Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 03 Jun 2020, 04:14

Naleteh na zanimljivi snimak JAT DC-10-ke na aerodromu Kijev-Borispolj. Piše da je iz 1999. i da je sklonjena tamo zbog bombardovanja. Ja sam mislio da su svi JAT-ovi avioni tada bili u Rumuniji...

Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Vazduhoplovi

Post od DasAuto » 03 Jun 2020, 11:34

Jel ima iko snimak ili dokumentarac(ako postoji) o pilotu koji je letio za Sarajevo-Beograd tokom evakuacije 90tima?
Znam da sam nesto davno citao u novinama o tome. Avion je bukvalno letio svaki dan tamo iz Beograda. JAT'ov avion je bio u pitanju.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Ji 4Tze » 03 Jun 2020, 11:58

steva_anya je napisao:
25 Dec 2018, 06:40
Stevan Popov

Au, kakva prica!! Iskreno, nisam znao za ovo.

Sad sam u Sarajevu, drzim predavanje.
U publici je stomatolog, dete rodjeno te '92, i prevezeno u BG od strane kapetana Popova.
Posle rata su se vratili u Sarajevo da zive.
On mi spomene da je kao beba bio u BG pa u Pozarevcu dok se nisu vratili. Najemotivnije mi je bilo kad je rekao da mu otac zbog bolesti nije mogao otici na sahranu.

Preko Google nadjem pricu o njemu. Kao tehnoloski visak otpusten iz jata, izvrsio samoubistvo.

Svaka mu cast!!

Bas sam pod utiskom!!


zuzazu je napisao:
03 Mar 2013, 09:47
Evo malo soferskih prica koje neki mogu smatrati edukativnim, a u nekima ce jos vise podgrejati raznorazne komplekse.

Cisto zbog toga sto se lako zaboravilo, a ne bi trebalo, te se sada u mnogim komentarima na mnogim sajtovima mogu pronaci floskule "nece vise poreski obveznici da finansiraju Jat" (BTW, nisam uposlenik Jat). Uglavnom pisane od strane tada mladjanih osnovaca/srednjoskolaca, pakosnih dusa, nesvrsenih pilota, odbijenih na VLK, spisak je dug...

Kako je vazduhoplovstvo najranjivije, nekih par nedelja pre nego sto su Srbiji uvedene sankcije, po nalogu "zapadnog faktora" avionima Jat nije dozvoljeno da lete van granica tadasnje zemlje. Sankcije su uvedene tek kasnije.

Nekoliko dana nakon pocetka bombardovanja, a na osnovu dojava da ce i avioni biti gadjani - bez ikakve nadoknade, ili opisa takve duznosti u aneksu o radnom odnosu, a izlozeni visokom riziku - Jat piloti (ili soferi, kako ih neki prepoznaju) seli su u avione i u niskom letu, van kontrolisanih zona preleteli 8 aviona u prijateljske susedne zemlje. Vise o ovome moze se procitati u:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... -iz-Boinga

Tih osam aviona iznajmljeno je Africkim i novoosnovanoj sestrinskoj aviokompaniji Jat - MAT.
Cena sata leta u wet lease je u to vreme bila oko 2500usd/h a jedan avion je leteo oko 400 sati u Africi.
Odnosno, dok u Srbiji cveta siva ekonomija a fabrike propadaju jedna za drugom 8 jatovih aviona kao osam fabrika ubacuju u Srbiju nesto manje od 8 miliona dolara mesecno. Da li se novac deli gradjanima za plate ili ga uzima rezim, to soferu-piscu ovih redova nije poznato.

U toku ratnih dejstava najvece vojne akcije izveli su civilni piloti Jat, uz duzno postovanje prema uzaludno izgubljenim zivotima nasih vojnih kolega, o cemu su Srbi tako lako zaboravili a o kom sindromu je najbolje pisao Dr. Arcibald Rajs.

Zaplenjeni B707 A. Kikasa pred nosem zengi iz Zagreba su izvezli piloti Jat - Steva Popov i Velibor Slavuj. Avion je zaplenjen i u operacije je isao sa Batajnice. Leteli su ga piloti/soferi Jat sava Ostojin i Djuka Dimitrijevic. Napravio je nebrojene letove izvlacenja nasih izbeglica iz Hrvatske i Bosne. Sletalo se na aerodrome nocu i potpuno vizuelno. Sedista su bila povadjena da bi sto vise ljudi moglo da stane. Ponovo dobrovoljno, bez plate ili opisa radnog zadatka u aneksu radnog ugovora.

Jedan DC9 leteo je medijski eksponirani Steva Ignjatovic i jos nekoliko kapetana i kopilota sa muskim posadama cije ime se krije da ne bi imali problema sa drugom stranom (saznali su od domacih izroda, pa su njima i njihovim "cetnickim" porodicama zabranjeni ulasci u bivse republike), izvlaceci civile iz Sarajeva, Mostara, i td. Takodje dobrovoljno i bez nadoknade. Broj letova, radnih sati, poletanja i sletanja preko dozvoljenih tezina i pod pretnjom stingera - nije se gledao.

O tome govori dnevnik jednog stjuarta Jat

....evo jedne epizode iz rada zaplenjenog ugandskog B707. Kao JAT-ov steward leteo sam tim avionom u posadi capt. Steve Popova nekoliko puta za SJJ i odatle vozio Srbe izbeglice za Beograd. Bilo je vrlo opasno i posadu su cinili iskljucivo muskarci. Na avion su muslimani vise puta otvarali vatru a u avionu se cesto nalazilo i duplo vise putnika nego sedista. Narocito je bilo mnogo zena i dece. Avionom su upravljali JAT-ovi piloti koji su imali dozvole za B707. Taj avion je stvarno odradio posao jer je po vise puta na dan je leteo BEG-SJJ-BEG u toku tri-cetiri dana kampanje izvlacenja izbeglica iz SJJ. Svaki put bio je preopterecen do krajnjih granica. Dovoljno je da vam kazem da je bilo strasno i gledati a kamoli ucestvovati...

O nacinu kako novac ulazi u Jat a kako se iznosi, svako ko pogleda ko je sponzor na sahovsko-kosarkaskim turnirima, nastupima svetskih zvezda ili se zamisli sto se svi tuku da udju u UO tog famoznog gubitasa, u koliko ima mozga u glavi, sam ce shvatiti.

Eto, jedno malo secanje jednog sofera, na soferske dogodovstine njegovih kolega, a isprovociran pisanjem jednog neukog i nevaspitanog kolege forumasa.

Ujedno se izvinjavam moderatoru ako sam povredio neko pisano ili nepisano pravilo foruma (kojeg nema u Procitaj Pravila Foruma)
https://noizz.rs/big-stories/tragicna-s ... va/krtmvrj



Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 03 Jun 2020, 13:53

DasAuto je napisao:
03 Jun 2020, 11:34
Jel ima iko snimak ili dokumentarac(ako postoji) o pilotu koji je letio za Sarajevo-Beograd tokom evakuacije 90tima?
Znam da sam nesto davno citao u novinama o tome. Avion je bukvalno letio svaki dan tamo iz Beograda. JAT'ov avion je bio u pitanju.
U pitanju je uglavnom bio Kikasev Boeing 707-324C (zaplenjen prilikom sverca oruzja). Ja sam leteo tim avionom iz Nisa za Bihac. U posadi su tada bili pok. Steva Popov i pok. Djordje Dimitrijevic. Takodje, JAT i Aviogenex avioni su takodje prevozili izbeglice. Ja sam se iz Bihaca vratio Aviogenexovim B727 (otac mog kuma je bio flajter na tom letu).

Kapetan Steva Popov
Kapetan Velibor Slavuj
Letac Inzinjer Milos Milicevic

su uglavnom leteli na B707 Kikas.

Podaci o avionu: Uganda Airlines je bio izvorni operator, registracija: 5X-UCM i YA-GAF. Evidencijski broj u JNA RV je bio 73601.

Slika
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 03 Jun 2020, 16:08

Cozmo, hvala za lepo podsecanje.

Samo cu jos jednom ponoviti link:

https://noizz.rs/big-stories/tragicna-s ... va/krtmvrj

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 03 Jun 2020, 21:32

2004. je bese masa ljudi preko noci ekspedovana iz JAT-a.

Stevina prica je samo jedna od njih...
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Vazduhoplovi

Post od DasAuto » 03 Jun 2020, 21:37

Hvala!

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Vazduhoplovi

Post od Geza » 12 Jun 2020, 22:15

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 13 Jun 2020, 00:04

Na 11:30 pominju licencnu proizvodnju u socijalističkoj Rumuniji. Pričali smo o tome svojevremeno u ovoj temi. :) Šteta što su od 1982. do 1989. napravili samo 10 komada, ali ipak govori o snazi rumunske avio industrije, koja je po meni uvek bila jača od npr. jugoslovenske. I pre 2. svetskog rata i posle, i 1980-ih kad smo zajedno proizvodili Orao.

Evo jednog ROMBAC 111 iznajmljenog od TAROM-a u JAT-ovim, i jednog u Adria Airways bojama:

Slika

Slika

Ne sećam se koji je izvor slika, mislim da su sa airliners.net
Ђенерал Јанковић

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 20 Jun 2020, 14:31


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Vazduhoplovi

Post od Geza » 20 Jun 2020, 22:30

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vazduhoplovi

Post od BAJKER » 21 Jun 2020, 20:50

Kraj jedne ere, A 380 odlazi u istoriju

Tuluz, poslednji konvoj velikih delova za najveći putnički avion Erbas A380 otkizao je ove nedelje u montažni pogon na jugozapadu Francuske.
Airbus je još lane najavio kraj proizvodnje Erbasa A380
Slika

Kamioni koji su prevozili tri dela trupa provukli su se kroz selo Levinjak na putu za Tuluz, gde će poslednji superdžambo biti sastavljen pre nego što se proizvodnja novih primeraka ugasi, samo 14 godina nakon ulaska A380-ice u službu, prenosi Index.

Suočen sa slabom prodajom "četvoromotornog čudovišta" koga su u ekonomičnosti potukli manji avioni poput Erbasa A350 i Boinga 787, Erbas je još lane najavio kraj njegove proizvodnje.
Slika

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 22 Jun 2020, 10:51

Ko je pretio ovu temu u “Garazi” i onom prvom forumu, mozda se se setiti da sam nekoliko puta predvideo da A380 nece dugo ostati na nebu.

Evropa je ulozila 14 milijardi eura u razvoj aviona, samo da bi pokazali da im je duzi od Boinga. Pokazali jesu, ali sa drugim modelima aviona.

Avion se zadrzao nekih 14 godina na trzistu (u poredjenju sa npr. 55 godina B737), i napravljeno je samo 230 komada od planiranih 1200. Ne bi se zadrzao ni toliko, da samo jedna kompanija, Emirates, nije forsirala taj tip aviona.

Izuzev troskova za razvoj aviona, ogromne troskove su imali i aerodromi. Jos uvek se secam izjava zvanicnika Erbasa i kompanija koje su ga narucile: “ Ako ne prilagodite vas aerodrom nasem avionu, mi necemo sletati kod vas (a to znaci vasu sigurnu ekonomsku propast u buducnosti).”
To je znacilo da aerodromi moraju da produze i prosire piste, i naprave nove gejtove koji bi mogli da prime ovaj avion.

O odrzavanju i kvarovima aviona, koje je Erbas vesto krio necu da trosim reci. Pomenuo bih samo Quantas-ov incident 2010 nakon poletanja iz Singapura, koji se srecom zavrsio bez zrtava i koji najbolje oslikava koliko je avion bio ranjiv.

Konacno, i cela koncepcija tzv. “hub” sistema prevozenja putnika pada u vodu. A da se sasvim normalno, kao i decenijama pre toga, nastavlja prevoz po sistemu point 2 point.

Marketinski jak i pametan Bus je vec ovaj poraz pretvorio u pobedu i plasirao pricu kako su naucili lekcije koje ce implementirati u svojim novim tipovima aviona (A350). Za razliku od Boinga ciji se arogantni ex-CEO ispisao po zrtvama, pilotima, i redovnim kupcima B737 objasnjavajuci im da su svi, sem Boinga, u krivu u slucaju MAX-a.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 22 Jun 2020, 14:27

Secam se da si jos odkad spominjao to za A380. Sve ispalo tacno.

A350 je jedna od boljih stvari koje je Airbus napravio u poslednje vreme rekao bih. Definitivno je izgleda buducnost u dvomotornim avionima, sa manjom potrosnjom goriva i velikim range-om.

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 22 Jun 2020, 19:30


Odgovori