Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8409
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od grujicd » 11 Maj 2024, 00:34

Danas prvi put video u saobraćaju auto sa tankim kamera retrovizorima. Audi SUV ali nisam siguran koji, mimoišli se na sekund. Da li donosi neku prednost ili je samo fensi detalj? Malo sa godinama prelazim iz tehnofila u tehnofoba, daj samo što prostije da me ne zajebava nešto.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12370
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od shandu90 » 11 Maj 2024, 00:36

Teska glupost. Umesto stakla ubacili kameru koja opet prikazuje isto sto i staklo.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9737
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Dobro veče

Post od Markoni » 11 Maj 2024, 05:52

Bilo bi dobro da pokazuje vozaču isto što i staklo.
Vozio sam jedan daj taj Audi e-tron. Stvar je u tome što mi kao vozači nekad pomerimo glavu da bi nešto dodatno videli na retrovizoru, a ovde toga nema. Druga stvar je što svaki pogled "u retrovizor" ide prvo pa kameri, pa kad izvališ spustiš pogled na ekran. Kapiram da bi na to čovek navikao, ali ovo sa smanjenim vidnim poljem baš nervira.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8851
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Dobro veče

Post od Gaginh0 » 11 Maj 2024, 09:21

Navikne se čovek, po mom mišljenju u Evropi bar 30% kamiona ima kamere umesto retrovizora, nebi ih koristili da ne valjaju. Što se mene tiče ja sam izbacio glavu kroz prozor kad sam vozio kamion sa kamerama u rikverc :kezo:

Drugar je imao problem da mu kamera na Mercedesovom kamionu ujutro bude zamagljena dok malo ne proradi, negde je ušla vlaga.

Dobra stvar bi bila da se kamera zakreće sa motanjem volana, da vozač vidi veći ugao, al se onda gubi percepcija orijentacije i "dubine" onoga što se vidi.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2348
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Skipper » 11 Maj 2024, 10:33

Komšija moj ima taj audi sa kamerama ali ne pitah ga kako mu se čini u praksi.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dzona
Postovi: 174
Pridružio se: 16 Nov 2023, 10:01

Re: Dobro veče

Post od Dzona » 11 Maj 2024, 13:04

Uh, ja i dalje ne koristim kamere (tj ne gledam sliku) na automobilu kada se uparkiravam - korisno mi bude samo kada izlazim sa parkinga u rikverc, da vidim da li mi nailazi drugo vozilo
Ne znam kako je ljudima u kamionu, ali mi nije jasno kako se ponašati prilikom prestrojavanja - nekako mi je nezgodno (neprirodno) da skrećem pogled i gledam u monitor prilikom prelaska

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2135
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 12 Maj 2024, 10:22

Ja kad sam imao da uparkiram nečiji auto s kamerama, gledao isključivo u retrovizore. I kad probam da gledam na kameru, suviše nemam osećaj. Ali možda je do navikavanja.

Za kamione mi je gledajući u emisijama to delovalo i OK zapravo - da se bolje pokriju mrtvu uglovi kamiona. Al me @Gaginh0 sad verovatno demantovao.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8851
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Dobro veče

Post od Gaginh0 » 12 Maj 2024, 10:29

Nisam ja rekao da je loše, samo da čoveku jednostavno treba da se navikne. A pošto vidim da ljudi starosti 50-60 godina voze kamione sa kamerama, znači da može brzo da se navikne i posle 35-40 godina vožnje na retrovizore :D

I verovatno ima svoje prednosti, ali i zaglupljuje, kao i kamere i senzori na autima. Ne znam kako je kod tog Audija, ali kamioni i dalje mogu novi da se naruče sa retrovizorima umesto kamera.

A zbog kamera ima sve više ovakvih bisera (nisam ja slikao):
Slika
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2348
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Skipper » 12 Maj 2024, 10:53

Kod mene na autu u kameru gledam samo kada se gepekom "naslanjam" na neku prepreku (zid, stubić, drugi auto itd) i tu mi znači pošto nemam parking senzore. U svakoj drugoj situaciji koristim isključivo retrovizore.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8409
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od grujicd » 13 Maj 2024, 12:13

Pogledao juče drugarovu E klasu. Nisam uspeo da sednem! Krenem prvo da ubacim nogu, tako ulazim u sva kola, ne ide nikako - smeta volan. Kaže volan je na najvišoj tački. Uspeo sam tek kad smo gurnuli sedište nazad. Pri tom je drugar niži možda 5cm od mene, nije nikakva drastična razlika. Ali onda gledam njega, prvo sedne dupetom, pa onda ubaci noge. Nisam očekivao da za E klasu treba gimnastika da bi se uopšte smestio. Inače kad je sedište gurnuto pozadi da mogu da uđem kako sam navikao, iza teško da može neko da sedne. Nisam sad drndao sto puta ali imam utisak da mi i ne treba toliko udaljeno sedište za vožnju, samo za ulazak.

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 784
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od AleksandarAca » 13 Maj 2024, 12:28

Ista prica kod mene sa BMW F10. Sa 196cm i 115kg, nema sanse da udjem i da izadjem, a da ne izgledam kao kompletni idiot koji izlazi iz bureta :D
Rezervisano za gimnasticare samo :)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19333
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 13 Maj 2024, 14:38

Zato što ste navikli na SUV i Jazz, isti sam problem imao posle Jazza.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1382
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Dobro veče

Post od Momčilo » 13 Maj 2024, 14:45

To je baš stvar navike. Tata već 16 godina vozi Renault Kangoo, i kad sam kupio Peugeot 407, probao je da sedne i nije mogao da veruje da iko može da kupi takav auto jer je patnja za ući i izaći. :)

U firmi ima BMW X7, i ja se osećam kao idiot kad treba izaći i ući jer nemam pojma da li smem da stanem na onaj prag, iako je predviđen baš za to, ali meni izgleda kao da ću da ga odlomim kad stanem na njega. Pa bukvalno kad izlazim iz auta, ja iskočim. :D

pedalaš
Postovi: 685
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Dobro veče

Post od pedalaš » 13 Maj 2024, 15:06

Heinz je napisao:
13 Maj 2024, 14:38
Zato što ste navikli na SUV i Jazz, isti sam problem imao posle Jazza.
Nema to veze sa tim, već sa oblikom i nagibom A stuba, koliko je on „u korenu“ pomeren unazad, kao i sa oblikom krova izmedju A i B stuba.
Ima dosta „običnih vozila“ (koja ne pripadaju SUV segmentu), koja su prosečne visine za tu klasu (oko 145 cm ), a u koja ja sa 193 cm veoma lako ulazim i iz njih lako izlazim. Ima i baš jako niskih vozila u koja neverovatno lako ulazim.
Ali, postoje i viša kola, gde u odnosu na moje navike moram izuzetno da pazim sa glavom pri ulasku i izlasku (npr. novi Sandero Stepway). Samo mu pogledaj gde mu je A stub, koliko je položen i kakav je oblik krova izmedju A i B stuba.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14248
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 13 Maj 2024, 15:20

Ja često vozim druga vozila, ali najčešće svoj SX4 i službeni Turan. Sve ostalo je patnja

Kada dođem kući Fabijom ili Golfom, žena redovno zvekne glavom kada ulazi. Srećom, još nije omlatila dete o krov :D

TapaT


Odgovori