Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8102
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Ji 4Tze » 06 Avg 2015, 22:03

A što bi nidža trolovao?
Because EU? :)
Ne verujem da je sistematski planirano da se oslabi nešto domaće. Sistematska je samo korupcija u biznisu.
Ti pusti moje u radnju, ja ću tebi lično ovo ono trange frange dođi mi na jahtu i sl. Domaći dobavljač, strana roba, strani distributer, domaći kadar nabavke, razne kombinacije a isti osnov imaju, potplati činovnika da dobiješ ulaz i distribuuraš nekakvu robu (nebitnog porekla).
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nuk » 06 Avg 2015, 22:15

Činjenica je da uvoznici i proizvođači, uslovno rečeno, favorizuju te velike trgovačke lance u tom smislu da dobijaju najbolje cene i da se igra po njihovim uslovima i nikako drugačije što ne važi za domaće distribitere iako periodično povlače i više robe.
Ono što sam ja video, sistem je tako napravljen da je pre svega, teško doći do saradnje sa velikim lancima i jednom kada sa upadne, pozicije se čuvaju po svaku cenu, sa poslovnim ambijentom, kakav ovde vlada, sasvim opravdano razmišljenje, na žalost. Dugoročno gledano, sigurnije je osloniti se na Delhaize nego na lokalnog distributera čijih 20godina postojanja manje znači od Delhaize imena. Ima malo i do "prestiža" uvoznici se prosto utrkuju ko će prvi sa kim, bitna je i pozicija rafa u određenom objektu, količina uređaja i mnoge druge manje bitne sitnice pa makar to ponekad značilo neosnovano veću rabat komintentu za određene ustupke koji nisu imali efektivan učinak, dovoljno je bilo natrljati konkurenciji na nos

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19371
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 06 Avg 2015, 22:17

Uroš S. je napisao:Toliko bih voleo da vas razumem šta pričate da ću da upišem još jedan fakultet. Ne zezam se.
Ne moraš da upišeš drugi fax, samo proučavaj poreze i eto te u nekoj konsultantskoj kući ili retail biznisu.

maniaxxx
Postovi: 6362
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od maniaxxx » 06 Avg 2015, 22:25

Pošto sam radio više godina u jednom takvom lancu dosta znam kako se dolazi do tih pozicija, rabata i slično. Nešto je na osnovi količine ( šta je meni normalno), nešto na ekskluzivnosti ( ipak neki lanac hoče neku stvar za sebe prvi), a po najviše su tu pregovori i stari dobri VIP ( veze i poznanstva), isto važi za pozicije, koje su neke izračunane sa strane službe određene za to a neke zakupljene, posebno od strane jakih igrača, a neke su i dirigirane...

Zašto bi domača fabrika forsirala stranog kupca? Možda želi da prodre na strano tržište preko tog lanca?

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od aviator » 06 Avg 2015, 22:55

Ji 4Tze je napisao:A što bi nidža trolovao?
Because EU? :)
Ne verujem da je sistematski planirano da se oslabi nešto domaće. Sistematska je samo korupcija u biznisu.
Ti pusti moje u radnju, ja ću tebi lično ovo ono trange frange dođi mi na jahtu i sl. Domaći dobavljač, strana roba, strani distributer, domaći kadar nabavke, razne kombinacije a isti osnov imaju, potplati činovnika da dobiješ ulaz i distribuuraš nekakvu robu (nebitnog porekla).
"Ne verujem da je sistematski planirano da se oslabi nešto domaće."
Navešću primer koji sam čuo iz prve ruke, a dešava se u Madjarskoj.
Francusko udruženje proizvodjača vina, preko svojih agenata na terenu u HU,
daje madjarskim vinogradarima 30.000 € po hektaru vinograda, da ga zaoru (unište)!!!
Načini se razlikuju, ali cilj je uvek isti. San svake firme je da bude monopolista.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 06 Avg 2015, 23:04

Odlutasmo od teme, tj članka koji sam okačio. U krstu sveta nema da poreska sebi daje za pravo da procenjuje šta je u trgovini izmedju 2 pravna lica rabat a šta usluga, pa da na osnovu toga i razrezuje poreze odnosno ovde kazne jer neko nije imao istu procenu. Postoji evidencija o novcu koji je prosledjen tj naplaćen, na to se sračuna pdv i kraj.
Takodje su izmenili zakone o poreskoj inspekciji, sad ti baja na licu mesta razrezuje kaznu pa se češi, mogu da upadaju u stanove i sve gde im je sumnjivo (što i podržavam). Opet se namešta teren za harače i male šerife, treba kupiti Pavlovićevu mast inače će boleti...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nidza » 07 Avg 2015, 00:09

Šta sad ja smetam kad sam 16x spomenut? :-)

Neko igra neku igru, jer ovo meni ne izgleda stohaistički uopšte. Svakako su uključeni imaoci kapitala, koji u tom lobiju svoj kapital uvećavaju. Pare su kod njih, i ako se tržište pusti samo da reguliše pravila, oni će samo još više para da naprave. Nisam siguran koliko su oni inicijatori, a koliko instrumenti. Svi oni zajedno sa ekipom na vlasti u istom paketu.

Sa druge strane, retka mala preduzeća kad dosegnu srednju veličinu tu grcaju jer im gorespomenuti zatvaraju prostor, pre svega uvoznom robom. Sve više uvozimo, hranu uvozimo, meso uvozimo, krompir uvozimo.

Meni mrak na oči pada kada vidim da najveće pare prave trgovci. Niko nista ne stvara, kupuju jeftinije i prodaju skuplje. Sve su veći j bogatiji i sve teže uslove postavljaju domaćim proizvođačima. Lastiš sve duži u oba smera, a oni sve bogatiji.

Onda država najbogatijim oprosti poreze, a ja moram da ga platim do poslednjeg dinara. Je'l to nije maliciozno ponašanje države prema njenom gradivnom sastojku sa ciljem da se tajkuni rođeni raspadom SFRJ i aktuelna vlast sa njima bliskim ljudima obogati? Da li oni to rade, ili su samo instrumenti, ponavljam, nemam ideju.

Rezultat svi vidimo. Kroz koji godinu ćemo sve da uvozimo. Izvozićemo pamet i jeftinu radnu snagu, zatim i sve ostale prirodne resurse, vodu pre svega. Ništa neće biti naše. Ne vidim drugačiji epilog. Svi mogući su se izrotirali na vlasti, nama je isto. Jedino nam je spoljna politika neuobičajeno dobra, ali od toga se leba nećemo najesti.

Tapatalk

Korisnikov avatar
branja
Postovi: 3726
Pridružio se: 25 Feb 2015, 10:44
Garaža: jtd,bajo moj; cannondale bad boy
Lokacija: Pančevo

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od branja » 07 Avg 2015, 01:06

+1
Slika

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od nenad.fil » 07 Avg 2015, 12:02

+1000


Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10897
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Uroš S. » 07 Avg 2015, 12:03

Država duradi nešto.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Velja » 07 Avg 2015, 12:08

Ima ko radi i misli danonoćno :)

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od methane.master » 07 Avg 2015, 12:20

I svaka mu čast na tome. :)

A mi još po +10pts ;)

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Velja » 07 Avg 2015, 12:30

:opustanje:

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 782
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Blackshadow » 07 Avg 2015, 12:30

Uroš S. je napisao:Država duradi nešto.
Nema ništa od toga.
Čekamo Rakila da se kandiduje! Slika
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od methane.master » 07 Avg 2015, 12:32

Neće. Jak je samo na rečima i to za tastaturom, iza ekrana. Ukratko - vulva. :kezo:


Sent using Tapatalk
Širim haos!

Odgovori