Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8425
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 04 Feb 2024, 11:57

Ma jedva našli jedan kebab da pojedemo nešto. Umrli bi od gladi da nije bilo braće turaka :kezo:

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 2001
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od 123456 » 04 Feb 2024, 12:02

grujicd je napisao:
dragvorl je napisao:
04 Feb 2024, 09:32
A ko je ima para verovatno je i informisan, obisao sveta, pa znaju i sta je Srbija, nije to na kraju krajeva danas tesko ni saznati. Kao sto su rekli ostali, ne bi se oni ovde zadrzavali da ne moraju, na kraju krajeva u BG i NS su troskovi vec toliki da mogu za iste ili nesto vece pare otici u normalnije drzave.
Kad sam malo proputovao svetom počeo sam više da cenim šta imamo ovde. I šta bi stranac mogao da ceni ovde, a što se ne podrazumeva uvek i svuda u zapadnoj evropi. Znači ne pričam o onom porodica i prijatelji. Ne pričam ni ako sastavljaš kraj sa krajem... Već o perspektivi stranca koji je došao ovde, ima ok primanja, kakav mu je život kad završi sa poslom. Mane svi znamo. Ali prednosti malo i potcenjujemo.

- Bezbednost. Možeš da se šetaš kad god hoćeš i gde hoćeš, u BG uvek ima nekog na ulici i u 4 ujutro, a ne da u 9 uveče nemaš nigde nikog. Jeste, možeš da nađeš i problem ali moraš da ga tražiš, da odeš na splav i da startuješ tipu ribu, da nosiš šal pogrešnog kluba posle derbija. Nije ono šetaš mirno ulicom a na ćošku stoje 4 klošara kojima vidiš da te ocenjuju da li si potencijalna žrtva. Nigde se nisam osećao nebezbednije nego u centru Pariza. Sem možda u centru Milana. Ili u Rambli u Barseloni. U mnogim gradovima se znaju i zone gde nije preporučljivo zalaziti. Ok, nisu svi gradovi po evropi nebezbedni, ali isto nije ni prijatno kad u petak u 9 uveče bude prazan centar grada (Štutgart) ili ako je baš turistički grad kao Beč onda ima ljudi u centru a van toga nigde nikog čim padne mrak.

- Uvek možeš da nađeš kafić, restoran, radnjicu, sanduk sa sladoledom. I da bude otvoreno ceo dan i bar pola noći. Ovo se ni iz bliza ne podrazumeva u evropi, pogotovo kad kreneš iz centra, a kod nas imaš u celom gradu. U Ženevi vidim poslastičarnica radi samo od 5 popodne, u Francuskoj ili Italiji ima da se jede u restoranima kad svi jedu, ako dođeš van tog termina idi da se slikaš. To obilje ponude je kod nas dobrim delom omogućeno niskim platama tih ljudi što tamo rade, ali ne možemo da poričemo da je za nas ostale realna prednost.

- Nije ni kod nas klima baš mediteranska, ali severnije delove evrope šijemo samo tako.

- Strance malo odbije u startu što nema tog ljubaznog lažnog smeška, ali brzo skapiraju da kod nas nema te izveštačenosti, ali zato su svi suštinski prijatni prema strancima i trude se da im pomognu, ne gledaju ih sa visine, ne prave se da ih ne razumeju čak i kad znaju (kad u francuskoj pričaš na engleskom), svi pričaju engleski...

- mentalitet nam je da volimo malo i da uživamo u životu a ne samo arbajt, primeti se taj vajb na ulici vrlo brzo.
Ovo su meni otprilike više mane nego prednosti kod nas.

A inace ne znam o kojoj bezbednosti se radi kada skoro svaki dan neko nekog izbode, isprangija, na jednu običnu utakmicu ti nije svejedno da odeš...

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk


Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 141
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od aboki » 04 Feb 2024, 12:02

djole155 je napisao:
pedja je napisao:
04 Feb 2024, 10:00
aboki je napisao:Jel si kod Milenka ili Ace? Slika

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
A ti si verovatno u AR? :D

TapaT
Insajderi iz AR Slika Bio kod Tulaća i Ace,sad kod Ace samo.Milenko je još vozio kad sam prešao kod njih
Uclanio sam se samo da bih glumio insajdera Slika


Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 04 Feb 2024, 12:59

grujicd je napisao:
04 Feb 2024, 11:04
dragvorl je napisao:
04 Feb 2024, 09:32
A ko je ima para verovatno je i informisan, obisao sveta, pa znaju i sta je Srbija, nije to na kraju krajeva danas tesko ni saznati. Kao sto su rekli ostali, ne bi se oni ovde zadrzavali da ne moraju, na kraju krajeva u BG i NS su troskovi vec toliki da mogu za iste ili nesto vece pare otici u normalnije drzave.
Kad sam malo proputovao svetom počeo sam više da cenim šta imamo ovde. I šta bi stranac mogao da ceni ovde, a što se ne podrazumeva uvek i svuda u zapadnoj evropi. Znači ne pričam o onom porodica i prijatelji. Ne pričam ni ako sastavljaš kraj sa krajem... Već o perspektivi stranca koji je došao ovde, ima ok primanja, kakav mu je život kad završi sa poslom. Mane svi znamo. Ali prednosti malo i potcenjujemo.

- Bezbednost. Možeš da se šetaš kad god hoćeš i gde hoćeš, u BG uvek ima nekog na ulici i u 4 ujutro, a ne da u 9 uveče nemaš nigde nikog. Jeste, možeš da nađeš i problem ali moraš da ga tražiš, da odeš na splav i da startuješ tipu ribu, da nosiš šal pogrešnog kluba posle derbija. Nije ono šetaš mirno ulicom a na ćošku stoje 4 klošara kojima vidiš da te ocenjuju da li si potencijalna žrtva. Nigde se nisam osećao nebezbednije nego u centru Pariza. Sem možda u centru Milana. Ili u Rambli u Barseloni. U mnogim gradovima se znaju i zone gde nije preporučljivo zalaziti. Ok, nisu svi gradovi po evropi nebezbedni, ali isto nije ni prijatno kad u petak u 9 uveče bude prazan centar grada (Štutgart) ili ako je baš turistički grad kao Beč onda ima ljudi u centru a van toga nigde nikog čim padne mrak.

- Uvek možeš da nađeš kafić, restoran, radnjicu, sanduk sa sladoledom. I da bude otvoreno ceo dan i bar pola noći. Ovo se ni iz bliza ne podrazumeva u evropi, pogotovo kad kreneš iz centra, a kod nas imaš u celom gradu. U Ženevi vidim poslastičarnica radi samo od 5 popodne, u Francuskoj ili Italiji ima da se jede u restoranima kad svi jedu, ako dođeš van tog termina idi da se slikaš. To obilje ponude je kod nas dobrim delom omogućeno niskim platama tih ljudi što tamo rade, ali ne možemo da poričemo da je za nas ostale realna prednost.

- Nije ni kod nas klima baš mediteranska, ali severnije delove evrope šijemo samo tako.

- Strance malo odbije u startu što nema tog ljubaznog lažnog smeška, ali brzo skapiraju da kod nas nema te izveštačenosti, ali zato su svi suštinski prijatni prema strancima i trude se da im pomognu, ne gledaju ih sa visine, ne prave se da ih ne razumeju čak i kad znaju (kad u francuskoj pričaš na engleskom), svi pričaju engleski...

- mentalitet nam je da volimo malo i da uživamo u životu a ne samo arbajt, primeti se taj vajb na ulici vrlo brzo.
:plusone:
Od reči do reči isto mislim.
@kragujevac, to "samo arbajt" retko ko pominje bukvalno kako ti predstavljaš, kroz broj radnih sati, već kroz odnos prema poslu i shvatanje istog i stavljanje istog često ispred nekih drugih stvari.
Имам једно потпитање...

ftj
Postovi: 13088
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 04 Feb 2024, 13:08

Neko bi to video kao nesto dobro a ne lose.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6805
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 04 Feb 2024, 13:13

https://www.euronews.com/business/2024/ ... ble-income

Sent from my SM-S906B using Tapatalk


Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 04 Feb 2024, 13:19

I to je apsolutno tačno, ali svačiji prioriteti su apsolutno subjektivna stvar. Pokojni Dejan Milojević je dao sjajnu izjavu na temu klubova u kojima je igrao. Jednostavno čovek je birao mesta gde je njemu (I porodici) lepo. Moguće je negde napraviti veću karijeru, veće pare uzeti, bolji posao odraditi, ali treba malo I lično zadovoljstvo staviti u celu tu jednačinu.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6905
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 04 Feb 2024, 13:37


Gaginh0 je napisao:
blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 10:40
dag81 je napisao:A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo su za mene argumenti koji se potezu u nedostatku drugih. Vidis nas dvoje nikada nismo imali velike porodice, niti smo bili jako vezani za porodice. Prema tome ne postoji tema porodica koja bi trebala da nas natera da promenimo odluku.
U danasnje vreme dostupnosti tehnologije nase dete nije zaboravilo babu, dedu, tetku... jer se cuju/vide svaki vikend. Osim toga odlazimo mi, dolazi oni. Nismo otisli u sume Amazona, vec na 1:10 min leta od BG.
DukeNS je napisao:
blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 00:52
Izgleda je moj post bio ipak proseravanje, da ne kazem, neiskren. Ne mozes svima udovoljiti.


Zašto ovo kažeš?


Nisi pobrojao koje su po tebi mane…
Pa, vidim po komentarima za Gagijev post da se ocigledno smatra da moj post nije bio iskren. Sto ljudi, sto cudi...

Oko mana za DE, losa digitalizacija (popravilo se to od kako sam dosao), dosta glomazna birokratija, socijalna politika koja ubija zelju za radom, pa je samim tim pocela da bude jako privlacna za neradnike...

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Možda neko smatra, ja ne smatram da se foliraš. Obo je jedna od normalnijih i kulturnijih rasprava na forumu do sada. Ti imaš svoje viđenje, drugi imaju svoje. Pogrešno bi bilo da počnemo da se svađamo i vređamo kao što je nedavno banovani Integrisani član nemačkog društva uradio. On je živi primer naših ljudi ovde koje prezirem. Ali neću više o njemu jer nije tu. Verujem da bi se još forumaša 100% složilo sa tobom, ali ne pišu više.

Da se vratim na temu. Dosta puta sam naišao u institucijama da ljudi ne znaju svoj posao, za najbanalniju informaciju oni organizuju konzilijum da bi mogli da ti odgovre. Moja supruga je jednon čekala 15 minuta da "milenijalke" u Rathaus-u odluče jel Srbija u EU :kezo:
Vredjanje dolazi iz kucnog vaspitanja, a ja sebe smatram vrlo vaspitanim, tako da nista od toga :)
Niti se raspravljamo, ali kao sto si rekao ovo su dva vidjenja zivljenja u nekoj tamo drugoj drzavi.
Nego sam reagovao na to sto tebe tapsu zbog iskrenosti. Upravo zbog toga sam I na pocetku napisao "sta da napisem, a da ne ispadne proseravanje". Ocigledno ljudi ne mogu da prihvate, odnosno ne da prihvate, nego da shvate da je mozda nekom stvarno dobro negde, a da to nije rodna gruda.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8425
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 04 Feb 2024, 13:50

Ma ne bih rekao, mislim da je ovde ekipa dosta otvorenog uma, naravno ipak svako sa nekom svojom perspektivom. Korisno je čuti svačija iskustva.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7292
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 04 Feb 2024, 13:51


blaugrana je napisao:
dag81 je napisao:A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo su za mene argumenti koji se potezu u nedostatku drugih. Vidis nas dvoje nikada nismo imali velike porodice, niti smo bili jako vezani za porodice. Prema tome ne postoji tema porodica koja bi trebala da nas natera da promenimo odluku.
U danasnje vreme dostupnosti tehnologije nase dete nije zaboravilo babu, dedu, tetku... jer se cuju/vide svaki vikend. Osim toga odlazimo mi, dolazi oni.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Ne nego je to uglavnom kljuc ko odlazi i planira ostanak tamo. Uglavnom su to ljudi koji nisu bliski sa raditeljima i roditelji im nisu dali dovoljno ljubavi, pa im nisu ni bitni vise.
A to vidimo se preko fona, druze moj, nidje veze sa realnoscu to je upravo ono sto si naveo nedostatak argumenata.

Sam kazes da nisi na Novom Zelandu, a dodjete jednom godisnje. Tako da, ne znam sto si mi odgovorio u ovom stilu da ja nemam argumente. Da zelim ja bih otisao, ali posto trenutno ne zelim niti sam zeleo do sad ne treba mi nedostatak argumenata.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Poslednja izmena od dag81 u 04 Feb 2024, 13:51, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3674
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 04 Feb 2024, 13:53

Vidi Dragoslavaaaa, kako uleće klizeći...

ftj
Postovi: 13088
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 04 Feb 2024, 14:13

dag pre ce biti da si ti imao neke probleme sa roditeljima kad mozes takve stvari da napises bez ironije.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3404
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 14:15

Nemam utisak da je Minhen uveče prazan, prodji svaki dan od SendlingerTora prema Univerzitetu (deo grada Schwabing) sve je puno, ali baš sve. Sad, u Grosshadernu gde mi živimo, Obermenzingu, Pullachu ititd verovatno izgleda kao da su "spakovali trotoare", ali realno, ne verujem ni da u BG/NS/KG kafići i restorani u širokom centru baš vrve od dešavanja svaki bogovetni dan.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6905
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 04 Feb 2024, 14:44


dag81 je napisao:
blaugrana je napisao:
dag81 je napisao:A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo su za mene argumenti koji se potezu u nedostatku drugih. Vidis nas dvoje nikada nismo imali velike porodice, niti smo bili jako vezani za porodice. Prema tome ne postoji tema porodica koja bi trebala da nas natera da promenimo odluku.
U danasnje vreme dostupnosti tehnologije nase dete nije zaboravilo babu, dedu, tetku... jer se cuju/vide svaki vikend. Osim toga odlazimo mi, dolazi oni.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Ne nego je to uglavnom kljuc ko odlazi i planira ostanak tamo. Uglavnom su to ljudi koji nisu bliski sa raditeljima i roditelji im nisu dali dovoljno ljubavi, pa im nisu ni bitni vise.
A to vidimo se preko fona, druze moj, nidje veze sa realnoscu to je upravo ono sto si naveo nedostatak argumenata.

Sam kazes da nisi na Novom Zelandu, a dodjete jednom godisnje. Tako da, ne znam sto si mi odgovorio u ovom stilu da ja nemam argumente. Da zelim ja bih otisao, ali posto trenutno ne zelim niti sam zeleo do sad ne treba mi nedostatak argumenata.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo sto pises je bas bezobrazluk! Ali, tebi na cast.
Ko je tebi sta govorio o tvom odlasku? Gde sam ja to napisao?
Ti meni spominjes drustvo, porodicu...kao razlog za ostanak. To meni nije razlog da ostanem i userem i svoju porodicu, zarad piva jednom nedeljno.
Ali, sta dalje da pisem, nikada ti to neces skontati

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk



Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1668
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od zdushan » 04 Feb 2024, 14:45

@kragujevac
Da, vrve

Sent from my SM-S918B using Tapatalk



Odgovori