Obuća i odeća

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14279
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Obuća i odeća

Post od pedja » 24 Apr 2016, 23:01

Udjem juce u LCWaikiki. Pogledam deklaraciju neke majice, a tamo:
4% elastan
46% poliester
50% poliester

:kezo:
Mozda sam pogresio u nazivu polinecega, ali je sustina tu :mrgreen:

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10897
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Obuća i odeća

Post od Uroš S. » 24 Apr 2016, 23:12

Poliamid.

P8 Lite TT

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14279
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Obuća i odeća

Post od pedja » 24 Apr 2016, 23:18

Mislim da je na oba mesta bio poliester.

Ima mesavina poliestera i poliamida cega vec, ali ovde je dva puta ista stvar... bilo glupo da bude 96% :D

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Obuća i odeća

Post od methane.master » 25 Apr 2016, 00:11

Sirovinski sastav ko izborni rezultati :D


Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Obuća i odeća

Post od Laki021 » 25 Apr 2016, 22:51

Vec neko vreme planiram da zamenim patike za kosarku, iako su moje i dalje ko nove (posle 3-4god) ne odgovaraju mi, tvde su poceli su da me bole zglobovi i nekako vim ih obujem osetim da nije to to i da mi se nekako krivi noga.

Konacno sam se dao u ozbiljnije istrazivanje i posle potrage narucio 5 modela, 4 Nike i famozni Adidas Boost o kom se toliko prica (posaljem nazad sta mi ne odgovara).

Adidas je izrazito ruzna i kic patika uzivo, ali aj reko zbog tog Boosta da ga probam:

Slika

Cim sam ga probao skontao sam da nije to to. Jeste prijatno mekana patika, ali mi osim toga bas nista ne odgovara. Fali mi cvrstina na koju sam navikao od Nike-a, patika mi uopste ne deluje anatosmka i ne ide uz nogu, nema lepu podrsku luku noge na kakvu sam navikao, cak mi je unutrasnji materijal nekako klizav i ne drzi nogu... Imam utisak da bih izvrnuo nogu posle 15min...
Sve u svemu ni najmanje mi se nisu svidele, razocarao sam se malo i ne vidim nista spektakularno u toj Boost peni...

Isprobao sam jos nekoliko Nike npr ove:

Slika

Odlicne lagane patike, ali opet dosta tvrde sto nisam zeleo, mislim da nisu idealan izbor za ljude od preko 100kg jer je pozeljna bolja amortizacija doskoka.

I ove:

Slika

Ove su bas fine meke, ali mi nije jasno koja je budala ovako projektovala patike, ovaj gornji deo nije ni elastican niti se raskopcava, meni je bilo skoro nemoguce uci u patiku (citao sam da se ljudi zale ali nisam kontao o cemu pricao), apsolutno mi nije prihvatljivo da se svaki put mucim da udjem u patike, pride bih na kraju pokidao to, a jos ruzno i izgleda. Ne drze nogu tako cvrsto kako sam navikao od nike patika.

I onda konacno, stize ovo:

Slika

E ovo je vec to, kao pravljena patika po mojim standardima. Apsolutno mi idealno odgovara, pocev od tvrdoce djona koja je taman kako treba (Air Zoom podloga sa vazduhom ispod cele povrsine patike), podrska ispod luka idealna, patika stoji cvrsto oko stopala, sjajno.
Odavni mi neka patika nije ovako dobro legla, sad jedva cekam da idem da igram basket :)
Boja nije bas idealna ima ovaj model par dosta boljih kombinacija ali ovo je bila najbolja u kojoj su imali moj broj i uzivo cak deluje dosta bolje... (ni one prethodne nisam hteo crvene ali zbog broja sam te narucivao...)

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obuća i odeća

Post od Vladapetr » 25 Apr 2016, 22:56

Igraćeš basket u plitkim patikama? Ja to nikada nisam mogao, stalno sam bio u grču da ću izvrnuti skočni zglob.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3815
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Obuća i odeća

Post od Kornjaca Rade » 25 Apr 2016, 23:00

Isti slucaj. A i pored dubokih patika, makar jednom godisnje izvrcem oba zgloba. Inace ovako sarene patike ne bih mogao da nosim taman da su najbolje na svetu u svakom pogledu :).

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Obuća i odeća

Post od Laki021 » 25 Apr 2016, 23:04

To sa dubokim patikama i zastitom zglobova je samo mit i lazni osecaj sigurnosti, u praksi vam nista ne znaci i ne pomaze, samo mislite da vas stiti.

Svakako, ceo zivot igram basket u plitkim patikama bez problema. Odbojka koju sam dugo godina trenirao je neuporedivo opasniji sport po zglobove od kosarke i u odbojci je izvrtanje zgloba redovna pojava, pa opet odbojkasi 90% nose plitke patike...

A sto se boje tice, pa nisu to patike za izlazak vec za salu :)

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Obuća i odeća

Post od nikaragva » 25 Apr 2016, 23:08

Nisi u pravu za rizik izvrtanja zglobova.

U kosarci je najopasnija stvar za izvrtanje zglobova da stanes nekome na nogu, obicno protivnickom igracu i tako izvrnes zglob.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Obuća i odeća

Post od Laki021 » 25 Apr 2016, 23:11

To se u odbojci mnogo cesce desava, prilikom skakanja u blok ili svom igracu pored sebe ili smecer nagazi blokera, veruj mi daleko daleko cesce nego u kosarci, i ne pomaze duboka patika ni pod razno.
Meni npr smeta duboka patika, imam utisak da mi ogranicava pokrete.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obuća i odeća

Post od Vladapetr » 25 Apr 2016, 23:14

Odbojka nije ista priča jer su u odbojci skoro svi skokovi i sve kretnje pravolinijske, dok u košarci gotovo nijedna nije. Iz istog razloga je jako teško naći kljakavog odbojkaša sa krivim nogama, dok se košarkaši sa kilometra prepoznaju po hodu jer im prvo stradaju kolena :mrgreen:

Verujem da ima i psihološkog efekta u celoj priči, mada sa druge strane nije slučajno što u profi košarci vrlo mali procenat igrača ne nosi duboke patike. Sad sam se setio jednih plitkih patika sa kojima sam bio neverovatno zadovoljan, sa kojima sam čak i pokušavao da odmerim položaj iz kojeg bi mogao da izvrnem zglob i nisam uspevao. To su ove Royal 7 Stabil rukometaške:

Slika

Dve godine sam ih svakodnevno gazio i ništa im nisam mogao. Nestvarno stabilne, ova proširenja sa spoljne strane su sprečavale bilo kakvu mogućnost da se noga okrene na tu stranu. Rađene su u maloj seriji, posle sam ih dugo tražio i po Ebay-u ali mrka kapa.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6910
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Obuća i odeća

Post od blaugrana » 25 Apr 2016, 23:14

Nema te patike koja ce spasiti zglob kada stanes na neciju nogu

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Obuća i odeća

Post od Laki021 » 25 Apr 2016, 23:21

Da ne sirimo pricu, imam medicinski dokaz i istrazivanje koji ce potkrepiti moju pricu, znam da sam ranije ovo isto nalazio:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8368420

Evo doktori radili istrazivanje, ozbiljnu studiju (pa nema potrebe da razvijamo sada patkometriju) i ustanovili da nema veze kakve patike nosite sto se izvrtanja zgloba tice :)
Vladapetr je napisao:Odbojka nije ista priča jer su u odbojci skoro svi skokovi i sve kretnje pravolinijske, dok u košarci gotovo nijedna nije. Iz istog razloga je jako teško naći kljakavog odbojkaša sa krivim nogama, dok se košarkaši sa kilometra prepoznaju po hodu jer im prvo stradaju kolena :mrgreen:

Verujem da ima i psihološkog efekta u celoj priči, mada sa druge strane nije slučajno što u profi košarci vrlo mali procenat igrača ne nosi duboke patike. Sad sam se setio jednih plitkih patika sa kojima sam bio neverovatno zadovoljan, sa kojima sam čak i pokušavao da odmerim položaj iz kojeg bi mogao da izvrnem zglob i nisam uspevao. To su ove Royal 7 Stabil rukometaške:

Slika

Dve godine sam ih svakodnevno gazio i ništa im nisam mogao. Nestvarno stabilne, ova proširenja sa spoljne strane su sprečavale bilo kakvu mogućnost da se noga okrene na tu stranu. Rađene su u maloj seriji, posle sam ih dugo tražio i po Ebay-u ali mrka kapa.

Sve je vise kosarkasa koji nose plitke patike. Imao sam i Adidas stabil (zapravi imam ih jos uvek ali ne igram kosarku u njima), isto bez problema.
Nema veze previse da li je odbojka ili kosarka tj da li su pravlinijska kretanja ili ne, povrede nastaju u 90% pri doskoku na neciju nogu a ne prilikom promene pravca te je to vrlo slicno.
Bitno je ne doskociti ukrivo, kad je doskok na stranu ne pomaze ni duboka patika.
Ja sam godinama igranja (i dosta izvrtanja zglobova) odbojke razvio i neki zastitni mehanizam, da cim doskacem na stranu stopala padam potpuno opustajuci nogu, bas mi se to prosle godine desilo. Ako pocens da se boris sa gravitacijom, gubis i izvrces zglob bio u plitkim ili dubokim patikama svejedno.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obuća i odeća

Post od Vladapetr » 25 Apr 2016, 23:41

Ja sam mnogo ređe izvrtao zglob prilikom doskoka na nečiju nogu. Najčešće se to dešavalo prilikom promene pravca (uglavnom u odbrani) ili pri kontaktu u skoku, jedno vreme sam se baš često povređivao na taj način. Bandažiranje zglobova i patike sa malo širom osnovom su mi pomogle.

Btw imaš i gomilu studija koje su došle do drugačijih rezultata:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1323436/
http://ajs.sagepub.com/content/23/4/418
i jedna malo studioznija: http://jfootankleres.biomedcentral.com/ ... -1146-7-14

U suštini, duboka patika ne može biti gora nego plića, svi rezultati kažu da su isti ili da je duboka u blagoj prednosti. Naravno, svako će koristiti ono što mu najviše odgovara.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Obuća i odeća

Post od Laki021 » 25 Apr 2016, 23:46

Slazem se da plitka nikako ne moze imati prednost ali isto tako u narodu je mnogo preuvelican taj efekat, meni daleko vise smeta utisak sputanosti u dubokim patikama.

E sad sto se tvog konkretnog problema sa izvrtanjem zgloba tice pri promeni pravca, tu si vec morao vise da poradis na snazi zgloba i tu kod tebe duboke patike verovatno vise pomazu nego pri doskoku ukrivo gde je slaba vajda. Ja npr nikad nisam na taj nacin izvrnuo nogu.

Odgovori