Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ralee » 29 Nov 2016, 09:41

DasAuto je napisao:
Ralee je napisao:Sa tim parama mozes samo da prezivis, a ne i da zivis.
Nemam djecu, vjerujem da sa 700-800 eura mogu sasvim ok da zivim sa rijesenim stambenim pitanjem. Sa djetetom naravno da se to sve mjenja.
Ja kad vidim svoje prijatelje dole tesko bi rekao da oni "prezivljavaju" zive sasvim solidno taj ko platu malo preko prosjeka, putuju, uzimaju sebi stvari, ne cesto kao sto ja mogu ali nisu sigurno nikakva sirotinja.

Sad dal bi se ja snasao sa 350-400 eura platom, verjovatno ne bih, ili bi trebalo dobro vrijeme da se priviknem.

Risto je u jednom komentaru lepo opisao kako izgleda raditi za tu cifru.
Prezivljavanje se nije donosilo na puku bedu i sirotinju, jesti hleb i pastetu, vec na to da bilo koja promena tvog statusa nije moguca ili je drasticno otezana.


Edit: Neko spomenu potrosacku korpu, pa kad se i njena vrednost uzme u obzir, toliko o "normalnom" zivotu ovde.
DasAuto koliko iznosi potrosacka korpa kod vas? A koliko prosecna plata?
Poslednja izmena od Ralee u 29 Nov 2016, 09:46, izmenjeno 1 put ukupno.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 29 Nov 2016, 09:45

Laki, prosecna plata zvanicno izrazena oko 400 zbog toga sto imamo nekoliko sektora gde radi manjina stanovnista a drasticno podizu prosek. Dok sa druge strane velika vecina rade upravo oko tog minimuma od 200-250e + nigde ne vidis znacajan procenat neprijavljenih.

Sta mislis kako bi izgledala tabela kada bi u procentima izrazili stanovnistvo koje radi za ispod 250e mesecno ili uopste ne ostvaruje prihode?
Iznenadio bi se koji je to procenat stanovnistva.
Ili ovako, sta mislis kako bi izgledala geografska podela po regionima izrazena u prosecnim platama? Gde bi imali BG, NS i mozda jos par opstina sa prhvatljivim primanjima, a sta mislis koju bi ostalih 90% opstina imalo izrazenu realnu prosecnu platu.

Pritom se plate obracunavaju samo na zvanicno prijavljene radnike.
A sta mislis kako bi izgledala slika realnih prihoda po glavni stanovnika. Gde bi u obzir uzeli sve one koji ne prihoduju nista, sve one koji rade na crno za 150e.....? Sta mislis kako bi onda izgledao obracun?

Jos u vecim gradovima i mozes naci neke pristojne uslove (BG, NS i mozda jos par centara), ali to je samo 3-5 gradova/opstina, gde su ostale opstine, gradovi, sela...? Sta mislis kako se tamo zivi?

Ta prica o prosecnoj plati moze da pije vodu i bude delimicno ralna u uredjenim sistemima, gde su svi oni koji rade uredno prijavljeni, gde nemas ovoliku nezaposlenost, gde nema tako velikih razlika u standardima izmedju nekoliko ekonomskih centara i ostatka zemlje... u slucaju Srbije ova statistika jednostavno ne pije vodu i ko god ovde se krece malo izvan tih centara po Srbiji vrlo dobro zna da je ta prosecna plata cista budalastina koja veze nema sa realnoscu.

PS - Odi samo u bilo koju "ozbiljnu" fabriku, veliku firmu... po Srbiji i kazi radnicima kako je njihova prosecna plata 400e, da vidis kakav ces komentar da dobijes. ;)

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 29 Nov 2016, 09:45

Captain Slow je napisao:
Laki021 je napisao:Nije realno 200 vec 400 kako i jeste, nema potrebe da se stalno ubacuje ta dezinformacija po zelji.
Realno u pravu si kao i za kik boxere koji biju ljude po splavovima Slika .
Jbt veruješ Bljucu a nisi kročio na splav.
Ne moram da citam blic, ziveo sam u zgradi gde je bio jedno vreme nocni klub, svega sam se nagoedao a 99% tuca je izazivalo obezbedjenje i onda mlatili ljude preko svake mere.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 29 Nov 2016, 09:59

Ja samo znam da Srbija nije mnogo jeftinija za život od npr. Nemačke, naprotiv hrana i hemija je često dosta skuplja u Srbiji. Druga je stvar što mnoge mlade porodice žive u svojoj dečijoj sobi, kod matoraca i što sve što treba u kući kupe starci od penzije a oni svoje plate potroše na neki hir pa to sa strane izgleda kao da se "snalaze".

IT sektor je priča za sebe a vidim da se njihova primanja često navode kao pravilo a zapravo je izuzetak. To su ljudi samo fizički prisutni u Srbiji a na neki način rade u inostranstvu. Hoću da kažem da ta grana nije uopšte ogledalo naše ekonomije i ako se političari hvataju za to.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 29 Nov 2016, 10:05

Laki021 je napisao:Nije realno 200 vec 400 kako i jeste, nema potrebe da se stalno ubacuje ta dezinformacija po zelji.
Za krug ljudi koje zive oko mene, recimo 1000, mozda dvoje troje ima platu 370e +.

Isto tako kao što dosta ljudi ne veruje da je u Srb toliko loše, nego su većina ljudi beskičmenjaci, koji samo kukaju, ne rade ništa, žive na grbači roditelja, a mogu da uzmu lagano 500-1000e plate, veruj mi dosta ljudi rade dosta-a ne postižu ništa.

Taj život je veoma plodonosan. Na žalost, naslovne strane novina su svedok tome.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 29 Nov 2016, 10:15

Slazem se za IT sektor u Srbiji, svi se hvataju za njega a on cini neznatan procenat zaposlenih iako u globalu podigne prosek plata zbog velike razlike.
Isto se stice malo iskrivljena slika kada se ljudi krecu na nekim lokacijama (odredjeni gradovi, njihovi delovi...) gde je moguce videti idilicnu sliku dobrih automobila, punih kafica i restorana, dobro obucenih gradjana, punih putika u trznim centrima, guzve na aerodromu....
Ali treba biti realan, na jedan grad kao sto je BG, dovoljan je i mali procenat bas bogatih uz odredjeni procenat onih koji mogu lepo da zive (upravo taj IT sektor) da ti pomenuti delovi grada izgledaju idilicno. I onda kada dodje neko iz inostranstva, ili dodje neko iz unutrasnjosti... stice iskrivljenu sliku kako se dobro zivi a nije ni svestan da je to 3% stanovnistva koji se vrte na istim mestima.
Evo ja prvi se dosta krecem i verujte mi da na tim mestima gde se krecem (kafici, restorani, izlasci, bolji hoteli...) konstantno srecem "iste ljude". Vec sam pominjao situaciju kad odem na zimovanje u Grand na Kop, pa u koje god doba da odem ja tamo poznajem barem pola lobija kad uvece sednemo, i slicna je situacija sa brojim drugim mestima koja stvaraju laznu sliku dobrog zivota jako malog procenta stanovnistva.

Sto se tice troskova zivota.
U mom slucaju, u CG mi odlazi bas daleko vise novca za porodicni zivot nego u Srbiji.
Mada tu ima i dosta do samog stila zivota koji se dosta razlikuje izmedju ove dve lokacije. Iako se cene nekih osnovnih namernica ne razlikuju bas drasticno, kada pogledam celokupni mesecni trosak za porodicu onda vidim da se u CG potrosi znacajno vise.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 29 Nov 2016, 10:21

U mom okruženju većina ima 1000+. Jesu većina IT ali ne i svi, ovi ostali su pozavršavali komercijalno isplative fakultete, stomatološki, mašinski, ekonomski, tehnološki, ili rade nešto privatno... Ima doduše i onih koji rade za manje, a i već smo u četrdesetim, niko od njih nije zarađivao toliko pre tridesete. Niko od njih nije stranački aktivan niti dobio nešto na taj način.

O IT ne moram ni da pričam, ali me čudi zašto više ljudi ovde ne pokušava da zaradi nešto online, nije to samo za programere i dizajnere. Ima puno poslova gde se radi neka vrsta pisanja, marketing, prevođenje, držanje časova pre skajpa, itd...

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 29 Nov 2016, 10:24

Mnogima i dalje nije jasan koncept prosecne plate te po pravilu pocnu da dokazuju nesto deseto...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 29 Nov 2016, 10:25

Nije sve u parama, ima nesto i u sistemu.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 29 Nov 2016, 10:26

Evo ako pogledam svoje okruzenje.
Ako uzmem za primer sever backe odakle i neko svoje staro okruzenje, stare prijatelje sa kojima sam odrastao, gde sam se skolovao... Kada odem tamo, mislim da 1 od 10 ima platu vecu od 300e, dok je njih 3-4 nezaposleno i ostalih 5 radi za 200-250e.
To je realnost a ne kad sednem u NS ili CG sa nekim ljudima koji me okruzuju iz posla, ljudi koje sam upoznao preko privatne skole gde mi se skoluju deca, ljudi koje sam upoznao na nekim druzenjima gde se realno okupljaju ljudi koji imaju bolja primanja... i onda tu imam situaciju da od nas 10 niko ne zaradjuje manje od 10.000e mesecno. Ali to ne mogu posmatrati kao realno stanje vec samo kao izuzetak i mikro okruzenje u kojem se igrom slucaja nalazim ali koje nema nikakave veze sa stanjem u zemlji.

Isto tako imam par prijatelja koji rade u IT i kad sa njima pricam o standardu onda primecujem da imaju malo iskrivljenu sliku, kao da su zaboravili odakle su dosli i ko ih okruzuje.
Naravno oni se medjusobno druze i medjusobno imaju slicne stavove po pitanju standarda. I onda od njih slusam kako je "lako" naci posao za 500-600e, kao izreda zaradjuju preko 1.000e, kako je prosek 800e....
Ja im kazem, cekajte ljudi, to sto se vi krecete u takom drustvu shvatite da to veze nema sa ogromnom vecinom i okruzenjem. Zivite u jednom od par ekonomskih centara (BG ili NS), i cak i u tim centrima zivite u mikro okruzenju koje je iznad proseka u svakom pogledu, tako da to ne moze biti parametar.
Kao kada bi ja sebe i svoje okruzenje koje je ekonomski jos 10 x iznad zaposlenih u IT sektoru, smatrao kao parametar samo zbog toga sto mene jednostavno okruzuju takvi ljudi.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 29 Nov 2016, 10:28

Laki021 je napisao:Mnogima i dalje nije jasan koncept prosecne plate te po pravilu pocnu da dokazuju nesto deseto...
Jasan je koncept, ali se ta definicija najcesce zloupotrebljava i stvara iskrivljenu sliku (pogotovo u neuredjenim sistemima).

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 29 Nov 2016, 10:30

Onima kojima nije jasno, sa predpostavkom da su pismeni. Ja sam, predpostavimo, pismen. Tj znam ovo da procitam.

"RZS svakog meseca šalje svojim izveštajnim jedinicama, kojih ima 15 na teritoriji Srbije, obrazac RAD-1 kojim se prikupljaju podaci o broju zaposlenih, o broju zaposlenih koji su primili zaradu i o masi zarada, poreza i doprinosa isplaćenih u prethodnom mesecu.
Podaci se uzimaju od privrednih društava, preduzeća, ustanova, zadruga – pravnih lica, ali i od privatnih preduzetnika – fizičkih lica, čiji podaci se uzimaju od Poreske uprave, iz obrasca PP_OPJ o uplaćenom porezu.

RZS ne uzima podatke od svih preduzeća, jer bi bilo nemoguće prikupljati i obrađivati te podatke na mesečnom nivou, već obuhvati negde oko 65 posto zaposlenih, koji se biraju prema veličini pravnog lica i prema broju zaposlenih, od većih ka manjim.

Prosečne zarade izračunavaju se tako što se masa zarada isplaćenih u mesecu deli sa brojem svih zaposlenih, bez obzira na to da li su svi oni i primili zarade."
What i do for the livin'? I live for the livin'.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od goblin » 29 Nov 2016, 10:37

Iako ne postoji takakv sistem, bilo bi jako interesantno videti bas realnu prosecnu zaradu u Srbiji.
Kada bi se u obracun uzele sve radno sposobne osobe i koje su zaposlene i koji rade na crno i koji cekaju posao na birou (nisu zapsoleni). Pa onda da se podeli zarada na sve njih, ujedno sa onima koji rade na crno, koji rade fizicke poslove za dnevnice, koji ne primaju nista a radno su sposoni i ne mogu da se zaposle.... Da se ravnopravno poredi stanovnistvo BG/NS sa svim selima po juznoj Srbiji...
E tek onda bi imali realnu sliku koja je prava prosecna zarada ljudi u zemlji, a to ne bi bilo ni blizu cifre sa kojom se sada barata.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 29 Nov 2016, 10:39

Jel u prosek ulaze zaposleni preko zadruge? Ja recimo znam slučaj momka koji 3 godine radi u jednom jakom javnom preduzeću preko zadruge za 2.5x manju platu od onih koji su tu zaposleni direktno. U pitanju je šljakerska pozicija.
grujicd je napisao:U mom okruženju većina ima 1000+. Jesu većina IT ali ne i svi, ovi ostali su pozavršavali komercijalno isplative fakultete, stomatološki, mašinski, ekonomski, tehnološki, ili rade nešto privatno...
Namerno navodim IT jer je to jedina grana gde možeš preći 1000 evra i sa par godina iskustva tj i pre 30te... a i zato što poznajem dosta ljudi iz te struke.

Naravno da nisu oni jedini koji imaju toliko.

Inače, kad odem u onaj deo oko Belvila, Delta City ili Ušće, imam osećaj kao da sam u razvijenoj i bogatoj zemlji. Onda odem kod rođaka na Karaburmi i vidim drugu, realniju stranu medalje.
Poslednja izmena od Floyd u 29 Nov 2016, 10:42, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 29 Nov 2016, 10:41

Najveći problem sa izračunatom prosečnom platom u zemlji je što uzima u obzir samo one koji su zaposleni, i to legalno.

Najbolje je pogledati ukupan GDP jedne zemlje, pa eventualno i GDP "po glavi" (per capita). Npr. Austrija ima približno isti broj stanovnika kao Srbija, a GDP je 10 puta veći.
Ђенерал Јанковић

Odgovori