Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 12 Feb 2024, 17:14

mix024 je napisao:
12 Feb 2024, 11:01
Nervira te puno stvari koje i mene užasno nerviraju. Pre svega nekultura i bahatost.

Isto tako sam jako blizu odlaska, jer se ovde stvari definitivno neće promeniti za vreme naših života.

Jedino što me ovde još drži je što sam uložio svojih 25 godina u razvoj naše firme, od koje živimo solidno.
Kod tebe je plus sto zivis u SU i sacuvan si od gomile negativnih stvari koje nosi veliki grad, npr BG.. Guzve, saobracajni spicevi, jos veci nivo zagadjenja, kriminala, bahatosti nego sto trenutno osetis.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od elMaestro » 12 Feb 2024, 17:48

@member
:plusone:
Od reči do reči.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mix024 » 12 Feb 2024, 18:39

@member

Slažem se i sve što pišeš je sasvim razumno i većinom vremena i ja tako razmišljam. Jedino što kod mene nije u pitanju finansijska situacija, poenta je u kvalitetu i mogućnostima života.

@blaugrana

Tako je.

@Darko

Živim u SU, ali radim na sve strane, cela Srbija (baš zato sam dobro upoznat sa stanjem u celoj zemlji), Bosni, Makedoniji, Kosovu, Hrvatskoj... Putujem jako puno, srećem jako puno ljudi.

U BG sam barem dva puta nedeljno.

Inače, Subotica koja je bila do pre 10-ak godina, više nije ni blizu šta je bila.

Nije ni sve tako crno, naravno, ali kada je ovakva rasprava, navode se uglavnom samo negativne stvari.

@shandu90

Mislili smo da će ćerka hteti da studira van Srbije, bila je varijanta Holandije i Italije, ali je na kraju završila u Novom Sadu, evo završava 4. godinu.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 27 Mar 2024, 13:39

Shop and go (maxi sistem)


Slika

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 27 Mar 2024, 14:21

To je povoljno u odnosu na ovu cokoladu sa nis pumpi

Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 27 Mar 2024, 14:50

Problemi prilikom uvodjenja centralnog grejanja - sto su svi govorili od pocetka a politicari se pravili ludi....
Socijalni zakupci placaju više

AT5 je u januaru prijavio naglo povećanje cena socijalnih zakupaca priključenih na toplovodnu mrežu. U Gentiaanbuurt-u u Noordu, sedamdeset odsto stanovnika pristalo je na prelazak na daljinsko grejanje zbog Imereovog obećanja da neće biti skuplje od gasa. Ispostavilo se da je realnost 2024. drugačija. „Neshvatljivo je da se socijalnim stanarima tako enormno povećava račun, 800 do 1000 evra godišnje. Vatenfal kaže da oni snose te troškove za postavljanje toplovodne mreže i za inovacije. Ali onda taj račun stavljate na najsiromašnije ljude u Amsterdamu? “, izjavila je tada Lianne Verhaar, pogođena stanarka.

U odgovoru na taj izveštaj, Amsterdamska federacija stambenih korporacija objavila je da će nastaviti sa daljinskim grejanjem samo ako troškovi za stanovnike ostanu barem isti kao što trenutno plaćaju. Vatenfal je tada rekao da je cena neophodna da pokrije sve troškove i da ne prelazi maksimalnu stopu.

Ove nedelje pregovori između strana su prekinuti. Nije poznato šta to znači za stanare u Gentiaanbuurt-u, na primer. Odbornica Zita Pels juče je napisala da opština razmatra "alternativne opcije kojima još možemo da obeštetimo stanovnike za ovu godinu".
Imere i Vattenfall raspravljaju na Linkedinu oko otkazanih ugovora o mreži grejanja

Činjenica da se Vatenfal povukao iz konsultacija sa opštinom i stambenim zajednicama o cenama toplovodne mreže izazvala je zlu krv za direktora Imere Erika Geritsena. On smatra da energetska kompanija nije transparentna oko cena. "Imali smo dogovor. Vi ga jednostavno ne poštujete."

Juče je postalo jasno da su pregovori o cenama za toplovodnu mrežu propali, zbog čega je ambicija Amsterdama da se oslobodi gasa do 2040. godine sada nedostižna.

Opština je bila u razgovorima sa stambenim zajednicama i dobavljačem energije Vattenfall o nižoj ceni. Izveštaj AT5 je u januaru pokazao da stanari ponekad plaćaju stotine evra ako je njihov dom priključen na daljinsko grejanje.

Znaci pitanja
Vattenfall se sada povlači iz tih konsultacija. Kompanija kaže da bi bilo neodgovorno u računovodstvene svrhe tražiti nižu cenu. „Toplota nije izvor masti“, rekla je direktorka Vatenfala Loren Smajs u poruci na Linkedinu.

Ali Gerritsen van Imere ima ozbiljne sumnje u ovo. „Sve dok ne otvorite knjige, ova priča se ne može proveriti“, piše on u odgovoru na poruku na Linkedinu. „Vi bar dajete privid da ste kao monopolista u mogućnosti da sa malim budžetom prikupite maksimalan novac na grbači zakupaca, pre nego što vas vlada natera da prodate svoj većinski udeo.

Direktor Vattenfall-a Smies tu tvrdnju naziva "najvećom glupošću". Ona takođe negira da je kompanija tajna oko svog računovodstva, tako da niko ne vidi da li se za daljinsko grejanje naplaćuje fer cena. „Nikada nismo bili zameriti zbog naših povrata u poslednjih deset godina. Čak su prošle godine izvršili dodatne provere ispod plafona cena. Dakle, da, proveravaju i ne, toplota nije izvor masti.“

'propuštena prilika'
Imere juče nije želeo da odgovori na vest AT5. Prema rečima portparola, situacija bi se prečesto menjala, što bi izazvalo zabunu. Gerritsen je sada došao do odgovora preko Linkedina. "Imali smo dogovor. Vi ga jednostavno ne poštujete", piše on.

Prema Geritsenu, Vattenfall je uveo povećanje stalne naknade koje bi bilo potpuno neočekivano za stambene zajednice. "Grupa je izazvana predugo nedostatkom transparentnosti. Ovo je zaista narušilo poverenje i na vama je da ga vratite."
https://www.at5.nl/artikelen/225825/yme ... -amsterdam

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 27 Mar 2024, 15:16

Darko je napisao:
27 Mar 2024, 13:39
Shop and go (maxi sistem)


Slika
Dok je u Austriji 1.59


https://www.interspar.at/shop/lebensmit ... 757~~~8958
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 27 Mar 2024, 15:57

Klot Milka u Španiji u lokalnom minimarketu koji radi do 23h 100g (pravih!) 1.55e.

A kod nas prevara od 80g 180 din.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10402
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od sebekkg » 27 Mar 2024, 16:48

Delju nas opasno. Sinoć sam uzeo u prodavnici milku od 270g, celi lešnik za 390 dinara. Odoše cene.

Sent from my SM-S928B using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 27 Mar 2024, 16:51

Lešnik i kakao je drastično poskupeo.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 27 Mar 2024, 19:02

Ovde na akcijama ta od 100g bude 0,60-1,00€, a ove 270g-300g bidu između 1,50€ i 2,00€.
Ovonedeljni Lidl:
Slika

Fora je što te velike budu u 10tak vrsta i cena je ista za sve, nebitno jel lešnik, jagoda, keks, Noisette, karamel ili nešto peto.

Ja uzmem Noisette i lešnik, žena uzme te neke voćne gluposti tipa Cheesecake.

I stvarno mislim da je ona cena od 244 dinara povoljna jer sam viđao u Univeru da idu do 400 dinara te velike. Al me začudilo što ih Najlepše želje i Galeb prate sa cenom, koliko se sećam to nije bilo tako pre 5 godina :think:

Edit: Ups, sad tek vidim da je cena za 100g :o
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od srdjanyo » 28 Mar 2024, 07:58

@member Saglasan sa tvojim razmišljanjem.
I samo jedno pitanje. Da li si možda bik u horoskopu?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 28 Mar 2024, 08:34

Jok bik brate - lički međed .

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od srdjanyo » 28 Mar 2024, 08:52

:kezo:

Tvoji stavovi su mi privukli pažnju i zaista su realni.
I iz perspektive nas iz nižih slojeva.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 28 Mar 2024, 20:03

250-300g

Slika
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori