Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 03 Feb 2024, 21:43

Ja sam u relativno malom gradu (cca. 50k ljudi). Studio (30-35kvm) se kreće otprilike od 20 do 40k rubalja (200 do 400€). Što se tiče troškova života, daleko jeftinije nego i u Srbiji, o DE da ne govorim. Recimo da režije za takav studio budu do 100-150€. Migranata klasičnih nema (ako mislimo na iste), ali ima ih dosta iz ____stan država i oni dođu kao jeftina radna snaga. Takođe ima i Indusa poprilično (još jeftinija radna snaga). Ako pričamo o ovakvom gradu, definitivno je neuporedivo lepše bilo koje mesto u Nemačkoj, Srbiji, itd. Kingisep je stvarno ružan grad. S druge strane, Piter je na 2-2,5h vožnje i meni je on zaista u top 3 najlepša evropska grada. Što se tiče Rusa, Sloveni ko Sloveni, relativno smo slični. Ono što mi je zaista zapalo za oko jeste apsolutno nejebavajući stav prema svim drugim jezicima. Došao si u Rusiju, pričaš ruski i to je to. Nama ko god da dođe u Srb poslovno, niko ni ne pokušava da priča srpski, znaju da će se na engleskom sporazumeti više nego dovoljno. Ovde mlađe generacije i govore engleski, mada i oni procentualno baš slabo, jednostavno nemaju kontakt sa njim, svi filmovi su recimo sinhronizovani. Što se tiče poređenja sa Nemačkom, ja sam dve godine bio u okolini Bremena i meni je Donja Saksonija cela zaista prelepa i etnički je takođe prihvatljiva (čitaj između redova na šta mislim). Dve godine sam bio u NRW i recimo da o toj pokrajini imam apsolutno suprotno mišljenje. Počevši od geografskih odlika, preko stanovništva, itd.

Elem, za ono zbog čega sam ja otišao iz Srbije, meni bolja je Rusija. Neko ko je jednostavno željan promene, bolja je Nemačka.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3081
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 03 Feb 2024, 22:00

ljuba je napisao:[mention]havijer[/mention] nesto mi to mnogo zvuci, toliko bi i u Holandiji mate ne bilo dovoljno. Primecujem i ja kako su cene u Srbiji odlepile od korone, ali bas toliko… Mada se onda vracamo na standardnu pricu sta je nekome minimalno…
Ako računamo i neki izlazak u grad, kretanje po kafićima, da odeš na ručak sa društvom, ako idete na doručak na poslu, ako hoćeš neki vikend izlet, prosto da živiš a da se ne stiskaš i da ti nešto i ostane u zbiru od 250 000 pa na više. Pre je bilo dovoljno i 150 - 180 000.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Branya » 03 Feb 2024, 22:01

Bravo. To mi je i kum rekao, engleski niko. Kumina drugarica je zavrsila turizam na faksu i nivo engleskog joj je kao kod nas u osnovnoj, a mozda ni toliko. Kum se iznenadio.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 782
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od AleksandarAca » 03 Feb 2024, 22:29

ljuba je napisao:[mention]havijer[/mention] nesto mi to mnogo zvuci, toliko bi i u Holandiji mate ne bilo dovoljno. Primecujem i ja kako su cene u Srbiji odlepile od korone, ali bas toliko… Mada se onda vracamo na standardnu pricu sta je nekome minimalno…
@ljuba da li je u Amsterdamu npr ok 4k EUR mesecno, a pri tome da se rentira trosoban stan na nekom lepom mestu?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk



Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6779
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 03 Feb 2024, 22:42

:) Na lepom mesto u Amsterdamu trosoban stan kosta sa svim troskovima blizu toliko. Ja sam mislio kako zive lokalci…. Da imas socijalni ili kupljeni stan, ili bar od korporacije. To je sada postao najveci trosak, koji moze da bude ogroman, ali ne mora… kao sto rekoh u drugoj kombinaciji stan kosta od 800 pa do 1500 mesecno… plus troskovi… sto dodje oko jos oko 700 eur Pisao sam negde u ovoj temi trsokove…

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9083
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 03 Feb 2024, 22:55

elMaestro je napisao:
03 Feb 2024, 21:43
Što se tiče Rusa, Sloveni ko Sloveni, relativno smo slični.
Ovde u NS ima mali milion rusa. Bas mi se cini da i nismo slicni. Ni mentalitetom a ni fizicki. Oni su nekako sitniji, svetle puti, mrsavi. Ne pamtim da sam video ijednog atletski gradjenog rusa. Mozda kod dolaze samo ti neki "uplaseni" :D

Pre neki dan sam krisom uslikao jedan zanimljiv mladi par :D

Slika

ftj
Postovi: 13074
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Feb 2024, 23:02

Rusi su blizi norvezanima nego nama. Generalno bas se bahato ponasaju, to je vec vidjeno u masovnoj seobi rusa u cg, sad se samo ponovo vidi u SRB. npr. kinezi su tu odavno pa se ni blizu tako ne ponasaju.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7278
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 03 Feb 2024, 23:13

Ti ne vidis dobro.
Kinezi su gori od cigana, bar ovi kod nas. Odvratni, odvratni. A vidis i njihove firme kako se ponasaju Linglong, oni iz Bora...
Rusi gospoda, svaki dan ih gledam i saradjujem sa njima.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


ftj
Postovi: 13074
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Feb 2024, 23:18

Ok mogu da se slozim da su i jedni i drugi govnari :)

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 03 Feb 2024, 23:23

Pa jesam lepo reko da smo slični :kezo:

Šalim se, nisam toliko mislio na fizički izgled koliko na sam mentalitet. Fizički jesu bliži Skandinavcima, to svakako. A i ne treba baš toliko suditi prema toj ekipi što dolazi, oni mu više dođu kao izolovani incident. :D
Имам једно потпитање...

lami
Postovi: 3285
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od lami » 03 Feb 2024, 23:25

Sto se tice gradje, vecina sto sam ih upoznao su nizi rastom i sitniji, ko se seca glavnog iz Sasine ekipe, otprilike tako, plus kad je dosao kod nas jedan u posetu, a niko od nas ispod 1.80, neki i znatno iznad, sve vreme gleda u vis.
Sto se tice bahatosti, ljudi koji su imali para da kupuju nekretnine po CG, cenim da nisu prosecni Rusi, tako mozda nije bas zahvalno porediti ih po tome.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4202
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od carov2 » 03 Feb 2024, 23:30

ftj je napisao:Rusi su blizi norvezanima nego nama. Generalno bas se bahato ponasaju, to je vec vidjeno u masovnoj seobi rusa u cg, sad se samo ponovo vidi u SRB. npr. kinezi su tu odavno pa se ni blizu tako ne ponasaju.
U Grčkoj su mi isto pričali za Ruse, da su bahati, gledaju sa visine, ne znaju da kažu hvala i slično...ali su verovatno u pitanju dobro stojeći Rusi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12360
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 03 Feb 2024, 23:38

Letos u Kemeru sve Rusi bili. Generalno nisu galamili, za razliku od nas tiho pricaju i u grupi (samo locu) ali me je nerviralo sto ne gledaju gde idu i ako se neko zakuca u tebe nema pardon i tsl. Nasi kad su krenuli da dolaze vec su se culi, sa drugog kraja restorana kako se cale dere i psuje redom. Sto se tice trpanja svega u tanjir, tu su svi isti bez odvajanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23815
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 04 Feb 2024, 00:32

DukeNS je napisao:
03 Feb 2024, 19:50
@dragvorl , gde si ti? Vidiš, nije mi delovalo da si toliko dugo preko.
Sticajem okolnosti u H (kad nisam na putu, a to je retko), ali nije to bio plan. Sad ima sanse da se to promeni, a sad mi se sve manje ide. :) Ali generalno sto zbog posla, sto privatno budem dosta u istocnoj Evropi, Nemackoj, Svajcarskoj, Austriji.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6891
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 04 Feb 2024, 00:52

Izgleda je moj post bio ipak proseravanje, da ne kazem, neiskren. Ne mozes svima udovoljiti.

Kako god. @DukeNS dete, kao dete, najbolje se od svih nas "integrisao".
Sto su mladji bolje podnose integraciju.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk



Odgovori