Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3260
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od srdjanyo » 03 Feb 2024, 13:57

A joj....

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 03 Feb 2024, 14:07

Haha, upoznat sam sa svim dešavanjima

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Martin » 03 Feb 2024, 14:14

Gaginh0 je napisao:
03 Feb 2024, 08:52
@srdjanyo koja si ti firma ako nije tajna? Jel imate i šlepere (cirade, hladnjače)? Kolika je njima plata ako ih imate?

Ja s vremena na vreme bacim oko na oglase u Srbiji za vozače šlepera, ali skoro nigde na tim oglasima nema ponuda za unutrašnji transport za CE. Verovatno loše gledam :kezo:
Ima, viđao sam neke oglase da su početne plate za CE oko 150000. Not great not terrible.
Poslednja izmena od Martin u 03 Feb 2024, 14:19, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Martin » 03 Feb 2024, 14:18

djole155 je napisao:
03 Feb 2024, 09:13
Mogu ja da ti dam delimičan odgovor za to.Radim za prevoznika iz okoline Zr,veća firma je u pitanju,imaju hladnjače,cerade,cisterne,silo itd.Za unutrašnji saobraćaj koji ja trenutno radim plata je fiksna 140k i već 3 godine miruje,nisu podigli ni dinar.Plate se uglavnom vrte 120-150k, za unutrašnji saobraćaj u većini firmi.Hladnjaču ko vozi tu ima i dosta noćnog rada,sastavljao sam u prethodnim firmama i po 3-4 meseca samo noć.U 99% firmi prijava je na minimalac,ostatak na ruke.Dosta njih radi i po turi,s'tim da npr. ako je tura recimo 6k i ti odradiš 30 tura mesečno ne dobiješ 180k + minimalac nego u tih 180 ulazi i prijava.Meni konkretno je trenutno sasvim dobro jer imamo manje posla zbog visoke cene prevoza pa radim maksimalno 15-16 dana u mesecu za 140k.Ali do pre 6 meseci sam radio 23 dana za iste pare i prosečno radno vreme nije bilo ispod 13 sati.Svi se nadamo da će u narednom periodu da plate i vozačima odu gore 20-ak% barem inače će nas mnoge profesije koje su bile mnogo manje plaćene stići i prestići a o težini i specifičnosti samog posla ne treba previše trošiti reči.
:plusone:
Imam par drugara da su vozači, to je to.
Špedicija je bolja, ali su granice bulja. :)

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9073
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 03 Feb 2024, 14:21

srdjanyo je napisao:
03 Feb 2024, 13:38
havijer je napisao:Da li ste od nove godine prešli u nov magacin? Slika

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Da. :kezo:
Gaginh0 je napisao:@srdjanyo koja si ti firma ako nije tajna? Jel imate i šlepere (cirade, hladnjače)? Kolika je njima plata ako ih imate?

Ja s vremena na vreme bacim oko na oglase u Srbiji za vozače šlepera, ali skoro nigde na tim oglasima nema ponuda za unutrašnji transport za CE. Verovatno loše gledam :kezo:
Nije tajna.
Mercata VT.
Jel merkata VT razvozila bosanske glasace po bg izbornim mestima?

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9073
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 03 Feb 2024, 14:22

havijer je napisao:
03 Feb 2024, 13:45
E pa ja radim u Swisslion-u Slika

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Swiss zatvorio market za trgovce u NS. Ne cudi me, delovalo je da nema posla.
(Sad se na tom mestu navodno otvara maxi).

Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 263
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djole155 » 03 Feb 2024, 14:24

Ja npr. se nikad nisam video u međunarodnoj,spreman sam da malo više rintačim po Srbiji i za malo manje pare nego da se ucvrljam na granici,da ne pominjem problem migranata,krađa i svakakvih problema po Fr,Španiji itd.Hteo sam da spavam barem 4-5 puta nedeljno u svom krevetu,da budem sa svojom porodicom pa i po cenu više dirinčenja za domaće firme.Nigde nije slatko u ovoj profesiji,ali još uvek kod mene vlada optimizam da će se nešto promeniti na bolje.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 03 Feb 2024, 14:27

Darko je napisao:
havijer je napisao:
03 Feb 2024, 13:45
E pa ja radim u Swisslion-u Slika

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Swiss zatvorio market za trgovce u NS. Ne cudi me, delovalo je da nema posla.
(Sad se na tom mestu navodno otvara maxi).
Prodali smo objekat. Mislim da će tu biti zgrada. Sve je to u sklopu saradnje sa distributerima odnosno Mercatom VT.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Branya » 03 Feb 2024, 14:38

Kad su neki momci dolazili ovde nije im bilo jasno kako se to ne ceka na granici. Ali zato je smena 16 sati, plus moze da se produzi jos koji sat. U Americi i dalje ima muljanja sa tim satima ali sve manje.
Mercata vozi i Lidl koliko sam ukacio.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Poslednja izmena od Branya u 03 Feb 2024, 14:38, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8820
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 03 Feb 2024, 14:39

Da sam hteo da spavam u kamionu ostao bih u Srbiji pa bih vozio Evropu i rešeno, ovako sam tražio manje zlo.

Lm, @DukeNS napisaću večeras ili sutra jer mi treba koncentracije za to, ali sumnjam da se išta promenilo u mom pogledu u odnosu na post od pre 4 godine koji sam napisao ovde. Sto ljudi sto ćudi, kao što Passat B8 nije svima lep, tako ni Blau, Kragujevac, ja i ostali ne možemo imati isti pogled na ovu temu. Neko je otišao zbog nivca, neko zbog sistema, neko zbog privatnih problema, itd. Ali pokušaću opet baciti neki opis.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 03 Feb 2024, 14:51

Gaginh0 je napisao:
03 Feb 2024, 14:39
Sto ljudi sto ćudi, kao što Passat B8 nije svima lep, tako ni Blau, Kragujevac, ja i ostali ne možemo imati isti pogled na ovu temu. Neko je otišao zbog nivca, neko zbog sistema, neko zbog privatnih problema, itd.
+1
Neko ko je otišao iz nekog revolta prema sistemu, državi ili šta već, taj se verovatno nikada neće ni vraćati. Ja sam 4 godine u Nemačkoj živeo, ali sam iskreno otišao isključivo zbog novca i nikada sebe nisam video da vodim neki višedecenijski život tamo. Dobio bolju ponudu, nije više Nemačka, nema problema. Trenutno sam u Rusiji i iskreno kažem, kad bih mogao da radim ovaj svoj posao (geodet) u Srbiji za polovinu ruske, pa i nemačke plate, ne bi mi ni u najluđim snovima palo na pamet da idem iz Srbije. Svako ceni različite stvari I to je ok.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 03 Feb 2024, 15:38

@DukeNS hvala na interesovanju

Sta napisati, a da ne ispadne proseravanje :)

Mi smo apsolutno zadovoljni ovde, osnovne stvari su resene. Mogu da kazem da je integracija uspela. Posle 5 godina jos uvek se ide na kurseve jezika, ali dobrovoljno :)
Zena i ja radimo u struci, iste poslove kao u NS i vrlo smo zadovoljni. Klinac je vec 3 razred. Sad je vec vise od pola zivota u DE :)
Sistem. Ne znam sta da napisem osim toga da sistem ne osetim. Plati porez i niko te ne dira :)
Mi nismo ovde dosli da bi vracali dugove, gradili spratove itd, da se niko ne uvredi.
Mi smo dosli jer vise nismo videli perspektivu za nas kao porodicu. Ima li smo sve u Srbiji, sto se tice materijalnog. Ono sto je mene licno izjedalo je to sto nisam znao da plivam u kombinacijama, vezama, kovertama...
Da se vratim na "sistem" ovde. Jeste kao sto Gagi kaze, sve je u terminima. Zakazes i to je to. Jednostavno znam kada mi je sta. Sto se tice institucija, I ovako ne odlazimo tako cesto, tako da zakazati zubara, dr, frizera, servis apsolutno ne vidim kao nesto opterecujuce I oko cega mi se zivot vrti, jer tako mogu i ja svoje vreme da isplaniram.
Zivot ovde moze biti vrlo sadrzajan, samo ako porodica to hoce i moze. Zasto to kazem, zato sto primecujem kod nasih ljudi, da se svodi na pare, pare, pare...
Ja u Srbiji nikada nisam imao vikend, jer sam svaku subotu radio. Ovde imam ceo vikend da provedem kako hocu. Ustvari, nemam :) Klinac ide na fudbal, pa je subota prepodne uglavnom rezervisana za utakamice. Tako da ostatak vremena uglavnom koristimo da vidimo ono sto jos nismo. Godisnji odmori su uglavnom rezervisani za putovanja. Mogu da kazem da u proseku idemo jednom godisnje za NS, na nedelju dana.
Da li je Nemacka savrsena, naravno da ne. Da li ima mana? Ima mnogo. Da li nama ovde odgovara, apsolutno.


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk



Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 03 Feb 2024, 17:07

blaugrana je napisao:
03 Feb 2024, 15:38

Da li je Nemacka savrsena, naravno da ne. Da li ima mana? Ima mnogo.


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Apsolutna istina.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 03 Feb 2024, 17:08

A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8820
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 03 Feb 2024, 17:33

Aj da probam dok su deca mirna :kezo:

U junu će biti 5 godina da smo ovde.

Moj cilj je od početla bio da ne ostajem ovde do kraja života, pa makar to bilo i sa 60 godina da se vratim, ali bar desetak godina. Otišli smo prvenstveno da bi bez pomoći roditelja mogli odgajati decu, bar do nekog uzrasta, jer sa mojim poslom u Srbiji to nismo mogli, a supruga je u Srbiji imala svoj frizerski salon koji bez nje nebi mogao da radi, tako da smo opet bili na nuli ako bi želeli decu.

Ja od početka radim u istoj firmi, bilo je sranje u početku, živeli u 20 kvadrata, po 15 sati radno vreme, kamion sa milion i po kilometara, stare prikolice, plata ništa posebno itd, ali sam ćutao jer sam bio zahvalan što nam ništa ne fali za početak. Sad je već drugačije, živimo u 65 kvadrata u maloj zgradi od 4 stana, imamo dvorište, parking, podrum, i nemamo nikakvih problema sa komšijama, odnosno ne moramo da se ustručavamo kad smo glasni, kad pečemo roštilj u dvorištu, itd. Na poslu nov kamion, nova prikolica, rad 10-12 sati, plata dovoljna da platim apsolutno sve i da ostane solidno.

Supruga u početku radila u salonu godinu dana. Plata 1750€ bruto (pričam od 2019.), njoj na račun legne 1020€ neto. Možda se vama čini da je to nešto, ali ljudi koji ovde žive znaju da je to kao 40.000 u Srbiji, možda i manje. Posle prvo dete, pa drugo dete, tek pre pola godine je počela opet da radi i to "Mini job". To je opcija gde se plata ne oporezuje, ali možeš maksimalno dobiti 539€ mesečno. Znači ako ti je satnica minimalna potrebno je da radiš ~42 sata me-se-čno za te pare. Supruga dobija 15€/sat, znači radi 36 sati. Tako da kad sračunamo taj posao, plus njen zanat koji pomalo radi kod kuće, ispadne da zaradi više nego u salonu, a kod kuće je 26 dana mesečno.

Ovde svako dete dobija dečiji dodatak 250€, što je super dok su mali, posle to pojede vrtić i sve drugo, jer se vrtić plaća 150€ pa na više. Starije dete nije dobilo mesto u vrtiću, zli jezici bi rekli zbog Ukrajinske dece, al neću u to da se mešam. Ima ko da je čuva, a jezik će naučiti za par meseci kad krene. Žao nam je samo što se ne igra sa drugom decom.

Što se tiče jezika ja se nisam ni trudio da ga učim ovde, već usput učim na poslu. Supruga je učila, al je na stand by od kad se porodila sa drugim detetom.

Godišnji provodimo u Srbiji, jer mi nikakvo more ne može zameniti sreću kad vidim moju decu kako se igraju sa babama, dedama, braćom i sestrama. Mada nastojaćemo da ubacimo bar 7 dana mora od ove godine zbog svih nas.

Sve bi mi bilo lakše da imamo nekog ovde na koga bar malo možemo da se oslonimo. Ljudi su jako loši, lažljivi, sebični, samoživi, cinični, foliranti bez empatije, svako poznanstvo ti traje maksimalno godinu dana, posle im dosadiš i bez obzira šta ti osećaš prema njima oni te odbace. Mislim da je problem u tome što su svi došli ovde u nekim godinama i sad ne dopuštaju bilo koga da im uđe u život i prekidaju prijateljstva i za najmanju stvar, nema ni grama tolerancije. Ogovaranja su glavna tema i kod naših i kod Švaba. Ne bih voleo da mi deca odrastaju u takvom okruženju. Srbi kao nacija jesu zaostali za tom evropskom kulturom, al nisu izgubili čovečnost, toga ovde nema, ne živi se od njihovog kiselog keza na kasi što ga kiseli kasirka od ranog jutra... Mi se redovno družimo sa par Makedonaca koji su obični ljudi kao i mi, koji ne gledaju nikakvu korist i ne interesuje ih šta imaš na računu i koliko zarađuješ.

Stvar oko koje sam promenio mišljenje je saobraćaj. Pre sam mislio da je bolje u Srbiji, ali ovde je ipak kultura mnogo veća. Da uzmemo za primer da je u Srbiji tolika fluidnost saobraćaja i ista infrastruktura, nastao bi kolaps epskih razmera zbog nekulture. Ali mi i dalje nedostaje trepćuće zeleno :kezo: I za šta im isto skidam kapu je čuvanje prirode. Pri tome ne mislim na ovaj "Zelena stranka lobi", već uopšteno. Volim što sam maksimalno razvio svest o tome od kada sam ovde.

Voleo bih jedino da, dok smo ovde u centru Evrope, malo obiđemo neke znamenitosti jer nam je sve na maksimalno 6-7 sati vožnje. Ali ne uspevamo upravo zbog todlera i bebe. No, doći će vreme i za to.

Što se tiče planova za budućnost, stvar će da se lomi kad starije dete bude trebalo u školu da krene. A do tada...

Nadam se da sam dosta rekao :D
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori