Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 136
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od aboki » 04 Feb 2024, 09:39

djole155 je napisao:Mogu ja da ti dam delimičan odgovor za to.Radim za prevoznika iz okoline Zr,veća firma je u pitanju,imaju hladnjače,cerade,cisterne,silo itd.Za unutrašnji saobraćaj koji ja trenutno radim plata je fiksna 140k i već 3 godine miruje,nisu podigli ni dinar.Plate se uglavnom vrte 120-150k, za unutrašnji saobraćaj u većini firmi.Hladnjaču ko vozi tu ima i dosta noćnog rada,sastavljao sam u prethodnim firmama i po 3-4 meseca samo noć.U 99% firmi prijava je na minimalac,ostatak na ruke.Dosta njih radi i po turi,s'tim da npr. ako je tura recimo 6k i ti odradiš 30 tura mesečno ne dobiješ 180k + minimalac nego u tih 180 ulazi i prijava.Meni konkretno je trenutno sasvim dobro jer imamo manje posla zbog visoke cene prevoza pa radim maksimalno 15-16 dana u mesecu za 140k.Ali do pre 6 meseci sam radio 23 dana za iste pare i prosečno radno vreme nije bilo ispod 13 sati.Svi se nadamo da će u narednom periodu da plate i vozačima odu gore 20-ak% barem inače će nas mnoge profesije koje su bile mnogo manje plaćene stići i prestići a o težini i specifičnosti samog posla ne treba previše trošiti reči.
Jel si kod Milenka ili Ace? Slika

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 04 Feb 2024, 09:48

Sad me podseti na scenu od pre 10 godina, kada sam menjao gume na peugeot-u. Rade 3 stranca, sva tri iz nekih razlicitih zemalja niko ne razume drugoga i gluvonemi Holandjanin kao sef. Ono je bilo kao Pajtonovski skec :) U svakom slucaju imigranti se cesto bolje zezaju i topliji su od domorodaca - bar u Holandiji, a to posebmo vazi za crnce…

Meni jos malo 24 godine u Holandiji… A pre 2 godine kada sam bio kod lekara (na klinici) i poceo da gubim svest a oni mi nesto pricaju nemoj i slicno prvo pomislih necu ja, a drugo zar bas moraju sada da mi pricaju na Holandskom :) Inace kolege sa posla zele da objave sve moje recenice kao sabrana dela - koje cesto pravim kao bukvalni prevod sa srpskog a oni na njih obicno umru od smeha… A ja tesko provalim sta je tu tako cudno :)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pedja » 04 Feb 2024, 10:00


aboki je napisao:Jel si kod Milenka ili Ace? Slika

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
A ti si verovatno u AR? :D

TapaT


Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Dzoni_m » 04 Feb 2024, 10:17

123456 je napisao:
04 Feb 2024, 06:33
Malo se previše pojednostavljuju neke stvari. Kada nemamo šta pri poredjenju odlaska ili ostanka, uvek se izvlači stari dobri kec iz rukava u smislu druženja i familije. Izlizana floskula.

Ali ako smo već kod toga, nije bitno vreme provedeno sa familijom i najbližima po kvantitetu nego po kvalitetu. Verujem, da je familiji daleko bolje i lakše kada vide kako njihovi žive lep život koji uključuje lepo sređen krov nad glavom, putovanja, auto, mnoge aktivnosti u koje su deca uključena, samostalnost, sigurnost...nego da se svi guraju zajedno u istoj kući i čekaju red ispred kupatila.

Problem je što mnogi ne mogu ili ne znaju sebi da usklade život pa i tamo gde odu žive život koji su živeli i pre dolaska. Jer jednostavno nisu sposobni za samostalni život. Oni naravno da odbrojavaju dane do povratka. Zato ne treba poistovećivati pojedinca sa sistemom. Sistem ti pruža ruku, a da li ćeš ti da je iskoristis, ponajviše zavisi od tebe. A za neuspeh je najlakše preokrenuti stvari i kriviti sistem nego sebe.

Ja razumem i one koji ostanu i one koji odu. Samo ne razumem, da je većini isključivo i samo kriv sistem gde god da su. Ako ti ne odgovara sistem, promeniš ga, a ako ti i tada ne odgovara, pokušaš da promeniš sebe jer je očigledno tu problem.

A sam uspeh je relativan i zavisi od više faktora i sta ko smatra uspehom. Preživi samo 50 % lavova iako imaju sve predispozicije za uspeh :-)

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk
Taman sam mislio da nakucam nesto i ugledam ovaj post. Odprilike bih isto napisao, pogotovu olinjalu pricu o staramjaci, prijateljima, druzenju tj sedenju u zadimljenoj kafani, slavama itd. Jbt pa meni to bilo na + strani da odem. Vikend moja porodica, familiju vidim par puta godisnje (jednom ja odem, ostatak oni dolaze). Drustvo, vidimo se godisnje, bliski prijatelji dolaze i ovde, ne vidim problem.

Dodao bih samo jos jednu stvar oko posla: ako si u nekoj tehnickoj/inzenjerskoj/medicinskoj bransi, sanse za ucenje, usavrsavanje su ogromne. Nebo je granica.
Neka mi kolege IT-jevci ne zamere, ali taj IT koji mi tu radimo ne moze da se poredi. Ima par mozda firmi koje odskacu, ali uglavnom mi smo podizvodjaci radova. Odluke, strategija, razvoj itd se ne radi u Srb. Radi se van. A to je ono sto ne mozes da naucis nigde, osim na poslu.
Kad se samo setim, vremena, nerava, svega, objasnjavajuci i pravdajuci svoja resenja infrastrukture, hoce da to bude idealno, a budzet manji nego za reprezentaciju u kafani. Cim nesto vece se radi, centrala ce. Po prvi put sam doziveo da branim predikciju budzeta i da mi niko to ne dira sledece godine. A meri se u milionima EUR. Da imam refresh cikluse gde se ne ceka da nesto crke, prestane da bude podrzano, ako propadne vendor odmah ide drugo resenje i jos bezbroj primera.
Hoces nesto da naucis, nadji skolu/seminar sta hoces, plate ti, ides. Nema onih jajarskih kombinacija e mi smo platili ne mozes da odes iz firme u X meseci itd. Ince i ocekuje se da se usavrsavas. Velikom broju Indijaca, onih sa Bliskog istoka, Turcima, nazalost i Balkancima to ne ide bas najbolje u glavu.

Tacno je, sistem ti daje sve. Ako si tu da iskoristis sistem (dodjem, radim, bezim je "iskoriscavanje"), jbg neces se dobro provesti.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 04 Feb 2024, 10:40

dag81 je napisao:A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo su za mene argumenti koji se potezu u nedostatku drugih. Vidis nas dvoje nikada nismo imali velike porodice, niti smo bili jako vezani za porodice. Prema tome ne postoji tema porodica koja bi trebala da nas natera da promenimo odluku.
U danasnje vreme dostupnosti tehnologije nase dete nije zaboravilo babu, dedu, tetku... jer se cuju/vide svaki vikend. Osim toga odlazimo mi, dolazi oni. Nismo otisli u sume Amazona, vec na 1:10 min leta od BG.
DukeNS je napisao:
blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 00:52
Izgleda je moj post bio ipak proseravanje, da ne kazem, neiskren. Ne mozes svima udovoljiti.


Zašto ovo kažeš?


Nisi pobrojao koje su po tebi mane…
Pa, vidim po komentarima za Gagijev post da se ocigledno smatra da moj post nije bio iskren. Sto ljudi, sto cudi...

Oko mana za DE, losa digitalizacija (popravilo se to od kako sam dosao), dosta glomazna birokratija, socijalna politika koja ubija zelju za radom, pa je samim tim pocela da bude jako privlacna za neradnike...

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Dzoni_m » 04 Feb 2024, 10:48

Dobro podsecanje za neradnike.

Bukvalno je postao raj za iste. A inace, prva stvar za koju sam zakljucio da je pogresna u vezi sa Nemackom/Nemcima je da su mnogo vredni.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 10:50

Još bi u celu diskusiju trebalo da se doda i da Nemačka nije svuda ista Nemačka o kojoj se priča ovo ili ono.
Bavarska i Baden-Würtenberg su otprilike "prva" Nemačka, a što se severnije ide, to postaje neka druga Nemačka.
Ja, na primer, ne bi mogao ni u ludilu da živim u Berlinu. Redovno sam tamo po dva-tri dana, i bukvalno jedva čekam da se vratim u Minhen.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nidza » 04 Feb 2024, 10:52

@Dzoni_m

Pitanje je samo da li su oduvek bili takvi ili ih je taj dobar sistem učinio takvima. Meni se čini da je od njih 10 tamo koji rade posao koji ovde treba 1-2, sad porastao na 50.

Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 263
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djole155 » 04 Feb 2024, 11:01

pedja je napisao:
04 Feb 2024, 10:00
aboki je napisao:Jel si kod Milenka ili Ace? Slika

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
A ti si verovatno u AR? :D

TapaT
Insajderi iz AR 😁 Bio kod Tulaća i Ace,sad kod Ace samo.Milenko je još vozio kad sam prešao kod njih

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 04 Feb 2024, 11:04

dragvorl je napisao:
04 Feb 2024, 09:32
A ko je ima para verovatno je i informisan, obisao sveta, pa znaju i sta je Srbija, nije to na kraju krajeva danas tesko ni saznati. Kao sto su rekli ostali, ne bi se oni ovde zadrzavali da ne moraju, na kraju krajeva u BG i NS su troskovi vec toliki da mogu za iste ili nesto vece pare otici u normalnije drzave.
Kad sam malo proputovao svetom počeo sam više da cenim šta imamo ovde. I šta bi stranac mogao da ceni ovde, a što se ne podrazumeva uvek i svuda u zapadnoj evropi. Znači ne pričam o onom porodica i prijatelji. Ne pričam ni ako sastavljaš kraj sa krajem... Već o perspektivi stranca koji je došao ovde, ima ok primanja, kakav mu je život kad završi sa poslom. Mane svi znamo. Ali prednosti malo i potcenjujemo.

- Bezbednost. Možeš da se šetaš kad god hoćeš i gde hoćeš, u BG uvek ima nekog na ulici i u 4 ujutro, a ne da u 9 uveče nemaš nigde nikog. Jeste, možeš da nađeš i problem ali moraš da ga tražiš, da odeš na splav i da startuješ tipu ribu, da nosiš šal pogrešnog kluba posle derbija. Nije ono šetaš mirno ulicom a na ćošku stoje 4 klošara kojima vidiš da te ocenjuju da li si potencijalna žrtva. Nigde se nisam osećao nebezbednije nego u centru Pariza. Sem možda u centru Milana. Ili u Rambli u Barseloni. U mnogim gradovima se znaju i zone gde nije preporučljivo zalaziti. Ok, nisu svi gradovi po evropi nebezbedni, ali isto nije ni prijatno kad u petak u 9 uveče bude prazan centar grada (Štutgart) ili ako je baš turistički grad kao Beč onda ima ljudi u centru a van toga nigde nikog čim padne mrak.

- Uvek možeš da nađeš kafić, restoran, radnjicu, sanduk sa sladoledom. I da bude otvoreno ceo dan i bar pola noći. Ovo se ni iz bliza ne podrazumeva u evropi, pogotovo kad kreneš iz centra, a kod nas imaš u celom gradu. U Ženevi vidim poslastičarnica radi samo od 5 popodne, u Francuskoj ili Italiji ima da se jede u restoranima kad svi jedu, ako dođeš van tog termina idi da se slikaš. To obilje ponude je kod nas dobrim delom omogućeno niskim platama tih ljudi što tamo rade, ali ne možemo da poričemo da je za nas ostale realna prednost.

- Nije ni kod nas klima baš mediteranska, ali severnije delove evrope šijemo samo tako.

- Strance malo odbije u startu što nema tog ljubaznog lažnog smeška, ali brzo skapiraju da kod nas nema te izveštačenosti, ali zato su svi suštinski prijatni prema strancima i trude se da im pomognu, ne gledaju ih sa visine, ne prave se da ih ne razumeju čak i kad znaju (kad u francuskoj pričaš na engleskom), svi pričaju engleski...

- mentalitet nam je da volimo malo i da uživamo u životu a ne samo arbajt, primeti se taj vajb na ulici vrlo brzo.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 11:25

Ja stvarno ne znam na osnovu koje legende je nastalo to da je u Nemačkoj "samo Arbeit" i ništa više. U stvari znam, ali tome ima već više od 50 godina.
Radim 38,5 sati nedeljno, evo već 34 godine tako, vremena uvek i svuda za sve što me interesuje. Nikad "planirano" prekovremeno, ako se i desi da uskočim zbog hitnosti, to mi se vraća u rekordnom roku onako kako meni odgovara (ja uvek uzmem slobodan dan).
To "samo Arbeit" je važilo za generaciju koja je otišla tamo nekih sedamdesetih.... A od škole su eventualno imali veliki i mali odmor.
Ti su već odavno u penziji.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od srdjanyo » 04 Feb 2024, 11:33

dragvorl je napisao:
srdjanyo je napisao:
04 Feb 2024, 08:48
dragvorl je napisao:Tesko da smo mi tim Rusima Njemacka Svicarska, to smo mozda Pakijima, Indijcima, i Siera Leoncima.
Grešiš. Vrlo lako jesmo. Jer ovi su pobegli od mobilizacije. U proseku imaju do 35 godina, dakle velika većina njih nije bila u Zapadnoj Evropi, ne kažem mnogi jesu, ali samo na GO. Ovde im je nešto najbliže Njemačkama, u kojima realno ne mogu da odu jer im treba viza...
Sa druge strane, mi kao narod ne znamo ništa o Rusima. A mišljenja sam da Rusija nije samo Moskva, St. Peterburg, Volgograd... Rusija je i Tula, Voronjež, Vladivostok, Jekaterinburg i mnogo manjih mesta.
Mi ne znamo kako tamo živi neki vozač dostavnog vozila na primer, automehaničar, radnik u fabrici traktora, čistač ulice ili neki farmer? Nemamo pojma o tome.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Mi mislimo o sebi svasta, sto niko drugi ne misli o nama, pa tako i da smo za XY Svajcarska i ko zna sta.
Moras imati debele kesovine da bi bilo gde otisao i snasao se, sirotinja koja i tamo radi za 200-500 eura i da hoce ne moze nigde. Ista prica i sa Ukrajincima, idem AP Evrope stalno i jako retko vidjam ukrajinska kola koja su srednje klase i nize, uglavnom su to premijum kola, 90%. Znaci dosao je ko je mogao, ima para. A ko je ima para verovatno je i informisan, obisao sveta, pa znaju i sta je Srbija, nije to na kraju krajeva danas tesko ni saznati. Kao sto su rekli ostali, ne bi se oni ovde zadrzavali da ne moraju, na kraju krajeva u BG i NS su troskovi vec toliki da mogu za iste ili nesto vece pare otici u normalnije drzave. Ali bolje i ovo, nego ginuti za tudje ciljeve.
Rekao sam isto, samo si ti bolje formulisao.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 04 Feb 2024, 11:44

@kragujevac

Nisam mislio u smislu da se radi preterano, već da kad završiš posao sediš kući da budeš odmoran za sutrašnji arbajt, a ne ideš po kafićima, restoranima, da se šetaš... Jednim delom uslovljeno i klimom, nije slučajno da se taj stil života neguje u Španiji, Italiji ili kod nas mnogo više nego u Nemačkoj, ali je i kulturološki. Štutgart, petak popodne, pun centar, mi uhvatili krug do kraja njihove "knez mihajlove", u međuvremenu prošlo 8 sati, svi nestali nigde nikod. Ej, petak. A onda pređeš Rajnu, nije se klima ništa promenila ali u Francuskoj već ulice uveče mnogo više ličile na naše, puni restorani i kafići do kasno... Strazbur, Rems, Nansi, ne pričam o ultraturističkom Parizu. I dok prelaziš most preko Rajne primetiš da trava nije podšišana kao sa nemačke strane, voze se lošija kola ali su uveče napolju.

Sigurno je i moj utisak površan ali se neke stvari vide i iz aviona.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 04 Feb 2024, 11:44

blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 10:40
dag81 je napisao:A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo su za mene argumenti koji se potezu u nedostatku drugih. Vidis nas dvoje nikada nismo imali velike porodice, niti smo bili jako vezani za porodice. Prema tome ne postoji tema porodica koja bi trebala da nas natera da promenimo odluku.
U danasnje vreme dostupnosti tehnologije nase dete nije zaboravilo babu, dedu, tetku... jer se cuju/vide svaki vikend. Osim toga odlazimo mi, dolazi oni. Nismo otisli u sume Amazona, vec na 1:10 min leta od BG.
DukeNS je napisao:
blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 00:52
Izgleda je moj post bio ipak proseravanje, da ne kazem, neiskren. Ne mozes svima udovoljiti.


Zašto ovo kažeš?


Nisi pobrojao koje su po tebi mane…
Pa, vidim po komentarima za Gagijev post da se ocigledno smatra da moj post nije bio iskren. Sto ljudi, sto cudi...

Oko mana za DE, losa digitalizacija (popravilo se to od kako sam dosao), dosta glomazna birokratija, socijalna politika koja ubija zelju za radom, pa je samim tim pocela da bude jako privlacna za neradnike...

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk
Možda neko smatra, ja ne smatram da se foliraš. Obo je jedna od normalnijih i kulturnijih rasprava na forumu do sada. Ti imaš svoje viđenje, drugi imaju svoje. Pogrešno bi bilo da počnemo da se svađamo i vređamo kao što je nedavno banovani Integrisani član nemačkog društva uradio. On je živi primer naših ljudi ovde koje prezirem. Ali neću više o njemu jer nije tu. Verujem da bi se još forumaša 100% složilo sa tobom, ali ne pišu više.

Da se vratim na temu. Dosta puta sam naišao u institucijama da ljudi ne znaju svoj posao, za najbanalniju informaciju oni organizuju konzilijum da bi mogli da ti odgovre. Moja supruga je jednon čekala 15 minuta da "milenijalke" u Rathaus-u odluče jel Srbija u EU :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 04 Feb 2024, 11:50

grujicd je napisao:
04 Feb 2024, 11:44
Štutgart, petak popodne, pun centar, mi uhvatili krug do kraja njihove "knez mihajlove", u međuvremenu prošlo 8 sati, svi nestali nigde nikod.
Königstraße :D al preko dana (i vikendom) miš qurac da slomi koliko ima ljudi. Ali tačno znam o čemu pričaš. Moja mama kad je dolazila prvih puta ovde pitala me "Pa dobro a gde su ti ljudi, šta rade kad nema nikoga na ulici?"
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori