Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nidza » 04 Dec 2018, 09:23

Završi fax.

Ja nisam izdržao i završio, laknulo mi posle. Neki ljudi prosto nisu u stanju da žive sa repovima i to moraš da rešiš, da ne razmišljaš više o tome. Na kraju se ispostavilo da mi je pomoglo u karijeri.

Korisnikov avatar
Aca BG
Postovi: 1965
Pridružio se: 06 Mar 2013, 11:22
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aca BG » 04 Dec 2018, 09:31

Slazem se, ali me samo zanima ima li firmi koje primaju studente koji su pri kraju?

Bilo bi mi lakse da odmah zapucam dole ako je tako.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nidza » 04 Dec 2018, 09:36

Što da nema? Fax se sve manje traži, ali se i dalje veoma ceni, pogotovo ako je državni. Ako imaš spreman CV kontaktiraj me na PP.

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djors » 04 Dec 2018, 09:53

Aco, ja sam završio osnovne studije informatike na Matematičkom faxu u Bg, i master je 2 godine, dao sam 1.5... ostalo mi 2-3 ispita + master rad, ali sam zapustio to jer sam dobio posao u NS.
Niko te neće pitati šta si završio i da mu pokažeš diplomu. Glavno je "na čemu si pre radio, šta znaš i koliko si željan da dalje učiš i da se razvijaš".

Lično, ako si već sredio papire, već si tamo, uvek postoji zajednica naših, da se nekome obratiš za pomoć, savet, da se podružiš (koliko sam skontao i to te ubija što si sam tu), probaš tamo da nađeš u struci posao, od nekih početnih pozicija pa polako... Ne znam kakvo je stanje stvari na terenu, al svako malo (čak i po stranim medijima, ne ovim našim nepristrasnim) bude vest kako fale IT stručnjaci po Evropi.. Ne mogu ti reći kako je napolju, ali bilo je razumnih postova od kolega koji su godinama gde sunce lepše sija.
Što se tiče IT u Srbiji, ako si snalažljiv, ako si u struci, nemaš problema, tvoje je da odlučiš kako ćeš i šta, ako se vratiš naći ćeš posao u IT i ovde.

Šta god odlučiš, da ti je sa srećom! :)
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
Aca BG
Postovi: 1965
Pridružio se: 06 Mar 2013, 11:22
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aca BG » 04 Dec 2018, 10:04

Ja bih u IT bio totalni pocetnik, ne bojim se posla i učenja istog jer se najbolje tako upija.

I kad bih ovde krenuo to da radim, a cenim da cu tesko upasti jer nemam diplomu a ni poznanstva, opet bih hteo da.se vratim dole.

@Nidza: ITS je u pitanju.
Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka



Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30226
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 04 Dec 2018, 10:27

IT je širok pojam. Treba se skoncentrisati na nešto što te najviše zanima i što najviše znaš pa tu tražiti prvu poziciju. Posle se nadograđuje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Aca BG
Postovi: 1965
Pridružio se: 06 Mar 2013, 11:22
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aca BG » 04 Dec 2018, 10:32

Veruj mi, za pocetak sta mi daju bicu prezadovoljan a usput videti sta dalje.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka


Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1676
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DasAuto » 04 Dec 2018, 11:02

Najlakse ti je krenuti sa nekim Service Desk poslom.
Tako sam ja krenuo, sad trenutno radim kao workplace tech. Tj je nesto kao 3rd Line support.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3405
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Dec 2018, 11:08

speedy stikis je napisao:
03 Dec 2018, 23:11
@Kragujevac
Sve razumem sta kazes i 95% bih se slozio sa tobom :)
Ali sta ti se ne svidja u D?
Šta mi se ne svidja u Nemačkoj?
Vreme bi moglo da im bude malo lepše na godišnjem nivou, tu je Srbija u mnogo boljoj situaciji. To je ono, baš zanovetanje na visokom nivou sa naše strane. Vreme je uvek bolje tamo gde nisi, i kad bi se živelo na Jamajci ili Maldivskim ostrvima ta gomila sunca bi bila interesantna neko vreme a onda bi kukali za kišom.
Izvorna Nemačka hrana je totalno bezveze, ali to nama i nije neki nerešiv problem.
Mnogo su ružni kao narod, Bavarci su pritom malo "posebne" švabe, u odnosu na severne Nemce su prilično zatucani.
Zdravstveni sistem im nije dobar (pošto, jelte, radim u istom već dugo, o tome baš mogu da pričam). Time ne mislim da kažem da je problem da nešto nema, ne može ili je nerazvijen, baš naprotiv, stvarno su HighTec. Ne svidja mi se to što je pacijent degradiran na "broj slučaja-"Fallnummer" i što se obračunavanje zdravstvenih troškova u bolnicama radi po DRG-u (Diagnosis related groups) sistemu koji je preuzet iz zdravstvenog sistema Australije i koji kao takav nije loše zamišljen, ali nije dobar za zemlju od preko 80 miliona ljudi. Mnogo je kompleksna tema da vas davim time, nekome ko nije u D je to apsolutno nezanimljivo.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
STrider90
Postovi: 146
Pridružio se: 16 Sep 2017, 17:08

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od STrider90 » 04 Dec 2018, 11:43


Aca BG je napisao: @Igor.harris: posao u IT struci, moze li to bez zavrsenog faxa?
Naravno da može, lakše je nego u bilo kojoj drugoj branši. Diploma dođe samo kao neka ulaznica, uslov da se uopšte prijaviš na konkurs, a radićeš samo ako znaš posao. Na fakultetu, kao što i sam kažeš, učiš sve i svašta a u stvari ne postaneš ekspert iz bilo koje oblasti.

Korisnikov avatar
Aca BG
Postovi: 1965
Pridružio se: 06 Mar 2013, 11:22
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Aca BG » 04 Dec 2018, 11:53

Ni onaj koji zavrsi a ni ja verujem da ne znamo posao, jer smo pocetnici. Zar ne?

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka


ftj
Postovi: 13106
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 04 Dec 2018, 11:57

Imas sad dosta firmi koje daju praksu sto placenu sto neplacenu pa mozes steci iskustvo. Ali i to da bi dobio moras da imas neku tehnicku pozadinu(npr. taj fakultet).

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 04 Dec 2018, 12:14

Mozes lepo i Ausbildung u DE ali ti treba B1 mislim.

Diploma diplomiranog IT bez iskustva moze da sluzi skoro pa nikako, osim ako ne upadnes u neki training program.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nikaragva » 04 Dec 2018, 12:24

Mi u firmi imamo training program, za studente, apsolvente, tek svrsene studente ...

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3405
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Dec 2018, 12:25

Au, možda je B1 osnovni uslov, ali sa B1 ići na bilo kakav Ausbildung u D je jako rizično, to je baš minimum minimuma (bar po onome što ja vidim kad nama dodju učenici za medicinsku školu). I sa B2 im je jaaako teško, sa B1 nemaju šanse ni da se prijave za školovanje.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori