Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mitar1982 » 27 Sep 2019, 12:24

Kako predugačko 3 meseca za nivo!? Za 9 meseci B1 u idealnom slučaju, bez pauze, i sa vrlo ozbiljnim pristupom. Ja sam polagao norveški u Oslu ravno dve godine posle polaska na prvi kurs. Imao prirodno pauze između kurseva, a i generalno je za norveški daleko manje interesovanje, pa nije lako oformiti grupe. Na kraju sam išao na namenski kurs za polaganje u Norveškoj sa direktnim fokusom na teme koje se pojavljuju i sam način polaganja.

Odlazak u inostranstvo sa srpskim pasošem na neku stručnu poziciju je ozbiljan projekat koji zahteva adekvatan pristup.
Poslednja izmena od mitar1982 u 27 Sep 2019, 12:30, izmenjeno 1 put ukupno.
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6910
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 27 Sep 2019, 12:25

Sve je relativno. Po meni iz sadasnjeg iskustva mora intezivni. Svaki dan 3-4 sata, i opet je drugacije kad dodjes u DE. Znas, a ne znas :)

Mozes ti naci posao i na Engleskom u nekoj multi kompaniji, ali onda dolazi pitanje integracije i svega ostalog.


Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 27 Sep 2019, 12:29

Intenzivni kurs, supruga ide. 5 casova dnevno, 5 dana u nedelji, od 24. juna start A1, test B1 25. januara, znaci 6 meseci sa par nedelja raspusta.

Jedino intenzivni po meni, svakodnevno.

B1 je inace lepo da se snalazis, ne bas gramaticki perfektno, i koristeci jednostavnije konstrukcije.

B2 je ok za posao, manje vise.

Inace poznanica sa B2 u medicinskoj struci se zalila na pocetku da ih prakticno slabo razumela, dok nije malo navikla.

Druga poznanica je od nule do C1 dosla za tacno 3.5 god.

I bitno je napomenuti da su svi ovi sve vreme u DE, komuniciraju stalno. Iz Srb, ne znam koliko bi trebalo.

Inace, kako je pocelo, forum ce ubrzo da se zove DIE GARAGE.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Poslednja izmena od ikac2000 u 27 Sep 2019, 12:29, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3405
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 27 Sep 2019, 12:30

trojanac je napisao:
27 Sep 2019, 12:14
Koliko je realno potrebno da se savlada jedan nivo za nemački, od nule se kreće?
Ja se prijavio za neki kurs, kontao tri meseca pa dokle doguraš kad ono tri meseca za nivo. Meni to nešto predugačko. Trebalo bi dva puta nedeljno po čas ili dva da idu predavanja. Kontam da bez B1 ni ne pokušavam da tražim posao, bilo Austrija, bilo Nemačka. A ako treba tri meseca za nivo znači najmanje 9 meseci kurs?
Sve zavisi od toga koliko dobro hoćeš da govoriš nemački. 2-3 časa nedeljno bez ikakvog predznanja mislim da je apsolutno nedovoljno za ozbiljniji napredak, tako da je i tih devet meseci veoma optimistična procena. Ono što malo može da "ubrza" je da ti kod kuće tandrče neki nemački tv ili radio program, tj. da ti nemački jezik polako "ulazi u uši".
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6910
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 27 Sep 2019, 12:34

Moja zena je u ponedeljak krenula. Krece sa A2.2 polaganje za B1 je u Februaru.
4x nedeljno po 4h.

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30226
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 27 Sep 2019, 12:36

Hvala na odgovorima. I meni je logično ako ga učim da to ne bude samo tih par sati nedeljno na času već i van toga, svaki dan da se uči. Onda mi je bolje i brže da platim usavršavanje engleskog pa da tražim sreću na engleskom govornom području. Ozbilno razmišljam u to smeru, ovde je čisto preživljavanje, a gde je rešavanje većih pitanja, školovanje dece i ostalo. I sasvim sam siguran da ni za pet, ni deset, ni dvadeset godina neće biti puno bolje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8873
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 27 Sep 2019, 12:37

Da se nadovezem na Hamburg i na lose vreme. Ja sam Nemacku klimu uvek zamisljao kao u filmu 13. Ratnik :kezo:
Dodjem u istu kad ono 30 dana ne padne kisa, temperature 30-40°, rekoh - dobro je :kezo:

Ja sam ucio 9 meseci, stigao do pola B1 i otpalio i shvatio koliko ne znam. Ali svaka osnova je dobra.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11213
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bax » 27 Sep 2019, 12:38

Raspad sistema ovde, niko na kraju nece ostati....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 27 Sep 2019, 12:47

trojanac je napisao:Hvala na odgovorima. I meni je logično ako ga učim da to ne bude samo tih par sati nedeljno na času već i van toga, svaki dan da se uči. Onda mi je bolje i brže da platim usavršavanje engleskog pa da tražim sreću na engleskom govornom području. Ozbilno razmišljam u to smeru, ovde je čisto preživljavanje, a gde je rešavanje većih pitanja, školovanje dece i ostalo. I sasvim sam siguran da ni za pet, ni deset, ni dvadeset godina neće biti puno bolje.
Lagano sa svojom strukom kreni da tražiš nešto u Beču. Engleski plus naš bi mogli biti dovoljni, naravno, bar engleski da bude dobar :)

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30226
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 27 Sep 2019, 13:02

Na testiranju u Berlitzu rečeno mi je da sam između B1 i B2, najveći problem što ga ne govorim svakodnevno, samo pisana komunikacija.

Evi na https://tracktest.eu/ brzi test kaže B2.

Screenshot_2019-09-27 English online test with certificate - .png
Screenshot_2019-09-27 English online test with certificate - .png (77.77 KiB) Pogledano 1627 puta
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23857
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 27 Sep 2019, 13:05

mitar1982 je napisao:
27 Sep 2019, 12:24
.

Odlazak u inostranstvo sa srpskim pasošem na neku stručnu poziciju je ozbiljan projekat koji zahteva adekvatan pristup.
Ne mora upste da znaci, ako se zna dobro jezik i ima se trazena profesija moze da ide mnogo jednostavnije.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mitar1982 » 27 Sep 2019, 13:21

Dobro poznavanje jezika podrazumeva da je neko ozbiljan u nameri da ide. Maltene svi koje ja poznajem su se dobro iscimali i pripremili za dolazak u Norvešku npr. Partnerima je bilo naravno bilo lakše posle. Niko ovde ne čeka radnike iz Srbije raširenih ruku.
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23857
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 27 Sep 2019, 13:43

To niko nije rekao. Ko ide nespreman zna i sta moze da ocekuje. Ako njima neko treba sve ce oni resiti, vrlo je jednostavno. Znam konkretne primere i to ljudi koji su sa srpskim pasosem odlazili i nalazili pozicije za tipa par dana u najvecim auto firmama sa diplomama masinskog i dobrim poznavanjem nemackog. Evo sad je jedan kolega Rus dobio posao u Nemackoj i ne zna Nemacki.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3674
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 27 Sep 2019, 13:45

Pisali smo već ranije o tome kako i koliko učiti jezik pre odlaska.
Moja preporuka svakome je ista: učiti, vežbati i ponavljati svaki dan!
Kad se ima više slobodnog vikendom -tad celi dan tj.bar nekoliko sati.
Kad se nema baš ni malo vremena od posla i umora, onda bar uveče pola sata obnoviti i ponoviti ono naučeno.
Ali mora svaki dan bar nešto!


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3274
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 27 Sep 2019, 13:51

Baš me zanima koliko bi trebalo vremena da se vratim na nivo koji sam znao pre 10godina.

Imao sam ga 4godine u gimnaziji (razredna profesor) i 2godine na ekonomskom faksu.

Ceo čas na faksu je bila konverzacija na nemačkom, od guten tag do doviđenja, jedna jedina reč na srpskom jok. Aleksandra Breu, odlična profesorica.

Ne znam da li se kolega Subić seća ili je on išao na engleski :think:

Odgovori