Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3399
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 14:53

Pa dobro, hajde da poverujemo da je to tako, to se onda uklapa u tri stvari koje sam ja naveo, a da su, za onoga kome su potrebne, bolje na Balkanu nego u Nemačkoj
1. Bolje se jede
2. Interesantniji noćni život
3. Lepši smo narod od Nemaca

Sad, na drugačiju hranu se čovek navikne, noćni život, kako kome treba, a pod 3. je stvar genetike, tu su "južnjaci" u Evropi sigurno u prednosti.

Na strani zapadne Evrope (da ne pominjem samo Nemačku) su neke druge stvari, od kojih se najveći deo ne vidi ako se dodje samo turistički na nedelju-dve.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23812
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 04 Feb 2024, 15:08

Usput, jos jedna jako bitna stvar, bar meni, je klima, koja je u Srbiji kud i kamo bolja. Manje kise, oblaka, sucmurastog vremena. Minus su pretopla leta.
I jeste tacno da su kafane pune, bar po NS sto vidjam, narocito se leti to vidi. Doduse vole i Nemci po kafanama, restoranima, samo verovatno ne bas radnim danima.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 04 Feb 2024, 15:13

@Blau, ne znam sto si postao uvredljiv. Nadovezao se na tvoj post kao ti na moj. Ti rece nisi na mene mislio, ja ti kazem nisam licno na tebe mislio.
Ono sto jesam mislio na tebe je dolazak jednom godisnje u Srb, i sto mislis da je video call dovoljan u odnosu na fizicko vidjanje.

Ne spominjem razloge za ostanak ili odlazak ili povratak, to je bila konstatacija vise nego pitanje. Jeste stavio sam znak pitanja, nisam razmisljao u tom momentu. Meni licno bi to bila jedna od prepreka iz trenutne perspektive .


Sent from my SM-S918B using Tapatalk



Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 04 Feb 2024, 15:38

123456 je napisao:
04 Feb 2024, 12:02
Ovo su meni otprilike više mane nego prednosti kod nas.

A inace ne znam o kojoj bezbednosti se radi kada skoro svaki dan neko nekog izbode, isprangija, na jednu običnu utakmicu ti nije svejedno da odeš...

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk
To što su po tvom mišljenju to mane je samo pokazatelj da je tebi odlično tamo gde si i to je skroz ok, svako ima pravo na svoj izbor. A to o bezbednosti, nisi lepo napisao, trebalo je "svaki dan se piše o tome da je neko nekoga izbo". Srpski mediji žive od tih pravljenja skandala i sl. Procentualno gledano, ne verujem da je neka drastična razlika od pomenutih evropskih zemalja. A to da ne možeš otići na utakmicu je malo izlizan kliše. Ludi Englezi demoliraju deo grada i to je super jer oni vole fudbal, a srpski navijači su varvari zbog jedne bakljade recimo. Opet kažem, mane postoje na obe strane, ali glupo je preuveličavati i izmišljati neke mane da bi se argumentovalo svoje mišljenje.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 04 Feb 2024, 15:45

Uvredljiv, kazes? Aj procitaj sta si napisao, ne moze direktnije i licnije.
Jel si postavio pitanje, odgovorio sam ti. Posle spominjes roditelje i manjak ljubavi, pa nismo tako bliski da mozes sebi tako nesto da dozvoljavas
Ako ne mozes da skontas neke stvari, zasto uopste komentarises.



Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dag81 » 04 Feb 2024, 16:13

Izvini ako sam te uvredio, nije mi bila namera.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mix024 » 04 Feb 2024, 17:03

Da prekinemo prepirku...

Kakav je deo Grafelfing u Minhenu? Bio sam dosta puta u Minhenu, ali nisam nikada posebno obraćao pažnju na ovaj deo.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3399
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 17:07

Jako kulturan deo grada, to je blizu nas ovde. (ide Grosshadern, pa Neuried/Martinsried, pa Gräfelfing).
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 04 Feb 2024, 17:12

Možda sam već i pitao, krečana :)

Da li vredi doći na oktoberfest sa par drugara iskrenih pivopija? Ili je to krš od gužve, nemaš gde da sedneš, skuplje, da li je bolje doći nekim drugim povodom? Nekako oktoberfest postoji kao mit kod nas, nešto tipa nemice na jadranu 80-tih. Za te nemice je moja generacija zakasnila koju godinu, ali za oktoberfest računam da još nije kasno ;)

NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od NenadNR » 04 Feb 2024, 17:18

Evo i moje iskustvo ako nekome može pomoći. Spomenuto je već da neko ko želi da uci i napreduje, dosta lakše nego pre može da dobije ono sto želi. Pored manjka iskusne radne snage prisutna je i opšta nezainteresovanost mladje populacije. Bar u firmama sa kojima ja imam dodira.
Konkretno ja se bavim razvojem motora SUS pretežno u auto sportu. Kod nas sam bio stigao do limita šta mogu da radim. Dok sam razmišljao šta sad, dobio sam odličnu ponudu za posao preko i reko ajde da probam. Za par godina naučio sam i radio dosta toga sto sam zeleo. Priđe još i video gde sam u onome čime se bavim i koliko vredim. Zbog toga i pišem ovo da bih savetovao svakoga ko je u situaciji da se oproba preko u onome sto radi i voli da obavezno na neko vreme to i uradi. Ja neću ostati da živim preko ali ovo iskustvo je neprocenjivo.
Jedino moram da dodam da je sa razvojem motora SUS u EU gotovo. Jedino ostaje auto-moto sport na visokom nivou. Moguće je dobiti praksu ili stipendiju od F1 pa na dalje.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3399
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 17:20

grujicd je napisao:
04 Feb 2024, 17:12
Možda sam već i pitao, krečana :)

Da li vredi doći na oktoberfest sa par drugara iskrenih pivopija? Ili je to krš od gužve, nemaš gde da sedneš, skuplje, da li je bolje doći nekim drugim povodom? Nekako oktoberfest postoji kao mit kod nas, nešto tipa nemice na jadranu 80-tih. Za te nemice je moja generacija zakasnila koju godinu, ali za oktoberfest računam da još nije kasno ;)
Oktoberfest je velelepna glupost. Gomila pijanih koji se teturaju i povraćaju naokolo, džeparoši na Theresienwiese, preskupi hoteli i gužva svuda gde se okreneš. Ja sam za ove moje 34 godine bio na OF otprilike 5 puta, a i to je 5x više nego što je potrebno. Dranje cenama da glava zaboli, guranje, sve prljavo.... Fuj. Šta da ti pišem kad na Theresienwiese postoji zabrana za dečja kolica od 17.00 popodne.
Minhen je mnogo lepši bez Oktoberfesta, a stvarno ima šta da ponudi.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 04 Feb 2024, 17:32

NenadNR je napisao:
04 Feb 2024, 17:18
Jedino moram da dodam da je sa razvojem motora SUS u EU gotovo.
:(

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1059
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od meidling » 04 Feb 2024, 20:15

@gastarbajteri D
Kakva je situacija u zdravstvu za obicne smrtnike koji nemaju privatno osiguranje?Koliko dugo se ceka na primer na MR i na CT termin?

Gesendet von meinem SM-N975F mit Tapatalk



Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3399
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 04 Feb 2024, 20:19

Ne možeš to da generalizuješ, u Minhenu dobijem termin za par dana, kako je u nekom selu negde u poluvukoyebini, to je verovatno već druga priča. Pri tom imam samo dodatno osiguranje za privatnu sobu kad je u pitanju bolničko lečenje, inače sasvim "obično" osiguranje (ono koje je u D obavezno)
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Branya » 04 Feb 2024, 20:57

Meni jedino nedostaje drustvo. Mladji ljudi se lakse prilagode, a mi matori konji malo teze.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Odgovori