Fotografija

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Fotografija

Post od Scuderia » 28 Feb 2016, 23:45

Meni oko klinaca bode oci pojacan halo efekat, rekao bih da je ovo jaci HDR, bar za moj ukus. Zapravo ne jaci, nego nije dobro upotrebljen ili je aparat preterao na pogresnim tackama. Inace sjajna tehnika za povecanje dinamicnog raspona, ali vecina ljudi nema meru. Treba dosta toga da se utrefi i obavezno raw + stativ.

Ovo je normal ekspozicija, jedan snimak, tesko da bi iz njega uspeo da izvucem ovaj prizor ispod (3 rawa).

Slika

Slika

Stvaran prizor mislim da je bio nesto izmedju.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Fotografija

Post od nidza » 28 Feb 2016, 23:53

Lepo, samo za ovu scenu ne treba više od 1 RAW. Meni se sviđa fotografija, obrađena verzija svakako. Možda bi saturaciju valjalo malo skinuti.

Ja volim da razvlačim dinamiku (tj. skupljam je možda pravilniji izraz), ali boje ne naglašavam. Nisam deceniju napravio HDR sa više snimaka.

Tapatalk

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Fotografija

Post od Scuderia » 28 Feb 2016, 23:59

Moguce da je do monitora, laptop krs, ko zna kako to ljudi vide inace. Na svakom ekranu mi drugacije, a na telefonu vristi :kezo:

U pravu si za 1 fajl, nisam se dobro izrazio, nesto sam drugo hteo reci, ali svakako mislim da ima primenu, pogotovo kod landscape-a. Bar ja volim.

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Fotografija

Post od Era » 29 Feb 2016, 00:03

Pročitao sam vašu preporuku za kupovinu foto aparata u prethodnim postovima.
Ako može neko da preporuči i pojasni šta kupiti: Canon S110, Sony RX 100, Sony RX 100 II ili III, ili Sony Alpha A5000 ??
Koja je razlika u kvalitetu fotografije? potreban mi je mali i dobar aparat, sa kvalitetnom fotografjom i videom u Full HD ili bar HD redy.
Koja je razlika u modelima Sony RX 100 u 3 generacije? Šta se dobija na novijim modelima? Vredi li razlika u ceni, dobijenog kvaliteta? I ima li razlike u kvalitetu fotki prema Sony Alpha A 5000?

Hvala unapred na odgovorima.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Fotografija

Post od nidza » 29 Feb 2016, 00:17

A5000 tu ima najbolji kvalitet fotki u smislu doprinosa senzora i ima jedini izmenljive objektive.

Canon S110 je najkompaktniji.

RX100 je jedna mnogo ozbiljna kompaktna sprava. Ima razlike između generacija naravno.

Ako imaš novca za RX100 III kapiram da imaš i za A6000 sa kit objektivom i 50 1.8 OSS.

Tapatalk

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Fotografija

Post od Era » 29 Feb 2016, 00:23

Bitna mi je kompaktnost. Nekako RX 100, mi je prava mera, ako računam da je bolje od Canona S110 (valjda jeste?).
Planirao sam budžet oko 300€. Možda naleti neki polovan RX 100 (nov se može naći za 350 i to da prihvatim). Je li imao neko priliku da vidi realnu razliku između generacija RX 100 u kvalitetu fotki?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Fotografija

Post od grujicd » 29 Feb 2016, 01:04

Ako se ne varam, ja jedini na forumu imam RX100. Uzeo ga od Zuzazua, tako da i on može da kaže po nešto. Prva generacija, a na žalost nisam u toku šta su unapredjivali kasnije. Moram da priznam da ga retko koristim, najviše za video. Video mu je odličan, glatkih 50fps, motorizovan zum, mnogo bolje radi za tu namenu od DSLR-a, nema lutanja fokusa, koriguje blendu u toku snimanja, nije osetljiv na treperenje neonki, itd.
Kod fotografije razbija sve "obične" kompakte sa malim senzorom, i u neku ruku može da se nosi sa početnim DSLR-om sa kit objektivom. Međutim nema šta da traži pored DSLR-a kom staviš iole bolji objektiv - pre svega ne može da mu parira po bokehu. I dinamički raspon je lošiji, kao i ergonomija. Low light je solidan, može da radi prihvatljivo unutra bez blica. A ni blic nije loš, ima super caku da možeš prstom da ga okreneš prema plafonu i da snimaš sa odbijenim svetlom. Nekad ispadnu fenomalni rezultati, naravno plafon mora da bude blizu pošto nema previše snage.

Super lak za nošenje ali se kod mene ispostavilo da to nije dovoljno. Sad ili teglim veliki aparat ili ni ne slikam. Shvatio da sam obično nezadovoljan slikama jer samo mislim šta bi sve bilo bolje da sam imao veliki DSLR i retko koju od tih slika baš volim. Jedino ga koristim tamo gde nemam izbora, npr. na skijanju.

zuzazu
Postovi: 4612
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Fotografija

Post od zuzazu » 29 Feb 2016, 09:21

maxer je napisao:
zuzazu je napisao:... Kao sto sam rekao, postavljene fotografije nisam obradjivao, a ova je takva kakva jeste, izasla iz aparata podesenog na soft HDR. ...
Ja zaboravio da si jasno naveo da nisu naknadno obrađivane :kuku:
Sad mi je jasno zašto tako izgleda, s time da su preterali merku: ovo bi po meni bio neki srednji nivo HDR-a, nikako najslabiji (kako li tek izgledaju srednji i najači, takva fotka nije ni za šta).
Meni je zasmetala saturacija. Na drugim fotkama je kako - gde. Negde vristi, negde je sasvim ok. Inace, nema dr7ge opcije hdr sem ove.

Nego da ja pitam vas, sta vi mislite?

15mm ili 21mm?

Za arhitekturu, spolja i unutra.

Jedno je Zeiss Loxia 21mm 2,8 a drugo Vojit 15mm 4,5 Heliar. 1500 vs 900 €.

Oba su opticki korigovana.

Manuelci bez stabilizacije potpuno kompatibilni i pravljeni za E mount.

15mm je skoro 200 gr laksi a koristi veci filter - 58mm.

Provlem je sto imam prelazne prstenove i sve filtere (cpl, graduated, nd) a na Vojita ne moze nista da se nasrafi zbog integralne zonerice.

Samyang je velik a u opciji da komunicira sa A7, i duplo skuplji te je odmah iskljucen iz opcije.

Canon tegle ne zelim da srafim na problematicni adapter.

Trojstvo za sada izgleda 28mm, 35mm, 55mm. S tim sto mozda otudjim 28mm.

Sa Canon 17-40 skoro 100% snimaka je bilo na najsirem kraju.

Iskoro izlazi Batis 18mm. Verovatno AF (nebitno). U ne zna se kojoj reinkarnaciji Cajsa. Verovatno oko 3,5.

Sta mislite?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Fotografija

Post od nidza » 29 Feb 2016, 09:21

Mislim da je to i jedini mali RX100. Naslednici su postali dosta masivnije đunte i nisu ništa manji od najmanjih Nexova.


Tapatalk

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Fotografija

Post od grujicd » 29 Feb 2016, 10:24

Da nisi pomešao sa nekim drugim aparatom? Razlika je u par milimetara sa novim generacijama. Našao sam tabelu na vikipediji sa poređenjem:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Cyber-shot_DSC-RX100

Neke razlike:

- mk1 i mk2 imaju objektiv 28-100mm (tj. ekvivalentno na 35mm sistemu), f/1.8-4.9, mk3 i mk4 imaju 24-70mm f/1.8-2.8.
- prve tri generacije imaju max shutter speed 1/2000. Ovo nije beznačajan limit, napolju po sunčanom danu praktično ne može da se korist 1.8 blenda. Četvrta generacija je ovo digla na 1/32000. Od treće generacije postoji i ugrađeni ND filter koji isto rešava taj problem.
- četvorka je superbrza, npr. može da snima 960fps filmove

Međutim mk4 košta 1000e! Baš mnogo.

Ne znam kakva je sad situacija sa Nexovima, da li ima novih modela? Sve ono što sam gore pisao za DSLR važi i za bezogledalce sa velikim senzorom i promenljivim objektivima, i pre bi dao pare za tako nešto nego za RX100.

I ja sam godinama tražio da bude što manje, da možeš da ga staviš u džep, ali jednom kad se navučeš na veliki senzor i solidan objektiv teško je vratiti se na manji kvalitet slike.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Fotografija

Post od BAJKER » 29 Feb 2016, 14:03

Upravo tako ko se navuce na jaci aparat tesko da silazi na neki kompakt.
ZU@ a da sacekas sta ce Sony da izbaci od sirokougaonih. Cisto da ne koristis adapter. Naravno ako cena (usta sumjnam) to dozvoli.
21mm na ff je mozda siroko za ono sto tebi treba, 15 mm mozda i presiroko sve zavisi od toga sta slikas i sa koje distance. Mozda bi nekih 17-18 mm bila bolja mera. Ajd kad dodjes javi se pa probaj sa mojih 17 kako ti radi i kako ti se cini. Mozes da ga ZUmiras i na 21 pa odma uporedis sta ti je bolje.
Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Fotografija

Post od grujicd » 29 Feb 2016, 14:50

Evo jedne panorame sa vrha Gobelje, slikano sa RX100:

http://i.imgur.com/ypJUZ1b.jpg

Namerno sam stavio link umesto direktno sliku, pošto je 5760x1200. Uzgred, to mi je trebalo kao wallpaper za tri monitora :mrgreen:

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Fotografija

Post od Era » 29 Feb 2016, 15:29

Hvala veliko na odgovorima. Znači, RX 100 ako se uzima, tražiti nešto polovno ili prvi model (vredi li dati 340€ za nov?) a ostalo je nepotrebno bacanje para (a i ne uklapa se u budžet)
Takođe Alpha A5000 se može naći povoljno (oko 360€), 5100 je skuplji dosta (oko 630 €). Koja je razlika u ova dva modela, tako ključna (oba su oko 20 Mpx)??
Šta mislite za kupovinu ovoga A5000 ?? On izgleda nema optičku stabilizaciju ako sam razumeo a A5100 ima. Šta je to i koliko je bitno?
Imaju nekavi NEX, ali oni su 12-16 Mpx, pa pretpostavqam da je senzor manji.
Osnovno, za šta mi treba aparat, je slikanje objekata, spolja i iznutra, pa mislim da je širokougaonost bitna karakteristika, kao i aparat koj isobro slika u pri slabijem svetlu. Takođe, dobar video u HD je prioritet. Do sada sam pozajmljivao Nikon D40x i neku bezveznu JVC kameru...

PS
Upravo zbog ove teme sam se i registrovao na forumu, jer sam naišao na zanimljivu priču o malim aparatima.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8449
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Fotografija

Post od grujicd » 29 Feb 2016, 15:59

Broj piksela nema veze sa veličinom senzora, i pri tom je jedan od manje bitnih parametara. Pošto vidim da si početnik, probaću da ti objasnim ukratko osnovne pojmove. Za svaku fotografiju ključno je koliko svetla postoji u tom trenutku. Aparat mora da pusti tačnu određenu količinu svetla da bi se osvetlio senzor i da fotografija ne bi bila ni pretamna ni presvetla. Evo koji parametri utiču na to:

- što veći senzor, to može više svetla da prikupi.

- što duže traje ekspozicija, to više svetla uđe. Međutim preko neke granice slika postane "razmazana" ako se aparat pomera. Jedan lek je stativ, i to može da bude rešenje za tebe. Drugo rešenje je optička stabilizacija koja pomera senzor ili objektiv kako detektuje mrdanje, sa idejom da se kompenzuje to što ti se ruke mrdaju. I jedno i drugo pomažu samo ako snimaš statične objekte, što tebi i treba. Ako slikaš ljude u pokretu nema pomoći već mora da bude kratka ekspozicija.

- blenda označava koliko može da se objektiv "otvori". Što je blenda veća to objektiv može više svetla da primi. Ono što je malo konfuzno je da se blenda označava obrnuto, pa objektiv koji ima blendu f1.8 pušta dosta više svetla od objektiva koji ima blendu f4. Ako uzmeš RX100 tu nema biranja pošto je objektiv ugrađen. Ako kupiš aparat gde se odvojeno dokupljuju objektivi onda možeš da barataš sa ovim parametrima, ali računaj da su objektivi sa velikim otvorom blende dosta skuplji. Isto tako i specijalizovani širakougaoni objektivi nisu baš jeftini i ne uklapaju ti se u budžet.

Ako slikaš objekte bez ljudi, to malo menja stvari. Onda možeš da uzmeš i stativ i da slikaš dužom ekspozicijom, pa nije toliko bitno koliki je senzor. Prvi RX100 ima 28mm ekvivalentno u najširem delu, što i nije preterano široko, ali postoji panorama mod koji sam slika nekoliko slika i spoji ih u veću. To je problematično ako se bilo šta pomera na slici ali radi solidno za statične stvari.

Pošto hoćeš i video da snimaš preporučujem da vidiš i neki od stativa, ali je bitno da mogu da se glatko okreću, ti se obično zovu video stativi. Za slike kako tako ali je za video velika razlika da li se snima iz ruke ili sa stativa, možeš da dobiješ skoro profesionalne rezultate.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Fotografija

Post od nidza » 29 Feb 2016, 18:53

Svi NEX i A5000, A5100, A6000 i A6300 aparati imaju istu veličinu senzora, APS-C, kao i velika većina DSLR aparata, što je znatno veće od svih kompakata (ima par izuzetaka od pravila). Razlikuju ih druge performanse, od kojih je najmanje bitan broj megapiksela.

Ja bih pre uzeo A5000, a A5100 je dosta bolji. E, sad, 300 evra ne vredi više, možda 100-150.

Ako uzmeš kompakt, to ti je to, a ako uzmeš A5000, moćićeš i neki drugi objektiv da staviš na njega ako te uopšte to zanima. A i ako te ne zanima, sa 16-50 OSS objektivom radi odlično, a dovoljno je mali da se ponese na skijanje. To je sad u mom slučaju manji aparat, koji nosim gotovo svaki dan sa sobom.

Odgovori