Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10720
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 17 Dec 2022, 20:08

Pa takvi zidovi nisu vezan iza montažne kuće, na primer Bgd na vodi ima takve zidove od gips tabli. Samo spoljni su klasični tip zida.
A na tvoje pitanje, postoje posebni noseći metalni profili koji se pozicioniraju ispod gipsa (znači planski se postavljaju) i na koje se kače teške stvari od bojlera do štoka i samih vrata.

Nije problem nosivost ako je to pitanje uz pravilnu primenu tehnike suve gradnje.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14276
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od pedja » 17 Dec 2022, 20:43

Davnih dana sam bio u hotelu, koji je montažna građevina. Nije bio predviđen za hotel, već neki magacin/poslovni prostor, ali se predomisliše.

Na oko je OK. Međutim, vremenom su počele da se izvlače stvari iz zidova, počevši od laganih elemenata, poput držača za kozmetiku, držača tuš ručice, pa i slavina...

Na stranu "zvučna izolacija".

TapaT


ftj
Postovi: 13106
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ftj » 17 Dec 2022, 22:15

Negde sam procitao da danas ti pregradni zidovi od gipsa mogu da se urade sa boljom zvucnom izolacijom nego od cigle(ali i da budu skuplji).

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 17 Dec 2022, 22:50

Tako je, to me je zanimalo, znači postoje nosači koji budu unapred pripremljeni.

Za onaj hotel, šta znam, možda on nije reprezentativan za montažne kuće ako je inicijalno pravljen da bude skroz nešto drugo. Nadam se da je tako.

Da, a u pregradnim zidovima ako standardno bude šupalj gips, zvučna izolacija bi morala biti katastrofa.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8102
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 17 Dec 2022, 23:02

imaš kakve hoćeš zidove od gipsa, pogledaj na sajtu Knauff-a

W112 čini mi se

http://www.knauf.rs/wp-content/uploads/ ... 1-2017.pdf
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 18 Dec 2022, 13:22

Hvala! Čak mi za sad znači i kad znam da je nešto tako moguće, da ima rešenja i ovako raznih opcija. Posle po lepšem vremenu mogu gledati i koji im je zid tačno kakav. A tada još to uporediti opet i sa cenama standardnog zidanja, iako s ovim stvarima sve ispadne jednostavnije i čistije za izvesti...

ljubitelj
Postovi: 10720
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 18 Dec 2022, 19:29

Sve je moguće uraditi ali poenta je da ako si sposoban da sam radiš sistem suve gradnje onda je svakako povoljnije cenovno ( a nije teško naučiti, treba nešto sitnog alata) gips karton rešenje ali ako plaćaš ruke onda dobro proveriti šta koliko košta....
Sve ima objašnjeno u uputstvima proizvodjača i tehničkim listovima, samo prati dokumentaciju i ide lako :)
Možda malo sporije uradiš sam ali to kompenzuješ značajno nižom cenom.
Dok ne probaš misliš da je kao komplikovano, a zapravo je sasvim jednostavno :)

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 19 Dec 2022, 09:08

Da je dodavanje jednog zida ili tako neke razne stvari u unutrašnjosti, onda bi mogao da razmišljam o tome da se sam igram s tim, al ovde bi bilo ozbiljnijeg posla - i količinski gledajući. Morao bi plaćati ruke.

Tj. još i nemam sasvim jasan plan, ali mi je glavna zamisao - novi temelji, pa udri redom zaseban objekat...

ljubitelj
Postovi: 10720
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 19 Dec 2022, 11:05

Počevši od temelja pa nadalje je ozbiljan posao, mislim da ti treba prvo dobar projekat pa tek onda na kraju razmišljanje o izvodjenju po tom projektu. A u projektu bi trebalo da piše već sve što treba pa i kalkulacija troškova.

Mislio sam da pričamo o unutrašnjim zidovima ili oblaganju zidova...ovo je sasvim drugačija tematika gradnje.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 19 Dec 2022, 19:23

Razmišljao sam ja i o oba, mada bi bolje bilo raditi čestito od temelja nov objekat, a ne tako neko polovično rešenje s pregrađivanjem u nečemu što već postoji. To bi mi bio velik kompromis. Barem za mene. Mislim da mi taj projekat neće biti problem, pa čak i da i sam procenim koliko bi mi kojeg materijala tu trebalo. Najveći je problem da bude dovoljno para, ali i oko toga ću gledati već.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1675
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od zdushan » 20 Dec 2022, 17:49

Mislim da je jasno da nikom nije jasno sta je u ovoj priči tebi nejasno. Jasno?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
propeler
Postovi: 35
Pridružio se: 22 Jan 2012, 12:28
Garaža: Honda Civic Type S
Lokacija: Subotica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od propeler » 21 Dec 2022, 09:06

Gruba matematika za izgradnju novog jednoporodičnog objekta (kuće) po trenutnim cenama je cca 1.000e/m2 ključ u ruke, bez uračunatog projekta, placa, doprinosa i priključaka. Može 100-200e/m2 gore dole, zavisi koji kvalitet želiš i kakve majstore nađeš, ali prema tome se budžetiraš. U sklopu projekta imaš i predmer radova koji daš izvođaču da ti da ponudu pa znaš na čemu si pre početka, ali to znači da si već platio projekat. Dobiješ i predračun radova ali to ti je više smernica da znaš šta da očekuješ od troškova ili za banku ako tražiš kredit.

Ovo što sam napisao je da zidaš klasičnu kuću na green field placu, ne montažnu. Za montažne ne znam koje su cene ali koliko znam kod njih opet moraš da im pripremiš plac, temelje i infrastrukturne priključke prema njihovom projektu, tako da cena za montažnu iz kataloga nije ključ u ruke jer imaš još grubih građevinskih radova koje moraš da platiš i pripremiš. Takođe za montažnu imaš još posla i oko kuće (trotoari, kolski i pešački prilazi, ograda, kapije…) dok to sve možeš da uguraš u onih 1.000e/m2 za klasičnu gradnju sa početka posta.

U trenutnoj situaciji sa preskupim cenama materijala, izvođenja i nestašicom radnika bolje je kupiti kuću pa adaptirati nego graditi green field. Izgradnja se više isplati jedino ako već imaš plac i infrastrukturu.
Civic EG3 - ex
Prelude BB9 - ex
Civic VTI - ex
Celica TS - ex
Civic Type R - ex
Civic Type S now

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2156
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 21 Dec 2022, 09:47

Hvala @propeler! Da, u mojem slučaju su plan i infrastruktura obezbeđeni, pa sam zato i uveren da mi je ovo povoljnija varijanta. Mogao bi da čekam da se spuste cene materijala, ali ako mi nešto treba danas, a ne za nekoliko godina, šta mi vredi što će za tih nekoliko godina to biti povoljnije. A kad bih uzeo u obzir i koliko bi za to vreme dodatno dao na kiriju, opet mi se čini da bi bolje bilo da radim to što sam naumio.

Jbg, zato ljudi i podižu kredit - da bi imao nešto sad umesto tek za ko zna koliko godina. Ne možeš da se jebeš a da ti ne uđe.😆

A gledao bi da to bude neka povoljnija varijanta - samo da se napravi. Uštedeti na stolarijim nek je PVC, ne bi stavljao parket, nek ide laminat, i sl.
zdushan je napisao:
20 Dec 2022, 17:49
Mislim da je jasno da nikom nije jasno sta je u ovoj priči tebi nejasno. Jasno?
Glavno pitanje od kojeg sam krenuo je bilo da li su zidovi kao za montažnu kuću problematični kad dođe na red kačenje težih stvari, kao što je viseći element ili bojler, i na to sam dobio veoma detaljan odgovor. Dakle, da ne bude da se radi montažna kuća, a da na samom kraju skontam koje su sve mane koje mi prethodno nisu ni pale na pamet.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 628
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od motorista » 21 Dec 2022, 10:23

Najviše ti štedi dobar projekat. Kada se setim da je tamo 2005. sve ovo što je @propeler naveo koštalo 330 evra - najviše...

Korisnikov avatar
propeler
Postovi: 35
Pridružio se: 22 Jan 2012, 12:28
Garaža: Honda Civic Type S
Lokacija: Subotica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od propeler » 21 Dec 2022, 11:08

Tako je.. u tom sam poslu i sećam se. Dobar projekat je bitan da se izbegnu dodatni radovi na kojima te Izvođači posle oderu ako nešto nedostaje od radova, a kuća je mogla do se izgradi za 300-400-500e/m2 ključ u ruke do pre par godina. Prvo korona pa sad i ukrajina su uticali na cene materijala i izgradnje kao i na sve drugo na žalost.

Takođe ozbiljan je i problem nedostatka radne snage, barem kod nas u Vojvodini, tako da su i cene za ruke otišle u nebesa a majstora ni za lek (zidara, keramičara, vodovodara, gipsara, molera...), svi odoše iz ove nedođije.
Trenutno je bolje znati zanat nego biti inženjer u Srbiji, tako vreme došlo.
Civic EG3 - ex
Prelude BB9 - ex
Civic VTI - ex
Celica TS - ex
Civic Type R - ex
Civic Type S now

Odgovori