Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od nikaragva » 25 Feb 2014, 11:10

Da, ali taj sto prodaje automobile ne strpa u dzep 30,000e, nego fabrika :)

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8336
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Rakhil » 25 Feb 2014, 11:13

Ima dva razloga za takve stvari, ne znam koji je bitniji. Jedan je da se godinama strani trgovinski lanci ne pustaju u Srbiju, sto otvoreno sto ispod zita (ovo se sad menja jer se otvara Lidl za pocetak). Drugi je da nemamo zdrave potrosacke navike: malo ko se cima u vecu kupovinu, ne prate se cene i gde su popusti, ko ima bolje akcije itd. Udruzenja za zastitu potrosaca ne stizu od silinih intervencija da se bave svojim poslom, a to bi bilo pracenje trzista i izbacivanje izvestaja. Pa ti lepo odes na sajt, vidis ko je proslog meseca bo najpovoljniji i odes kod njega, onda konkurencija cini svoje.

Korisnikov avatar
djole77
Banned
Postovi: 82
Pridružio se: 23 Sep 2013, 07:55

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od djole77 » 25 Feb 2014, 11:18

Texonja je napisao:Ja nisam video nigde jabuke po 25 din.
Isto kao sto nisam video mleko po 30 din.
Neko se tu opasno ugradjuje, to je sustina. Srbija je raj za "obogacivanje" preko noci. To nigde ne moze legalno kao kod nas.
Ima na pijaci jabuka za te ili slične pare.Kupi na više koju gajbicu od proizvođača i opet ćeš dobiti jeftinu jabuku.Isto važi i za mleko,nije 30 ali za 50-60 din se moze nabaviti sa kućnom dostavom direktno iz krave.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46197
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Geza » 25 Feb 2014, 11:22

25 dinara je cena ako kupiš šleper :) Nažalost mi smo i dalje mali proizvođači, i ne prodajemo na kamione. Ali nekoliko većih proizvođača kod mene može da proda veće količine, mada kad se sve sabere jako je teško doći do rentabilnog poslovanja. 25 dinara je čista cena za prvu klasu, a bruto je 28. U bruto spada i nova gajbica koja košta 48 dinara i rad nekoliko radnica koje prebiraju jabuke. Jedina dobra stvar je što dobiješ veću količinu novca odmah.

XM
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od nikaragva » 25 Feb 2014, 11:22

Evo primer i od mene:
Mleko iz krave 60 dinara litra, jabuke na dzak od 6kg 200 dinara (sitnez neka, daleko od prve klase)

Nije mi zao dati 60 dinara za mleko iz krave, jer bude kajmaka ohohooo, tako da budem srecan povodom toga :)

Ali nemaju svi tu mogucnost, ja ipak zivim vise na selu, sa nekim odlikama grada, za razliku od vecine novosadjana i beogradjana, recimo, koji su prinudjeni da kupuju u radnji i cimanje im je da traze ovakvo mleko. Meni se te krave nalaze na 1200m vazdusne linije od kuce :)

Sve ima svoje prednosti i mane.

I ono sto kaze Rakhil, nema kaznjavanja trgovaca od strane potrosaca, nego svi kao ovce, kada se navade na nesto, ne mozes ih opasuljuti od te navike, pa makar bilo skuplje duplo. Neverovatan narod :)

Zamislite da se slozno uradi jednomesecni bojkot neke namirnice koja ne znaci zivot. To bi se moralo osetiti.

Korisnikov avatar
djole77
Banned
Postovi: 82
Pridružio se: 23 Sep 2013, 07:55

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od djole77 » 25 Feb 2014, 11:31

Jesu samo novosadjani i beogradjani Srbija ili ima tu jos nekih palanki okolo?

@Geza
keva mi kupila pre par dana za 25 din kilo na pijaci,nije prva klasa ali nisu uopste loše.Cena uglavnom varira oko 30-40 din.
Za rakiju smo placali oko 10 din ako se nevaram prošle godine ali su to padalice i naravno uradile posao. :mrgreen:

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Texonja » 25 Feb 2014, 11:34

Najvise volim crveni delises, koji je 80-90 din. (nije ono jedna jabuka pola kile, nego sasvim normalne jabuke)
Gezo, koliko je recimo otkup takvih jabuka na veliko?
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od bane valjevo » 25 Feb 2014, 11:36

Svaki dan na putu do posla, preko Smederevca, pa kroz Kaludjericu vidjam kamione, i seljake koji prodaju uglavnom voce. Vecinom iz same Kaludjerice, i naravno Ritopeka i Grocke. Svuda se jabuke 100 dinara za 3 kilograma. Svuda...
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46197
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Geza » 25 Feb 2014, 11:38

Greni Smit i Crveni delišes (u nekim klon verzijama) su bile oko 40 dinara.
Nadam se da će ih biti kod nas ove godine. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Texonja » 25 Feb 2014, 11:41

bane valjevo je napisao:Svuda se jabuke 100 dinara za 3 kilograma. Svuda...
E, vazi onda, sad cu i ja jednom nedeljno do Smedereva zbog 3kg jabuke... :zbunjen:
Dakle, market se definitivno ugradi 100-200% ??
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Delija » 25 Feb 2014, 11:43

nikaragva je napisao:Da, ali taj sto prodaje automobile ne strpa u dzep 30,000e, nego fabrika :)
Veliki deo ipak ode (velikom) prodavcu ilit rabat je poprilican.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46197
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Geza » 25 Feb 2014, 11:46

Druga klasa jabuka kod tih proizvođača na veliko je ispod 20 dinara. Dok dođe do kvantaša ona je već malo skuplja, pa do pijace još malo poskupi. Ko je u mogućnosti neka gleda na kvantašima, i obavezno da prevrne gajbu do dna, jer se često desi da se uvali sitnija jabuka na dno gajbe.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8873
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od Gaginh0 » 25 Feb 2014, 11:57

Ili da bude pokoja trula :)
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od grujicd » 25 Feb 2014, 12:05

Kao i obično, ako mislite da neko u lancu masno zarađuje, šta vas sprečava da se bavite tim poslom i oparite se lako i brzo? Ne moraš za maloprodaju da napraviš novi Maxi, eto koliko ima malih prodavnica koje imaju još veće cene pa ispada da još više zarađuju. Ali odbi troškove prostora u urbanim sredinama, pa propadanje ovakve robe ako se ne proda relativno brzo, pa trošak kapitala potreban da se napuni prodavnica raznim artiklima da bi uopšte neko ušao, pa onda gorivo kad radiš nabavku i donosiš robu, da ne pominjem zaposlene... Nemam pojma o maloprodaji ali sigurno tu ima još troškova koji se ne vide na prvi pogled. Meni nije ništa čudno što jabuka košta 40din kod seljaka u gajbi a 100din kad meni prodaju 1kg u kesi 50km od tog seljaka - to su troškovi distribucije i maloprodaje.

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Zasto je Srbija tu gde jeste!

Post od bane valjevo » 25 Feb 2014, 12:14

Texonja je napisao:
bane valjevo je napisao:Svuda se jabuke 100 dinara za 3 kilograma. Svuda...
E, vazi onda, sad cu i ja jednom nedeljno do Smedereva zbog 3kg jabuke... :zbunjen:
Dakle, market se definitivno ugradi 100-200% ??


Slika
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Odgovori