
Ok koje su to problematicne izjave? Osim one dve navedene, sve ostale su sterilne i PR BS. Ponavljam ti, zasto ti ne smeta izjava Alonsa koji kaze “treba nam samo los vikend RB” ili jos gore posle sezone je licitirao koliko kvarova treba Vetelu. Kako to nikome ne smeta?
geza je napisao:Koliko puta je Webber u poslednje tri godine odustao zbog kvara ? Manje ili više od Vettela ?
Mrzi me da kopam, ali to oko odustajanja i cestih Veberovih problema:
Bolidi Adrian Newey-a imaju jednu manu po kojoj je on poznat – uzasna ergonomija. Vetelov I Webber-ov bolid imaju par razlika zbog majke prirode koja je Webberu podarila malo krupniji stas. Naime, baterije KERS-a, hladjenje istih I jos par trica I kucina se kod Vetelovog bolida nalaze ispod dupeta. On je nizi I njegovo sediste je plice, tako da je to popakovano I tu su uspeli da ohlade to na pravi nacin. Kod Vebera baterije I sav taj kupus su iza njegovih ledja gde je vec poprilicno tesno I hladjenje je problematicnije. Zbog toga on ima vise problema sa KERS-om I zato cesto cujemo poruku kako treba da ohladi I ne koristi KERS. Generalno oni muku muce sa tim jer je zadnji kraj bolida jako uzak. Naravno moglo bi se to prosiriti ali onda zbogom preformanse, a to niko nece da zrtvuje.
starac vijadin je napisao:Alonso je najbolji vozač trenutno u Formuli 1 o čemu govore priznanja kolega i prošle i ove godine. ……
Kakav će biti bolid, to će se tek videti. Za sada Ferrarijev turbo motor troši previše benzina i to moraju da reše.
Uhh pa da utesne nagade uvek idu drugoplasiranima. Tebi je fakta da je neko "najbolji" zato sto mu kolege odaju priznanje? Koje kolege? Onaj koji ga je pobedio na stazi mu nije odao priznanje.
Ni za jednog vozaca se ne moze reci da je “najbolji” jer tako nesto ne postoji. Postoji najuspesniji, mozda najsimpaticniji ali to najbolji je teska glupost. Ako je najbolji gde su rezultati? Nemoj tu pricu kako Ferrari ne valja a svake godine se bore za titulu. Ovde godine su NA POLA sezone obustavili razvoj. Prosle godine je licitirao koliko je odustajanja potrebo Vetelu i koliko bodova njemu treba umesto da grize i ide na pobede a ne da taktizira. Isto na poslednjoj trci u Jas Marini lane, sto ne obidje Petrova ako je najbolji, a ne da se ljuti na coveka sto je branio svoju poziciju. Taj Alonso je odlican vozac jedan od velikana F1, on ima problem sa svojim egom, a videcemo kako ce proci sledece sezone, ako uopste doceka sledecu sezonu u Ferrariju.
Sto se tice motora, odbijam da poverujem da Ferrari trosi najvise, Mercedes da ima vise snage nego ostali I sl. To su samo spekulacije.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11390
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od starac vujadin » 28 Okt 2013, 12:26

Izgleda da je "odbijam da poverujem" tvoj middle name, ali to je najcenjenija interna nagrada u F1. I ne dodeljuju je vozači, nego šefovi timova. ;)

E, da...daj vidi s Newey oko te ergonomije, mislim stvarno...gde će mu duša :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Geza » 28 Okt 2013, 12:29

Kad je Ferrari imao privatan test?
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 12:33

Znam ja ko je dodeljuje zato i kazem, onaj ko je trebao da mu dodeli to priznanje nije mu dodelio. Ono sto se meri su rezultati i mozes slobodno da tupis do prekosutra, on ih NEMA vec poodavno a doveden je da ih napravi. Ako mu je auto kriv, i za to ima resenje, samo sto on dobro zna sta se desi kada kritikujes Ferrari javno.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Texonja » 28 Okt 2013, 12:37

@Vujadin, covek napise onoliki post i onda se ti jednom recenicom postavljas iznad, bez ikakvog argumenta, sa ciljem da obesmislis celo njegovo pisanije, kao da je napisao nesto skroz besmisleno. I to u nekoliko postova vec radis. Ovo ti kazem kao administrator foruma koji nisam :mrgreen: , jer ovo sa strane izgleda kao da je Dzoni sve objasnio i onda ti nemas sta da kazes pa napises "E bas nije tako, ahaha", samo da bi kontrirao. Ne znam dal' se vas dvojica znate privatno, pa zato izostaje tvoj odgovor ili ste vec o tome ranije pricali ili sta?
Ne kazem da je tako, nego da tako izgleda. Pratim formulu, ali daleko sam od toga da sam upoznat sa detaljima o kojima se ovde prica, iz prostog razloga sto poslednjih nekoliko godina nemam vremena za bilo sta drugo osim gledanja kvalifikacija i trke, kad stignem onda i treninga. Zato sam se i ucutao, citam sta imaju da kazu drugi koji prate detaljnije, pa mozda nesto i naucim.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 12:45

@Geza o ne brini svi oni imaju putera na glavi: http://www.examiner.com/article/f1-fia- ... violations

Ukratko pre GP Spanije Ferrari je vozikao privatno sa Pirelijem, naravno oni tvrde da nikakvog benefita nisu imali jer je bolid bio star itd. Dakle svi konkurenti testirase a RB je kriv zbog promene specifikacije guma. Ma da.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11390
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od starac vujadin » 28 Okt 2013, 12:55

Džoni, jbg pogrešio si, tako da sada nema vađenja. Nije strašno grešiti, svima se to dešava.
To što hoćeš da devalviraš tu nagradu to je tvoj stav i za to me baš briga.

@Texonja
Da, Džoni piše 90% potpune besmislice. Vidi se da usisava gomilu neistina i poluinfomacija sa F1 foruma koju pišu fanovi. Pored pogrešnog zaključivanja, izvrtanja činjenica da bi se uklopile u njegov sistem, barata i sa tehničkim pojednistima koje su na nivou najstrože tajne i koje će se poznate za laike tek za neku godinu. Mislim, bilo bi super kada bi na forumu bio tehnički direktor RB, ali nije, a i da jeste on bi poslednji pisao o tehničkim detaljima njihovog bolida.
Nemoj očekivati da ću nešto preterano da se napinjem da bi ga ozbiljno demantovao, a pogotovu nemam nameru da se snjim trkam u kvantitetu. Inače, sve što sam napisao je bilo nepristrasno i na osnovu fakata. Nastaviću u istom stilu.
Sviđa ti to što on piše, pa si otvoren to da primiš kao istinu i to je normalna reakcija. Nije to ništa čudno, imamo mi još takvih likova na forumu.
Moj preporuka ako te to interesuje je da pratiš BBC-jeve pisane analize posle trke i znaćeš u osnovi manje više sve što treba zainteresovanom laiku "zašto se desilo nešto što se desilo".

Samo da napomenem da ovde niko nema ništa posebno protiv Vettela, dok njegovi ljubitelji ovde vode neki nepostojeći "krstaški rat" u njegovu odbranu. Samim tim devalviraju njega kao vozača jer ga poistovećuju sa timom koga treba najviše hvaliti, ali i najviše kritikovati. No, to i govori ko je u tom odnosu bitniji.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od samo polako » 28 Okt 2013, 13:12

A jel po BBC-ju je Alonso najbolji vozač ove sezone?
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 13:19

starac vujadin je napisao:Džoni, jbg pogrešio si, tako da sada nema vađenja. Nije strašno grešiti, svima se to dešava.
To što hoćeš da devalviraš tu nagradu to je tvoj stav i za to me baš briga.
Sta sam tacno pogresio? Ali tacno napisi. Ili cu opet da dobijem od tebe "bas me briga". Niko ne devalvira tu nagradu, ali ti joj dajes previse znacaja i po tebi je ona bitnija od bodova osvojenih na stazi i sampionske titule. Zao mi je ta nagrada ni najmanje ne pokazuje da je Alonso nesto bolji od Vetela ili Hamiltona.
starac vujadin je napisao:@Texonja
Da, Džoni piše 90% potpune besmislice. Vidi se da usisava gomilu neistina i poluinfomacija sa F1 foruma koju pišu fanovi. Pored pogrešnog zaključivanja, izvrtanja činjenica da bi se uklopile u njegov sistem, barata i sa tehničkim pojednistima koje su na nivou najstrože tajne i koje će se poznate za laike tek za neku godinu. Mislim, bilo bi super kada bi na forumu bio tehnički direktor RB, ali nije, a i da jeste on bi poslednji pisao o tehničkim detaljima njihovog bolida.
Nemoj očekivati da ću nešto preterano da se napinjem da bi ga ozbiljno demantovao, a pogotovu nemam nameru da se snjim trkam u kvantitetu.
Izvoli demantuj. Ili ces se pak praviti pametan i daje i neko treba da ti veruje na rec. To sto ti mislis da su besmislice je jedno, i opet samo tvoje misljenje.
starac vujadin je napisao:Inače, sve što sam napisao je bilo nepristrasno i na osnovu fakata. Nastaviću u istom stilu.
A stil ti je da je neko priznanje bitnije nego sampionska titula, i "cinjenica" da Ferrari na motoru koji je jos uvek u teskoj test fazi trosi vise goriva od konkurencije koji imaju isto motore u teskim test fazama i jos uvek imaju da rade ohoho dok sve to ne bude kako treba. Ne bavis se spekulacijama? Ma da.

Sto se tice preporuke da je BBC dovoljan, eto razloga zasto posmatras F1 uskogrudo.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 13:22

@Dzoni_m
Hajde ovako, pažljivo pročitaš ono što sam pisao, pa razmisliš šta sam napisao, proveriš, pa odgovoriš, ovako ja moram da te ubeđujem ne u špekulacije, već u činjenice. I mani me doskočica tipa: Nije šija nego vrat. Ako je isto, što nisi napisao tačno ko je dobio tutora, nego izmišljaš. Od uvođenja "Tutora" Alonso je u 4 od 5 trka bio bolje plasiran od Hamiltona. Ako već ne čitaš šta pišem, barem pogledaj tabele koje kačiš.

U vezi "timskih naredbi" i trke u Turskoj 2010:
"Red Bull later revealed Mark Webber had gone into fuel-saving mode on the lap of the crash, and therefore lost performance. Sebastian Vettel, however, still had one lap left on the higher setting, and therefore opted to attack at the last window of opportunity. Red Bull motorsport advisor Helmut Marko insisted the team did not favour Vettel through this strategy, and also offered the perspective that Vettel had to attack for fear of backing off and into the clutches of Lewis Hamilton behind."

Moja je lično pretpostavka da je zamenom guma najviše izgubio Lotus, a da je Red Bul bio najglasniji tražeći promenu specifikacija, to nisam ja izmislio.
Pokušaj da razlikuješ najbrže vreme kruga od najbržeg vremena cele trke. Red Bul nije imao problem sa brzinom, nego sa brzim opadanjem performansi.
Kako specifikacija guma koja se znala od zadnje trke 2012 može da kazni bilo koga kada je taj faktor trebalo uzeti pri konstrukciji bolida za 2013? Izjava ti je u stilu da specifikacija motora za 2014 kažnjava sve koji mogu da razviju turbo motor od 3000ccm. Neozbiljno.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od AcaKayak » 28 Okt 2013, 13:27

@tex, svi znaju kao s medjunarodnih foruma gde su sve suvi strucnjaci, cak i sefovi timova tamo uce kako formulu da naprave.

Pisacu mail na kontakt sajta formule da predlozim da se uvede strucnost vozaca po bodovanju publike. Nema smisla da cetiri puta za redom pobedi neko ko ne zna da vozi i ko kako na kraju stvari ispadose vozi slabije od 14 vozaca u formuli jedan. I jos ima boljih 5 u reliju, 7 u formuli reno, dva s X gamesa i jedan s brdske trke na Avali.

A Fetel je zbog arogancije los vozac isto koliko je i Muhamed Ali zbog arogancije bio los bokser. Procitao sam na stranom forumu da je Frejzerova tetka odala informacije da je Muhamed Ali gutao cist azot i pio krv od krokodila pred boks mec, inace je bio prosecan bokser.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 13:34

Aco ja sam isto to čuo za naše kajakaše. :mrgreen:
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Zaključana tema