Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 03 Feb 2024, 18:12

Vrati se Gagi. :)

Rekao bih da si samo iskren, uvek i bio. Bitan ti je drustveni zivot i to te tu jbe ponajvise. Mada i mene bi.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Poslednja izmena od dag81 u 03 Feb 2024, 18:12, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Feb 2024, 18:13

Mislis ovako kisele :)


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 03 Feb 2024, 18:21

@dag81 u svakom slučaju :D Lm, ne mora značiti da drugi nisu, samo svaki pojedinac ima svoje ciljeve i prhteve i svoj pogled na svet oko sebe.

@ftj to e to
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 03 Feb 2024, 18:30

Hvala obojici na pisanju. Za Gagija se vidi povratak u najavi. :D Meni je razumljivo, jer sam preko 6 godina živeo u inostranstvu, ali sam se uvek vraćao. Doduše bio sam dosta mlađi, a sad mi deluje da je kasno...

Blaua bih još zamolio da napiše nešto više o manama iz njegovog ugla i kako mu se čini život iz ugla njegovog deteta.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 03 Feb 2024, 19:06


elMaestro je napisao: Trenutno sam u Rusiji i iskreno kažem, kad bih mogao da radim ovaj svoj posao (geodet) u Srbiji za polovinu ruske, pa i nemačke plate, ne bi mi ni u najluđim snovima palo na pamet da idem iz Srbije. Svako ceni različite stvari I to je ok.
Opa kolega geodeta. Jesi u Velestroju?



Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od srdjanyo » 03 Feb 2024, 19:17

@Gaginh0 Skidam kapu za iskrenost.

Imam jednog kolegu, otišao na kamion u Njemačku pre 7 godina. Već mu je pun kredenac svega. Mislim da je tvoj zemljak, od dolje.
Od sistema "kuća pos'o ", ne postojanja prijatelja, druženja, do toga da svi, apsolutno svi gledaju kroz "pfening, pardon eurocent". Želi da se vrati iako je momak jer ga ubija taj mentalitet. Pri tom, njemu je sasvim dovoljno da ima ovakvu platu do 1000 € u Srbiji, jer, kaže da bi mogao da živi ovde da tom platom. Ima svoju kuću, da dodam.
Ali, ovde je problem što se ovde od pre 2 godine ne može isplivati mesec sa čisto 1000 €, pod uslovom da imaš i svoju nekretninu, parking mesto. Cene su podivljale, pri tom ne govorim ni ne pomišljam o nekom zimovanju (tipa vikend Divčibare, Detelinara, ovaj, Zlatibor...) ili nekom full letovanju (Grčka, MNE) od 10 dana. Sa ovakvim platama, supruga i ja sa jednim detetom ne možemo razmišljati o tome. Pri tom imamo i auto kome svako malo fali nešto.... #srbija

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Branya » 03 Feb 2024, 19:28


Gaginh0 je napisao: Sve bi mi bilo lakše da imamo nekog ovde na koga bar malo možemo da se oslonimo. Ljudi su jako loši, lažljivi, sebični, samoživi, cinični, foliranti bez empatije, svako poznanstvo ti traje maksimalno godinu dana, posle im dosadiš i bez obzira šta ti osećaš prema njima oni te odbace. Mislim da je problem u tome što su svi došli ovde u nekim godinama i sad ne dopuštaju bilo koga da im uđe u život i prekidaju prijateljstva i za najmanju stvar, nema ni grama tolerancije. Ogovaranja su glavna tema i kod naših i kod Švaba. Ne bih voleo da mi deca odrastaju u takvom okruženju. Srbi kao nacija jesu zaostali za tom evropskom kulturom, al nisu izgubili čovečnost, toga ovde nema, ne živi se od njihovog kiselog keza na kasi što ga kiseli kasirka od ranog jutra... Mi se redovno družimo sa par Makedonaca koji su obični ljudi kao i mi, koji ne gledaju nikakvu korist i ne interesuje ih šta imaš na računu i koliko zarađuješ.
Svugde ti je tako. Otisao si kao formiran covek, imao si prijatelje. Dodjes u drugu drzavu i onda pokusas da se nadjes sa nasim ljudima. Ja sam imao srece da je nekoliko bilo ok, ovi ostali zlo. Pa i sa ovima sam nekad dolazio u situaciju sukoba. Sad sam primetio da me i neki koji su se pravili kao prijatelji ignorisu od kad sam kupio jebeni Subaru. Ima svakakvih ljudi. Trudis se nekome da pomognes ko je dosao posle tebe, za neke sam dupe zalozio da bi dobili posao u mojoj, sad bivsoj, firmi. Sazalis se, imaju porodice, bla, bla. Onda cujes kako te pljuju iza ledja ili kad nauce da drze volan jednostavno ti se vise ne javljaju.
Pa posle imas sledecu ekipu gastosa, ovi koji su otisli za vreme ili nesto pre rata, ajde da kazemo do 2000. Tu tek ima svakakve ekipe. Vecina njih garantujem ne bi imala hleba da jede, a svi se busaju u grudi i prave veliki Srbi i gazde. Ne zna se ko je veca seljana. O svestenicima ne vredi trositi reci, radim sa jednim, a i rodbina je zavrsila kod prethodnog patrijarha zbog popa koji je hteo da otudji imanje.
Da ne bezim sa teme, cela sustina, po meni, ovog gastos zivota se svodi na dve jednostavne stvari: da li uzeti lovu i vratiti se kuci ili ostati tu.
Ja sam mislio da cu ostati, sad me kao nesto puca nostalgija, vise zbog drustva.
Jedino sto sam primetio je da ljudi koji dodju iz Evrope su mnogo kvalitetnija emigracija od vecine drugih. Indijci, pakiji, arapi, to mi je ocaj. Filipinosi recimo sljakaju svoje, nema se problema sa njima.


Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 03 Feb 2024, 19:33

dag81 je napisao:
03 Feb 2024, 17:08
A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Retko kome to ne nedostaje, ako se ne ode tipa do 20. godibe zivota. U stvari, tako razmisljam ponekad, i sa ovim iskustvom od 6 godina preko nekako je to najbolje u Srbiji, druzenje, prijatelji. S druge strane, svakodnevni grc, isti problemi 30-50 godina u nazad, borba za egzistenciju, ne za neki luksuz, narocito kad se oformi porodica, jos kad se nema sopstvena nekretnina jako opterecuju svakodnevni zivot. Slusam roditelje, isto bilo i kad su oni bili mojih godina, problemi ostali. Postoje izuzeci, ali to je problem, sto je malo izuzetaka iz tog sivila. Na zalost, od pada Berlinskog zida je polako i finansijsko "blagostanje" pocelo da se kruni na zapadu, a od korone je to jos ubrzano, kako stvari stoje nema kraja na vidiku. Ako je za utehu, koliko sam video i proputovao po istocnoj Evropi, s obzirom na sve sto je Srbija prosla, finansijski nisu u nekoj prednosti nebo i zemlja. Dosta se poradilo na iskorenjivanju korupcije, ekologiji i jos nekim bitnim stvarima. Recimo u Ceskoj i delovima Poljske vec nije potrebno ici i raditi preko za manje vise isti standard, gomila Poljaka se vratilo ili se vraca od preko. A recimo u isto vreme u Madjarskoj policajac ima platu 700-800e neto, profesori u skoli su imali i dosta manje do skoro, na nivou ili cak gore od Srbije.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 03 Feb 2024, 19:46

Tojeto.... "ako se ne ode do 20te godine života".

Ja sam svoj 21. rodjendan proslavio u Minhenu. U oktobru 1990te.
1991. su me četiri puta tražili na adresi da me pošalju "na vojnu vežbu". Nek se nose u mp3. Nemačka mi glavu spasila, a da to i nije znala.
Poslednja izmena od kragujevac u 03 Feb 2024, 19:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 03 Feb 2024, 19:50

Skipper je napisao:
03 Feb 2024, 19:06
elMaestro je napisao: Trenutno sam u Rusiji i iskreno kažem, kad bih mogao da radim ovaj svoj posao (geodet) u Srbiji za polovinu ruske, pa i nemačke plate, ne bi mi ni u najluđim snovima palo na pamet da idem iz Srbije. Svako ceni različite stvari I to je ok.
Opa kolega geodeta. Jesi u Velestroju?



Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk
Da, da. 🙂
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 03 Feb 2024, 19:50

@dragvorl , gde si ti? Vidiš, nije mi delovalo da si toliko dugo preko.

Što se tiče ljudi, ja sam imao sreće da u Francuskoj naletim na sjajne. Sa Francuzima su sve bila površna prijateljstva, dok sam sa nekim narodima koji veže za srdačnije lepo drugovao. Što se naših tiče, a to sam upoznajući vremenom mnoge, pokazalo se da sam baš imao sreće. Na sjajnu sam ekipu naišao, a sa jednim se i okumio. Koliko su mi pojedini samo pomogli, retko ko bi...

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 03 Feb 2024, 20:33

Po trenutnim cenama dvoje moraju da imaju po 150 000 da bi iole pristojno živeli u unutrašnjosti i plaćali ratu za stan, išli na more, imali neka kola normalna, plaćali detetu vrtić itd...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


bear
Postovi: 52
Pridružio se: 19 Jun 2021, 23:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od bear » 03 Feb 2024, 21:22

@elMaestro Kakav je zivot u rusiji? Koliko kosta stan od 40-50m2, hrana, racuni. Nikad nisam bio u Ru, a jako zelim da zivim tamo. :D
Ima li migranata na ulicama? Koja zemlja je bolja, De ili Ru.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 03 Feb 2024, 21:29

@havijer nesto mi to mnogo zvuci, toliko bi i u Holandiji mate ne bilo dovoljno. Primecujem i ja kako su cene u Srbiji odlepile od korone, ali bas toliko… Mada se onda vracamo na standardnu pricu sta je nekome minimalno…

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Branya » 03 Feb 2024, 21:38

Kum skoro prodao stan u Sankt Peterburgu, vratio se u Bg. Po njegovoj prici rezije za stan su dzabana.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Odgovori