Ljubitelji satova?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Ljubitelji satova?

Post od aviator » 06 Dec 2015, 14:26

methane.master je napisao:
Rakhil je napisao:Tja...
Nije to lose, daleko od toga, ali su mi negde u rangu sa Victorinox satovima - lepo to radi, ali nema dusu. Wempe je vise juvelirska radnja koja je pocela da pravi satove nego nesto drugo...
Evo zašto pitam... Neko mi nedavno reče da postoji 5 firmi koje su 30-ih godina dobile licencu da rade pilotske satove za Luftwaffe, valjda B-uhren. Jedna je IWC, druga je Lange und Schone, a ostale u životu nisam čuo, među njima i taj Wempe. Originali su verovatno skupi ko oko, a i ogromni su. Naravno danas ima mali milion vintiage varijanti na foru tih satova u raznim dimenzijama.

Ma zaboravih sinoć da pitam tebe ili Uroša. :uf:
srdjanyo je napisao:http://www.bomar.rs/citizen-sports-bu2040-56l
Izgleda da ću probiti budžet.
Da li neko ima više informacija o ovom modelu sata?
Baš dobar. Slika ... doduše za moj zglob preveliki.


Nego jel zna neko ima li Citizen ovakav model samo sa metalnom narukvicom?

http://www.bomar.rs/citizen-sport-watch-bm8470-11ee
Luftwaffe pilot wristwatches
The use of wristwatches by Luftwaffe pilots became very widespread as accurate timings were required to assist them in their mission. The quality that went into the production of these manufactured timepieces, A. Lange & Söhne, Wempe, Stowa, IWC, Hanhart, Tutima and Laco.
Hanhart Chronograph which was a One-Button watch made by Swiss-German manufacturer, Hanhart . The one-button version was a simplified design that first appeared in 1942 and was the version worn by the Luftwaffe's aces like Major
Erich Hartmann . The watch is a 17-jewel mechanical movement and only 2500 units were produced. A Tutima Flieger Chronograph watch, which was a high quality chronograph wrist watch that was developed in 1939. However it was not until 1941 that the watch was available for sale either individually to pilots or to the German Air Ministry, and then supplied to the German Luftwaffe. Lange and Sohne Luftwaffe Observers Watch was used in the aircraft which required a highly reliable and easily readable timepiece, from approximately 1941 a standardised design was manufactured. These watches were very large even by the standard of today. A large Navigation mechanical watch Laco Aviator for German Pilots was used in military Luftwaffe Pilots. The hours markers and watch hands are fluorescent (luminous in dark). The Reichs Air Ministry recognized the need for an efficient observer watch "Beobachtungsuhr" to be used by the aircraft navigator, assisting crews of long range bombing missions. Observer Watches were also worn by the Pilots who needed wrist watches that could be accurately and instantly read when both hands were used to pilot the aircraft. This design was given the Reichsluftfahrtministerium classification number FL 23883. This number appeared on all Luftwaffe Watches of this design. Laco also produced a compass which would have been worn by the pilot on his other arm.
Laco, Stowa i Tutima su najpoznatiji kao pilotski iz tog vremena.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Ljubitelji satova?

Post od methane.master » 06 Dec 2015, 15:26

Tnx :thumbup:



Video sam svojevremeno IWC. Delovao ogroman. :o

Edit:
Pošto sam naletao uglavnom na tekstove na nemackom koji ne znam, moguće da sam loše skontao, ali satovi su išli do 60mm sa krunicom. :o



Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Ljubitelji satova?

Post od aviator » 06 Dec 2015, 15:36

Normalno za pilotski sat da je velikog prečnika.

Kad smo kod pilotskih...
Novi Patekov Calatrava.
Slika

Slika

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11401
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Ljubitelji satova?

Post od starac vujadin » 06 Dec 2015, 15:46

Lepi satovi od istog prodavca, a cene za neke više nego povoljne...u čemu li je catch...?


http://www.svetsatova.com/polovni-satovi/korisnik/6157

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8336
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Ljubitelji satova?

Post od Rakhil » 06 Dec 2015, 19:25

Pominjao se povremeno i alat u temi. Od kad postoji Aliekspres, to je sve postalo prejeftino i dostupno, pa neke stvari vredi kupiti cim imas vise od jednog sata - samo pozeljno je ne zajebati se sa smecem.

Slika Slika

I slicne varijacije na temu. Zajednicko im je da su djubre, a ono sto nije djubre je premalo, bar u tim verzijama koje dodju u setu alata.

1. Osnovni alat koji treba imati je alat za stiftove/izbijanje pinova:
Slika Slika

Kosta od 0.5 do 2 dolara, jedan kraj je za skidanje i namestanje kaisa, a drugi za skracivanje metalne narukvice na kopci i slicno. Od jednog sata je vrlo lako napraviti dva kupovinom drugog kaisa, tako da je ovo prvo sto kupujete.

2. Alat za otvaranje satova
Slika

Ovo je otprilike jedina verzija da nije kompletno djubre, jer ima tri tacke. Old skul majstori otvore sat i sa dva pina, ali za amatere je ovo sigurnije. Obratiti paznju na to da ima dve verzije ovog alata na netu, manja i veca - manja se otvara do precnika od 35 ili tu negde i neupotrebljiva je za normalne satove. Veca kosta desetak dolara.
Alat za otvaranje satova koji imaju poklopac je prosto poluga slicna perorezu, ima ih brdo, svi su djubre tako da uzeti bilo koji, jbg.

3. Alat za skracivanje metalnih narukvica
Slika Slika

Sluzi da izbacite poneki segment iz metalne narukvice i skratite je. Leva verzija je u svakom setu, i zacudo radi posao, mada je djubre. Ove metalne su kudikamo bolje, a razlika u ceni je par dolara (1.5 usd prema 3-4). Onaj ispresecani kvadrat i mali cekic sa prve slike su alternativna rucna verzija - kais u procep, pa izbijas pin cekicem, nekad i to pomogne kad su tvrdoglavi pinovi.
Slika

4. Drzac sata
Slika Slika

Drzi sat prilikom otvaranja i sitnih intervencija (zamena baterije npr.). Levo je cesca varijanta koja prihvata samo male satove, desna radi posao, ista prica sa cenom - par dolara razlike.


Pincete i srafcigeri su kad ste vec otvorili sat, a ako imate znanja da prckate po mehanizmu, velika je verovatnoca da vec imate kvalitetan sitan alat, kineski ne radi posao ni za sta. Ima jos raznih egzoticnih djunti, ali kapiram da i ovo retko ko koristi pa ne mora dalje.

Sve to zajedno da kupite nije 20 dolara, a isplati se posle jedne posete sajdziji. Npr, zamena baterije je ~500 dinara, alat i baterija su 400; skracivanje narukvice je 500 dinara, alat je 350 itd.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9097
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ljubitelji satova?

Post od Darko » 06 Dec 2015, 20:30

Da li su ovakvi poljoti, automatic ili na navijanje?

Slika

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10897
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ljubitelji satova?

Post od Uroš S. » 06 Dec 2015, 20:33

Internet kaže automatik, i to sličan Vostokovom kao što imaš u Amfibiji ali rekao bih slabiji malo. Ne vredi to ni blizu 400e. Generalno, izuzev Vostoka, ti rusi nisu normalni sa cenama novih satova. Vidim Rakete po 1000e, mehanizam koji je pre 30 godina bio zastareo.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8336
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Ljubitelji satova?

Post od Rakhil » 06 Dec 2015, 20:39

Basilika moze da bude navijac, i cesce jeste u ovom dres izdanju.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9097
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ljubitelji satova?

Post od Darko » 06 Dec 2015, 20:40

265e kosta taj model.

Sad se prave u nemackoj jel da?

Sad vidim na netu, da izgleda moze biti u obe opcije i auto i navijanje.

Bas ima interesantan retro dizajn.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8336
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Ljubitelji satova?

Post od Rakhil » 06 Dec 2015, 20:44

Sta je danas Poljot to samo bog sveti zna, od 2000 otprilike na ovamo su diskutabilni sa time ko su i sta su uopste.

Meni je sve posle Oceana nebitno, ali ja nisam merodavan nimalo :D

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10897
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ljubitelji satova?

Post od Uroš S. » 06 Dec 2015, 21:16

Imaš interesantnu Seiko Recraft seriju, baš '70. dizajn a novi modeli. Pritom mislim oko 120€.

Slika

P8 Lite TT

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9097
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ljubitelji satova?

Post od Darko » 06 Dec 2015, 23:46

Ima kod nas da se pogleda ta seiko serija?

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10897
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ljubitelji satova?

Post od Uroš S. » 07 Dec 2015, 00:02

Ne da ja znam, možda je Vitanov dobio. Mislim da nema 6 meseci kako su pušteni u prodaju uopšte u svetu.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9097
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ljubitelji satova?

Post od Darko » 07 Dec 2015, 17:15

Kakvo su seiko 5 satovi? Vidim da za 10k dinara moze da se kupi seiko 5 automatic. U cemu je fora da su tako jeftini?

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8336
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Ljubitelji satova?

Post od Rakhil » 07 Dec 2015, 18:21

Pa nema posebnog razloga da budu skuplji od toga, nije to komplikovan sat, mada je sjajan. Ja imam caletov koji ceka restauraciju jer ga je olupao slucajno, ima 40 godina - svaki put me zacudi kako je uradjen mehanizam, kakav je osecaj dok ga navijas ili setujes vreme, koliko je to sve precizno napravljeno...

Odgovori