Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14279
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 11 Okt 2015, 23:55

Danas sam gledao neko poredjenje banaka i oni (Telenor i MTS) imaju najvece kamate na stednju.
Zanimljivo da Telenor ima ubedljivo najvecu kamatu i to na "a vista" dinarsku stednju, a da im je osnovni racun besplatan (osim 500RSD za karticu, za koju ne znam da li je obavezna).

Elem, nemam nameru da menjam banku u kojoj sam. Racunao sam koliko mi novca treba na stednji, kako bi mi pokrivala troskove odrzavanja tekuceg racuna i eventualno sitne kamate po kreditnoj kartici. Telenor banka ima 40+% vecu kamatnu stopu, u odnosu na Intesu, plus je po vidjenju, odnosno nije orocena.

Sada samo da obezbedim odredjenu sumu dinara :kezo:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Paja » 12 Okt 2015, 00:00

Telenor radi preko bankomata pa im je trošak renta 3kvm tu i tamo pa su im sve tarife odlične.
Npr njihovi kursevi su ko u menjačnicama, a u ostalim bankama razlika kupvni/prodajni ume da bude i po 5 dinara za €

Imaju neke sega mega bankomate u koje ubaciš keš i tako uplatiš pare na račun ili ti ispadnu devize i sl. Nema nervoznih šalteruša

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14279
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 12 Okt 2015, 00:29

Imaju jednu pravu ekspozituru banke (Airpost City), ostalo su bankomati i Telenor prodavnice. Sa obzirom da ovi u prodavnicama delimicno dobro poznaju svoj posao, ne bih da im poveravam novac :D Ipak, za ono sto meni treba i jedna filijala je dovoljna, uz bankomat negde usput, a toga ima.

Druga opcija je MTS banka, koja cak ima nekoliko ekspozitura po gradu.

Razmislicu, cim dodjem do potrebne sume novca. Do tada, neka drugi vezbaju :mrgreen:

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 00:35

pedja je napisao: Elem, nemam nameru da menjam banku u kojoj sam. Racunao sam koliko mi novca treba na stednji, kako bi mi pokrivala troskove odrzavanja tekuceg racuna i eventualno sitne kamate po kreditnoj kartici. Telenor banka ima 40+% vecu kamatnu stopu, u odnosu na Intesu, plus je po vidjenju, odnosno nije orocena.
Sta im vredi sto im je 40% veca kamatna stopa na stednju kada su svi ostali tu kamatu bukvalno zakucali na nulu?
Mogu slobodno da ponude i 100% vece kamate pa je opet lose, pogotovo ako govorimo o dinarima.

Nekada su te kamate na stednju bile skroz korektne, medjutim sada je to cisto ostavljanje love na cuvanje, ni govora o stednji sa kamatom.
A da ne pominjem tek stednju u dinarima koja tek nema nikakvog opravdanja u ovoj situaciji i na takve kamate koje oni nude.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14279
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 12 Okt 2015, 00:43

Slazem se, ali tako je kako je.
Sa obzirom da ce se uskoro placati za dryanje novca u banci, ovo je jos i dobro... :glavomuzid:

Kada se samo setim kamate koje su davali u nedelji stednje, prosto se utrkivali ko ce dati vecu. Onda je NBS dala preporuku da se ne preteruje, da bi polako krenulo ka nuli... Sada je u Telenor banci 7% na dinare, i to je kao wooow, a do pre neku godinu je bila dvocifrena u EUR... Sada je devizna stednja po vidjenju okruglo 0%, a orocena 1-2% godisnje. Doduse, tako je i u inostranstvu.

Prvobitni cilj je bio da se povrati poverenje u banke i da se izvuku pare iz slamarica, pogotovo posle 90-ih i Jezde/Dafine. Sada ne znaju sta ce sa tim novcem, sa obzirom da se krediti sve redje uzimaju, a jos redje vracaju.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Vladapetr » 12 Okt 2015, 03:10

Kada je to kamata na štednju u eurima bila dvocifrena, taj period sam očigledno preskočio?

Meni se koncept Telenor banke svidja, na žalost nemaju American plus me Intesa zarobila gomilom drugih kartica, tako da se nećemo skoro družiti.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14279
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 12 Okt 2015, 08:05

2007. ili 2008. u nedelji stednje je bilo preko 10% na eur + pokloni :D
Slucajno pamtim, jer znam da sam gledao flajer dok sam cekao da uplatim pazar, pa se pitao da li je moguce.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 09:29

Ni ja se ne secam vecih kamata od 6% na orocenu deviznu stednju. I mogu da kazem da je to bilo OK, nista WOW ali korektno.
Ali sto rekoste i napolju je ista situacija. Secam se kada je doslo do ekspanzije ruskih investicija u CG da smo bili preplavljeni agentima iz SVajcarskih banaka koji su nam nudili povoljnost da sve obavimo bukvalno kod kuce, agent dodje sa dokumentacijom i sve se resava u dnevnoj sobi bez ikakvog cimanja, a i kamate su bile daleko bolje. Sada ni to vise nije kao sto je nekad bilo...
Ovo sada je smejurija od kamate.

Inace meni je najveci paradoks u Intezi kada uplatis svoj novac (nebitno po kom osnovu, imas legalan oporezovan novac sa poreklom na svom privatnom racunu) i zelis da ga podignes u kesu. Nece da ti isplate kes dok im ne doneses potvrdu za cega ti je potreban novac.
Ej, njima da donosim potvrdu za sopstveni novac!? :glavomuzid:
Niti su oni poreska, niti je novac orocen, legalno je dospeo na racun uz poreklo (pratecu dokumentaciju) i placenim porezima... i sada ti ne mozes sa tim novcem da radi sta hoces zato sto banka zahteva neku potvrdu (npr. kupoprodajni ugovor) da bi podigao taj novac. Strasno.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46201
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Geza » 12 Okt 2015, 09:52

Iznajmi sef, pa podigni novac bez pitanja. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj
Postovi: 10723
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ljubitelj » 12 Okt 2015, 10:05

goblin je napisao: Niti su oni poreska, niti je novac orocen, legalno je dospeo na racun uz poreklo (pratecu dokumentaciju) i placenim porezima... i sada ti ne mozes sa tim novcem da radi sta hoces zato sto banka zahteva neku potvrdu (npr. kupoprodajni ugovor) da bi podigao taj novac. Strasno.
Intesa. Novac se uplacuje bez ikakve pratece dokumentacije, ne placaju se porezi, ne treba nikakva potvrda za podizanje, za dinarski tekuci raciun.
Tako je od prvog dana od kada je osnovana Delta banka do danas za preduzetnika-fizicko lice.

Mozda ti opisujes racun privrednog drustva, tada jeste potrebno odobrenje a sve nadzire NBS. Tada nisu tvoje pare vec firmine bez obzira sto si vlasnik firme i/ili ovlasceno lice firme.

I tako je u svakj banci u Srbiji propisano zakonom.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Xepoj87 » 12 Okt 2015, 10:06

Pa rece privatni racun u Intesi.

Sent from my Sony
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Delija » 12 Okt 2015, 10:19

Za privatni racun nema trika da traze tako nesto, vec samo za racun firme.
Mogu da traze i traze poreklo novca kada se isti uplacuje.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ljubitelj
Postovi: 10723
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ljubitelj » 12 Okt 2015, 10:29

Dinarski racun fizickog lica je bez ugovora ili slicno zasto se podize, devizni fizickog lica jeste potrebna dodatna papirologija a kako su mi rekli to je zahtev NBS.
Intesa se ne razlikuje od bilo koje druge banke u tom pogledu.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Delija » 12 Okt 2015, 10:36

To vazi samo za uplatu - kao sto sam napisao.
Najprostiji razlog za podizanje novca sa racuna je prebacivanje novca u drugu banku. Been there, done that.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8102
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Ji 4Tze » 12 Okt 2015, 11:37

Možda ima neko ograničenje na sumu, ovako "sitnurija" do 10k ne postavljaju pitanje.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Odgovori