Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 28 Okt 2017, 13:46

Kad vec spominjete tranziciju. Znam da italija ubija sa nametima multinacionalne kompanije kako bi odrzala mala i srednja preduzeca i ucinila ih konkurentnim. A mi cemo lepo svi da radimo za nekoliko stranih gazda povezanih za drzavom i mafijom.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 28 Okt 2017, 13:48

Darko je napisao:Odlicna tranzicija. Sve male firme ce propasti i svi cemo se zaposliti za 250e u maxi, lidl i lily, itd.
Bio u DE ili AT recimo, koliko malih, nezavisnih radnji zivotnih namirnica ima?

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 28 Okt 2017, 13:50

Darko je napisao:
28 Okt 2017, 13:41
Odlicna tranzicija. Sve male firme ce propasti i svi cemo se zaposliti za 250e u maxi, lidl i lily, itd.
Tako će i biti. :)

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od starac vujadin » 28 Okt 2017, 13:52

To nema veze sa bezbednošću građana, već sa pravnom državom. Svi ti primeri su lični sukobi, a to imaš svuda, manje ili više sofisticirano. Što se tiče opšte bezbednosti Srbija je tu sasvom dobra u odnosu na druge zemlje.
ftj je napisao:
28 Okt 2017, 13:46
starac vujadin je napisao:
28 Okt 2017, 13:29
Između svega ostalog i to, ali naravno ne samo to. Hedonizam, druženje, kvalitetna dokolica, mesta za putovanja su bitni elementi kvaliteta života. Zato postoje zemlje koje su u brojkama i statistici idealne, a u stvarnosti kvalitet života im je loš što govori nivo depresije, samoubistava, itd...
Bec je redovno na svim listama uvek pri vrhu kao mesto za zivot, bga tu nema. Sto se tice turizma, to je tek smesno sta bg ima da ponudi u odnosu na prave turisticke gradove. Ok kod nas je jeftinije.
Beč je super skup grad za život. Sa 5000 evra u Beču živiš dobro, u Beogradu živiš fenomelano. Naravno, da i onda ima stvari koje kvare sreću, ali sa 5 soma možeš u dobroj meri da se izoluješ da sranja oko nas.
Ne pričam o turizmu, niti sam ga spomenuo. Pričam o mestima koja se mogu videti...klasični turizam je samo deo toga.

Baš me interesuje kako bi oni kojima se život ovde smučio i koji se lože na čistoću gradova na zapadu komentarisali konjska govna po centru grada kao što imate u Beču. Mislim, meni taj detalj ne smeta, kao ni Bečlijama, ali ne govore "jao, to samo ima kod nas".
Poslednja izmena od starac vujadin u 28 Okt 2017, 13:55, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 28 Okt 2017, 13:55

Onda nisam shvatio o cemu pricas. Sta znaci da nema boljeg mesta za zivot od beograda ako imas 5,000 evra prihoda? Osim sto se za pare dobija vise bigmekova mesecno.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 28 Okt 2017, 13:56

kragujevac je napisao:
28 Okt 2017, 12:46
ljubitelj je napisao:
28 Okt 2017, 12:34
Nije ravnomerno poboljsanje svuda teritorijalno, nije svakome bolje..
U tome je stvar. Ako se kao reper uzme Beograd, onda je puno toga divno i krasno. A ako se ode do npr. Lazarevca, Mladenovca i drugih gradova u "unutrašnjosti", tu se dobije prilično realna slika stanja u državi
Jesi li bio nekada u Lazarevcu?
Da li znas koliko je visa kupovna moc u Lazarevcu u odnosu na Beograd?

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od starac vujadin » 28 Okt 2017, 14:00

Za 5000 se ne jede big mek u Beogradu (osim pasioniranih ljubitelja junk food), već možeš da jedeš u najboljim restoranima, bez ikakve kočnice, od kojih su neki od njih vrhunski restorani svetskog formata.
U zapadnoj Evropi sa 5000 evra prihoda možeš da jedeš isto odlično, ali ipak treba paziti gde se jede, da ne bi večera koštala preko 5000 evra.

Korisnikov avatar
mića
Postovi: 2217
Pridružio se: 10 Apr 2013, 09:43
Garaža: Corolla
Lokacija: beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mića » 28 Okt 2017, 14:09

Da, sve je jeftinije nego u bg ali i plate su manje. To ti je ono, imam platu u evropi pa mi sve jeftino u bg, imam platu u bg pa odem u prokuplje i kad platim kafu 30 din pitam jel neka greska.
ja garantujem da kad bi samo na par meseci stao priliv novca iz dijaspore tj pomoc da bi u srbiji ljudi pojeli jedni druge. Pa znam za masu takvih primera. Ajd sad, neko iz ch, de ili at posalje 100 eura familiji u leskovac ili prokuplje, pa ovi sa tih 100 eura zive tamo ko mali bogovi. Pogledajte oglase polovnih automobila po unutrasnjosti. Koliko ima stranaca za male pare, poslala familija iz dijaspore, eto vam pa prodajte, zaradite neki dinar, da ne pricam o tome sta se sve salje busevima, bicikli, tehnika, namestaj ...ot toga se zivi, od realne plate se plate racuni i to je to.

Gesendet von meinem VTR-L29 mit Tapatalk


ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 28 Okt 2017, 14:13

to sam rekao u smislu imamo dobar big mek index, ne mislim stvarno da neko jede bigmekove. I slazem se, kod nas se moze odlicno jesti u restoranima za pare, pogotovo ako se poredi sa zapadom.

Nego kad se kaze da je nesto dobro mesto za zivot ocekujem malo vise od toga da dobijes dobru kolicinu hrane za male pare. Ako sam u velikom gradu ocekujem dobar javni prevoz, zdravstvo, pravnu sigurnost i tako te stvari.

Dok se gastosi fokusiraju na tako te stvari, zaboravljaju na neke svakodnevne koje ovde ne funkcionisu a tamo ih uzimaju zdravo za gotovo.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 28 Okt 2017, 14:14

Ja u suprotnom pravcu šaljem šunke, slaninu i kulenje :D

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 28 Okt 2017, 14:15

igor_harris je napisao:
28 Okt 2017, 12:36
radim u drzavnoj firmi i plata mi je spala na istu koju sam imao kod privatnika.
To je jos jedan jako dobar pokazatelj da napredujemo i priblizavamo se tom tzv zapadu.
Plata u drzavnoj firmi i treba da bude manja nego kod privatnika, to je normalno stanje.
Jak privatni sektor je ono sto vuce zemlju napred, a vece plate u privatnom sektoru su uobicajene. Drzava i ne treba da ima firme za sve i svasta, i bude najveci poslodavac, osim ogranicenih i specificnih delatnosti.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 28 Okt 2017, 14:18

mića je napisao:
28 Okt 2017, 14:09
Da, sve je jeftinije nego u bg ali i plate su manje.
Ako je odgovor na uvedeno pitanje o Lazarevcu, plate su dobrano vece nego u Beogradu.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od starac vujadin » 28 Okt 2017, 14:19

ftj je napisao:
28 Okt 2017, 14:13
to sam rekao u smislu imamo dobar big mek index, ne mislim stvarno da neko jede bigmekove. I slazem se, kod nas se moze odlicno jesti u restoranima za pare, pogotovo ako se poredi sa zapadom.

Nego kad se kaze da je nesto dobro mesto za zivot ocekujem malo vise od toga da dobijes dobru kolicinu hrane za male pare. Ako sam u velikom gradu ocekujem dobar javni prevoz, zdravstvo, pravnu sigurnost i tako te stvari.

Dok se gastosi fokusiraju na tako te stvari, zaboravljaju na neke svakodnevne koje ovde ne funkcionisu a tamo ih uzimaju zdravo za gotovo.
Da te podsetim šta sam napisao u ovom delu priče:
Naravno, da i onda ima stvari koje kvare sreću, ali sa 5 soma možeš u dobroj meri da se izoluješ da sranja oko nas.
...Znam ja to što ti pričaš i znam gde živim...nisam pao s Marsa.

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od stefanan » 28 Okt 2017, 14:25

Ja se slazem sa starcem, par drugara koji su u IT boli uvo da idu preko, zaradjuju lepo i zive ko carevi ovde. Ok ima do toga sto su mladi i bez porodica (ko ima zenu i decu kapiram da je malo drugacija situacija, ali opet sa dovoljno kesa mozes da se izolujes prilicno).

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od igor_harris » 28 Okt 2017, 14:27

ljubitelj je napisao:
igor_harris je napisao:
28 Okt 2017, 12:36
radim u drzavnoj firmi i plata mi je spala na istu koju sam imao kod privatnika.
To je jos jedan jako dobar pokazatelj da napredujemo i priblizavamo se tom tzv zapadu.
Plata u drzavnoj firmi i treba da bude manja nego kod privatnika, to je normalno stanje.
Jak privatni sektor je ono sto vuce zemlju napred, a vece plate u privatnom sektoru su uobicajene. Drzava i ne treba da ima firme za sve i svasta, i bude najveci poslodavac, osim ogranicenih i specificnih delatnosti.
Apsolutno se slazem, ali na zalost, to nije pokazatelj da napredujemo. 2011 godine kada sam dosao u firmu u mom odelenju je bilo posla za dve smene, bilo nas je 22, sada nas petoro radi u jednoj smeni i molimo boga da se pojavi neki novi posao. Ostatak je prerasporedjen, izmisljena su mnoga radna mesta kako bi se sacuvala brojnost. Sa druge strane, nova lica ne prestaju da pristizu u firmu, ali nikako na one pozicije koje nam trebaju i zahtevaju ozbiljno znanje i posvecenost. Nego to bude ili kafe kuvarica/metla ili neki zamenik zamenika sa zavrsenim fakultetom sto mu dodje na isto.
Inace, radi se o firmi koja ni tokom sankcija nije belezila gubitke, ali pre par godina se i to prvi put desilo.

Odgovori