Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10591
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 04 Feb 2024, 21:00

kragujevac je napisao:
04 Feb 2024, 14:53

Na strani zapadne Evrope (da ne pominjem samo Nemačku) su neke druge stvari, od kojih se najveći deo ne vidi ako se dodje samo turistički na nedelju-dve.
Zapadna Evropa je veoma širok pojam, sa ogromnim razlikama, I sama Nemačka je sa jako velikim razlikama.

Tamo gde sam bio u Nemačkoj, svašta sam video i dobro i loše.
Neke stvari toliko loše da na Balkanu nikada nije bilo ni pomisli a kamoli da se dogodi.

Sa druge strane Nemačka ima očajnu klimu, barem taj južni deo Bavarske, B-W, Hessen- teški uslovi za život a ni prljavština nije nešto što se ne primeti kada se dodje sa strane iz neke čiste sredine.

Za posao bih mogao sebe da zamislim tamo privremeno ali za život bi pre birao Češku ili Slovačku, mada i tamo klima nije sjajna. Ali je barem čisto.

Prvi put kada sam bio u tadašnjoj Zapadnoj Nemačkoj bilo je vau kako je uredno i čisto a kasnije svaki put sve gore i gore.
Zadnji put u Nemačkoj sam bio u Hamburgu, 2019. godine i nisam nešto oduševljen da bih se tamo preselio za trajno.

Nemačka za videti i izlet ok, za duže ima mnogo prijatnijih lokacija i u Evropi a kamoli van Evrope.
Moje mišljenje na osnovu onoga što sam prošao.

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1059
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od meidling » 04 Feb 2024, 21:01

Hteo sam samo da uporedim sa AT jer na primer termin u Beču za MR se ceka od 20 do 40 dana.A za CT infiltraciju kičme je u gradskoj bolnici AKH prvi slobodni termin bio tek 9.oktobra.Do termina se dolazi ranije samo ako ides privatno ili ako imaš dodatno osiguranje koje to pokriva

Gesendet von meinem SM-N975F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 04 Feb 2024, 21:05

Ja sam u NL dobio u sred korone MR skener za 2 dana, samo su mi napomenuli da je to privatna klinika (ima je i u Beogradu nesto Arcibald ili tako nesto :) kod mene u komsiluku) i da ako želim na državnu moraću duže da cekam. Nema razlike u ceni odnosno na isti način je pokriveno, do 350eur u kalendarskoj godini ja plaćam(sopstveni rizik - imam cak jeftino osiguranje) a sve preko oni... Ali generalno sam razocaran lekarima, sve je brzo, brzo brzo... i teško vidiš jakog specijalitet, mora da ti bude mnogo loše i da to oni primete :) ..

Sent from my SM-S906B using Tapatalk






Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 04 Feb 2024, 21:25

U Srbiji je lako stići do specijaliste privatno, ali za neke najpoznatije sad i privatno mora dugo da se čeka. Ono što ne znam je kako rade kod nas privatna osiguranja ako stvarno zaglaviš nešto teže. Da li te samo otkače kad dođe vreme za obnovu polise? Da li si nekako zaštićen zakonski? Računam da preko postoji mnogo duža tradicija privatnih osiguranja i da te zakon pokriva u tim slučajevima.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 04 Feb 2024, 23:20

blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 10:40
dag81 je napisao:A ne nedostaju vam roditelji, neki prijatelji, neka rodbina?


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ovo su za mene argumenti koji se potezu u nedostatku drugih. Vidis nas dvoje nikada nismo imali velike porodice, niti smo bili jako vezani za porodice. Prema tome ne postoji tema porodica koja bi trebala da nas natera da promenimo odluku.
U danasnje vreme dostupnosti tehnologije nase dete nije zaboravilo babu, dedu, tetku... jer se cuju/vide svaki vikend. Osim toga odlazimo mi, dolazi oni. Nismo otisli u sume Amazona, vec na 1:10 min leta od BG.
DukeNS je napisao:
blaugrana je napisao:
04 Feb 2024, 00:52
Izgleda je moj post bio ipak proseravanje, da ne kazem, neiskren. Ne mozes svima udovoljiti.


Zašto ovo kažeš?


Nisi pobrojao koje su po tebi mane…
Pa, vidim po komentarima za Gagijev post da se ocigledno smatra da moj post nije bio iskren. Sto ljudi, sto cudi...

Oko mana za DE, losa digitalizacija (popravilo se to od kako sam dosao), dosta glomazna birokratija, socijalna politika koja ubija zelju za radom, pa je samim tim pocela da bude jako privlacna za neradnike...

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Nisam primetio neke negativne reakcije na tvoj post, zato pitam.

Meni je super ovo iznošnenje iskustava od strane gastosa s vremena na vreme. :pivo:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 05 Feb 2024, 08:53

ljubitelj je napisao:
04 Feb 2024, 21:00

Sa druge strane Nemačka ima očajnu klimu, barem taj južni deo Bavarske, B-W, Hessen- teški uslovi za život a ni prljavština nije nešto što se ne primeti kada se dodje sa strane iz neke čiste .
Kakva je to očajna klima i teški uslovi za život? Prljavština? Da nisi pomešao ti to sa nekom drugom državom? Tipa sa Čadom, Irakom ili slično

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nidza » 05 Feb 2024, 09:13

I ja se pitam, Bavarska sve suprotno prljavštini. Bogato, zeleno, čisto, ako može u tri reči da se opiše.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od milekmilek » 05 Feb 2024, 09:31

I sam živim u Bavarskoj i beše mi iznenađenje ovo za prljavštinu. Klima je malo lošija na severu Bavarske nego na jugu, više vlage i nešto manje sunčanih dana.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 05 Feb 2024, 09:41

Idemo malo na vedrije teme... Pozdrav za ekipu iz Portoroža koji su svratili na brzu kafu do NS :D :)Slika
Poslednja izmena od member u 05 Feb 2024, 09:41, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 05 Feb 2024, 09:42

Ima stara nemacka poslovica. Ne postoji lose vreme, samo losa garderoba :)

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od milekmilek » 05 Feb 2024, 09:55

Nije nemačka, pripisuje se engleskom piscu ali i Norvežani je prisvajaju.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 05 Feb 2024, 09:55

Sigurno al za malo :) To je i Holandska poslovica. A Srpska je: Sta se mora nije tesko :)

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 05 Feb 2024, 10:01

Ma, lupio sam, cisto da ne bude suvoparan post :)
Nisam ni znao da je poslovica, nego sam cuo da ljudi ovde govore


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 05 Feb 2024, 10:03


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 05 Feb 2024, 10:04

Možda je video prljavštinu u samom centru grada, po haustorima, može da se nađe. Ali to nije merodavno jer u centru svakog većeg grada se skuplja kojekakva bagra i to ne može da se iskontroliše i da se drži kao apoteka. Takođe, Nemačka nije u nekom evropskom vrhu po čistoći, ali za moje pojmove je apoteka. Ne možeš ti da održiš čistom zemlju u kojoj je pola stanovnika dođoši.

A vreme je takođe individualno. Ja volim toplo vreme i ne vidim ništa "čarobno" u zimi, novoj godini, itd... :kezo: kad se zaređa par vikenda ovde da je lepo vreme, pa možemo otići na celodnevni bazen, ja procvetam psihički.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori