Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 28 Nov 2016, 22:31

Da si sam sa tim parama bi ziveo. Da imas dete, malo teze. Uzmi u obzir da te za bebi opremu klepaju, obdaniste, garderoba, lekar, trte mrte. Malo je, i to nije hir nego jednostavno kad stavi na papir tako ispada. Vi tamo za osnovne stvari ne treba da brinete, ovde je to sustinski problem.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od maniaxxx » 28 Nov 2016, 22:35

A koliko para trebe recimo da u SRB ( ne mora BGD, recimo NS ) normalno živi porodica sa jednim malim detetom, i recimo da ima kredit za stan ( opet neki prosecni ). ozbiljno pitam, ne zajebavam

Normalan život je za moje pojmove nekako ovako, da imamo dovoljno novcsa za dopust i za po koji izlet od dan ili više, da se vozi avto recimo golf klase ( recimo star do 3 godine) in neki mozda malo manji kao drugi avto, da nije nikakav stres ako se iz hira ide recimo u BGD malo u soping, i tako nesto..nadam se da shvacate sta je za mene normalan zivot ( nije to neki luksuz ali neki minimum normalnog zivota jeste )

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ralee » 28 Nov 2016, 22:44

Po mojoj slobodnoj proceni od 2000e.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 28 Nov 2016, 22:44

Po tome soma ipo evra

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 28 Nov 2016, 22:49

Moja procena je da je porodici sa 1-2 dece potrebno minimum 1.500e mesecno za pristojan zivot u NS.
A tek sa 2.000e (bez lizinga, kredita, otplate bilo kakvih dugova na rate... cista neto suma u svom stanu i svojim kolima) mogu skroz normalno da zive.

Naravno, zive ljudi i sa mnooogoo manje, cak velika vecina. Ali sad dajem primer nekog normalnog zivota za moj pojam.
Pod normalnim zivotom smatram da troskove za skolovanje dece (vrtic, skola, dopunske nastave i aktivnosti, pribor i knjige, ekskurzije...), zivot u pristojom stanu gde ce deca imati svoju sobu, redovno obnavljanje garderobe svake sezone, posedovanje 2 automobila (porodicni neki Pasat i zena Polo, stari 4-5 godina), odlasci u nedeljne velike nabavke hrane gde nece morati pod obavezno da se uklapaju u najjeftinije namernice vec kupuju ono sto smatraju najboljim za svoju ishranu, jednom nedeljno porodicni izlazak (rucak, bioskop, pozoriste...), deca da pohadjaju ostale aktivnosti (sport), odlazak na letovanje i/ili zimovanje, aktivan drustveni zivot, neki hobi.....
Znaci nikakav lukusuz, cisto aktivno infiltriranje u sve zivotne tokove drustva.
Poslednja izmena od goblin u 28 Nov 2016, 22:51, izmenjeno 1 put ukupno.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od maniaxxx » 28 Nov 2016, 22:49

Znači da u Srbiji redko ko živi normalan život? Ne znam kako ste upučeni u situaciju u SLO ali ovde da ima familija prihod 2000 evra je več dosta dobra plata a kamoli u Srbiji. Inače slažem se sa vama oko cifre ali stvarno mi onda nije jasno kako žive ljudi u Srbiji kad je prosečna plata 300e ( ili koliko je več )

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 28 Nov 2016, 22:52

Žive tako što babe i dede rade na selu u 80 godina i pomažu svoju decu i unuke, žive tako što se snalaze na sve moguće načine, slavu spremaju uz keš kredite i slično...

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 28 Nov 2016, 22:54

Iskreno, zivim u Srbiji (i CG) i to isto pitanje vrlo cesto postavljam svojoj zeni.
Ljudi se valjda snalaze na razne nacine, pomazu ih roditelji, penzioneri, neko donosi hranu sa sela, rade se dopunski poslovi, stedi na svemu zivom, ljudi su zeljni osnovnih stvari, deca nasledjuju stvari, odmori i izlasci nisu obavezni....

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od maniaxxx » 28 Nov 2016, 22:56

Znam to ali opet kako? Kako se snalaze? Ne razumite me pogrešno, poznata mi je situacija u Srbiji dosta dobro ali uz plate koje jesu dole i cene koje nisu ništa niže nego u SLO, čak naprotiv, u Srbiji žive mađioničari...i ne mogu da razumem kako ljudi sve to "mirno" prihvačaju. Slična ( jeste bolja ali ide na gore ) situacija je u SLO i opet ljudi čute ( samo pljuju preko interneta ) i trpe...

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 28 Nov 2016, 23:03

Kako? Ako se greješ na gas staviš 18 stepeni na termostatu, ako imaš automobil ništa nikad ne popravljaš dok automobil ne stane. Nikad ne ideš u servis nego kod komšije u kanal. Kupuješ delove na otpadu. Kupuješ polovne gume. Jedeš paštete i ostavu najnekvalitetniju hranu. Nikada nigde ne ideš. Nosiš iste stvari po 5-10 godina. Prodaješ zemlju, šumu, nasledstvo...

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pedja » 28 Nov 2016, 23:04

Sve je to u redu, cene su takve kakve su, kada se sve stavi na papir (npr ovo što je goblin pobrojao), ceh postoji.
Ipak, nekada se čovek sretne sa primerom gde imaš slične porodice (po strukturi), prvi su na minimalcu, pušači, voze neku krntiju, srkača. Drugi su nepušači, nemaju automobil (jer ne mogu da ga priušte, po njihovoj računici), bar 50% zarađuju više od prethodnih. I jedni i drugi imaju svoj stan. Na kraju meseca su na istoj nuli. Bez rodbine na selu, bez drugih prihoda. I jedni i drugi za sebe kažu da kupuju samo što moraju. Očigledno je da je taj minimum svakome različit.

Pisao sam već da mi je nekadašnji kolega kukao kako mu fali još samo 5000 na platu i da bi to bilo OK. Tada sam mu rekao da se ništa ne bi promenilo - samo bi porasli neki standardi i ne bi ni primetio taj novac. Nije bio ubeđen.

Kada smo se sreli, nakon niza godina, reče mi da sam bio u pravu. Buteljka vina, umesto litarskog, pivo iz flašice umesto konzerve ili dvolitarke, troslojna Zewa umesto jednoslojnog u listićima, prodimljeno (ako ne suvo), umesto parizera... Sve je isto, samo para nema... Opet fali tih 5000 :kezo:

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 28 Nov 2016, 23:08

Lepo uzmes kao Miki Manojlovic u Ranama na papir stavis sve.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od havijer » 28 Nov 2016, 23:08

Ili temperatura na termostatu ode na 19 umesto 18 :D

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od pedja » 28 Nov 2016, 23:13

Ih sad, prećera ga :kezo:

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od HKS » 28 Nov 2016, 23:21

maniaxxx je napisao: čak naprotiv, u Srbiji žive mađioničari...i ne mogu da razumem kako ljudi sve to "mirno" prihvačaju. Slična ( jeste bolja ali ide na gore ) situacija je u SLO i opet ljudi čute ( samo pljuju preko interneta ) i trpe...
Turci i njihova vladavina ucini svoje.

Sent from my m2 using Tapatalk

Odgovori